Fenseri vs Metalci

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Fenseri vs Metalci

Post by Doolio » 07 Dec 2010, 01:19

:mrgreen:

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Fenseri vs Metalci

Post by Mrav » 07 Dec 2010, 03:44

Kako je ova diskusija pobegla od originalne teme, niko ne pominje jadne fensere :mrgreen:

Ajde sad definicija šta je to fenser :) . Meni npr. često ono što kod nasi neki nazivaju fensi izgleda jadno i nezrelo, npr. veliki broj devojaka koje furaju "fensi" fazon zapravo po meni nemamu pojma kako da se obuku, a prave se trendovi prema tome koliko kontejnera određene kineske robe je neki baja uvezao po maloj ceni. Padaju mi napamet bokserske čizmice, koje veoma je jasno nisu pravi odevni predmet, već sportska obuća, a jedno vreme su se smatrale "fensi" i sve klinke su ih morale imati, sada ih zamenjuju one čizmice koje meni izgledaju kao zimske i nemaju oblik.

ovo:
Image

Meni kad vidim tako nešto vrti mi se u glavi film o domaćim "biznismenima" i kineskim veleprodavcima u kojoj postoji dogovor da kinez javi "biznismenu" kad ima neki kontejner robe koji se nije mogao prodati na zapadu pa ide za neverovatno nisku cenu (ranga 3e po komadu obuće), onda ovaj smisli "hmmm jesu ovo bokserske čizmice, ali preplavićemo butike, napravićemo priču da je to sad poslednji trend" "marketing koncept" i teraj, ono što je nabavio po ceni od 3e odjednom dobija cenu od 100e i svi zadovoljni, a klinke koje nemaju izgrađen ukus sve gutaju.

Sličan princip je po meni bio kada su se pojavile Dizelke sa tregerima ako se sećate. Ne znam šta je to bilo fensi kod farmerica (i to bukvalno jer su pantalone pravljene za farmere ili ti poljoprivrednike, otud tregeri, da ne spadaju kad se radi u polju, oko ambara i sl.), ali svi su morali da ih imaju, meni su izgledale idiotski.

Ajde malo podesite nišanske sprave i preusmerite paljbu :ziveli:

P.S. Budući da sam upravo odgledao film fantastična četvrorka, moram da dodam na kraju - FLAME ON! :mrgreen:

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Fenseri vs Metalci

Post by Doolio » 07 Dec 2010, 04:05

nem pojma, termin fensi se dosta menjao od mojijeh dana do sada, tako da zapravo ne znam sta da kazem:) ja kontam sta klinci danas podrazumevaju pod fensi, ali ne znam koliko je to adekvatno. u moje vreme je fensi bilo nesto sto je in, moderno i otmeno bez negativne konotacije. dakle, kad bi mi neko rekao 'u sto ti je fensi kaput', ja bi odgovorio sa 'hvala', a ne sa 'jedi govna'. i fensi nije imao veze sa neukusom, naprotiv. jednostavno postoje ljudi koji ne mare preterano za odecu i oni kojima je gotivno da se obuku, sta ja znam, moderno, sredjeno itd. ovi potonji su bili fensi.
i nije postojao neki animozitet prema fensi tripu, niti je zapravo postojala fensi subkultura. prilicno je jasno iz same definicije da pripadnik bilo koje grupacije moze biti i te kako fensi. doduse, istina je da ful firmirani blek metalac ipak nije fensi jer previse odudara od nekog mejnstrim tripa, ali dobro, to su krajnosti, govorim za neki normalan 'range'. dakle, mogao si da budes fensi u sakou i cipelama, ali si isto tako mogao da budes fensi u farmerkama, majci i patikama.

sad, koliko vidim, taj termin ima prilicno negativnu konotaciju i povezuje se sa baticama, dizelasima, kurvama i cime sve ne. licno mislim da je to izvrtanje termina (a moguce i da sam jednostavno vezan za proslu inkarnaciju znacenja, ali mi se ipak cini da se ranije to adekvatnije koristilo). ono sto ne valja u ovoj novijoj terminologiji je prevelika obuhvacenost i upravo ta pomenuta negativna nota. ispada, primera radi, da je skockana riba seljanka po nekom automatizmu, a to nema veze sa zivotom.
Sličan princip je po meni bio kada su se pojavile Dizelke sa tregerima ako se sećate. Ne znam šta je to bilo fensi kod farmerica (i to bukvalno jer su pantalone pravljene za farmere ili ti poljoprivrednike, otud tregeri, da ne spadaju kad se radi u polju, oko ambara i sl.), ali svi su morali da ih imaju, meni su izgledale idiotski.
secam se, ali to je bilo lansirano sa zapada, nije bila ta prica 'daj mi kontejner, isforsiracu robu'. new kids on the block su furali taj fazon, i ostali naredni boj bendovi, u beverli hilsu se to furalo povremeno itd. i naravno grupa ruz!:)
mislim da si previse rigidan sto se tice odevnih predmeta, odavno su rasclanjeni pojmovi trend i utilitarnost. radnicke cizme sa metalnim kapicama (da ti ne bi neko betonsko sranje spljostilo prstice) odavno nisu rezervisane za rudare i gradjevince i prodaju se za 100+ evra ako je poznata marka u pitanju. mozemo otici jos dalje i reci da sesiri odavno postoje kao stilski detalj, a ne kao zastita od vremenskih prilika:) idem daleko da bi skontao sta ocu da kazem. ista stvar i sa tregerkama i onim cizmicama sto si linkovao. ne vidim tu nesto vredno opservacije i analize.
sada ih zamenjuju one čizmice koje meni izgledaju kao zimske i nemaju oblik.
a ove vidim da su popularne, ali vise na nekim polu-hipsterima :mrgreen:

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Fenseri vs Metalci

Post by ssmc » 07 Dec 2010, 08:34

Mrav wrote:....a klinke koje nemaju izgrađen ukus sve gutaju.....
Ni šta je slatko ni šta je slano :mrgreen:

User avatar
Stalker
Strelok
Posts: 2071
Joined: 26 May 2009, 21:52
Location: Novi Beograd

Re: Fenseri vs Metalci

Post by Stalker » 07 Dec 2010, 17:34

moram primetiti da se hipsteraj širi. moja bivša devojka i drugarica su obe pošandrcale. ova prva je počela da brani hipstere na temi na fejsu koja ismeva hipstere (ne poziva na nasilje), a ova druga ima status not skinny enough to be a hipster, koji je ova prva lajkovala. takođe, sve više vidim komentara koji sadrže reč hipstaa u njima.
fun fact: obe su liberali.

mene ne nervira taj fazon. mene iritira reklamacija istog. ne mogu opisati ali mislim da se osećam isto kao Cortex.

Kill surf city
Posts: 2527
Joined: 10 Jan 2009, 10:56

Re: Fenseri vs Metalci

Post by Kill surf city » 07 Dec 2010, 17:48

Stalker wrote:mene ne nervira taj fazon. mene iritira reklamacija istog. .
I mene isto. Trazio sam pare nazad, al ne primaju otpakovane hipstere. ::ranting::

Image

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Fenseri vs Metalci

Post by Mrav » 07 Dec 2010, 18:41

Stalker wrote: fun fact: obe su liberali.

mene ne nervira taj fazon. mene iritira reklamacija istog. ne mogu opisati ali mislim da se osećam isto kao Cortex.
hmmm, hoćete reći da je ideološki vođ hipstera.....

Image

Slažem se za ovu konstataciju, da se može biti "fancy" uslovno rečeno u svakom pravcu. Čak si napisao Doolio da black metalac ne može biti fancy, i tu si delimično u pravu, sa stanovišta hipstera ili fensera ne može, ali sa stanovišta svoje grupacije može, ako ima kožne narukvice sa jedno 3 kile eksera od 9 cola (ili ti Nine Inch Nails :bow: ), besprekorno urađen corpse-paint ( :lol: ) i sl.

Dolazimo zapravo do toga da fenseri nisu nekakva posebna sociološka grupacija, tj. nisu horizontalna već vertikalna podela ... fancy, više fancy, "ultra-fancy" u okviru bilo koje grupe ljudi :bambi:

Inače ja se trudim da ne shvatam ovakve teme kao rasprave i dokazivanje, već kao i u filozofiji kao konstruktivan dijalog u kome dolazimo do novih saznanja, bez takve kontrapozicije se i ne može napredovati.

P.S. Jeste nažalost ssmc, izgleda da danas klinke svašta gutaju ^^

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Fenseri vs Metalci

Post by Cortex » 07 Dec 2010, 20:47

Ja sa svojim drushtvom koristim i onaj americhki sleng, koji je zapravo veoma jadan i leksichki uzhasno siromashan, no ajde, ukorenio nam se, a to je - douche bag.
To je zapravo fenser u me i mojih drugara. Shta je hipster, znamo :mrgreen: shta je emo, znamo, a douche je nekako...pa ljakse. Ljakse jbg.

"Douchebag, or simply douche, is considered to be a pejorative term. The slang usage of the term originated in the 1960s.[5] The term usually refers to a person, usually male, with a variety of negative qualities, specifically arrogance and engaging in obnoxious and/or irritating actions, most often without malicious intent." - Wiki

Image

I razni slichni :D

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Fenseri vs Metalci

Post by Bluesko » 09 Dec 2010, 13:27

A modovi, pankeri, tediji, poperi? :(

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Fenseri vs Metalci

Post by Duane » 10 Dec 2010, 01:18

fenseri i metalci

lav vil terdem apart

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Fenseri vs Metalci

Post by Bluesko » 10 Dec 2010, 02:08

a normalni narodnjaci

User avatar
Rax13
MF veteran
Posts: 1619
Joined: 14 Aug 2007, 04:08

Re: Fenseri vs Metalci

Post by Rax13 » 10 Dec 2010, 02:21

Duane wrote:fenseri i metalci

lav vil terdem apart
Taj rad, ko se tuce taj se voli :mrgreen:

Bluesko wrote:a normalni narodnjaci
Njih ce pijani kum :lol: :mrgreen:

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Fenseri vs Metalci

Post by MetalFunk » 10 Dec 2010, 09:33

Doolio wrote:nem pojma, termin fensi se dosta menjao od mojijeh dana...
Fensi - budale nakicene "modom" trenutnog stanja "modnog sveta" u datom podrucju. Neperceptivne budale koje se prze u fazonu "i like bling blings". Nes' tako. :mrgreen:
Mrav wrote:
hmmm, hoćete reći da je ideološki vođ hipstera.....

Image
Ocigledno radi u DOS-u. I onda se pitamo sto smo zaostali... Goddamn it... :mrgreen:

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Fenseri vs Metalci

Post by Doolio » 10 Dec 2010, 20:26

Fensi - budale nakicene "modom" trenutnog stanja "modnog sveta" u datom podrucju. Neperceptivne budale koje se prze u fazonu "i like bling blings". Nes' tako.
za razliku od:
-mocnih i superiornih pripadnika drugih subkulturnih grupacija
-mocnih i superiornih likova koji misle da su posebni ako potpuno negiraju postojanje bilo kakvog odevnog kodeksa i na tome grade svoju individualnost umesto da skontaju da se to ne gradi spoljasnjim tripovima i da su upravo tim negiranjem napravili sopstveni debilni kodeks
-mocnih i superiornih likova koji su ravnodusni prema odeci, a pritom iza toga stoji tezak frust tipa 'ruzan sam', 'nemam pare' ili 'ne mogu da karam onu tamo ribu'
-mocnih i superiornih likova koji posipaju zene u bundama kantama boje i danas su spasili cetiri kuceta od druga cetiri kuceta, a dete im se raspada od droge sa dvanaest godina


itd itd itd, osecam snaznu emo reakciju kod tebe:)
mislim, ako odes da kupis patike, verovatno gledas da su sto ruznije jel:)

sto se mene tice, umereno fensijerstvo (dakle, ne zivotna filozofija, vec ono sto se tice samo tog aspekta) je potpuno zdravo i psiholoski i socijalno. cim se neko rebeluje oko takvih stvari, vidim koliko je sati. naravno, iskrena ravnodusnost je nesto drugo, ali taj ravnodusni lik nece nikog prozivati ili etiketirati nego ce da ode na basket.

uzmimo da fensi likovi vole i 'fensi' muziku i da im prija fensi drustvo. oni ne mogu da odu na takvu bleju u trenerci. o ugostiteljskim objektima da ne pricam, tu ih nece ni pustiti. dakle, oni se oblace adekvatno u datom trenutku/okruzenju, sto je sasvim normalno. ja necu otici na prijem u beli dvor u sorcu, niti na dodelu andriceve nagrade. neko i oce jer je 'oh veliki car' ili 'ga ne interesuju te povrsne gluposti'.

takodje, termin 'trenutno stanje modnog sveta' je, ako nista, uzasno neprecizan. koliki je njegov vremenski span? ako sam ja anti-fensi purista, mozda je bolje da se oblacim u kozne stavljene pantalone ili u toge? ili u smokvin list? :mrgreen:

User avatar
snow
Posts: 3
Joined: 09 Dec 2010, 19:32

Re: Fenseri vs Metalci

Post by snow » 10 Dec 2010, 23:31

Mlad čovek prosto pati da negde pripada, i s obzirom da je to prirodna želja, ako donekle ne udovolji tvoj svojoj želji, biće mu još gore nego da se otuđi od bilo koje “subkulture”. Problem je kada se previše identifikuje i kada prosto mora da opsuje i blati “onu drugu” potkulturu. Najkorisnije bi vam ovde bilo da pobrojite i pozitivn i negativne strane svih tih potkultura o kojima govorite – jer može se biti deo neke potkulture a ne biti fanatičan i ne blatiti druge (jeste retkost, ali je moguće, samo traži dosta zrelosti).

Metal potkultura, otkako znam za nju, ima jedan jak ego, “svoje ja”, koje čini da odbija mas-medijsko smeće (tipa Pink, Grand, Farma…), i ima jedan daleko više artistički pristup stvarima (pogledajte omot metal CD-a koji zna imati nekakav gothic ili epic-fantasy motiv, naspram šljokica sa Pinka). Ali kad se u tome pretera, eto nama ego-manije i svih gluposti koje iz to idu…

Fensi kultura jeste šljokasta i pomalo plitka – u smislu konzumerizma i nekritičkog prihvatanja. Ali činjenica je da je iskrena, dok će metal potkultura biti prepuna likova koji bi - da imaju koji dinar više ili koje kilo manje – odavno bili u fensi taboru. Ili, kako je to rekao Paul Graham: “Many things people like, especially if they're young and ambitious, they like largely for the feeling of virtue in liking them. 99% of people reading Ulysses are thinking "I'm reading Ulysses" as they do it. A guilty pleasure is at least a pure one. What do you read when you don't feel up to being virtuous? What kind of book do you read and feel sad that there's only half of it left, instead of being impressed that you're half way through? That's what you really like.”

Automatski se javlja problem generalizacija, pribegavanja ekstremima da se odbrani svoj stav, žestokih stereotipa i ostalog u svakoj ovakvoj diskusiji. Ali ako bih trebao nešto da kažem, to je da s vremena na vreme podsetite sebe na to da ćete, najkasnije u ranim dvadesetim, bataliti sve to, pa se spram toga postavite – šta god to značilo. Dakle, ne kažem da batlite potkulturu sada, već da imate na umu da to najverovatnije ne želite sebi za ceo život, osim ako zaista ne želite da u zrelim godinama budete groteskna kopija Ozzy Osbourna, ili nekakvog “Rokvić Rokvić Radivoja”. Jednostavno, ne hvatajte se fanatično za svoju potkulturu, ma koliko delovalo “sterilno” kad se to kaže, ipak je hladna glava najbolja, što uvek treba ponavljati mladima, i što je njima teško za prihvatiti. Ali na kraju uvek najbolje prođu oni koji su ili najviše simulirali svoju odanost potkulturi ili su bili najprilagodljiviji kad ju je trebalo odbaciti (It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent, but rather the one most adaptable to change. - misattributed to Charles Darwin).

Pre nego što mi neko kaže “get off your high horse” , neka zna da sam stariji od mnogih ovde i da kada sam vas video kako diskutujete o ovome prisetio sam se sebe u tim godinama i poželeo sam da vam kažem nešto što bi voleo da je meni neko rekao u tim godinama. To ne znači da ću celo veče ovde propovedati, pogotovo kad znam da je neko već napisao esej o tome mnogo bolje nego što bih ja večeras. Esej se zove What You'll Wish You'd Known, autor je Paul Graham, dostupan je na web-u.

Pozdrav i svako dobro.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest