Ko je Pink Floyd - Roger Waters ili David Gilmour?

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

istok
Posts: 29
Joined: 24 May 2009, 16:16

Re: Ko je Pink Floyd - Roger Waters ili David Gilmour?

Post by istok » 25 May 2009, 00:49

au pink floyd.....kad sam saznao mekoliko dana pre live 8 da ce se svi okupiti ponovo hteo sam sebi ruku da otkines sto nisam kupio kartu za london.....
ko je pink floyd? njih cetvorica zajedno....nije samo woters ili gilmour ....bas koji je tako jednostavan a toliko mocan,gitara... glmour je gilmour....jedna od najlepsih gitara koje sam ikada cuo,nik ludak :)ricard ....imao je lude klavijature.... krivo mi je sto se neki bendovi okuplju a oni nikad vise nece....:( .....valjda ce neko od njih doci ovde negde kod nas pa da mogu da umrem :)

SomiKnight
Posts: 83
Joined: 04 Jun 2008, 13:35
Location: Beograd, Borca

Re: Ko je Pink Floyd - Roger Waters ili David Gilmour?

Post by SomiKnight » 18 Jun 2009, 20:36

Pink Floyd sam poceo da slusam od albuma The Wall, sa kasete koju sam bio pozajmio od ortaka, i prakticno bio odusevljen tim albumom, nista drugo od floyda nisam ni slusao, posle je izasao album division bell, pa sam i to bio nabavio na kaseti, i preslusavao stalno. U tom periodu nisam imao pojma ko je uopste clan benda, od division bell-a pa na dalje za mene je pink floyd bio gilmour. Kasnije je usledilo sviranje gitare, te i zanimanje za "muzikalni" aspekt albuma. Tek od nedavno sam poceo da se zanimam za hifi, i po preporuci sa drugog foruma, skinem Amused To Death, od Watersa, napominjem da mi nikad ranije nije ni palo na pamet da poslusam ista od Watersovog solo rada, jer za mene je pink floyd bio gilmour, i skapiram da je u stvarni to pink floyd kakvog ga pamtim jos od prvog slusanja The Wall-a.
Zasto? Ne mogu da kazem da mi A Momentary Lapse of Reason i Divison Bell nisu dragi, naprotiv, Division Bell mi je posebno drag album, ali to nije taj pink floyd koga se secam iz pocetka slusanja, to nisu ALBUMI. Tacnije, to nisu ablumi kao celine, nemaju onu velicinu koju imaju The Wall, Dark Side, Wish u were Here na primer. Ako se pink floyd posmatra sa te strane, pink floyd nema sta da trazi be Watersa uopste.
Neka za primer bude Division Bell, a moze i A Momentary Lapse of Reason , recimo da sam preslusao sve albume isto puta od celokupnog floyda, naprosto ovim albumima fali IDEJA iza sebe, zaokruzena celina, kako to da kazem, poenta albuma... Ta dva albuma toliko puta preslusani, a znam reci samo mozda dve pesme, to znaci samo jedno, da je u njima dominantna samo muzika, naravno jako kvalitetna, ali... ma fali Waters da to bude remek delo kao sto je The Wall...
Amused To Death sam preslusao ceo album, 4 solo radova gilmour-a imam skinuto, mislim da nisam preslusao sve kako treba, poznate su mi neke pesme na poneko slusanje, ali kao albumi, moram teska srca da kazem da to nije ni bleda kopija Floyda. Amused To Death? To vec lici prilicno.
Ono sto me je navelo da napisem post je intervju sa gilmour-om, neko specijalno izdanje GuitarPlayer-a, ne znam gde mi je, ali se jasno secam recenice koja me je tada jako pogodila, u vezi Waters-a, GIlmour je okarakterisao album The Wall, nesto tipa kao Watersovu kolekciju pesama ovaj me je zajebao na ovaj nacin, ovaj me je zajebao na onaj nacin... Prosto nisam mogao da verujem kada sam procitao, moj omiljeni album, i onda izvodjac za koga sam mislio da je to njegovo delo, izjavi tako nesto... Hm. Da, bas bezveze da neko pravi pesme o svojim emocijama koji mu znace u zivotu, kao pogibija oca u ratu, ili ucitelji u skoli, ali je zato "Keep Talking" koji govori o losoj komunikaciji gilmoura sa njegovom zenom, prosireno i na komunikaciju sa ljudima uopste, ok? Meni vise prija Waters-ovo vidjenje umetnosti, i kako se pravi Album, sa velikim "A".
Da se ne razumemo pogresno, nije da ne volim gilmoura, naprotiv, ali na pitanje ko je Pink Floyd, glas prepustam Watersu.

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Ko je Pink Floyd - Roger Waters ili David Gilmour?

Post by Bluesko » 18 Jun 2009, 22:02

Ahhhhhhh,mislim da ova tema ne zasluzuje da bude u spitfestu,isuvise je kreativno-pacifisticko-normalna :D
Floyde sam poceo aktivno da slusam tek pre oko mesec,dva,do tada su mi playlistu zauzimali samo oni greatest hitovi tipa Wish you were here,Shine on you crazy diamond,Money.... Medjutim,od trena kada sam poceo da preslusavam DSOTM,uvideh,avaaaaaaj,gde lezi esencija muzike.... ^^ Ono sto je u meni probudila numera Time,kasnije i sve ostale pesme sa tog albuma,preko Division bella do live snimaka sa Pulse-a,pa sve do Gilmorovih novijih solo radova (On an island) i live izvedbi svojih a i PF stvari (Live in Gdansk,Live at Royal Albert Hall) ne moze da se stavi u jednu recenicu nekog threada na netu... :D Ako je ono sto mi se svidelo kod Consecrationa imalo svoju pretechu,onda je to sigurno i jedino zaostavstina Pink Floyda.... Njihova muzika jednostavno "ledi bulju",sto bi rek`o jedan moj ortak,naravno Floyd fan... Izmislili su neke stvari koje su fundament za danasnje alternativne bendove.. Najjaca stvar je sto tu nema mnogo logike,samo jednostavno kapiranje muzike na najbolji moguci nacin... Zato i mislim da je na cuveno pitanje Which one`s Pink odgovor The master of Stratocaster - Mista` David Gilmur.. Meni odskora u TOP 2 gitarista,kolje se sa Lukaterom... Ako bih sam sebi postavio pitanje RW ili DG,uvek bi glasao za dobrocudnog gitarosha,koji je u muziku Floyda uneo ono cemu ce se klanjati i generacije posle mog praunuka... Jednostavno,covek je svirao pravi ton u pravo vreme,nije leteo po vratu gitare k`o pojedini skandinavski masturbatori,solaze su mu vec antologijske,a i dela koja su nastala posle Pink FLoyd ere pokazuju da je kadar da nastavi sa onim sto je radio ranije... Voters je nesumnjivo veliki tekstopisac,odlican basista,ali me nervira njegov stav u celoj toj PF prici,imao sam priliku da gledam i slusam o mnogobrojnim prepucavanjima na relaciji Voters-Gilmur, Voters-Pink Floyd, Voters-Rest of the world,zato mi se taj njegov trip i ne svidja preterano,ali je nesumnjivo odlican muzicar,bez koga prica o Pink Floydu nikad ne bi ni postojala! Ipak,dodao bih na sve ovo i coveka koji je pored Gilmura dao najveci doprinos Floydovom zvuku,a to je pokojni Ricard Rajt... Mislim,ono sto je svirao Gilmur NIKADA ne bi zvucalo tako flojdovski da nije bilo potkrepljeno Rajtovim tepihom.. On je bio izuzetan klavijaturista,toliko fenomealnih stvari je napisao sa Gilmurom,da jednostavno,bez njega nikako ne bi mogli govoriti o PF uticaju na danasnju muziku... Ultimativna skupina muzicara koji su preokrenuli svet naopacke i mislim da su pored jos mozda 3 benda izvrsili najveci uticaj na muziku 20. veka,definisali svoj pravac,eksperimentisali toliko dobro da nikad nisu presli granicu izmedju dobrog zvuka i vecita u nedogled izdrndavanja sujetnih muzikanata... Neverovatan benAd,svega mi :D :ziveli: Allways Gilmour! :ziveli:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Ko je Pink Floyd - Roger Waters ili David Gilmour?

Post by Duane » 18 Jun 2009, 22:16

syd

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Ko je Pink Floyd - Roger Waters ili David Gilmour?

Post by Kristijan » 18 Jun 2009, 22:47

Uz pokojnog oca sam slušao Pink Floyd od kad pamtim muziku. I ovu raspravu sam slušao valjda od kad sam imao 8 ili 9 godina, kad sa poznanicima ćale to krene da pretresa. Mislim da je on bio više naklonjen Gilmouru. E sad, kako sam rastao, ja sam sve češće puštao Meddle, album koji je moj otac poprilično zaobilazio, baš je to slušao u retkim situacijama. "Njegovi" albumi su bili Animals i Wish You Were Here. Kad sam imao 13 godina, prvi put sam slušao The Piper at the Gates of Dawn i A Saucerful of Secrets, i odlepio sam načisto! To je za mene bilo ravno pronalaženju Atlantide. Nisam uspevao da nađem jasan sled između ova 2 albuma i kasnijih albuma, odnosno Ummagumma mi je imao nešto od te atmosfere, i ponešto je dosezalo do albuma Meddle, ali sam imao utisak da je sve što je snimano kasnije zapravo neka druga priča. I onda sam se raspitivao i kopao informacije, i zaključio da je taj Barrett neki mnoooogo "opak" lik... I skapirao da su definitivno Waters i Gilmour neverovatno značajni za PF, ali da je veliko pitanje kako bi se razvijala situacija da Barrett nikad nije upleo svoje prste u sve to. Od sredine osamdesetih su mi albumi PF samo korektni, nije šteta čuti ih, ali mi nisu jaki, nemaju onu energiju koju sam osećao ranije. Baš sam bio klinja kad sam puštao The Wall, i znam da sam imao strašno pomešana osećanja, bilo je u zvuku tog albuma nešto što me je plašilo, imao sam neke preterano žive prizore u glavi kad slušam taj album, ali sam pored straha osećao i magnetizam tog albuma, kao da ne mogu da prestanem da ga slušam. Neke od tih ploča koje su me "tukle" pravo u dijafragmu i dan danas izazivaju neka slična osećanja. One of These Days sam puštao toliko glasno da je i intro bio poprilično bučan, a dok dostigne kulminaciju, već gledam "nemi film" - mama se ne čuje od muzike, ali već znam da tati objašnjava kako jako loše utiče na mene :D Tu vrstu saživljavanja sa muzikom nikad nisam mogao da osetim slušajući A Momentary Lapse of Reason ili The Division Bell. Ne kažem da su to loša ostvarenja, samo me nisu pogodila na pravo mesto. I sad, tako gledano, verovatno bih ja bio u Waters taboru... ali nisam. Mislim da je Waters imao sreće da je od početka bio "kontaminiran" od strane Barretta. Post-Waters era je neki drugi bend, ali je i post-Barrett era takođe neki drugi bend. Mislim da nema pravog odgovora na ovo pitanje. Da je u naslovu pomenut Barrett, znam za koga bih glasao. Ovako... trulo je kladiti se na patka kad gledaš borbu petlova.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Ko je Pink Floyd - Roger Waters ili David Gilmour?

Post by sinisake » 18 Jun 2009, 22:59





User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Ko je Pink Floyd - Roger Waters ili David Gilmour?

Post by Bluesko » 19 Jun 2009, 00:11

Ajd preslusacemo i sve prve albume sa Sydom `mesto Gilmura :wink: ali meni su to maltene dva razlicita benda, PF sa Piper at the gates of dawn i PF sa recimo The Wall ili Dark side of the moon... Totalno drugacija vrsta psihodelije... Npr Astronomy Domine vs. Marooned ili The great gig in the sky... To su mi skroz drugaciji i aranzmanski i na svaki drugi nacin uradjene stvari od istog benda... Iz prve faze me nekako podsecaju na Beatlese,ima par stvari koje mi vuku cak i na onaj rock meets classic trip Deep Purple,kao na primem Concerto for group and orchestra... Ali ovaj drugi period mi je daleko blizi,prijemciviji,da ne kazem bolji..prosto savrseno mi zvuci taj trip i a la Gilmour soliranje ili sklapanje harmi... Ali,time will tell posle preslusavanja celokupnog Baretovog opusa u PF... :ziveli:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Ko je Pink Floyd - Roger Waters ili David Gilmour?

Post by Duane » 19 Jun 2009, 01:03

cemu poredjenje?

zasto se samo ne bi osecali lepo uz jedan i uz drugi trip...

User avatar
Rax13
MF veteran
Posts: 1619
Joined: 14 Aug 2007, 04:08

Re: Ko je Pink Floyd - Roger Waters ili David Gilmour?

Post by Rax13 » 19 Jun 2009, 01:09

Duane wrote:cemu poredjenje?

zasto se samo ne bi osecali lepo uz jedan i uz drugi trip...
Ljudi imaju tu potrebu... Poredjenje, merenje, vaganje... Odatle i krecu sva pitanja i nemiri.

I da, flojdi su flojdi, to je to... :)

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Ko je Pink Floyd - Roger Waters ili David Gilmour?

Post by Bluesko » 19 Jun 2009, 14:34

Rax13 wrote:Odatle i krecu sva pitanja i nemiri.
Godina 2041.... Nuklearni rat izmedju pristalica Gilmura,Bareta i Votersa... Give peace a chance koncert na kom nastupaju Justin, Rihanna i ponovno okupljen (samo za ovu priliku) sastav Destiny`s child... :XD:

By the way,meni se mnoooogo vise svidja drugi trip,ali naravno da nisam za rat.. :ziveli: samo odgovarah na temu :D

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Ko je Pink Floyd - Roger Waters ili David Gilmour?

Post by oboss » 19 Jun 2009, 15:22

vec nekoliko puta zapocinjem da pisem post i odustajem nakon 20 - 30 redova. sve kao nisam se dobro izrazio ili nisam sve rekao a ispao pametan. ova tema , ozbiljnost postova i argumentacija je na bas visokom nivou. nego da skratim i kucam jedino ako me shomiknight isprovocira :D
u odabiru izmedju ove dvojice naravno GILMOUR

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Ko je Pink Floyd - Roger Waters ili David Gilmour?

Post by Funkomat » 19 Jun 2009, 18:44

oboss wrote:vec nekoliko puta zapocinjem da pisem post i odustajem nakon 20 - 30 redova. sve kao nisam se dobro izrazio ili nisam sve rekao a ispao pametan. ova tema , ozbiljnost postova i argumentacija je na bas visokom nivou. nego da skratim i kucam jedino ako me shomiknight isprovocira :D
u odabiru izmedju ove dvojice naravno GILMOUR
Ja se isto tako ustrucavam da kazem bilo sta. :)
Ogromno postovanje prema obojici ali bih pre rekao Gilmour.

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Ko je Pink Floyd - Roger Waters ili David Gilmour?

Post by Guitar_thrill » 19 Jun 2009, 20:43

aj nesto malo da napisem, psoto sam sada spavao, a danas ih ceo dan slusam, pa sam inspirisan :)
Smatram da dok je Waters bio u bendu, album je bio savrsenstvo i kao album i kao svaka pesma za sebe, dok je posle njegovog odlaska to postalo samo savrseno kao svaka pesma za sebe.......retko kada pustim npr Division Bell, onako ceo album da odslusam, i da to sve deluje tako povezano ,kao npr u Wall-u......za Wall bih se apsolutno slozio sa Kristijanom, od prvog slusanja (a tek gledanja filma), album me je plasio,ali i privlacio da ga slusam....i ne mogu,ali ne mogu da slusam npr tri pesme sa Walla, dve sa Wish you were itd....jednsostavno odaberem neki album, i pustim i slusam.........ne znam ne mogu da opisem sada.....nije obicno slusanje, kao slusam Floyde imam utisak kao da slusam vrhunsku muziku, gledam odlican film, citam jako poucnu knjigu......kao da mi svaki put otvore oci dok ih slusam.......nije isto kao sa ostalim bendovima, kod ostalih je samo muzika i ponekad jos ponesto....kod Floyda je muzika...pa samo jednim svojim delom muzika..........e mislim da se to malo izgubilo odlaskom Watersa.... :)

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Ko je Pink Floyd - Roger Waters ili David Gilmour?

Post by Bluesko » 19 Jun 2009, 21:26

Guitar_thrill wrote: kao slusam Floyde imam utisak kao da slusam vrhunsku muziku
:1: :1: :1: :1: :1: :bow:

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Ko je Pink Floyd - Roger Waters ili David Gilmour?

Post by Guitar_thrill » 19 Jun 2009, 21:29

Bluesko wrote:
Guitar_thrill wrote: kao slusam Floyde imam utisak kao da slusam vrhunsku muziku
:1: :1: :1: :1: :1: :bow:
:lol: :lol: poenta mog posta je bila da je stvar u tome sto oni imaju da ponude jos nesto pored toga! :P :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest