Ko je Pink Floyd - Roger Waters ili David Gilmour?

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

Post Reply
User avatar
JloveGuitar
Posts: 72
Joined: 01 Jan 2008, 23:33
Location: Makedonija

Ko je Pink Floyd - Roger Waters ili David Gilmour?

Post by JloveGuitar » 24 Jan 2008, 19:04

Ko ima vise pravo na muzike Pink Floyda - Guilmour ili Roger Waters?

interesantan link:
http://youtube.com/watch?v=p3FL0Tezc6A

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Koi je Pink Floyd - Roger Waters ili David Guilmour

Post by Rocket Roll » 24 Jan 2008, 19:35

Evo tog linka:



Meni je Rodžer Voters uvek bio, pre svega, ovo:

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
->Tajni dnevnik Rodžera Votersa, starog 54 i 3/4 godine<-
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

A Dejvid Gilmur mi se (što se kreativnosti tiče, ne što se veštine sviranja gitare tiče!) uglavnom mogao sažeti ovom rečenicom (iz gorelinkovanog teksta):

"...Podsetio sam sebe da Dejvu pošaljem svoju novu knjigu "Kako da pravite uspešne konceptualne albume zasnovane na interesantnoj muzici i odličnim stihovima (umesto da stvarate loše pesme u kojima ima poneka odlična gitarska solaža"..."

Iz čega, verovatno, pogađaš da sam fan Sida Bareta. :mrgreen:

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Koi je Pink Floyd - Roger Waters ili David Guilmour

Post by Doolio » 24 Jan 2008, 23:31

hm, jako tesko pitanje, barem za mene. muzicki neuporedivo sam veci fan gilmora, on je za mene sigurno u top3 gitarista ikad. ali sto se tice 'pinkflojdnosti' teska srca bih morao da se opredelim za votersa. to je ako bih bio objektivan, ako bih bio subjektivan i po autorskom radu, tj po pesmama, licno gledajuci, prednjaci gilmor, za dlaku.

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Koi je Pink Floyd - Roger Waters ili David Guilmour

Post by Nyarlathotep » 25 Jan 2008, 02:30

Beret
Voters
Gilmur

iz moje perspektive. jedino sto od PF ne gotivim je poslednja strejt Gilmur faza. Division Bell mi je konceptualno labav, slinav, neubedljiv i prozaican, i kompozicijski sve lepo i dobro odsvirano, slozeno, producirano, ali opet (u poredjenju sa ranijim kolosalnim alumcinama) sve je bledo, slinavo, neubedljivo.

od beretovske najlucidnije psihodelije i revolucije, kroz votersovsku sinematicnost i fantazmagoriju, u gilmurovsku ucmalost i naivnu eskapisticku sladunjavost sredovecnog i vrsnog gitariste, je vodio konceptualni put Pink FLoyda, iz mog ugla posmatrano.

User avatar
JloveGuitar
Posts: 72
Joined: 01 Jan 2008, 23:33
Location: Makedonija

Re: Koi je Pink Floyd - Roger Waters ili David Guilmour

Post by JloveGuitar » 25 Jan 2008, 03:12

Hah...
Interesantan je taj dnevnik(ako je autentican) Rocket Roll ali u novom dokumentarnom filmu koi sam gledao " The Pink Floyd Story - Which One's Pink" osecam kajenja kod Roger-a zbog napustanja Pink Floyd-a.A i pitanje na kraju filma "dali P.F ce se opet skupiti, Roger kaze: "J don`t think it will happen, but, J think.... ...well you can ask Dave when you speak with him." :!: . Pokorno i bez ega.

Sta mislim ja:
-Ako nije bio David Gilmour dali bi postojali pesme P.F ?
Da, i opet to bi bili remek dela,mada ne toliko dobri kao sto su sada (mislim na gitarski zvuk i perfektne solaze).
-Ako nije bio Roger Waters dali bi postojali pesme P.F ?
Ne, oni ne bi postojali!!!
-E sad, ko ima pravo nad Pink Floyd-ovo ime i muziku?
Obojca! Ali ako moram da biram samo jednog, Pink Floyd bez Roger nije Pink Floyd. Mislim pogledajte koncert "PULSE", 99% su Roger-ov rad. Znaci za mene: Roger Waters je Pink Floyd.

Sto se tice Gilmora kao gitarista (mozda ne i kant autora) i on spada u mojoj top 3 listi.
P.S. R.I.P Sid Baret :cry:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Koi je Pink Floyd - Roger Waters ili David Guilmour

Post by Rocket Roll » 25 Jan 2008, 13:01

JloveGuitar wrote:Interesantan je taj dnevnik(ako je autentican)...
Nije, u pitanju je parodija na "Tajni dnevnik Adriana Molea", legendarno britansko štivo... Ipak, "u svakoj je šali polovina zbilje" - kako rekoh, čovek koji ga je pisao se itekako razume u Floyde i "skinuo" je tipične Rodžerove stavove, makar ih i žestoko parodirao.
JloveGuitar wrote:...osecam kajenja kod Roger-a zbog napustanja Pink Floyd-a... Pokorno i bez ega.
Pa skupili su se - na "Live 8" su svirali u staroj postavi. Na sreću, to je bio samo "one-off":

Image

Image

Image

No Rodžeru je ego podsečen sudskim procesom i izbacivanjem iz benda 1985. Treba reći da je matori neurotik to zaista zaslužio - dok je on "drmao" Floydima, izbacio je (tokom vremena) Sida Bareta, Rika Rajta i Nika Mejsona, što će reći da je to egomanijačko strašilo otpustilo sve Floyde iz prve postave (osim sebe) pre nego je udario na Gilmura i onda dobio šta mu sleduje.

Makar matori konj i imao "žicu" za paranoične konceptualne albume i sve to, nadam se da se u budućnosti Flojdi sa dotičnim neće sretati ni na pešačkom prelazu. Verovatno neće, kako je Gilmur i rekao posle Live 8: "Roger was always a bit of a control freak, for a while it didn't effect the music but after The Wall it became too much for the rest of us, I mean, The Final Cut? That was totally Dave Ashmore."

Moram da priznam da je Rodžer "Ne-spominji-mog-tatu-mama-pusti-me-na-miru" Voters zaista napravio puno pesama i sve to, ali ceo taj "Društvo me je s*eba*o, pa ću da ležim i da plačem" korpus albuma bih menjao za jedan "Piper At The Gates Of Dawn".

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Koi je Pink Floyd - Roger Waters ili David Guilmour

Post by Nyarlathotep » 25 Jan 2008, 23:13

Rocket Roll wrote:
Moram da priznam da je Rodžer "Ne-spominji-mog-tatu-mama-pusti-me-na-miru" Voters zaista napravio puno pesama i sve to, ali ceo taj "Društvo me je s*eba*o, pa ću da ležim i da plačem" korpus albuma bih menjao za jedan "Piper At The Gates Of Dawn".

ziva istina.

User avatar
JloveGuitar
Posts: 72
Joined: 01 Jan 2008, 23:33
Location: Makedonija

Re: Koi je Pink Floyd - Roger Waters ili David Guilmour

Post by JloveGuitar » 26 Jan 2008, 02:18

Kako mali svirao sam u mandolinskom orkestru(klasiku),zatim u kulturnom umetnickom grupom(folklor), privatno slusam svakakvu muziku(uglavno blues i rok), ali nekako "dark side of the moon" mi je najomileniji album.
Nisam upoznat sa Pink Floydov rad u vremenu kad je Sid bio clan grupe :hide: , ali ako vi kazete da je to dobar album, onda to mora da je tako.
Evo bas sada trazim taj album na internetu..... ......da ga kupim legalno naravno :mrgreen:

User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: Koi je Pink Floyd - Roger Waters ili David Guilmour

Post by Z*Z*Z » 24 Feb 2008, 01:23

Syd, jer u sustini bio i ostao pionir u istrazivanju nedokucivog audio svemira, covek koga cemo vekovima analizirati. Ludak :)
Gilmour jeste najuticajniji gitarski inovator ( pozdrav za hendrixa :) ), ali je covek bio dovoljno bogat da poseduje sve te gadgete i nije bio slep na napredak tehnologije. Waters je s druge strane covek sa ogromnom emocionalnom snagom da uspeva da prokrene citav dalji tok popularne muzike. Sebican i tvrdoglav ko mazga :) Kombinacijom haluciogenih preparata, tehnologije, i obicne ljudske inteligencije tj. emocije dobijate ultimativni audio izraz
proslog veka.
Ko je jednom cuo Pink Floyd, ali stvarno cuo, nikad mu zivot nije bio isti.

Nemanja
Posts: 33
Joined: 02 Apr 2007, 12:50
Contact:

Re: Koi je Pink Floyd - Roger Waters ili David Guilmour

Post by Nemanja » 24 Feb 2008, 10:10

Z*Z*Z wrote:... Sebican i tvrdoglav ko mazga :)...
tacno

ps.

Ziveo Wright :smilie_keyboard1:

Image

User avatar
Chord-Master
MF veteran
Posts: 829
Joined: 15 Feb 2007, 23:17
Location: Beograd

Re: Koi je Pink Floyd - Roger Waters ili David Guilmour

Post by Chord-Master » 11 Apr 2008, 20:12

Jeste malo zastarela tema, ali ovo je jedna od retkih tema u spitfest-u koja ima smisla i u koju je uopste vredno ukljucivati se.

Pink Floyd ne bi bio Pink Floyd ni bez jednog ni bez drugog. Samo treba zamisliti kakav bi bend bio bez Waters-ovih (anti)ratnih pesama (posebno onih sa pocetka), zapravo bez Waters-a benda uopste ne bi ni bilo.
Sa druge strane, Gilmour je (kao sto svi dobro znamo) bio zamena za Syd Barett-a, s kojim je inace od mladosti bio dobar prijatelj, ali je po mom misljenju bio prokleto dobra zamena, jer je (opet po mom misljenju, mada je ono ustaljeno i u sirim masama) bolji gitarista od Syd-a i takodje je svojim pesmama uzdigao Floyd-e na visi nivo.
Spoj tako razlicitih, ali po kvalitetu veoma slicnih tekstopisaca, kao sto su Waters i Gilmour, u jednom bendu, bila je sjajna stvar.

Ko polaze vise prava na bend Pink Floyd? Iako vise volim Gilmour-a od egoisticnog i iritirajuceg Waters-a, ipak je to bio Waters-ov bend, ipak su to bile njegove ideje i zamisli i ipak je vecina pesama koje je napisao jasno pokazivala da je smrt njegovog oca u ratu, veoma uticala na njegovo stvaralastvo.
Ipak je sa druge strane zasluzio to sto mu se desilo svojim ponasanjem i kada pomislim na to kakav je sebicni kreten znao da bude, ne mogu reci da mi je mnogo zao.
Mada opet, kada slusam/gledam P.U.L.S.E., koncert mi deluje nekako prazno bez Waters-a, ipak su se oni Pink Floyd-i raspali... zapravo za mene su pravi Pink Floyd-i oni u periodu dok su Waters i Gilmour svirali zajedno, nemam nista protiv Syd Barett-a, samo on je u bendu bio na samom pocetku, dok se bend jos nije dovoljno razvio i postao ono sto ce kasnije postati.
Tako da kada gledam te tri "epohe" (sa Syd Barett-om, sa Gilmour-om i bez Waters-a) to je gotovo kao da gledam tri razlicita benda, mozda sam ipak, samo sentimentalan :D

davidgilmour
Posts: 80
Joined: 03 May 2008, 14:33

Re: Koi je Pink Floyd - Roger Waters ili David Guilmour

Post by davidgilmour » 05 May 2008, 00:26

moj glas ide Niku Mejsonu....covek je stalno bio u bendu :) Gilmor je bolji muzicar, a Voters tekstopisac, jedno bez drugog tesko ide :)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Koi je Pink Floyd - Roger Waters ili David Guilmour

Post by Doolio » 05 May 2008, 00:37

evo, doso je cak i gilmor da kaze misljenje:)

davidgilmour
Posts: 80
Joined: 03 May 2008, 14:33

Re: Koi je Pink Floyd - Roger Waters ili David Guilmour

Post by davidgilmour » 05 May 2008, 02:24

pa da, i gilmor sedne nekad pa slusa pink floyd :)

User avatar
Fat Old Sun
Posts: 57
Joined: 23 Jul 2008, 13:26
Location: Beograd

Re: Koi je Pink Floyd - Roger Waters ili David Guilmour

Post by Fat Old Sun » 23 Jul 2008, 19:24

Obojica su vrlo zasluzni za ono sto je Pink Floyd postao.Voters je bio mozak benda sto govori i cinjenica da je on autor 85% svih pesama Pink Floyda.Izuzev naravno poslednja dva albuma "Momentary lapse of reason" i "The division bell".Jedino ne gotivim Votersa zbog njegove prgave naravi . Ja licno mnogo vise volim Pink Floyd posle odlaska Syd Baretta.Znaci period od 1970 do 1985.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest