Bendovi koji su vam posebno značajni

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
Zmaiche
Posts: 2
Joined: 26 Oct 2009, 22:10
Location: Beograd

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Zmaiche » 31 Oct 2009, 00:50

Pa, nju sam skoro otkrila:)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Doolio » 31 Oct 2009, 02:30

uh, zajebana tema za seratora ko sto sam ja:)

ali ne samo zbog toga, zajebana je zbog nekoliko razloga:
-slusam raznu muziku i trudim se da se ne ogranicavam i da spoznajem novo
-imao sam (mozda imam i dalje, ne znam, tajm vil tel) distinktivne faze koje su se na kraju oblikovale u nesto generalno i siroko, medjutim, ta cinjenica ostaje
-moracu da uvrstim i emotivno-tehnicke i tehnicke i emotivne bendove jer jednostavno ako se pri ovoj listi ne bih rukovodio recimo bendovima koji su mi iskljucivo emotivno bitni (a za koje cak smatram npr da su losi), bilo bi kao da vozim auto sa tri tocka, ako me razumete:)

al ajmo redom:)


prvi kontakt s muzikom sam imao preko roditeljskih kaZeta, prirodno. medjutim, keva je bila u fazonu volim sve sto vole mladi i prestala sam da slusam muziku vrlo rano, a i nemam neki trip s muzikom, a cale je bio u fazonu mi smo se zezali i plesali i onda su dosli bitlsi i zasrali ceo svet. tako da su te kazete sadrzale ili radmile karaklajic i mise kovace ili elvise i fets dominoe. ni jedno ni drugo mi nije bitno niti je uticalo na mene, ali reko ajde da krenem od samog pocetka sa mojim muzickim oblikovanjem:) verovatno sam bio suvise mali da bih nesto pokupio od toga.

onda je i sveca ('75) pocela da slusa ziku i naravno, to je bila crvena jabuka i novo dugme i madona i ostale domace i strane osamdesete-na-devedesete. ni to nije ostavilo nekog traga na mene (tada) osim nekih pesama koje sam zgotivio instant (tipa istanbul od they might be giants).

onda je krenuo dens devedesetih koji se, kao sto znamo, rasprostro kod nas brzinom svetlosti u kombinaciji sa turbo folkom. to mi je bilo prilicno nepodnosljivo (iako ni tada nisam imao neki izgradjen ukus niti neku preteranu potrebu za muzickom introspekcijom, ali sam sporadicno slusao neke druge stvari, uglavnom rokic kao sto su to svi radili sa 10 godina). naravno, dens devedesetih sada zauzima posebno mesto u mom centru za pavlovljev refleks i emocionalno upoznavanje (vec svima dosadna prica sa 'dal si ikada' by knez i prvim poljupcem), ali tada to naravno nije moglo da bude u igri i to mi je bila u tom trenutku najodbojnija muzika i direktan simbol svega onoga sto se desavalo oko mene.

onda sam otkrio rep i tako te stvari, to bih nazvao prvom 'pravom' ili 'konkretnom' ili 'tipicnom' fazom u slusanju muzike. uglavnom neki socijalni ili gangsta, 2pac, dre, nwa, wu, gmasta flash i jos mnogo tih poznatih careva i naprzio se ko mlad majmun. znate vec kako to ide, izlizane kasete, pisanje tekstova na papir uz 'rew-stop-play' nejasnih delova po sto puta. jedan jako, jako intenzivni i aktivni period slusanja, a i pokusavanja bavljenja muzikom. ovde dolazimo do prvog znacajnog izvodjaca: iz tog perioda bih izdvojio, pogadjate, 2paca kao muzicara koji je najvise uticao na mene i koji je meni licno najznacajniji. u svom zanru bez premca, takodje, kao solista, bez premca, bez obzira na zanr. smatram da je to najposveceniji i najtr00 muzicar koga sam ikad slusao i kod koga sam najneposrednije uspeo da pokontam emotivni i sirovi naboj, sto nije mala stvar. sto se tehnicke strane tice, da ne gresim dusu, postoje bolji tehnicari od njega, ali ako cemo onaj stari clash tehnika-filing-neposrednost, on dobija devet za tehniku i dve desetke, dok ne postoji tehnicar za desetku koji je uspeo da nakrpi po sedam za ova dva in maj buk. a ni za devetku. dakle, prvo pa musko - 2pac. uz njega sam dosao do zakljucka da su emocija i iskrenost i energija nesto jako, jako bitno za autorskog muzicara, a jos ako su u kombinaciji sa odlicnom tehnikom, onda je to neprejebivo. pritom, nista od ovoga ne sme da smeta jedno drugom. kad je to ispunjeno (a to je kad se neko trudi da bude tehnicki dobar u onome sto radi, a kroz to ne zaboravlja srz i poentu onoga sto radi) onda se dobija nesto jako blizu savrsenstva.

medjutim, rep kod nas nije bio tada u nekom usponu i malo ljudi je to radilo i to uglavnom ne preterano kvalitetno (bilo je izuzetaka da ne kenjam), a covek mora da se socijalizuje:) stasao sam za izlaske i ostalo, pa smo picili na svircice po demijama, skcovima, domladine itd. slusali standardne bendove, uglavnom sve sto je sviralo, znaci, obojeni program, ritam nereda, ateist rep, stao mi mozak, lupam, goblini, blok aut i tako to. medjutim, zanrovski sam i dalje bio neopredeljen jer sam sve ove bendove (zanrovski raznolike) trpao u neki isti trip domacih gitara. moze se reci da ti svi bendovi zajedno cine jednu grupu uticaja, ali pojedinacno tesko. medjutim, tretiracu ih kao jedan entitet, jer jesu bitni i sa emotivne i sa uticajne strane.

zatim sledi blejanje i blejanje po kraju, probanje vuje, bleja sa starijima i neminovno preporucivanje dorsa, flojda, krimsona i slicnog. dorse sam zagotivio prilicno, medjutim u pink flojd sam se bas zaljubio. tada sam uzimao i gitaru u ruke, pa mi je bilo zanimljivo da nabadam njihove akusticne pesmice. uglavnom, kao degenerisani tinejdzer, prigrlio sam flojde i kovao ih u zvezde i vise nego sto treba, kao sto to obicno biva sa tinejdzerima i njihovom bezuslovnom predavanju nekom bendu:) dakle, treci milestone - pink flojd. pink flojd se prilicno kolje sa 2pacom sto se tice emotivne vaznosti i tu je nereseno, medjutim, 2pac mi je ispred flojda u ostalim stvarima (lupam, neposrednost, doslednost, transfer filinga, energija, snaga). za tanku dlaku, ali ipak ispred bez dileme. sto se tice muzickog uticaja, pink flojd je apsolutno ispred 2paca jer jednostavno sam mnogo redje birao repovanje kao muzicki izraz u odnosu na pevanje ili sviranje, samim tim i u moj autorski rad ima neuporedivo vise upliva i oblikovanja od strane flojda nego od strane 2paca.

onda dolazi do interesantne stvari, smuvavam svecu od ortaka koja do jaja peva, pritom ortak do jaja svira, a ja kao nabadam dzitru. e sad, oni su totalno u fazonu ex-yu i tako ja s njima opet krecem da slusam te stvari, medjutim, ovoga puta uz prisustvo pavlovljevog refleksa. kako sviram dzitru, skontavam da u pesmama bijelog dugmeta, osim sevdaha, derta, bedacenja i patoloskog radjenja mene ima i vanserijskih bas deonica i odlicnih gitarskih, kao i aranzmana i ostalih dzidza bidza na visokom nivou. tako da, jos jedan milestone - bijelo dugme. bijelo dugme mi je prilicno slabo u nekom tripu tipa doslednost i tako to, medjutim, to i nije takav bend. emotivna strana i pavlovljev refleks su mi kod dugmeta jos i najjaci, sto je prirodno jer je to taj tip muzike. nesto se ne vidim kako tugujem uz rakiju za nekom tamo uz 2paca. sto se tice muzickog uticaja, ako sam od pink flojda inkorporirao razlaganja, onda sam od dugmeta inkorporirao ekstenzivnu upotrebu hammer onova i pull offova u a-molu na prvoj poziciji :mrgreen: sto jeste previse provaljeno, ali mi se svidja. sto se tice harmonije u mojim pesmama, mislim da to ide podjednako i dugmicima i flojdu, sto je i razumljivo, jer oba benda imaju jako slicne harmonije i tip aranziranja.
da napomenem da ovde ulaze i ekv, sarlo, disciplina, idoli i ostalo.

onda ide srednja skola i tu sticem druga do groba (i hronicnu upalu zgloba - ozbiljno:) ) sa kojim opet upadam u zamku starog pavlova sa ex yu muzikom i densom devedesetih (dakle, proslo je dovoljno vremena da to kod mene prestane da izaziva negativnu reakciju vec samo nostalgicnu). medjutim, nikakvi milestonovi ovde nisu u igri, mozda devedesete kao celina, ali nikako pojedinacni izvodjaci, sto je i razumljivo jer ne vidim koga i zasto bih nekog izdvajao u ovoj kategoriji koja muzicki i ne utice na mene vec samo nostalgicno.

u toj srednjoj skoli upoznajem jos par drugara sa kojima pravim hip-hop-metal-hc-ko-zna-sta-"bend". jedan bese reper sa primesama hc-a tako da je isao okolo i vikao sansajn i ajzbrn i pantera, drugi bese treser, dakle vikao je metalika, megadet, gardijani i slicno, a imao je caleta koji je imao milion ploca i diskova i slusao rok, tako da je bio i u fazonu blek sabat, cepelini i jos stosta u tom fazonu. tu inkorporiram i te stvari, uglavnom metaliku i panteru, sansajn i ajzbrn mi ulaze u onu 'domaca gitara' kolekciju:) moze se reci da metalika ulazi u one milestone bendove, medjutim, na granici je jer je neuporediva sa ostalima nabrojanima. moram da pomenem i gardijane iako nisam nikad sanjario da jurim zmajeve po livadama. medjutim, element razlaganja i pul of hamer on a mola na prvoj poziciji je prisutan i kod njih, pa bi bilo gresno da ih ne pomenem:)

rep drugar krece da eksperimentise sa kornom, toolom, nu metalom, metalkorom i hcom an zeneral, dok metalika drugar krece u sasvim neke druge pravce tipa triki, mesiv, marli, etno itd. ja crpim od obojice naravno, i dodajem sa moje strane sta imam. tu nema nekih milestoneova preteranih, medjutim, tu sam bas fino dobio na sirini i otvorenosti, tako da taj period jeste znacajan iako ne mogu sad bas da pinpointujem konkretne bendove. u stvari imam, tool, medjutim, tool, iako jedan od bendova koje najvise slusam, nije uticao na mene u muzickom smislu. za tool sam bas onaj pasionirani slusalac, slusam, analiziram, divim se dobrom groovu, basu i bubnju i to je to. cisto slusalacki.

ovde imam neku vrstu crne rupe u muzickom secanju:)

uglavnom, posle te crne rupe u kojoj ne znam sta sam radio, dolazi period lozenja na jednu alt ribu koja se lozila na oh urbane gej bendice, te ih tako i ja zavoleh. znaci, tu sam isfurao britpop do maksimuma, domace urbani rokic bendove, placebo itd. iz ovog perioda imam dva milestonea - oasis i placebo. ali na totalno drugi nacin.
oasis sam uvek shvatao kao savrseni stroj, masineriju koja gazi sve pred sobom. sto mi nije smetalo da uzivam u njihovim pesmama i da me one rade, ali jednostavno sam ih uvek tako kontao. akusticni strumming i neke harmonije sam jasno povukao od njih.
placebo sam sa druge strane zgotivio vise na bijelo dugme fazon nego oasis:) dakle, bas su me fino radili i kontao sam da su bend koji ima sta da kaze i koji je originalan, raznovrstan i bas sam ih slusao i proucavao do maksimuma. dosta mojih tekstova verovatno prodje neki vegetativni placebo deo mog mozga. sa galagerima ne bih blejao ni da mi plate recimo, a sa molkom bih bas izblejao, slusali bismo bijelo dugme uz pivo i pitao bih ga sto je napisao taj i taj tekst :mrgreen:

posle toga, nemam pojma, nastavljam dalje sa sirinom i dubinom, ali nema nekih milestonova. zaintrigirao me emo pravac pa sam ga malo studirao, ali odatle nista preterano bitno nisam izvukao. uglavnom je taj sledeci period u stvari period reciklaze. izvukao sam panteru iz naftalina, ritam nereda, 2paca, da ne nabrajam sad, ali ispada da figurira neki hc-metalcore. i to traje do sada, slusam sve sto sam i do sada slusao, ponekad uzmem da preslusam nesto novo da se malo edukujem, medjutim, nema nekih preterano bitnih dogadjaja u mom slusanju/stvaranju muzike. da li je to faza ili sam se 'skrasio', ne znam, vreme ce pokazati.

moguce da sam izostavio neke stvari, al ***** li ga, sta cu...

udavio sam vas, ko i obicno, ali eto kad je takva tema, reko, glupo da ne odgovorim na topic, a kad vec odgovaram, nek bude muski:)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Doolio » 31 Oct 2009, 02:56

sta sam ja lupio za devedesete 'emocionalno upoznavanje', sta li je pisac hteo da kaze...svejedno, emocionalno nesto je u pitanju:)

i da, zaboravio sam prodidzi, de prodidzi da zaboravim jebo ga ja

User avatar
Stalker
Strelok
Posts: 2071
Joined: 26 May 2009, 21:52
Location: Novi Beograd

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Stalker » 31 Oct 2009, 10:32

obicno ne citam 'vako duge poustove. ali eto, nakanio sam se za ovaj.
quite interesting :ziveli:

Dushan-85
Posts: 55
Joined: 31 May 2009, 06:59

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Dushan-85 » 31 Oct 2009, 20:49

Cudne vibracije u njegovoj glavi

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by sinisake » 31 Oct 2009, 20:56

Vibracije su lose, a navike cudne, Dusane.
Nemoj Dzoni da vidi pogresan citat. :mrgreen:

Dushan-85
Posts: 55
Joined: 31 May 2009, 06:59

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Dushan-85 » 31 Oct 2009, 21:00

Ma nece, Dzoni je toliki megaloman da bi ga razocaralo kad bi vidio samo osam postova o njegovoj dragoj Azri.
Nego mi je zanimljivo kako je momak Doolio uspio svariti toliko zanrova za tako kratko vrijeme.
Bez ikakve usputne ironije ili sarkazma, zbilja- zadivljujuce.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Doolio » 31 Oct 2009, 22:58

...

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by andrej] » 01 Nov 2009, 13:50

recimo jesus and mary chain. bash mi leze kao karakteru.

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by nenadnenad » 01 Nov 2009, 14:36

Cale je non stop pustao muziku koliko se secam i koliko cujem na jednom porodicnom snimku iz `80.
Od izvorne preko bitlsa preko magazina do plattersa i sl.
Ja sam poceo sa 5-6 godina da pustam sebi muziku iz caletove kolekcije cda.

Secam se Supertramp - breakfast in america I bilo je jos par pesama na istoj kompilaciji koje sam voleo slusati al ih se ne secam sad.


Zatim pustao sam Ritchie Valensa , neku kompilaciju ili album.
La bamba, come on lets go little darling, i ovo



I slusao sam cini mi se Imagine od Lennona, roxette joyride album, neki album od viktorije :mrgreen: , sestra je pustala K2.

Mislim da nisam posle tog perioda slusao o svojoj volji muziku bas sve do nekog 5. razreda osnovne kad sam poceo da slusam 'Kerplunk' od GreenDay-a , pa prvi album i onda ono izmedju i posle, pojavio se mtv u medjuvremenu i poceo sam da visim kod brata pa sam se polako upoznao krajem osmog razreda i pocetkom srednje sa Radiohead, Oasis, Pearljam , Smashing Pumpkins itd a sredinom i krajem srednje sa razno raznim indie bendovima, post rock, i tako sharenilom em je dosao internet pa sam poceo da slusam sve i svasta i uglavnom nastavio tako, samo sa malo manjim intenzitetom preslusavanja. :mrgreen:

Sto se tice muzike koja me je najvise tresla, bez obzira sta sad mislim o njoj i dal je jos uvek slusam, Green day je bio prvi, posle krajem srednje sam otkrio kojekakvu indie muziku na celu sa prvim albumima Death cab for cutie i At the drive in i poslednje sto me trese mnogo su mars volta.Ima tu jos jako puno bendova koje volim i koji su mi perverzija al ne bi da duzim posto sam lagano preskocio odgovor od Doolija , bez uvrede :mrgreen:

User avatar
DJ_MY_SOUL
Posts: 324
Joined: 09 Jun 2009, 00:21
Location: Mladenovac

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by DJ_MY_SOUL » 01 Nov 2009, 15:31

Najvise uticaja na mene su imali:

1. Weather Report
2. The Who
3. Duran Duran

Pa onda svi ostali. Delove iz njihovih dela koristim najvise u improvizacijama, a pogotovo duran duran, njih mozes svuda ubaciti...

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Bluesko » 01 Nov 2009, 17:27

Ukratko:

Guns `n roses su bili prva ljubav,ne racunajuci slusanje bendova kao sto je Bijelo dugme ili Corba... Prvi dodir sa r`n`r je bila prva postava G`n`R-a i oni njihovi najveci hitovi,pre svih November rain,SCOM,Don`t cry... Tih godina su se slusali (sa kaseta,naravno! :) ) i oni "mamini i tatini" bendovi, Deep Purple, Led Zeppelin, The Doors, Pink Floyd, Janis Joplin.... Prvi koncerAt koji posetih bejase Riblja Corba,pa sam se jedno vreme najvise przio na njih..I dalje su mi njihove starije stvari antologijske,naravno :wink: Onda,prvi najnajnajnajomiljeniji bend, KERBER.. Posle par Galetovih svirki sa Najdom,fascinirao me je taj "EX-YU balade style" fazon,pa sam se neverovatno nalozio na njih... I dan danas su mi jedan od najomiljenih bendova i i dalje sve pesme znam naizust ;) Posle njih krece ona klasicna prica kod vecine ljudi moj generacije,prosto se guta mainstream od `65 naovamo,sto domaci sto strani.... :mrgreen:
Danas su mi Kerber i dalje jedan od omiljenih bendova ali mnogo vise tragam za nesto suvislijom muzikom,pa su mi najveci favoriti danas Toto,Pink Floyd, Pearl Jam,Azra, Disciplina, RHCP,Incognito, Kanda,Kodza i Nebojsa,EKV,Smak,Haustor, Satriani,Buckethead,Hendrix, Santana,Dire Straits i tako to...
Ukratko :mrgreen:

User avatar
Santana
Posts: 600
Joined: 31 Jul 2008, 14:15

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Santana » 05 Nov 2009, 19:09

E jebiga poceo sam da pisem ovaj post 10 puta ali ne mogu da izdvojim ovako.

,,Pa najvise mi se dopalo...Sve ! Sve je bilo onako... ekstra ! ''

Imam veci broj grupa koje volim. svaka mi je znacajna za neki period i neko raspolozenje. jako malo sam zapostavio od kako sam otkrio.

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by MetalFunk » 05 Nov 2009, 19:24

1.cannibal corpse
2.death
3.gorillaz
4.RATM
i jos mnogo njih
:ziveli:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Duane » 06 Nov 2009, 12:04

Jimi

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest