Sta je teze?

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Sta je teze?

Post by nebojsak » 20 Dec 2010, 19:32

Offtopic: je l znate vi koliko mene mrzi da kucam bubanj u Battery. Čak imam i kljavu, i opet me mrzi da odsviram pa kvantizujem.

Ne znam šta je teže realno, meni je teže baviti se elektronikom. Navika valjda. Definitivno nije naivno.

Ontopic:

Image

Mesa je jedino pojačalo na kome Čak Noris može da svira clean.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Sta je teze?

Post by Duane » 20 Dec 2010, 19:33

andrej] wrote:
Duane wrote:
andrej] wrote: i, verujte - mnogo je lakse skinuti malmsteena na gitari nego apexa na kompjuteru.
kako si to uspeo da dedukuješ? čisto me zanima... ili si samo lupio, ko što mislim da jesi

ontopić - to pitanje je jedno od onih "večnih pitanja"... tipa koja je svrha zivota, gde je ruka isusova ili zasto rusi igraju najlepši hokej

odgovor prosto zavisi od osobne percepcije, sposobnosti, interesovanja...
sve se na gitari moze skinuti, ako ulozis dovoljno vremena. nisam skidao malmsteena, ali jesam neke skoro pa podjednako teske stvari. parametri: prag, vibrato, bend, okidanje, jos nekoliko njih, sve to na 6 zica.

a, afx-a nisi slusao dovoljno, ocigledno.
parametri:
svaki udarac perkusije zasebno sintetisan, sa noise generatorom, oscilatorom, filterom,... na sve to moze da se doda envelope, koji menja neki od tih tu parametara za vreme sinteze. to je 20-50 parametara samo za jednu vrstu udarca u pesmi, ako je sintetisan. ako je semplovan, prvo ti treba originalni sempl, pa onda gomila podataka kako je sempl izmanipulisan. dal je usporen, ubrzan, pitch shiftovan, frekvencijski shiftovan, filtriran, distorziran, waveshapeovan, downsampleovan... od 5 do 50 parametara.
i onda se bacimo na globalne efekte, koje kontrolises u realnom vremenu. na dobroj pesmi, 20ak komada, kontinualno. pa na menjanje parametara od pojedinacnih sintetisanih zvukova u realnom vremenu.
da ne pricam koliko je vektroska sinteza zajebana za shvatiti. ma i sa subtraktivnom nekad ima nelogicnih rezultata.
i da bi to skinuo, moras da imas SLUH i ISKUSTVO. da cujes razliku izmedju freq i pitch shiftovanog snera. da znas kako se svaki efekat dobija, cim ga cujes. da pogodis ucestalosti lfo-a. nekoliko hiljada parametara na dobroj pesmi nekog dobrog izvodjaca. naravno, nije tako kod svih i gomila ljudi koristi presete, ja pricam samo o ovim kvalitetnim.

ne-elektronski muzicari cesto nemaju pojma koliko elektronska muzika moze da bude slozena. ali ne 'papa americano' i 'i'll do you like a truck'. poslusajte malo dobre elektronike, naprednije.
aj nauči da sviraš gitaru ko malmstin i dokazi svoju teoriju... molim lepo...

dotad -

Image

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Sta je teze?

Post by andrej] » 20 Dec 2010, 19:36






a pazite i ovo, umetnost dobrog bubnja


sad cu vam ja dati jos par...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Sta je teze?

Post by Rocket Roll » 20 Dec 2010, 19:37

Bluesko wrote:A ko je Aphex i jel zna da svira gitaru. Ozbiljno pitam
Image

Svira klavijature.

User avatar
ZigiZelig
Posts: 176
Joined: 30 Jun 2010, 13:35
Location: Cacak

Re: Sta je teze?

Post by ZigiZelig » 20 Dec 2010, 19:41

Ooooo, legendarne li teme!
[quote="andrej]
sve se na gitari moze skinuti, ako ulozis dovoljno vremena. nisam skidao malmsteena, ali jesam neke skoro pa podjednako teske stvari. parametri: prag, vibrato, bend, okidanje, jos nekoliko njih, sve to na 6 zica.[/quote]

Čovek, ako skines onaj "mžljuuuuuuiiiiiiif" koji Hendriks odsvira dok benduje žicu u 5 pravaca, ja ti da prostiš, popušim dok pevam kao Selin Dion. Živ bio.
To sa tim parametrima tek možeš da zaboraviš, osim ako pokušavaš da zalemiš Game Boy gitarom na najbolji način. A sve to na 6 žica! Uh, lako li je.
Nemoj misliti da ja nipodaštavam elektronsku muziku, ali, recimo, lakše je nekom mufljuzu da proizvede čist ton na taster nego na pragu, to je sigurno. A Apeksu kapu skidam i klanjam se.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Sta je teze?

Post by Trooper » 20 Dec 2010, 19:56

Kad vec pominjes parametre. I kod gitarskog zvuka ima MILION sitnica
Od kapacitivnosti kablova, koliko je ispraznjena baterija u fuzzu, koliko su stare zice (od cega su pravljene itd), vrsta trzalice, parce selotejpa zalepljeno na grill kutije ispred kalote zvucnika... A da ne pominjem potenciometre na gitari/pedalama/pojacalu. Ili npr razliku izmedju iste pedale sa drugacijim kondenzatorima. Hiljade i hiljade varijabli postoje

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Sta je teze?

Post by andrej] » 20 Dec 2010, 19:58

samo da se razumemo, nit sviram ko malmsteen, nit programiram ko afx. sve jedno, nemam trenutno gitaru, al cu nauciti 5 ili 10 sekundi neke poznate malmsteenove pesme, demonstrativno. a ti neces skinuti 5-10 sekundi afx-a, isto ko ni ja :). neces ni onaj zajebani deo sa bubnjevima od gore postovanog omni tria. jer, neces znati gde da pocnes.

a to za hendrixa, verujem da ne mogu. al mogu hey joe, nekad sam znao i deo od little wing. a niko ovde ne moze da skine vremenski onoliko kolko ja znam hey joe-a BILO KOJU afx-ovu stvar :).


evo nesto mnogo lakse za isprogramirati. zamisli samo kolko parametara se menja u realnom vremenu. ja da vam kazem, izmedju 2 i 10 tokom cele pesme. kako biste dobili onaj zvuk. sta je ono, jel tremolo ili tempo synced gate? ovo je u rangu kleptona, npr. kleptona vec mogu da sviram, ponesto (mada nisam 100 godina, ne interesuje me odavno)

poenta: niko ne moze da zakomplikuje pesmu na instrumentima kolko moze na kompjuteru da se zakomplikuje :).

a sto se tice parametara, ne ne decko, ove treba sam da podesish, a ako zelis 'ziv' zvuk koji se 'krece', moras kontinualno da ih menjas. snimanjem vrednosti potenciometra/enkodera ili crtanjem krive.

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Sta je teze?

Post by DrGreenthumb » 20 Dec 2010, 20:01

andrej] wrote: poenta: niko ne moze da zakomplikuje pesmu na instrumentima kolko moze na kompjuteru da se zakomplikuje :).

a sto se tice parametara, ne ne decko, ove treba sam da podesish, a ako zelis 'ziv' zvuk koji se 'krece', moras kontinualno da ih menjas. snimanjem vrednosti potenciometra/enkodera ili crtanjem krive.
Super. A kakve to ima veze sa muzikom?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Sta je teze?

Post by Kristijan » 20 Dec 2010, 20:02

Meni bi bilo teže da radim elektronsku muziku, iz prostog razloga što o tome ne znam ništa, i zahtevalo bi da nabiflam koješta pre nego što napravim najsitniji korak u tom smeru, i zato što generalno nemam taj zvuk u glavi, morao bih da lažem, morao bih da kopiram. Ubeđen sam da bi nekome ko je maher za elektronsku muziku bila žešća frka da svira gitaru čak i kao ja, čekao bi ga isti zid neznanja u startu. Možda imam predrasude, ali nešto ne verujem da ima mnogo ljudi koji opako delju gitaru i opako rade elektronsku muziku, mislim da su ipak u pitanju 2 suviše različita konstrukta u glavi. Tako da cenim da je nemoguće odgovoriti na ovakvo pitanje, odgovor isključivo zavisi od toga ko na njega odgovara, i iz koje pozicije odgovara, nema tu finalne istine, nema etalona.

A vi navijači... Eh, navijači...

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Sta je teze?

Post by cccira » 20 Dec 2010, 20:04

... i na kraju, hteli - ne hteli, svi zavrsimo na kompu radeci "elektornsku muziku"... Sa razlikom da gospoda koja sviraju zive instrumente koriste semplove koje su sami odsvirali.
Pricam naravno o DIY varijantama kojima se bavi 99,9% ucesnika na ovoj raspravi. Mada cak i u najprofesionalnijoj prici "zivi muzicari" imaju udela u prdukciji, ovoliko ili onoliko.
Takodje, svaka ozbiljnija elektrondza se radi uz pomoc midi kontrolera, tako da osoba koja ih koristi mora da zna da isti svira.

Sve mu dodje na isto u 21. veku koliko ja kapiram. :ziveli:

vasko
Posts: 1045
Joined: 12 Feb 2008, 13:21
Location: Nis

Re: Sta je teze?

Post by vasko » 20 Dec 2010, 20:14

fina tema :kiss: ,VS tema prakticno :kiss:

i sta cemo da radimo kad utvrdimo sta je teze?

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Sta je teze?

Post by nebojsak » 20 Dec 2010, 20:16

Radićemo ovo :kokice:

Image

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Sta je teze?

Post by Duane » 20 Dec 2010, 20:16

[youtube]lE0lBbBNR1Q&NR=1[/youtube]

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Sta je teze?

Post by andrej] » 20 Dec 2010, 20:21

@bluesko:
Je li, jel znas sa napravis razliku izmedju Asus4 i Dm7? znam ih odsvirati oba, otvorena ili bare.
Amaj 7 i D#dim? znam da odsviram oba
Jel znas kakva je razlika izmedju flangera i fuzza? znam, detaljno
Jel mozes da skines Little wing na sluh i da napravis slicnu na Fruti lupsu? nisam probao, niti cu. ako bi se ispostavilo da prvo ne mogu, ne mogu ni drugo
jel mozes da napravis razliku izmedju farfise i oboe i da nam kazes sta je ksilofon? u svakom trenutku.
Jel znas koliko je vremena i plikova na prstima potrebno da se savlada samo C dur i D mol? Da ne pominjem bare hvatove. znam, i ja sviram gitaru.
Jel znas `de ima da se skine spravljac hit albuma alternativnog roka? jel ovo uvreda? ne znam, stvarno. samo mi se cini da se muzika zasnovana na skalama moze matematicki komponovati, jos od 60ih. izvoli pogledati na wikipediji.
I ko je izvrsio privatizaciju u Ceskoj? pretpostavljam da je drzava.

ovo za parametre: znas ti da se sve to moze bilo semplovati bilo sintetizovati (dosta verno), sve te varijacije. ako se sintetizuje pomocu fizickog modela, mogu da se naprave varijacije kakve sa pravim instrumentom ne bi bile moguce.

a pazi ovo:

instr1:
sinusni oscilator

instr2:
sinusni oscilator
sinusni osilator, faza pomerena za 1 stepen

instr3:
sinusni oscilator
sinusni osilator, faza pomerena za 1 stepen
sinusni oscilator, detuneovan za 2 centa

instr4:
sinusni oscilator
sinusni osilator, faza pomerena za 1 stepen
sinusni oscilator, detuneovan za 2 centa
pwm oscilator duple frekvencije, 89% sirina pulsa, preko toga low pass filter, 12db, na 918 hZ

...
...
...
...

@duane: tako je, i national anthem od radioheada, bilo sta od cocteau twinsa. pogledaj kako su oni snimali. da ne mislim da je ova tema besmislena i da sam, bez sumnje u pravu, nasao bih ti komplikovaniju elektronsku stvar.

zakljucak: elektronika je teza, vise volim kombinacije sa instrumentalnom muzikom.


btw, :D
Image

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Sta je teze?

Post by Duane » 20 Dec 2010, 20:23

teško je šljunak nositi... ova dva ponudjena su, realno, pičkin dim...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest