Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Dersu Uzala » 29 Jul 2012, 00:51

dweezil wrote:
Dersu Uzala wrote: Najvise me verovatno nervirala Magi. Nije mi bilo jasno kako neko ko moze i ume virtuozno da svira klasicnu muziku (pro)nalazi sebe u takvom smoru. Njen zvuk me isto nervirao (ili nedostatak istog). Uzivo, nisi mogao je je naslutis u zvuku benda. Par puta sam pomislio da se vise i ne ukljucuje nego se samo tamo njise stondirana. Ono, opleti bre zeno ponekad, samo da nam udaris ceznju. Milan se puno trudio da ispadne laf i baja, cak je i film snimio na tu temu kako je laf i baja i opaki djitrista (a daleko je od opakog djitriste). On je morao da radi maximalno, da bi sustigao ove ostale reko bih. Uvek se nekako mucio da ocvira neke stvari lajv.
pa jbg ne mozes ocekivati od Magi da bude Jordan Rudess, kao ni od Milana neke hevi mjetal bravure, jednostavno u okviru tog nekog new wave zanra koji su furali bili su sasvim upotrebljivi muzicari.
Od Milana ne, ali od Magi da. Zena svojim likom i delom je sama to implicirala. Ona je drala taj klavir, to sam jos tad znao. Prvo sam mislio da nema blage veze sa zivotom (inace uber fina cura u mladosti, pametna, elitni djak, sve sto ti padne na pamet da kao covek i komunista treba da ozenis), tojest sa svirkom, onda mi neko rece da 'bolje' svira od Ive (Pogorelica) a taj je tada vec bio legenda, napravio je vec splash po zemlji i inostranstvu, pre Magi i EKV. I sad, gledam nju i divim non-stop high a levu ruku ni ne koristi dok svira. Tu i tamo nesto (necujno ako je uzivo) ocvira desnom ruku, uglavnom mase okolo, njise se, zabacuje rujne kose i te fore, sve to izgleda superseksi ali ja doso da zaposlim usi na svirku, ne na nekakav vizualni medijski hepning.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Dersu Uzala » 29 Jul 2012, 00:59

dweezil wrote:Image :bambi:
Eh secam se malog Erne Nemeceka, kako je stradao, svi su plakali. :bambi:

A onaj drugi, onaj hitlerjungen se bese zvao Ari Hat?

Inace to su te knjige iz detinjstva i decastva

- Kroz pustinju i prasumu
- Decaci Pavlove ulice
- Druzba Pere Kvrzice
- Druzina sinji galeb
- Tajno drustvo PGC
- Dobar vetar, plava ptico

I naravno sve od Zil Verna. :mrgreen:
Last edited by Dersu Uzala on 29 Jul 2012, 01:02, edited 1 time in total.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Doolio » 29 Jul 2012, 01:00

Фери Ач

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Dersu Uzala » 29 Jul 2012, 01:02

Eeee, Feri Ac, da more. Aferim. :ziveli:

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Funkd » 29 Jul 2012, 01:05

Dersu Uzala wrote: Od Milana ne, ali od Magi da. Zena svojim likom i delom je sama to implicirala. Ona je drala taj klavir, to sam jos tad znao. Prvo sam mislio da nema blage veze sa zivotom (inace uber fina cura u mladosti, pametna, elitni djak, sve sto ti padne na pamet da kao covek i komunista treba da ozenis), tojest sa svirkom, onda mi neko rece da 'bolje' svira od Ive (Pogorelica) a taj je tada vec bio legenda, napravio je vec splash po zemlji i inostranstvu, pre Magi i EKV. I sad, gledam nju i divim non-stop high a levu ruku ni ne koristi dok svira. Tu i tamo nesto (necujno ako je uzivo) ocvira desnom ruku, uglavnom mase okolo, njise se, zabacuje rujne kose i te fore, sve to izgleda superseksi ali ja doso da zaposlim usi na svirku, ne na nekakav vizualni medijski hepning.
Vizuelni momenat, nego sta! Pa ipak je zavrsila arhitekturu :bambi:

User avatar
Void
kulen zmija
Posts: 1284
Joined: 21 Dec 2007, 19:14
Location: Novi Sad

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Void » 29 Jul 2012, 01:10

завршавала је она и архитектуру и доп и свашта нешто.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Doolio » 29 Jul 2012, 01:15

острво с благом, тајна острва кирин, бела грива... стао ми мозак, сећам се само оних стандард лектира пјесника наших народа и народности који воздижу славенство и радника и социјалне патње, типа чаробни самарчић, бело циганче, планинче и те форе... Наравно, и цео опус Ћопићев, али он је може да држи часове светским класицима па ми није у истом кошу:)

Емилио Салгари рецимо, готивио сам до јаја те његове гусарске трипове...

Ако одемо даље у детињство, наилазимо на још Ћопића, на патуљка из заборављене земље (ахмет хромаџић ако се не варам), на Милована Данојлића и компанију... :)

Што се тиче госн Молнара, интересантно је да је овде ''дечаци'', а на мом преводу су ''јунаци'':)



Елем, одосмо у носталгију и ван теме, треба прекинути иначе ћемо чути и о животињском царству, супердеки или Алфу :)

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Dersu Uzala » 29 Jul 2012, 01:15

Doolio wrote:Из сведочења људи на топику, изгледа да се све своди на окружење, па шта је коме запало:)
Pa to. Ali ja mogu tacno da ti opisem ne samo svoje okruzenje (koje je koliko sam primetio vrlo slicno bilo tvome, mada ja pricam o osamdesetim, as in from 1.1.1981. do 31.12.1990.; svestan sam ovog matmatickog zajeba da i 1980. godina pocinje sa 8, ali nije deo osamdesetih, matematicki a i kalendarski gledano, ako bas neko hoce, moze i nju da turi djuture).

Problem je sto je 70.-tih razvijen jedan novi socioloski fenomen, mrdzovani su neki slojevi gradjanstva i desilo se nesto novo (u stvari staro, nije novo). I onda su se 80.-te nadovezale na to. E sad, detaljno bih mogao o tome ali se plasim da se stvarno nekome ne zamerim. Ozbiljne su to stvari. Tu je i Juga krenula da truli, vrlo brzim postupkom. :kokice:

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Dersu Uzala » 29 Jul 2012, 01:24

Doolio wrote:острво с благом, тајна острва кирин, бела грива... стао ми мозак, сећам се само оних стандард лектира пјесника наших народа и народности који воздижу славенство и радника и социјалне патње, типа чаробни самарчић, бело циганче, планинче и те форе... Наравно, и цео опус Ћопићев, али он је може да држи часове светским класицима па ми није у истом кошу:)

Емилио Салгари рецимо, готивио сам до јаја те његове гусарске трипове...

Ако одемо даље у детињство, наилазимо на још Ћопића, на патуљка из заборављене земље (ахмет хромаџић ако се не варам), на Милована Данојлића и компанију... :)

Што се тиче госн Молнара, интересантно је да је овде ''дечаци'', а на мом преводу су ''јунаци'':)



Елем, одосмо у носталгију и ван теме, треба прекинути иначе ћемо чути и о животињском царству, супердеки или Алфу :)
Zivotinjsko carstvo smo uredno skupljali, ja ne znam dokle je to postojalo i zasto bi se ti secao toga, taj album, tojest te cokoladice su krenule u moje vreme (znaci krajem 60-tih pocetkom 70-tih) i ja sam nekako kontao da je sa tim zavrseno kad smo mi zavrsili, posle 10-tak godina max. Secam se da je bilo mozda nekog re-issuea, nekih pokusaja sa novim brandom, ali nije to to. Nije troo, nije oridjidji, nije vintage majku mu, (glasom petla) 'paa kako'?

Inace, ja se secam Decaka Pavlove Ulice. Ne secam se 'Junaka'.

Salgari bese napiso Sandokan? Mrzi me d guglam, ali mi poznato zvuci, ali misim da nisam procitao nesto od njega (sem sto sam revnosno gledao Kabir Bedija u istoimenovanoj ulozi Sandokana, kako muva onu ledi Marijanu. Uvek mi bilo nejasno kako to gusari koji pri tom lice na Induse imaju zvaku na talijanskom).

Bela griva dela, Kirin ne, Ostrvo sa blagom da, i svasta nesto jos naravno. Ali pre svega kompletan opus Zila Verna jelda.

E da, prosao sam sve moguce France Bevke i Copice, te price partizanke. Cenim da keva jos cuva kompletnu 'lektiru' za svih 8 razreda osnovne skole. Oridjidji, troo, vintidj. Bila je lektira tada color coded, svaki razred svoju boju. Kad zavrsis osnovnu skolu, na polici rasta flag (ili gay flag, kako se kome vec doima).

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Doolio » 29 Jul 2012, 01:49

Па да, то је било замрзнуто од фазон шесетих до краја осамдесетих, практично до краја Југе, зато се ја сећам истих ствари ко и ти. Животињско царство није дирано до краја осамдесетих, реишјуовано је нешто скоро ако се не варам, фазон у последњих десет година и сад има геј омот, али је укус исти, ако се уопште сећам. Исто важи и за Буцу, браца и секу, пеперминт, кики, бронхи и остале ствари. Сви смо гледали исти опстанак, истог Бранка Коцкицу, исту (та та та тааааааа) историју, хемију, исте емисије са длакама на пројектору и звуком који вијуга по фреквенцијама... То је са деведесетима почело да се мења тек. Чак су колор кодед лектире опстале до негде деведес треће ако се не варам, само су претумбали колор код по разредима.

Франце Бевк... Чек како беше, да, Воранц Прежихов:)

Да, бронхи је усран потпуно, није гумен него се гризе одма...

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by sinisake » 29 Jul 2012, 02:30



:1: :?:

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Dersu Uzala » 29 Jul 2012, 02:42

Doolio wrote: ... Чек како беше, да, Воранц Прежихов:)
...
Tojest, obrnuto. Sluga (Jernej) pokoran.

Nego, nisam nikad gledao Kockicu, nisam to mogao ni ocima ni usima da smislim. Da smislim. :grummel_2:

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Dushan S » 29 Jul 2012, 04:46

Ima par zanimljivih post-ova ovde. Ono što mi je interesantno vezano za EKV je ta percepcija "popularnog" benda. Mislim da je mnogo ljudi ili zaboravilo kako su u stvari stajale stvari dok su bili aktivni ili jednostavno ni ne razumeju kontekst, jer su mlađa generacija koja je prihvatila EKV kao neku legendu ex-Yu roka. EKV nikada nisu prešli u prvu ligu po popularnosti u Jugoslaviji. Sećam se da su svirali i pre par stotina ljudi u nekim mestima. Njihovi tiraži nisu baš bili za upoređivanje sa Čorbom i sličnima. Dobili su status koji danas imaju nakon što su nestali, možda delimično i zato što svaki bend koji se tako nesrećno završi a bio je voljen ima sve preduslove da postane legendaran. Ono, da su lupam, Deep Purple 1976 ili bar 1988 izginuli svi zajedno u nekoj automobilskoj nesreći danas bi bili tri puta važniji bend nego ovako... Tako to ide.

EKV jesu imali i tu kvazi-intelektualnu i ja-sam-drugačiji-i-toliko-senzibilniji-od-tebe publiku ali malo mi je besmisleno ceniti nečiji uradak po tome ko sluša taj bend, naročito što je ipak većina ljudi na njihovim koncertima bila neka prosečna raja. Mislim, kakvi su sad sve bendovi cenjeni ovde kao kvalitetni zbog nekog stava i pakovanja, pa i godinama rade a imaju jako malo muzičkih kvaliteta, ne znam zašto bi me pogodilo da se neki folirant loži na EKV koji su ipak imali mnogo kvaliteta. Kod nas je uostalom danas dovoljno imati neobičnu postavu benda dva basa,trombon, gitara i DJ, taj fazon, malo iskopirati neku englesku alternativu, dva elektronska elementa, blago raštimovane gitare, bas prducka blago i pevač-pevačica koja recituje a misli da peva i eto ga novi miljenik hrčak boks koalicije na exit-u. :D

Nego šalu na stranu:

Meni je domaći rok došao i prošao pre punoletstva, a kao klinja nisam baš mogao skapirati kako treba takvu muziku, bilo mi je bliže slušati Boru kako glumi buntovnika i disidenta. Posle sam preskočio na stranu muziku i to je bilo to, nekako sam EKV samo usput čuo. Nikad kupio ploču ili kasetu. Tek godinama kasnije (a to mi se desilo sa još par bendova, a zanimljivo, niti jedan nije domaći sastav osim EKV) skapirao sam da su u stvari imali puno uticaja na mene vezano za komponovanje muzike, nekako se nataložilo a da nisam primetio. Takođe, pravljenje ovih obrada za Trigger me je suočilo sa nečim jako interesantnim, a to je da su EKV među retkim bendovima odavde čija je muzika po strukturi "anglosaksonska".
Mislim da mi je ovo teško za objasniti nekome ko nema duži muzičarski staž i nije se bavio analizom pesama i aranžmana. Iako mi volimo da taj jugoslovenski rok kapiramo kao i strani rok samo na srpskom, u stvarnosti, on je mnogo pokupio od muzike koja je pre toga bila slušana ovde a pomalo i politički podobna, a to su šlageri, italijanska i meksička muzika, ruska itd, dakle sve ono što je u SFRJ neposredno posle drugog svetskog rata bilo podobno i izvođeno. Muzika koja je bliža bluzu, gde imaš rif, gruv, to je ostalo strano ljudima ovde. Takođe i kad se gledaju harme i melodija, kod nas su rok bendovi ili namigivali sa folkom, ili imali harmonske progresije koje su jako durski postavljene. U praksi, kad je trebalo da se nešto odradi za Trigger, skapirao sam da bih sa velikom lakoćom mogao da kompletan opus EKV-a uradim kao metal, ili kao industrijal, ili kao synth pop, kao i da bi sa prevedenim tekstom na engleski te pesme sasvim normalno funkcionisale. Donekle sam to skapirao i za Haustor. Sa druge strane, praktično bi mi bilo nemoguće da obradim Čorbin ili Bajagin opus, jednostavno ne bih imao materijal u samoj muzici da joj promenim kontekst u neku "zapadnu" varijantu. Zvučalo bi naivno i neozbiljno. Dugme bih mogao, ali su njihove pesme (ili njihove khm khm obrade) iako često bazirane na precrtavanju stranih hitova, toliko balkanizovane u startu, da ne mislim da ih je suštinski moguće promeniti a da i dalje nemaju pastirski momenat kao ono što se najjače čuje. Eventualno bih mogao da napravim neke ska-rege obrade, ali to bi sad bila digresija da objađnjavam zašto mi ovde tako lepo reagujemo na taj muzički element a ne volimo rif i distorziju.

Elem, ne znam da li sam adekvatno objasnio, ali taj muzički momenat kod EKV-a je ono što mi je najveći kvalitet. Nešto je postojalo u njihovim pesmama što nije bilo sa obeležjima lokalnog i provincijskog, a to je malo bendova odavde uspelo.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Dersu Uzala » 29 Jul 2012, 05:10

:1:

Oni su meni iritantni iz, kako prethodno nevedoh, potpuno drugih razloga.

Citava ta ekipa, ajd da ih uslovno imenujem, znaci decavojnihlica-meets-decuumetnika-meets-decurukovodilaca je na mene ostavljala negativan dojam izmedju 1975. i 1990. ali se narocito dalo primetiti posle Brozove smrti, znace negde od 80. do 90. Posle toga sam se i fizicki iskljucio iz te sredine.

E to me dovodilo do ludila, sad, ako ima potrebe da elaboriram, no frks.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by parker » 29 Jul 2012, 10:05

U vezi ovoga što priča Dushan...
Tačno pamtim da su EKV posle onih par najvećih hitova Simple Minds-a na sledećem albumu koji su napravili opasno zaličili na Simple Minds. A i na još jedan bend su mi zaličili u ono vreme (dal na U2?), isto po šablonu taj bend napravi nešto mnogo dobro a onda EKV sa sledećom pločom nekako u tom fazonu. To sad ne možeš da zapaziš posle toliko godina ali onda u ono vreme mi je baš bilo ono, veliki minus..

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest