Goran Bregovic

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
LazaRocker
Posts: 739
Joined: 15 Mar 2008, 21:58
Location: Nis

Re: Goran Bregovic

Post by LazaRocker » 16 Mar 2010, 00:55

Kristijan wrote:Ma daj petrucci, to je omiljena fraza svima koji gotive Bregovića - mrze ga u Srbiji, a zna se da se u Srbiji samo uspeh ne prašta - dakle mora biti da je čovek jako uspešan, i vanredno kvalitetno radi šta god da radi... E kad bi život bio tako jednostavna jednačina... A pri tom strašno grešiš, masa se seče na Bregovića.

Pri tom, jedan tako marginalan lik za bilo kakve ozbiljne kulturne tokove je počasni građanin ovde. S druge strane, čovek koji je podigao na jedan daleko viši nivo obrazovni program naše televizije, Timoti Bajford, nije do pre 2 ili 3 godine mogao da dobije ni državljanstvo, pa kao neko ko nije državljanin, nije stekao ni penziju. Dakle čoveka koji jeste definitivno kulturni radnik čeka neizvesna i neprijatna starost, dok je Brega počasni građanin... Pa nek mi neko kaže da Bregu ovde mrze. Dobio je daleko više nego što zaslužuje.

Bila bi banja da je Brega krao samo stereotipne harmonske progresije. Mažnjavao je kompletne teme bez mrvice stida. Meni je čitav njegov opus jedna glomazna priča o bestidnosti.
e al ja bi voleo to da onako bez stida mogu tako da pokradem nesto i da me boli uvo sa moje trenutne tacke gledista. al jebiga ja cak i rifove pravljene pod uticajem necega odbacim, takav sam. zato i imam samo 2 gotove i aranzirane pesme koje i same po sebi nisu preterano (tj nisu uopste) inovativne.
bregovic je dupe

Bach
Posts: 85
Joined: 10 Feb 2010, 20:43

Re: Goran Bregovic

Post by Bach » 16 Mar 2010, 13:29

petrucci wrote:Pikaso je rekao: "Good artists borrow, great artist steal".
Tako da, sve te "kradje" koje mu se pripisuju su totalno bezvezne, jedan rif moze da se upotrebi na hiljadu nacina. Eto recimo, od grupe Yes sto je "ukrao" onaj rif od 3 tona(Owner of the broken heart). Covece, ko moze imati monopol na 3 tona, to je smesno. Navedeni rif je odlicno upotrebio kao uvod u jednu odlicnu pesmu. To sa muzikom je zeznuta stvar, tesko se moze dokazati sta je plagijat, pesme podsecaju jedna na drugu, to je to, podudarnosti postoje.
Evo uzmimo tipicnu harmoniju I IV V, pa to se koristi u 1000 pesama, i sad se pojavi Igi Pop i kaze: E, to je moje, ja sam to upotrebio u pesmi Passenger. Ili uzmemo neke druge harmonije, II V I, itd. Tu ne moze postojati monopol, ne postoje jedinstvene harmonije. Isto tako neki rif od 5-6 tonova. E sad, ako ukrades aranzman, ritam, harmoniju melodiju, to je druga stvar....

Ja Bregovica gotivim, i stvarno je ekstra autor, a to sto ga drugi pljuju, jbg. Nikada nisam bio na strani vecine.

Naravno da niko ne moze da kaze da je inovator harmonskog sablona I IV V... to je glupost! To je harmonsko pravilo a ne necije autorsko pravo i koristi se zbog muzickog toka uopsteno... Ali ako ti maznes harmonsku podlogu, pri tome isti tonalitet koristis, ritam, i melodiju pevanja to je cist plagijat a Brega je to radio u dosta stvari... I da pesme mogu da podsecaju jedna na drugu ali ne i da budu iste! ;)

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Goran Bregovic

Post by Duane » 16 Mar 2010, 16:39

LazaRocker wrote:
Kristijan wrote:Ma daj petrucci, to je omiljena fraza svima koji gotive Bregovića - mrze ga u Srbiji, a zna se da se u Srbiji samo uspeh ne prašta - dakle mora biti da je čovek jako uspešan, i vanredno kvalitetno radi šta god da radi... E kad bi život bio tako jednostavna jednačina... A pri tom strašno grešiš, masa se seče na Bregovića.

Pri tom, jedan tako marginalan lik za bilo kakve ozbiljne kulturne tokove je počasni građanin ovde. S druge strane, čovek koji je podigao na jedan daleko viši nivo obrazovni program naše televizije, Timoti Bajford, nije do pre 2 ili 3 godine mogao da dobije ni državljanstvo, pa kao neko ko nije državljanin, nije stekao ni penziju. Dakle čoveka koji jeste definitivno kulturni radnik čeka neizvesna i neprijatna starost, dok je Brega počasni građanin... Pa nek mi neko kaže da Bregu ovde mrze. Dobio je daleko više nego što zaslužuje.

Bila bi banja da je Brega krao samo stereotipne harmonske progresije. Mažnjavao je kompletne teme bez mrvice stida. Meni je čitav njegov opus jedna glomazna priča o bestidnosti.
e al ja bi voleo to da onako bez stida mogu tako da pokradem nesto i da me boli uvo sa moje trenutne tacke gledista. al jebiga ja cak i rifove pravljene pod uticajem necega odbacim, takav sam. zato i imam samo 2 gotove i aranzirane pesme koje i same po sebi nisu preterano (tj nisu uopste) inovativne.
bregovic je dupe
poredis sebe i bregovica?

coveka koji radi aktivno duze nego sto ti sisas kevinu sisu...

mozda vam se nesvidja to sto tip radi, ali je na sceni(kakvoj takvojo, kojoj kod) od kad se vamo 90% nas nije rodilo! to nije mala stvar, to je OGROMANTNA STVAR!

User avatar
faks
Badmotorfinger
Posts: 1322
Joined: 21 Jan 2009, 23:23
Location: raskrsnica

Re: Goran Bregovic

Post by faks » 16 Mar 2010, 17:15

najbolja svinja u svinjcu :povrac:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Goran Bregovic

Post by Duane » 16 Mar 2010, 17:35

faks wrote:najbolja svinja u svinjcu :povrac:
svinja kapitalac...

kako kaze cane:
"ko se mesa s' pomijama, svinje ga pojedu"

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Goran Bregovic

Post by Sava » 16 Mar 2010, 18:56

Mi smo jedan mnogo gadan narod - nikad i nikome ne praštamo uspeh!

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Goran Bregovic

Post by cccira » 16 Mar 2010, 19:08

Sava wrote:Mi smo jedan mnogo gadan narod - nikad i nikome ne praštamo uspeh!
Uspeh je relativan pojam... pogotovo kada je doticni gospodin u pitanju

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Goran Bregovic

Post by nebojsak » 16 Mar 2010, 19:56

Sava wrote:Mi smo jedan mnogo gadan narod - nikad i nikome ne praštamo uspeh!
Kakva frazetina.

Kristijan je sve objasnio.

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Goran Bregovic

Post by nenadnenad » 16 Mar 2010, 19:59

mozda treba da oprastamo uspeh i nekim krompulentnim bizMismenima?

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Goran Bregovic

Post by cccira » 16 Mar 2010, 20:03

nenadnenad wrote:mozda treba da oprastamo uspeh i nekim krompulentnim bizMismenima?
:1:

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Goran Bregovic

Post by Sava » 16 Mar 2010, 21:11

Ne mogu da verujem da je za vas kritički osvrt na nečiji rad to da ga neki nazivaju svinjom! Napuštam ovu temu, ne zaslužuje moju pažnju.

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Goran Bregovic

Post by Bluesko » 16 Mar 2010, 21:29

:kokice:

User avatar
Makinov
Posts: 138
Joined: 08 Jan 2009, 17:30

Re: Goran Bregovic

Post by Makinov » 17 Mar 2010, 11:00

Gregovic je meni jako odbojan lik. Gledao sam par puta uzivo, on ne svira, ne peva, samo nesto mlati rukama, kao pao je u "sevdah" u nekom tripu! =] Al' stojei cinjenica da je najveci biznismen - muzicar. Jednom je Emir Kusturica rekao:" Ako se Goran Bregovic bude idalje pravio pametan i pljuvao po meni, mom delu, mom orkestru, mojim prijateljima, vracicemo ga u selo, odakle smo ga poslali u svet" :)
Apsolutno se slazem sa Krstijanom... :ziveli:
A Duane, znam zasto ti gotvish Bregu, tako da ne bih da te citiriram da pa polemishemo. :)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Goran Bregovic

Post by Doolio » 17 Mar 2010, 15:08

bregovic jeste neotesani egocentricni seljak i drkadzija i muzicka lopovcina - sto me ne sprecava da se sevdasim uz bijelo dugme dostizuci sasvim strejt stanja o kojima cesto sanjaju ljudi posle tri slicice.

User avatar
Santana
Posts: 600
Joined: 31 Jul 2008, 14:15

Re: Goran Bregovic

Post by Santana » 17 Mar 2010, 21:16

Doolio wrote:bregovic jeste neotesani egocentricni seljak i drkadzija i muzicka lopovcina - sto me ne sprecava da se sevdasim uz bijelo dugme dostizuci sasvim strejt stanja o kojima cesto sanjaju ljudi posle tri slicice.
Dulijo je u pravu.

A za kradju muzike, da je mnogo, mnogo je. Ali to ne brise ono sto jeste njegovo i to je okej (ma koliko (ne)kvalitetno bilo) dok god ne prelazi u laznu prenafuranu emociju ,,ajmo raja, ludilo, balkanski trip'' sa orkestrom za svedbe i sarane i svim posle toga.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest