Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Rocket Roll » 29 Jul 2012, 16:11

dweezil wrote:Gledajuci iz ove perspektive sada EKV su def bili svetski band, u svakom smislu. Realno oni nikada nisu bili band za siroke narodne mase.
Svakako su bili nešto sasvim drugačije, ovde. Ja sam išao u gimnaziju kada se pojavio "Neko nas posmatra" i sećam se da sam bio pozitivno šokiran kada sam video reklamne plakate na fontani kod Beograđanke. Kao da su supersvesni vanzemaljci sleteli usred grada koji je potonuo u grozno mentalno sivilo.

I šta oni imaju da kažu usred sveg tog sivila? Nisam sve izgubio... Velika stvar za reći. Kome je tada padalo na pamet da bude tako pozitivan i da se bori za pozitivan pristup beznađu? Nikom. Kao što niko nije imao muda ni za "Mir, brate, mir".
dweezil wrote:Sto puta sam gledao ili slusao "Par godina za nas" i nikad nisam mogao da izvalim kako je Pecar uspeo da osmisli onako ludjacku bass liniju, totalno reagge i uvrnutu. Svaka njima cast.
Veliki basista, svakako.

Image

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by komil » 29 Jul 2012, 16:50

Rocket Roll wrote:
dweezil wrote:Sto puta sam gledao ili slusao "Par godina za nas" i nikad nisam mogao da izvalim kako je Pecar uspeo da osmisli onako ludjacku bass liniju, totalno reagge i uvrnutu. Svaka njima cast.
Veliki basista, svakako.

Image
Verujem da je slučajno ispalo u ovom postu, ali samo da naglasim da se neko ne zabuni: na tom albumu bas ne svira Pečar...

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by komil » 29 Jul 2012, 17:06

Jes da je ova tema u Spitfest-u, pa je po definiciji previše labava, i očekuje se samo pljuc ovamo pljuc onamo.. Nije da zameram nekome nešto, ali ja ne znam ljudi da li je vama jasno koliko vi što ovde pišete dosta reči a malo o samom EKV-u, ustvari, jako mnogo "otkrivate" o sebi i samo o sebi. Mislim, dosta toga što se ovde piše je čista projekcija sebe, svojih želja o bendu, ništa više. Tema vrvi od toga.

Evo primer jedan. A to što neko gotivi uticaj zapadne muzike, ne mora uopšte da znači da želi da se odseli na taj zapad i tamo muzicira, npr. Možda da, a možda i ne. Ako su tekstovi koje piše za bend na srpskom, ja sigurno ne bih blanko reko da u podsvesti obavezno želi da ode u amerigu itd. Nije da je tom nekom ovde potreban advokat... :)

@Dersu Uzala: slušo sam ja snimke gde se Magi uopšte nije čula, ali vrlo verovatno je to stvar tehničkih okolnosti za datu svirku. Oni su bili ipak manji bend i neretko svirali pod problematičnim tehničkim okolnostima. Na studijskim albumima se Magi uredno čuje, i često. Ima pamtljivih fraza, sve u svemu, vrlo ukusno je svirala. Sad, ti bi voleo da ona pokazuje zavidan broj nota u minuti, ili, neku drugu kompleksnost izvođenja, ali ona to ne radi tako (a da, priča da se "takmičila" sa Pogorelićem je tačna!). U tom kontekstu, činjenica da je imala veliko znanje a svirala baš OVAKO, daje neku dodatnu težinu da je svirala baš OVAKO, to znači da je htela baš TAKO (a mogla i drugačije, jel).

User avatar
strugo88
Posts: 73
Joined: 21 May 2011, 14:12
Location: Beograd

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by strugo88 » 29 Jul 2012, 21:02

činjenica da je imala veliko znanje a svirala baš OVAKO, daje neku dodatnu težinu da je svirala baš OVAKO, to znači da je htela baš TAKO (a mogla i drugačije, jel).[/quote]
upravo to, cilj joj je bio dobar zvuk, a ne da neko kaze "gleaj kako svira riba"

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by parker » 29 Jul 2012, 21:11

"Cilj joj bio dobar zvuk"

:bambi: :bambi: :bambi:

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by ssmc » 29 Jul 2012, 22:02

Zvuk je u prstu, a ona je svirala sa 10 prstiju :bambi:

User avatar
Randy
Posts: 987
Joined: 31 May 2010, 00:01
Location: Novi Sad

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Randy » 29 Jul 2012, 22:10

U MESOOOO!

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Dushan S » 29 Jul 2012, 22:14

Cortex wrote:
Dushan S wrote: Kod nas je uostalom danas dovoljno imati neobičnu postavu benda dva basa,trombon, gitara i DJ, taj fazon, malo iskopirati neku englesku alternativu, dva elektronska elementa, blago raštimovane gitare, bas prducka blago i pevač-pevačica koja recituje a misli da peva i eto ga novi miljenik hrčak boks koalicije na exit-u. :D
Zemlja Gruva? :mrgreen:
Haha, nisam mislio na njih, ali vidiš kako je lako pronaći mnogo različitih bendova u mom opisu - znači da je dovoljno univerzalan :P

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Dushan S » 29 Jul 2012, 22:16

Dersu Uzala wrote:Prica je jezivi smor. Jedan moj poznanik, takoreci prijatelj, kumovao je sledecem briljantnom izrazu:


Energetski Vampir.
Pa štekaj malo energiju, budi ekonomičniji, tebi ne treba Vampir, ti deliš i šakom i kapom :) Nego, kad pričaš o EKV-u, imam utisak da nekad malo mašiš poentu. Ti pričaš o njima kao o živim ljudima, kao o osobama, za koje si mogao stvoriti neke lični utisak. A kao što to često biva, da li nekome gitaristi smrde noge a nekom pevaču smrdi iz usta i da li smo ti ili ja bili u istom zabavištu kao i on pa znamo bekgraund informejšn, ne mora biti relevantno za njegov umetnički autput. Takođe, nisu ni morali sviratu virtuozno, iako su znali. Ono, ja prvi ne smem da pričam, jer kad je došlo dotle da snimam album pod geslom "Tako mi se hoće", ispalo je da nisam odsvirao nikakve kerefeke u dobrom delu pesama - jer sam osećao da je pesma u prvom planu a ne moj metalni šred ego :)
:ziveli:

User avatar
strugo88
Posts: 73
Joined: 21 May 2011, 14:12
Location: Beograd

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by strugo88 » 29 Jul 2012, 22:54

parker wrote:"Cilj joj bio dobar zvuk"

:bambi: :bambi: :bambi:
da, cilj joj bio dobar zvuk. znas na sto mislim, tako da ne moras da se pravis pametan,jer se ni ja ne pravim pametan i pisem kilometarske postove, od kojih se ionako svi pogube posle druge recenice.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Dushan S » 29 Jul 2012, 23:03

strugo88 wrote:
parker wrote:"Cilj joj bio dobar zvuk"

:bambi: :bambi: :bambi:
da, cilj joj bio dobar zvuk. znas na sto mislim, tako da ne moras da se pravis pametan,jer se ni ja ne pravim pametan i pisem kilometarske postove, od kojih se ionako svi pogube posle druge recenice.
Ako se nešto dešava nama, pogrešno je pretpostavljati da je isti slučaj i sa drugima. Na primer, ima nas koji se i ne pogubimo :wink:

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by parker » 30 Jul 2012, 00:38

@struggo88
Sad, ima ljudi (verovao ili ne) koji imaju šta pametno da kažu/napišu pa me i ne mrzi da čitam koliko god bilo dugačko. A ima i dileja koji promaše a misle da su napisali haiku..
Ne znam šta je trebalo da shvatim, znam šta je đed mislio kad je pisao o tome. A mislio je da se Magi uživo ne čuje, ne ono da svira malo da ne pretera ili šta god, nego ne čuje se uopšte. Šta si ti mislio u vezi sa zvukom nemam pojma ali normalno je da ono što je na ploči treba da se čuje i na svirci pa tako i klavijature. Malo ide i na živce da glumi manekenku (ne specijalno ona već bilo ko) a ne svira, daj onda 6 dobrih riba pa nek đuskaju ko na Pinku.
I dobronameran savet, mani se arogancije, smanji malo volume/tone

User avatar
strugo88
Posts: 73
Joined: 21 May 2011, 14:12
Location: Beograd

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by strugo88 » 30 Jul 2012, 00:58

parker wrote:@struggo88
Sad, ima ljudi (verovao ili ne) koji imaju šta pametno da kažu/napišu pa me i ne mrzi da čitam koliko god bilo dugačko. A ima i dileja koji promaše a misle da su napisali haiku..
Ne znam šta je trebalo da shvatim, znam šta je đed mislio kad je pisao o tome. A mislio je da se Magi uživo ne čuje, ne ono da svira malo da ne pretera ili šta god, nego ne čuje se uopšte. Šta si ti mislio u vezi sa zvukom nemam pojma ali normalno je da ono što je na ploči treba da se čuje i na svirci pa tako i klavijature. Malo ide i na živce da glumi manekenku (ne specijalno ona već bilo ko) a ne svira, daj onda 6 dobrih riba pa nek đuskaju ko na Pinku.
I dobronameran savet, mani se arogancije, smanji malo volume/tone
1. uzivo se ne cuje zbog loseg ozvucenja
2. mislim na zvuk kojim ona doprinosi zvuku benda (nisu se drkali ko bolje svira, nego su pravili mnogo dobre a jednostavne stvari)
3. manekenka? igra na bini, covjece. najnormalnija stvar. ti ne volis manekene planta i morisona? ja volim.
I dobronameran savet, mani se arogancije, smanji malo volume/tone ? aj ocu :)

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Dersu Uzala » 30 Jul 2012, 01:39

Doolio wrote: А сад озбиљно - мени је све оно што сам набројао иконографски, павловски и носталгично. Можда не исто ко и теби, на крају крајева, ја не знам какав је теби филинг, само ти кажем да је та иста булумента продуката, ентитета, појава, назови их како оћеш, доминирала космичком понудом и моје ране младости, па сад да ли је то исти вајб, нити тврдим да јесте, нити могу да знам заправо. Али то је ера без компова, а и даље је било југословенство, тако да сам разне Францеве Бевкове прочитао, па, сигурно стотинама пута, јер сам то имао да читам. Исто као што сам јео животињско царство или гледао квискотеку.
Aj dobro ozbiljno. Rekos da msa nadrndan zbog onih cura. Prvi put gledam srpski odbojkaski tim, sve lepo krenulo, i onda propas'. I slusam trenera. I ne mogu da verujem. Taj neki lik ih vodi navodno 11 godina (sigurno ne ove iste klinke, ali tim). Camac poceo da tone, a njegova zvaka (ne znam da li su vama pustili ton, NBC je imao ton sa 'klupe' kod tajm auta. Slusam lika i ne mogu usima da verujem. Nisam neki poznavalac moderne zenske odbojke, ali trener im jednom recju nije ukazao na to sta da konkretno rade u mecu, na svojoj poziciji. Svaki tajm aut, on ih kritikuje. I to onako seljacki, ko na pijaci. A ove se samo pogledaju pa spuste glave. Ameri imaju u vecini sportova audio sa klupe za vreme tajauta, i tijekom godina sam cuo podosta svetskih trenera kako komuniciraju sa svojim timom, bilo da vode bilo da gube. Ovaj nas je apsolutni kreten i jedino moze da se poredi sa Rick Adelmanom koji za vreme tajmauta u 99% slucajeva i ne komunicira sa timom uopste, odseta se sa klupe. Ali Adelman je poznat kao preparacioni coach, ne game time coach, za vreme tekme on ne ume da napravi nikakve briljantne poteze, sta bude bice.

E, a ovo drugo...pa koje si ti onda godiste lale? Pazi, imam 3 svece mladje, najstarija od njih je samo sedam osam godina mladja od mene. isto iz Beograda, drn zvrc, ali recimo njena mladost vec i moja nemaju nikakvirh dodirnih tacaka, a skolski program, secam se pricali smo, joj je bio poptuno drukciji. Nije vise bilo France Bevka i statijaznam, nije viso bilo zivotinjskog carstva (bila je ona neka prva kriza, ne secam se kojim povodom, nestalo je kakao par godina i maltene su sve cokoladice otisle kaput, samo su se neke vratile firme). Jedno vreme su prodavane pod labelom 'secerna tabla' a ne cokolada, jer kazem, bilo je manje od sttijaznam 5-10-15% kakaoa per volume.

A koliko sam skapirao, ti si jos mladji od te moje svece. Ovi decaci danas nemaju pojma o cemu pricamo verovatno, ali sam ja kapirao da si i ti mnogo blizi tom cut-off datumu. Sad, moguce je da ja tu ponekad pobrkam loncice vizavi datuma i hronologije. Meni je to sve u tintari jedna velika dzambolaja.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Dersu Uzala » 30 Jul 2012, 01:59

Dushan S wrote:
Dersu Uzala wrote:Prica je jezivi smor. Jedan moj poznanik, takoreci prijatelj, kumovao je sledecem briljantnom izrazu:


Energetski Vampir.
Pa štekaj malo energiju, budi ekonomičniji, tebi ne treba Vampir, ti deliš i šakom i kapom :) Nego, kad pričaš o EKV-u, imam utisak da nekad malo mašiš poentu. Ti pričaš o njima kao o živim ljudima, kao o osobama, za koje si mogao stvoriti neke lični utisak. A kao što to često biva, da li nekome gitaristi smrde noge a nekom pevaču smrdi iz usta i da li smo ti ili ja bili u istom zabavištu kao i on pa znamo bekgraund informejšn, ne mora biti relevantno za njegov umetnički autput. Takođe, nisu ni morali sviratu virtuozno, iako su znali. Ono, ja prvi ne smem da pričam, jer kad je došlo dotle da snimam album pod geslom "Tako mi se hoće", ispalo je da nisam odsvirao nikakve kerefeke u dobrom delu pesama - jer sam osećao da je pesma u prvom planu a ne moj metalni šred ego :)
:ziveli:
Morao sam malo da te pecnem, da ne bude da se ljubimo svo vreme, a pri tome kad imam, volim da delim. :ziveli:


I apsolutno se slazem sa tobom, i ostalim decacima koji su na shred momenat vec ukazali. Ali ja sam o ovome razmisljao mnogo duze, ili imao vremena da razmisljam mnogo duze posto sam actually bio tamo i video i cuo. Znaci imao sam vremena da napadnem problem iz svih uglova. Ona je sigurno umela da shreduje, ali kao klasicno obrazovana muzicarka, isto tako je savladala i muzicku liriku i tehniku iste. Imas shred a imas i lupam, Vangelisa. Ono, lirika, melodija, aranzmani, dinamika (crescendo-pianissimo i to). Sve je ona to znala. Why not use it? Moj je licni neki stav da ako si ponajbolji muzicar u bendu, cak iako materijal nije bas tvoj uradi nesto. Niko tada nije jos ni cuo za Jordan rudessa naravno, pa ni ja. Znaci taj tip shreda otpada. Niti su tada postojali shrederi na djitri (prvi se verovatno proslavio Ingveta, ako ne racunamo Edija, a on se proslavljavao bas nekako u vreme o kom pricamo, tako da i to otpada). Prema tome, uopste nije shred trip.

Ponavljam, ja sam tu pricu video kao, svi se trude samo Magi se nesto tripuje. Totalno je detached i u nekom svom tripu najcesce. Ne secam se da sam isao na njihove solisticke koncerte (jer zasto bih ako me se to bas ne doima) tako da i to verovatno ima udela i smisla, uglavnom sam ih gledao verovatno po nekim zajednickim svirkama, tipa brucosijada i te fore (stavise, te svirke se secam, na masincu). Koliko im je to tad bilo bitno, koliko su bili profesionalni, a onda i zvuk i produkcija, treba da dovedes i svoje ljude, ovo ono. Profi.

Licno, ja kad odem na neku takvu manifestaciju, tipa koncert, ocekujem mene da zabavljaju. Ne bend da se lepo zabavlja a ja da se dosadjujem ili whatever. Nju kad sam gledao, ona half the time nije ni bila svesna gde je i da uopste ima publike. A to mi je smetalo, ocigledno. :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest