Dobar pevač vs dobar glas

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Dobar pevač vs dobar glas

Post by dweezil » 13 May 2010, 20:24

ne mora pevac da ima raspon od 8 oktava da bi bio dobar i neponovljiv, evo Dwight Yoakam nema te performanse pa opet retko ko od tehnicki boljih moze da mu izadje na crtu, a drugo, covek bolje izvodi neke pesme i od originala, ni Emillou Haris nije tehnicki najperfektnija pa opet ima neku boju i emociju, i rekao bih osecaj za pesmu, to je nesto sto razdvaja dobre od losih. Neam pojma meni su najomiljeniji pevachi oni koji su dosta tehnicki neuki: Shane Mac Gowan i Tom Waits, a opet niko ne zvuci kao oni. Najbitniji je taj osecaj poistovecenja sa pevacem kao licnoscu i intiman dozivljaj muzike.

Ili recimo James Hetfield, ima ih mnogo tehnicki boljih al jedan je James, i cim njega cujes znas koji je band u pitanju. :) Ono mozda sam naveo neke licne favorite, al ima jos mnogo dobrih singera. Recimo Cash ...

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Dobar pevač vs dobar glas

Post by andrej] » 13 May 2010, 20:59

moj naj drugar ima strashne vokalne sposobnosti, savrsen sluh i jako dobar ritam, skida 1:1 sve od thoma yorkea preko milana mladenovica preko alena islamovica do tome zdravkovica. posebno thoma, nema shanse da bi neko od vas provalio od 2 ziva snimka ko peva. al nema covek svoj glas, nema svoj manir i svoju boju. zato je on ko shamar budali svakom tezga bendu, al kad smo mi pokusavali da odradimo neke autorske, zvucao je kao kombinacija milana i alena (tih dana je bio primoran alena da slusa jer je radio za pare u nekom tezga bendu). ima covek puno izbora pa ne moze da odluci ko ce da bude i kako ce da zvuci, a ovi ogranicenijih sposobnosti se mnogo lakse pronadju. i laksi su za saradnju, jer ne moras previse da im objasnjavas - nema poente, i onako ce dobar deo toga otpevati na svoj nacin. samo treba naci nekoga ko ima glas koji vam se svidja, kad pravite bend.

a od ovih sto slusam, ja mislim da ne slusam ama bash ni jednog tako sa zajebanim glasom (shirok raspon, savrsena dinamika i prelazi). thom mi je najvirtuozniji od svih tih.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Dobar pevač vs dobar glas

Post by Funkomat » 14 May 2010, 01:19

propali_gitarista wrote:Odlicno pitanje, kolega. Ja glasam za pevaca sa ogranicenim rasponom i prepoznatljivom bojom.

@Funkomat A sta ti mislis po tom pitanju?
Meni dobar glas, naravno. ***** li ga, valjda si do sad skontao. :)

Drago mi je da se svi na forumu slazu.

User avatar
Stanko
Posts: 1559
Joined: 13 May 2009, 15:59
Location: Beograd

Re: Dobar pevač vs dobar glas

Post by Stanko » 14 May 2010, 09:52

Funkomat wrote:Meni dobar glas, naravno. ***** li ga, valjda si do sad skontao. :)

Drago mi je da se svi na forumu slazu.
Pa rokenrol je all about it :P :)

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Dobar pevač vs dobar glas

Post by Duane » 15 May 2010, 00:11

ni jedno ni drugo... evo npr. Ozzi

covek je legenda

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Dobar pevač vs dobar glas

Post by Doolio » 15 May 2010, 11:25

friedman wrote:Zašto ne oboje?
pa zato sto je postavka pitanja takva. niko nije rekao da jedno iskljucuje drugo, ali nije tema o tome.

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Dobar pevač vs dobar glas

Post by cccira » 15 May 2010, 13:38

Duane wrote:ni jedno ni drugo... evo npr. Ozzi
win! :lol:

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: Dobar pevač vs dobar glas

Post by friedman » 15 May 2010, 17:13

Doolio wrote:
friedman wrote:Zašto ne oboje?
pa zato sto je postavka pitanja takva. niko nije rekao da jedno iskljucuje drugo, ali nije tema o tome.
Onda drugo, jebaga.
Ne verujem da će se iko odlučiti za prvo. :)

kide
Posts: 347
Joined: 14 Jan 2009, 03:41
Location: Beograd

Re: Dobar pevač vs dobar glas

Post by kide » 15 May 2010, 18:30

dweezil wrote:Najbitniji je taj osecaj poistovecenja sa pevacem kao licnoscu i intiman dozivljaj muzike.
najvažnije je ovo što kaže dvizil, da je pevač ličnost i da je njegov glas megafon te ličnosti. šta znam, David Gahan, Mark Sandman, Jura Stublić, Cane, Toni Montano, Courtney Love... neki su tehnički bolji neki gori, neko peva svaku pesmu na dva tona, a neko tipa Bora Grbavi nema ništa, ni glas ni tehniku, pa ipak svako od njih je autentična ličnost koja priča priču i uvlači te u svoj trip i atmosferu, što je i jeste poenta. njihovo pevanje se ne može ceniti tehnički, odvojeno od teksta.

u tom smislu, najjači su likovi oni koji ne mogu da otpevaju ništa osim svojih pesama.

dogfighter13
Posts: 127
Joined: 27 Jan 2010, 22:04
Location: Opstina Pirot

Re: Dobar pevač vs dobar glas

Post by dogfighter13 » 15 May 2010, 21:09

prvo ne verujem da je teoretski moguce ispevati 8 oktava.... pa cak i Pavaroti je pevao u 6( ne punih) ,drugo boja glasa se dobija po rodjenju ali i sa vezbanjem tako da bi pevac koji bi mogao da peva 5-6 oktava trebao da ima neverovatnu boju glasa... ali na primer pevaci sa dusom(kako ste ih nazivali) nekako bolje prolaze kod publike...
sve u svemu mora da se voli^^ ne moze mehanicki^^

User avatar
DJ_MY_SOUL
Posts: 324
Joined: 09 Jun 2009, 00:21
Location: Mladenovac

Re: Dobar pevač vs dobar glas

Post by DJ_MY_SOUL » 16 May 2010, 17:11

Ja sam vise za one sto idu do 6 oktava i pevaju dosta visoko. Kao sto je Geddy Lee ili Demis Roussos. Jednostavno u toj visini cujem nekakvu harmoniju i to mi se svidja. Ali naravno imamo i druge pevace :) Bora Corba, Djordje Balasevic, i drugi to su pevaci koje koliko god mrzeli znaju sa publikom i kako da pokrenu masu. Ali da pevaju ne! Zato vise cenim ove skolovane.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Dobar pevač vs dobar glas

Post by Funkomat » 16 May 2010, 17:28

dogfighter13 wrote:prvo ne verujem da je teoretski moguce ispevati 8 oktava.... pa cak i Pavaroti je pevao u 6( ne punih) ,drugo boja glasa se dobija po rodjenju ali i sa vezbanjem tako da bi pevac koji bi mogao da peva 5-6 oktava trebao da ima neverovatnu boju glasa... ali na primer pevaci sa dusom(kako ste ih nazivali) nekako bolje prolaze kod publike...
sve u svemu mora da se voli^^ ne moze mehanicki^^
Lupio sam 8 oktava. Valjda je jasno sta sam hteo da kazem.

Zasto bi neko sa velikim rasponom morao da ima neverovatnu boju glasa?
Poslusaj ovog na sta lici dok ne pocne da "vristi". http://www.youtube.com/watch?v=YjO_VXHxsRw
Da ne moze da izvlaci te visoke tonove, nikad on pevac ne bi bio.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Dobar pevač vs dobar glas

Post by Trooper » 16 May 2010, 17:33

dogfighter13 wrote:prvo ne verujem da je teoretski moguce ispevati 8 oktava.... pa cak i Pavaroti je pevao u 6( ne punih) ,drugo boja glasa se dobija po rodjenju ali i sa vezbanjem tako da bi pevac koji bi mogao da peva 5-6 oktava trebao da ima neverovatnu boju glasa... ali na primer pevaci sa dusom(kako ste ih nazivali) nekako bolje prolaze kod publike...
sve u svemu mora da se voli^^ ne moze mehanicki^^

Zar nije jedno vreme po novinama isla prca da Rab Halford ima raspon glasa od 8 oktava?

Bass apprentice
Posts: 32
Joined: 23 Sep 2009, 11:24
Location: Duvaniste, Nis, Srbija

Re: Dobar pevač vs dobar glas

Post by Bass apprentice » 16 May 2010, 19:17

Pa i jedno i drugo se vezba i unapredjuje, i jedno i drugo je vazno. Ja glasam za skolovan glas iako je i boja veoma bitna. Kao sto se raspevavate i povecavate raspon i razvijate sluh tako i mozete da eksperimentisete sa svojim glasom i da pronalazite razlicite boje svog glasa. Ovaj klip gorepo mom misljenju nije primer za pevaca bez karakteristicne boje glasa sa velikim rasponom. Otkud ti znas koliki on raspon ima? Covek je ocigledno tenor u falsetu cisto ko suza peva cak cis 3 sto jeste veoma impresivno, ali se ni ne spusta ispod gis u maloj oktavi. Naravno necu da donosim predrasude, ali je veoma moguce da ne bi mogo da otpeva nesto mnogo dublje od c u maloj oktavi. To jest, u ovom klipu se vidi visina, a ne raspon njegovog glasa. A stavise, boja glasa mu, po mom misljenju savrseno odgovara za vrstu muzike koju peva. Covek bi tesko mogao da peva u thrash/brutal death metal bendu, ali mu zato opera lezi, opet je kod nekih obrnuto. Da se vratim na temu- cak i kad pevac nema lepu boju glasa to vecina ljudi mnogo bolje podnosi nego kad neko na nastupu isfalsira ili ispadne iz ritma, ili sa druge strane kad ceo album bude ispevan u jednoj i po oktavi. Ponovo kazem, i jedno i drugo je bitno i moze se popraviti vezbom.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Dobar pevač vs dobar glas

Post by Funkomat » 16 May 2010, 20:08

Nije poenta samo u rasponu a sto se primera tice, mozda nije najbolji ali objasnjava ono sto sam postavio prvim pitanjem... Izvlaci te visoke tonove ali mu glas ne zvuci ni na sta. Bar kad nije u falsetu.
Nemoj mi reci da bi ti, da cujes njega da peva bez tih visokih tonova rekao da ima dobar glas. Nije ni bitno... ja sigurno ne bih.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest