Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Doolio » 28 Jul 2012, 12:15

Па нема ово везе са ЕКВ, ово је генерална прича о ''недодирљивима''. Некоме ЕКВ боду очи у том контексту, некоме Металика, ето, мени и Двизлу смакови и цепелини... Мислим, нема то везе са квалитетом бенда или колико је бенд вредан контам да ниси сконтао бит топика ор сомтинг:)
Чак је и наслов промењен, па нема практично никаквог фокуса на ЕКВ као таквом, већ ка концепту те ''недодирљивости'' која окружује неке бендове у неким социјалним групама. То са самим бендовима обично нема никакве везе.

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Cortex » 28 Jul 2012, 12:36

ma daj, i samo letimichan pregled teme [razume se da tvoje postove nisam chitao :lol: ] i jasno je da se po EKV-u pljuje sve u 16. ok , kapiram fazon teme, i sasvim se slazhem sa ovako definisanom etiketom nedodirstva, ali ono, samo izrekoh svoje mishljenje a to je da je EKV bio uber dojajan. jbg i meni danas smeta shto se gomila kvazi intelektualne omladine i urbane ergele lozhi i seche vene na neke od istih bendova kao i ja, ali shta cesh

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by komil » 28 Jul 2012, 12:41

Јављам се са позиција једног љубитеља ЕКВ-а. Један низ година сам према ЕКВ-у имао баш тај нит-смрди-нит-мирише став, нисам их нарочито ни волео ни мрзео. Јесте ме иритирало оно што сам капирао код њих као претенциозност, а у музика ми је напросто била незанимљива. Онда сам заволео једном једну песму, после пар месеци (вероватно заправо после годину) другу песму, онда једну трећу. Након тога сам набавио један (студијски) албум и одмах га заволео итд.. Данас (има то већ времена) дефинитивно "емотивно" капирам бенд, да сада чујем неку нову никада необјављену песму убеђен сам да би ме погодила и на рационалном и емотивном нивоу..

Што се музике (у ужем смислу) тиче код мене је она прорадила у моменту када сам обратио пажњу на бас гитару. Вероватно ми је и сада Печарев бас у првом плану у глави, као водиља целе песме. Не зато што је то неко специјално виртуозно свирање, мислим више на свирање у контексту песме. Такође, то свирање јесте оригинално и лепо.

Друга ствар је да музика коју сам слушао и слушам, има релативно мало додирних тачака са музиком која је утицала на ЕКВ (по мени, они су били доста у духу времена у том смислу и под утицајем неки страних бендова 80-их, а ја генерално 80-те слушам још и најмање). То јесте допринело да их не скапирам "на прву", али након тога ми уопште не смета. Ја свакако препознајем нешто ванвременско и аутентично у њиховим песмама, односно, боље рећи, раде ме емотивно и несвесно потпуно без обзира на то што нисам едукован из њиховог буквара и читанке.

Текстови... По мени је то елемент који је врло тесно прављен за ту музичку подлогу, односно све је то прављено као једно, да стоји заједно. Мислим да ти текстови доста губе када се посматрају сами на папиру, постају више херметички (затворени, неразумљиви). Има изузетака, рецимо пар текстова стоје јако добро и сами. Лично, мислим да људи који сматрају ЕКВ претенциозним често заправо не капирају ту музику на емотивном нивоу, па нису могли до краја да скапирају вибрацију. Једини други разлог који ја видим је да су ти људи мало даље од неког београдског, ајде рецимо, урбаног говора, па им просто понашање таквих београђана даје утисак да је то "фолирање" и нервира их.

Мени је лично било довољно да чујем изговорену буквално једну реч: "јесен" у тој песми, и да ми то утера у кости осећај јесење зимоће, врло јако. А то је један од баналнијих њихових текстова... Верујем да ми на подсвесном то дешава и због тога што, реално, слушамо енормно много неискрених текстова по рок музици, коју су ту уметнути на разне вештачке начине... једноставно су лоши, турбо фолк...

На крају, треба схватити околности данас. Околности су такве да су чланови ЕКВ-а мртви, што итекако утиче на недодирљивост и легендарност. Једноставно, жив човек не може по том питању баш никако да се такмичи са мртвим, мртви су баш у огромној предности. Не спрдам се (добро, можда јако мало), а могао бих ово да појашњавам до бесвести. Они буквално и јесу живели за те своје музичке подухвате, и, на неки начин, од тога и умрли. Из ове перспективе они изгледају као "велики бенд старе Југославије", али мислим да је реалност таква да су њихова дела поприлично нискобуџетна, да, рецимо, за спотове никада нису добили пара ни времена. Спотови су морали бити толико прости.... Да не причам о околностима раних 90-их... Хоћу да кажем, треба имати на уму да су околности под којима су они радили светлосну годину далеко од Запада, продукција такође...

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Doolio » 28 Jul 2012, 13:19

Cortex wrote:ma daj, i samo letimichan pregled teme [razume se da tvoje postove nisam chitao :lol: ] i jasno je da se po EKV-u pljuje sve u 16. ok , kapiram fazon teme, i sasvim se slazhem sa ovako definisanom etiketom nedodirstva, ali ono, samo izrekoh svoje mishljenje a to je da je EKV bio uber dojajan. jbg i meni danas smeta shto se gomila kvazi intelektualne omladine i urbane ergele lozhi i seche vene na neke od istih bendova kao i ja, ali shta cesh
Па видиш да си истрипово јер да си прочитао, видео би да се ради БАШ о томе, а не о ЕКВ на начин на који ти мислиш јер претпостављаш на основу неког унапред вајба, а претпоставка је јелте мајка свих зајеба:) А моји постови на овој теми су злата вредни, јелте:) И само да знаш, моји постови су баш упрти супротно од ЕКВ у тој номенклатури којом се топик бави (а и даље су он топик пошто ово НИЈЕ топик о ЕКВ) тако да оно, твоја сарана што би рекли амери. Ал мислим да је безвезе што си дошао са ''летимичним погледом на тему'' и промашио трип, мислим, пошто га стварно јеси промашио, па сад, то што можда тема личи на нешто, не значи да и јесте то нешто. Само си дошао јер си видео ''ЕКВ'' и ''негативно'' у истом топику. Мислим оно, мало ти фали да пређеш у ту групацију о којој се ради у топику брате, а то немој молим те:) Мислим, немој се јебати а да ти не уђе него прочитај топик (да, заједно са мојим грозним постовима) или се немој ангажовати, просто си само дошао да се запљунеш на ''онај топик где кењају по ЕКВ'', а топик ЗАИСТА нема везе с тим иако ти имаш непогрешив осећај у стомаку или шта већ:)
Заправо ''про-ЕКВ'' људи исто тако истичу дебилности око алтхипвајбурбан девојчица које фурају ту ЕКВ недодирљивост - наравно, опет ћу рећи да то није ни близу једине недодирљивости поменуте на топику.
И можда грешим (стварно можда грешим), али ја сам ти одговорио да није топик такав јер сам осетио да ти је тон у посту у принципу нефер према дискусији (''мени очигледно...'' део) и зато сам ти скренуо пажњу да ниси у праву што се тиче контекста. Ако грешим, извини.
Мада и даље имам осећај да си у жешће непријатном фазону иако сам ја уместо ''ЛОЛ БЕЖ НАМ СА ТОИПКА'' искрено уложио труд да ти скренем пажњу да вајб топика није такав (на шта си ти опет рекао да је такав иако ниси читао пола), тако да ако ми не верујеш, а нећеш да читаш постове (ето нпр. нећеш моје), онда јебига, не знам шта да ти кажем.


Комил:
Јес, и мени је бас често најјачи у њиховим песмама, не увек додуше. Најготивнији ми је у оним бржим фанки стварима, а у споријим ми је обично џитра закон.

Видиш, сетио си се да поменеш ''умрлост'', то јесте трип који доста утиче на ово о чему причамо на топику.
Last edited by Doolio on 28 Jul 2012, 13:34, edited 2 times in total.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Kristijan » 28 Jul 2012, 13:31

Doolio wrote:Чак и кад проведем сат времена у друштву две иританте аутистичне и социјално неприлагођене рибе које се нон стоп држе шаком за надлактицу док гледају у под и причају себи у браду, а за Милана Младеновића говоре ''Милан'', без ''Младеновић'' (чак и кад се не прича о ЕКВ), то је довољно да се можда тренутно сморим, али моћ гигантских обелиска дулијовог павлова остаје незасењена бедним покушајима алт хипстер сцене:)
Што не значи да ми такве рибе не иду на курац енормно, али сенка колоса је прејака, оно, заједничка претња зближава и најљуће непријатеље :mrgreen:
:rlol:

Једна од бољих ствари које сам прочитао на форуму.

Једино што овде ова прича са Павловом може да направи забуну. Наиме, мени заиста шљака Павлов код одређене групе фанова ЕКВ, али кад је сам бенд у питању уопште нисам посебно наелектрисан.

Друго, приметио сам да није довољно да нешто буде просто јадно да изазива Павловљев рефлекс. Посебно ако нешто спада у категорију ултрајадног, као на пример нумере типа "Криво је море". Претпостављам да ту шљака неки механизам као када видиш унесрећену особу, па јој се не ругаш, капираш да јој је доста њене беде. Рецимо да у исту категорију спада и "Wind of Change", с том разликом да сам ја доживео пар ситуација у којима та нумера у комбинацији са извесним сплетом околности изазива да падам на под, бацам пену и трзам левом ногом. Наиме, у више наврата ми се десило да ми се накачи у причи неки средовечни лик са жваком резигнираног рокера, који тврди да нема више музике каква се некад снимала, а онда ме пита да ли знам да свирам "Wind of Change"! SHOOKOORATZ бре!!!

Без грешке је окидач за Павлова глас Оливера Нектаријевића, и мешавина појаве и жваке Уроша Ђурића, мада је код овог другог више проблем у том неком граЦком пренемагању, будући да није глуп човек, и да има и неке сасвим фине констатације. Све што је икад урадила Беби Дол, у било ком домену, такође је моментални Павлов. Свестан да ћу опет да изазовем негативне реакције, пошто смо већ пролазили кроз ту причу, не могу овде да прескочим Слађану Милошевић. Има тога још, али не бих да идем много дубље у ту причу.

User avatar
nemirkv
Posts: 253
Joined: 04 Apr 2010, 12:59
Location: Kraljevo/Beograd
Contact:

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by nemirkv » 28 Jul 2012, 13:45

Jest, u pravu ste za umrlost, zaboravih to da pomenem ranije... Kao sto rece onaj lik u dokumentarcu - stvorila se nekakva tuzbalica oko svega toga i mnogi ljudi zato stvari ne mogu da sagledaju realno. Ali, kada razmislim, i to je deo onoga sto pravi velike ljude, gde pod velikim podrazumevam one koji mogu imati ogroman uticaj na generacije posle njih. Kada, u ovom slucaju bend ili muzicar, oko sebe imaju tu neku auru misterije, bola, patnje, cega god, to ih odmah cini zanimljivijim za, da kazem, alternativce i samoproklamovane intelektualce. Jer, niko ko za sebe smatra da je kul nece zeleti da se poistoveti sa svakodnevnim, uobicajenim, pa makar i to bilo kvalitetno. I onda se napravi kult i to ti je, po meni, sranje. Isto kao sto Doolio rece za Smakovce - Nije Tocak slucajno izabran. I on je neka slicna prica, osim cinjenice da se jos uvek koprca. :) Isto ga okruzuje neka misterija, nesto... On je lik o kome se pricaju urbane legende, koji je poznat, moglo bi se reci da je nekada bio i popularan, ali taman toliko da nije previse, da nije mejnstrim, da se cini da on to sve ne zeli (sto je, doduse, i pokazao).

Ali sve ovo, naravno, nema nikakve veze sa muzikom, ili, ako ima, ima vrlo malo. Jednostavno, ubedjen sam da ljudi koji pljuju ove stvari to u vecini slucajeva rade bas zbog, eto, klasicnog uslovljavanja, kao sto to Doolio rece. Smeta im sve pored muzike, pa onda pocne i sama muzika da im smeta. Bilo bi super da ja kazem kako sam iznad toga, da sam u stanju da to maksimalno odvojim, ali jok. Ja, eto, takav stav nemam prema EKVu, ali imam prema nekim drugim bendovima koji su za ovu temu nebitni...

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Doolio » 28 Jul 2012, 13:45

Једино што овде ова прича са Павловом може да направи забуну. Наиме, мени заиста шљака Павлов код одређене групе фанова ЕКВ, али кад је сам бенд у питању уопште нисам посебно наелектрисан.
Мени је то код неких бендова, али код неких су ти фанови толико јаки да ми пренесу павлова и на бенд - рецимо цепелинци и битлси ме нервирају и као бендови иако заправо нема разлога - јебига, прејак павлов:)
Друго, приметио сам да није довољно да нешто буде просто јадно да изазива Павловљев рефлекс.
Можда то зависи колико је то што је јадно, уз ту јадност, и инвазивно и моћно:) У смислу, ако видиш петорицу ликова како се ложе уз нешто јадно, ти нећеш имати реакцију или ћеш констатовати нешто кратко и наставити. Али ако одеш на Књаз рецимо (један сплав у блоковима где има билијар и стони фудбал и пије се пиво и има жива музика са џитрама и ти фазони, па ми је то једна од локација за блеју) и скапираш да педесет бендова који су до сада продефиловали Књазом имају ИСТИ репертоар (који се састоји од горепомињаних песама од стране мене и Двизла, плус наравно криво је море и винд оф чејнџ:) ) и да је на сплаву ТРИСТА људи који су у френетичној еуфорији због репертоара бенда, од којих десеторица стоје са пивом испред бенда са ''човече, то ти причам, једино место за ову праву музику је Књаз'' фацом, е онда и то криво је море добија једну нову снагу и димензију и није ти уопште добро и павлов креће да лудује:)
Без грешке је окидач за Павлова глас Оливера Нектаријевића, и мешавина појаве и жваке Уроша Ђурића, мада је код овог другог више проблем у том неком граЦком пренемагању, будући да није глуп човек, и да има и неке сасвим фине констатације. Све што је икад урадила Беби Дол, у било ком домену, такође је моментални Павлов. Свестан да ћу опет да изазовем негативне реакције, пошто смо већ пролазили кроз ту причу, не могу овде да прескочим Слађану Милошевић. Има тога још, али не бих да идем много дубље у ту причу.
Мене већ умара да се ограђујем и објашњавам, али контам да је то нешто што мора да се ради. Иако, јебига, твој павлов је твој и зашто би ти волео Уроша Ђурића ако ти је павлов и зашто би те неко смарао што је теби Урош павлов, кад и он сигурно има неке павлове који су рецимо теби готивни...
Мени Оливер не окида НИШТА, баш ми је оно, ентитет ко да сам видео голф два на улици, тако да нема места неком павлову. Уки, уууу, Уки ми је опасан павлов, поготово што не зна да слика, па ми је то некако професионално доливање уља на ватру. И још плус, пар пута сам био, ај да кажемо, посредно, у његовом друштву и сваки пут сам потпуно трезвено калкулисао да ли да се жртвујем за човечанство да га рокнем, па да идем у затвор:)
Беби Дол мени већ није павлов, напротив, мени је Беби Дол у менталним асоцијацијама исто што и Доктор Албан, Музички тобоган или Оливер Млакар:)
Слађана ме већ смара:) али она ми је више нека врста ''рационалног павлова'' - не нервира ме на емотивном нивоу, али ме нервира рационално, да тако кажем:)

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by dweezil » 28 Jul 2012, 18:26

Image :bambi:

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by guv'nor » 28 Jul 2012, 18:33

Spoiler:
:rlol:
.
.
.
.
podseti me na
.
.
.
-Sta radi druzina?
-Pere kvrzice.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by nebojsak » 28 Jul 2012, 18:36

Image

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Kristijan » 28 Jul 2012, 19:10

:lol:

Још "Мали пират" и прочитасмо лектиру за 4. разред :)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Doolio » 28 Jul 2012, 19:40

guv'nor wrote:
Spoiler:
:rlol:
.
.
.
.
podseti me na
.
.
.
-Sta radi druzina?
-Pere kvrzice.
Дружба, дружба, дружина је сињи галеб!

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by dweezil » 28 Jul 2012, 20:44

Kristijane svi tvoji problemi i Павловци™ su od toga sto si isao u zensko odeljenje :bambi:

User avatar
Randy
Posts: 987
Joined: 31 May 2010, 00:01
Location: Novi Sad

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Randy » 28 Jul 2012, 21:29

Pročitah prvu i pola druge strane,dalje ne mogu.Previše reči da bi se reklo kako gotivite EKV al nije da ih obožavate. :mrgreen:
Inače ovo sad podseća na pravi forum
Image
Spoiler:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Недодирљиви ("legendarni" ex-Yu rock)

Post by Kristijan » 28 Jul 2012, 22:45

dweezil wrote:Kristijane svi tvoji problemi i Павловци™ su od toga sto si isao u zensko odeljenje :bambi:
Уопште није далеко од истине. Ко није искусио, не верује каква је то мука.
Cortex wrote:meni ochigledno nedostaje kontekst neke vrste, jer smatram da su EKV bili neprocenjiv bend u Srbalja
Па добро, боље је што су постојали. Кад гледам целу сцену, не могу да кажем да је штета што нисмо имали још један такав бенд (то би ми ваљда било превише :mrgreen: ), али свакако могу да кажем да је штета што нам је сцена била досадна, па онда у таквој конкуренцији извесни аутори добијају ипак мало боље позиције него што им природно следује. Иако волим да посматрам сцену као целину, не могу само тако да је посматрам. Просто не могу да се тешим у фазону: "Ма ћути, каква је сцена - златни су!" То је као онај виц: "Ћути сине, каква је журка била могао си да будеш доберман!" Код мене између "боље што су постојали" и "непроцењив бенд у Србаља" стоји много подеока, а ЕКВ се није примакао непроцењивости.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest