Najizvikaniji bendovi

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Najizvikaniji bendovi

Post by Frostensen » 07 Dec 2012, 17:50

Pa dobro, hvala na predlogu, uradicu to, al' to nije poenta priceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee bre :D

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Najizvikaniji bendovi

Post by sinisake » 07 Dec 2012, 20:41

Edit: Ono sto sam hteo da kazem iz zakljucka koji sam probao da izvedem je da ljudi koji se hvataju za sviracki momenat tj. tehniku ne razlikuju mnogo formu i sadrzaj..
A muzika je umetnos' u kojoj se pokazuje da to, pomalo starinsko, razdvajanje forme i sadrzaja - nema smisla. Forma je sadrzaj, sadrzaj je forma, ako nigde, a ono bar u muzici. :bambi:

Kill surf city
Posts: 2527
Joined: 10 Jan 2009, 10:56

Re: Najizvikaniji bendovi

Post by Kill surf city » 07 Dec 2012, 21:27

Frostensen wrote:Kako covek odrasta i/ili stari menja mu se i nacin na koji percipira stvari. To dovodi do toga da se ukusi menjaju a ono u sta smo se kleli postaje pomalo smesno. Sa druge strane, neki ljudi uvek ostanu na nivou brze=bolje, neki na nivou visi registri = kvalitetniji pevac. Neko vise ceni formu/tehnicku izvedbu, a neko sadrzaj/vajb/ideju koja se prenosi. Svako se zakaci za nesto, pa otud i problem percepcije "izvikanih bendova". Zakljucak koji hocu da izvedem jeste da se muzika ne moze posmatrati kroz nju samu. Uvek ce neko drugi bolje odsvirati i bolje otpevati. Ona se mora izmestiti i staviti u kontekst onoga sto se dasavalo kroz istoriju i prekretnicama koje su ostvarene kroz nove ideje koje su zacete, a kroz neko stoto prezvakavanje, u okviru nekog X benda dozivele vrhunac i sto je najbitnije dovele do nekih drugih ideja kod drugih muzicara. Sve ostale kvalifikacije su cisto licne prirode. Meni je npr. neverovatno da neko moze da slusa Sonic Youth. Toliko djubreta na jednom mestu i dekadentne avangarde (ako to nije pleonazam ili cak oksimoron) je meni nepojmljivo. A opet, ima ljudi koji se kunu u njih i kapiram da su oni kao zrno peska u moru muzickog stvaralastva bili malo vece zrno. Mozda bas zbog toga da budu reper kako ne treba nesto raditi :)


Edit: Ono sto sam hteo da kazem iz zakljucka koji sam probao da izvedem je da ljudi koji se hvataju za sviracki momenat tj. tehniku ne razlikuju mnogo formu i sadrzaj..

Jel si ti onaj sto je hvalio budjav lebatz? :bambi:

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Najizvikaniji bendovi

Post by Frostensen » 07 Dec 2012, 21:42

Sinaske - To sto sam napisao nije u koliziji sa time sto ti tvrdis. Govorio sam o necem drugom. O brkanju ta dva pojma. Komentari u ovakvim diskusijama su najcesce argumentovani sa "Ali on ne moze da odsvira 4 miliona nota u sekundi i istopi sunce kao Petruci, on svira samo penta skalu", sto je potpuno suludo sa stanovista znacaja nekog benda u razvoju muzike globalno.

Kill Surf - Ne bih znao, mozda i jesam. Meni se ta stvar jako svidja. Kako ces sad to okrenuti protivu mene u pokusaju da me demantujes? :)

User avatar
Stanko
Posts: 1559
Joined: 13 May 2009, 15:59
Location: Beograd

Re: Najizvikaniji bendovi

Post by Stanko » 08 Dec 2012, 13:17

Ja stvarno ne verujem da ova tema i dalje opstaje :)

Najizvikaniji bendovi, ovo mu dodje isto kao i tema - bendovi koje mrzite, jer da bi spomenuli neki bend koji je izvikan, prvo mora da bude poznat i popularan, a onda ga verovatno ne volite, jer vam ocigledno nije jasno zasto i/ili smeta sto je popularan. Ako mene pitate to mu upravo dodje to - bendovi koje mrzite / ne volite :)

I uvek ce biti isto, neko ce reci ja mislim da su X i Y izvikani, neko ce da ih brani ("nemoj da pljujes nesto sto ne razumes"), neko ce da se slozi, jada jada jada, tema ne ide nigde :D

Moje dve pare, a vi kako ocete :) takodje, zanima me sta je gospodin koji je otvorio temu hteo da postigne :ziveli:

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Najizvikaniji bendovi

Post by Boogie Woogie » 08 Dec 2012, 14:20

ovakve teme treba da postoje.
Ne da bi se pljuvalo ili hejtovalo, to je bzvz i najlakše, jer svako ima nešto što ne voli, što ga nervira isl

Ovakve teme su dobre zato što osvetljavaju jednu drugu stvar - a to je muzičko tržište s jedne i potrošačke ovce s druge strane.

Muzika je i roba. Ko to nije shvatio, taj je glup ko nokšir, ali..ne verujem da ovde ima takvih.

Bendovi koji su dobri, ne trebaju reklamu. Ne trebaju pumpanje.

Oni drugi (kojih je najviše) idu u paketu sa čitavom armijom managera, produkcijskih timova i marketinških magova, samo da bi ljudima uvalili (na vrlo perfidan način) nešto što inače bez njih ne bi opstalo ni 5 minuta.

Kaže se da dobro vino samo sebe hvali. Tako je i sa muzikom.
Dobra pesma ima proveru kroz vreme. Ako je dobra, traje. Ako ne loša, zaboravlja se.

Pred dobrom muzikom nove i nove generacije ljudi postaju nanovi ushićene i šokirane.
Prava muzika ostavalja bez teksta i stvara želju da se bude dobar prema svakom živom stvoru na svetu.
Stvara potrebuda se prašta, voli, stvara nadu u to da život nije puko obitavanje na surovoj planeti. Na svoj čudan energetski način, parava muzika se isemva strahu od smrti, strahu od apsurda, od gubitka vremene.
Prava muzika ima jasnu poruku, ona glasi "život je jedan, redak, ranjiv - budi srećan što si živ i prenesi tu sreću na druge"

Ono što je međutim važno razumeti kod mozga "ovce", je da je ovca veoma podložna manipulisanju.
Pogotovo ovca koja nema muzičkog talenta, osećaja za prave vrednosti izgrađenog kroz obrazovanje isl.

Pod krilaticom " o ukusima ne treba raspravljati", čitav svet muzičarskih hijena, prodaju bukvalno i doslovce - sranje, ali upakovano u ovci prihvatljivu ambalažu.

Ta ambalaža podilazi potrebi ovce da bude posebna, alternativna, anti-mejn-strim, originalna, protivsistemanadrndana, buntovnička, svakakva.
I menadžeri to znaju.
Menadžeri znaju da ovca sve radi ili zbog straha ili zbog nagrade.
I ovce to kupuju.
I svet je danas prepun posebnih, alternativnih, anti-mejnstrim originalnih, protiv sistema nadrndanih, buntovnićkih ovaca - koje su zapravo sve iz istog kalupa, i sve mekeću pod štapom istog pastira koji se zove Novac. Novac je trend. alavost je trend. Sad i odma' je trend. Ko vas jebe, I wanna be a millioner, je trend. Fak ju bič, šejkdereeez, je trend.


Ovcu je lako nahvatati na GAS - mamac i na sve pomenute psiho-bagove
Ovcu je lako nahvatati na strah da će propustiti život. Zato je ovca sebična. Zato i nije sposobna da bude humana.
Ovca je glupa.
I dok je ovaca biće i džempera.
Prosečna ovca nema pojma o muzici. Ona je ne oseća jer nije sposobna za to.
Njena uzbuđenja glede muzike plitka su i egoistična i u odnosu na pravi doživljaj muzike kompariraju kao čačkanje nosa u odnosu na orgazam.

Zato su ovakve teme važne.
Da ljude negde zasvrbe u vidu pitanja "da li sam ja kvalitetan čovek, ili sam ovca?", "šta je zaista muzika i čemu ona zapravo služi", "kako da izađem iz začaranog kruga potrošačke histerije", " da li imam muzički talenat, i šta ću sa njim", "zašto me analiziranja smaraju" "da li mi je muzika važna da uzimam, ili da dajem"..isl..

Kill surf city
Posts: 2527
Joined: 10 Jan 2009, 10:56

Re: Najizvikaniji bendovi

Post by Kill surf city » 08 Dec 2012, 15:06



User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Najizvikaniji bendovi

Post by MetalFunk » 08 Dec 2012, 20:10

JA SAM OFCAAAA!! Dabogda ti bilo hladno ovih dana bugi, jer ti neću dat džemper!

User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Re: Najizvikaniji bendovi

Post by nikolic025 » 09 Dec 2012, 03:50

Ja nemam nista protiv bilo kog muzicara,a ni slusaoca,ali samo imam da kazem: Svaka cast svima koji mogu da slusaju KKN...Ja se najezim i popizdim kad mu cujem glas,jednostavno tako utice na mene,a stvarno nisam imao snage da pokusam da poslusam i da utvrdim da li to cemu valja...Jednostavno ne mogu...

A sto se izvikanosti tice,mislim da Pink Floyd treba da se nadje daleko od toga,iako su stvarno oskudni u pevackom smislu,njihove pesme su nesto posebno,solaze,da se smrznes...Plant je postigao karijeru za respekt,i po meni je,recimo Ozi mnogo,mnogo losiji pevac od njega,pa je stigao dokle je stigao...Recimo Sabbath je izvikan previse...Oni mozda jesu pioniri tog zvuka,ali sto je previse,previse je...Takodje Cooper...

Ali opet,ne ulazim ni u kakvu polemiku,to je samo moje misljenje i postujem tudje...Neko ne moze da slusa Pearl Jam,Whitesnake,pa nikoga ne forsiram,niti ga ubedjujem da to valja..Sve dok ljudi imaju svoje misljenje,bice dobro...Mada videvsi sta Pink radi ljudima,sve nas je manje...

User avatar
tomarnr
Posts: 76
Joined: 12 Aug 2010, 01:19
Location: Beograd

Re: Najizvikaniji bendovi

Post by tomarnr » 09 Dec 2012, 07:32

Ja bih rekao da je sve to subjektivno. Sta cini bend izvikanim? To sto ga mnogi vole, sto non stop pricaju o njemu? Ima istine u Bugijevim recima ali ja ne bih to bas toliko pojednostavio.
Uvek ce biti izvikano ono sto ti se ne svidja a drugi luduju za tim. Secam se kad imah 15 leta, drugar i ja smo se strasno lozili na Metaliku i Kirka kao gitarosa, u fazonu nema boljeg, i jedan 10 godina stariji ortak na kaze ma koji Kirk, nema on pojma, njega Sambora jede za dorucak. Ja sam se iznervirao ali nisam nesto previse burno reagovao a ortak se naljutio na tog lika i nije hteo da prica sa njim neko vreme.
Tako da se prica svodi na cist subjektivni osecaj. Ja recimo izuzetno volim Dream Theater a kontam da bi se gomila ljudi cudila sta ja vidim u tome i da su oni izvikan i "muzicko izdrkavanje" bend.
Godinama sam shvatio da se oko licnih preferenci ne treba raspravljati, uzaludno je. I naravno, nemam nikakav problem da kazem da mi je neki bend sranje ali meni, ne volim to u globalu, i obicno objasnim zasto mi je sranje.
:ziveli:

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Najizvikaniji bendovi

Post by Boogie Woogie » 09 Dec 2012, 14:27

kako to ide
evo kako:

ljudi su (na sreću ili na žalost) društvena bića
društvo ima svoje norme i ako želiš da budeš deo njega, moraš da ih poštuješ.

Čovek koji živi sam u šumi, nema tih problema.

Ali šta je zapravo "društvo"? Da li je to neka nejasna, uopštena masa, ceo svet, ili samo tvoj razred, ulica, blok?
Šta utiče više i kako?

Ko servira trendove i ukuse?
Kako se postaje "in", a kako "shit out"?

Šta su to "zvezde" društva (u npr razredu), i ko su "lideri" ?

Celo pitanje je veoma veoma široko i svako naravno može da kaže, aj ne seri samo pričamo o izvikanim bendovima, što sve shvataš ozbiljno, zezamo se pričamo..pivo svakom isl

Ipak, ja posedujem veliko znanje, i iz čiste humanosti želim da ga podelim sa vama (tj sa onima koji imaju strpljenja ili volje da me čitaju)

Pokušaću da svoje znanje prilagodim forumskim oblicima izražavanja, iako smatramd a je forum veova važan, mada nedovoljno pravilno shvaćen oblik komunikacije.

Dakle, imamo situaciju da dete odrasta i uči da živi.
Jedan deo učenja odvija se nametanjem znanja od strane autoriteta (vaspitača)
drugi deo obavlja samo dete - imitiranjem (ovo je veoma važno za dalje razumveanje)
Dete, ukoliki želi da zadovoolji zahteve okoline (a najčešće i mora) uči tako što imitira, kopira (copy-engl) okolinu.

Što bolje kopira, to je vaspitač zadovoljniji.
Dete se na taj način "dodvorava" okolini, ali i pridobija značajna znanja.

Kasnijim istraživanjem sasznao sam, da recimo muzički talentovana deca, veoma lako uče strane jezike (jer lako imitiraju akcenat, izgovor, dikciju isl),lakše kopiraju.
S druge strane, ona bez talenta, imaju određene probleme i ma koliko dobro ovlaldali fondom reči, izgovor im hramlje.

Imitacija, i kopiranje kod deteta imaju veoma važnu ulogu i kada je muzika u pitanju, ondosno muzika koju Vaspitači vole.
Žanr nije bitan, bitno je da li vaspitač uopšte forsira muziku ili ne.
Vaspitač (društvo) u početku su najčešće roditelji, ali ubrzo su tu i rođaci, drugovi, zajednica..i od toga šta ko od vaspitača "nudi" detetu, od toga zavisi i šta će dete usvojiti.

Tako imamo primere gde neki klinac, potupno oduševljen svim i svačim što njegov stariji brat od ujaka ima - usvoji i muziku koju rođak sluša, jer - klinac želi da bude (kao) on.

Kasnije, muzički ukus može da varira i menja se, ali ovakvi impulsi (imitacija, kopiranje) ostavljaju neizbrisiv trag, ako ne i zasrtan muzički ukus do kraja života.

Ukratko - veoma je važno ko je detetu Uzor.
To mogu, ali ne moraju biti roditelji. To (kao što sam naveo primerom) može da bude i neko sa strane, ko iz nekih intimnih razloga veoma mnogo znači detetu.

Sklon sam da kažem, kako mi zapravo ne biramo muzičke afinitete, već nam se oni potpuno (a nekad i sasvim slučajno) - dese.

Da se prebacimo sada malo u vreme adolescencije (i da se osvrnemo na "bendove")

Adolescencija je vreme kada Ego svakog mladog čoveka želi da se uklopi u društvo, ili da društvo prilagodi sebi (sve zavisi kakav je ego i koliko je snažan)

Najčešće je ovo prvo u pitanju i u to vreme adolescent jednostavno kapira (capire-it, copy-engl) šta je u društvu poželjno šta nije.
Od frizure, preko garderobe, držanja, viceva, stava..pa do naravno muzike.

Ovde opet uvek treba imati u vidu Ego. (primer: celo druptvo sluša Black Sabbath - slab ego takođe pirhvata taj bend, jak ego bira nešto drugačije, originalnije, "svoje" itd)

Tu dolazimo i do "izvikanosti".
Dovoljno je da neke "zvezde" (lideri, vođe društva) (pa makar to bio školski razred) - glorifikuju neki bend, pa da svi ostali pripadnici društva (vidi prethodni tekst i "ovce") isto to žele.

Paradoks je da su zapravo i lideri, zvezde, takođe ovce, ali njima manipulišu lideri višeg stepena.

Svi se sećamo nekih likova koji su prvi imali "originale" albuma, koji su išli na koncerte i gledali neki svetski bend uživo, koji su imali prve originane instrumente i koji su jednostavno bili "u fazonu" i kako smo i mi želeli isto to, right?

E, to tako i ide.
Izvikavanja i prežvakavanje..a sve na uštrb ličnog ukusa i razvoja.

Zamislimo sada čoveka koji je živeo sam. Bez svih tih društvenih uticaja, malih zajednica, ulice, razreda..bez trendova i fazona. I zamislimo da mu je nekim slučajem dostupna sva muzika koja postoji.
Imamo li osećaj da bi njegov sud bio mnogo čistiji, iskreniji?
Da bi slušao ono što mu zaista prija i da bi tu bilo mnogo iznenađenja, u smislu da neke "izvikane" bendove uopšte ne bi ni zarezivao?

Pričajmo o tome..
O tome KAKO nastaje trend.
Kako se neki bend "izvikuje"
Kako se formira ukus
Koliko smo deo mašine i koliko je naša muzička individualnost zapravo smešna.

Pre neku godinu pričao sam o Serb man can't play blues priči.
Zašto?
Zato što sam govorio upravo o tom copy (paste) mozgu. samlevenom trendovima, bez identiteta, bez individualnog pečata.
Mnogi se nisu slagali..
Možda bi bilo bolje da sam vas jednostavno pitao da navedete najveću srpsku blues pesmu..

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Najizvikaniji bendovi

Post by Bluesko » 09 Dec 2012, 15:34

Boogie Woogie wrote:
Ipak, ja posedujem veliko znanje, i iz čiste humanosti želim da ga podelim sa vama (tj sa onima koji imaju strpljenja ili volje da me čitaju)
Uzala'd

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Najizvikaniji bendovi

Post by Boogie Woogie » 09 Dec 2012, 16:22

Bluesko wrote:

Uzala'd
pa dobro, ne očajavaj..samo malo strpljenja i razumećeš

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Najizvikaniji bendovi

Post by sinisake » 09 Dec 2012, 16:31

Možda bi bilo bolje da sam vas jednostavno pitao da navedete najveću srpsku blues pesmu..
Sumadijski bluz, Bluz u parku, Bluz za moju bivsu dragu, Bluz mutne vode...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest