Jedno pitanjce za metalce

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

Post Reply
Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Jedno pitanjce za metalce

Post by Boogie Woogie » 25 Jan 2008, 22:44

Pozdrav metalcima,
Zanima me otkud u metalu toliko koketerije sa mrtvačkim glavama i smrću. U čemu je tu fazon?
Dal' Ima neko ko vlada materijom da to malo objasni?

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Re: Iedno pitanjce za metalce

Post by Derrick » 26 Jan 2008, 01:12

Odlicno pitanje i sasvim korektno formulisano. I ja bih voleo da cujem odgovor, pa da prestanem da mislim da je to slicno klasicnom fenserisanju samo u drugom obliku (druga krajnost)...a mozda i nije... ;)

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Iedno pitanjce za metalce

Post by KnightOfDoom » 26 Jan 2008, 01:27

Pa ne moze tako da se posmatra.Metal je mnogo sirok pojam...
Ima milion bendova koji nisu u fazonu mrtvackih glava i tih "vidi al' sam zao" tripova.
Vidi pa nadji negde Metal: A Headbangers Journey . Simpatican dokumentarni film koji zahvata i tu stranu.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Iedno pitanjce za metalce

Post by Rocket Roll » 26 Jan 2008, 15:58

Verovatno ova tema više pripada u "Battlegrounds + Spitfest".

Problem sa komercijalnim satanizmom je baš u tome - da je komercijalan i da ga društvo prepoznaje kao takav.

Tu ne ubrajam samo metal, naprotiv... Svi ti vajni ezoterični intelektualci koji pljuju po društvu i "mrtvom Bogu" nemaju nikakvog straha dok to rade, jer znaju da su kao zločesta deca - mogu samo da ih "oteraju u ćošak", ako se društvo i toliko snishodi da ih na taj način primeti.

Upravo zato i smeju da pljuju moral jer znaju da će se društvo prema njima ponašati moralno. Hej, njima će platiti za koncert. Oni imaju socijalno osiguranje. Kada uđu u radnju da kupe hleb, znaju da će im ga prodavac prodati, po istoj ceni kao i svima ostalima. Ako se sapletu na ulici, neko će ih podići.

Da je u pitanju pravi nemoral, društvo bi se prema njima ponašalo kao nekada prema (recimo) Vikinzima ili kao danas prema teroristima. Sa istinskim nemoralom nema dogovora - rat do istrebljenja!

Komercijalni satanizam najbolje opisuje ova strip-tabla:

Image

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Iedno pitanjce za metalce

Post by Boogie Woogie » 26 Jan 2008, 16:33

...pa ne znam sad zašto bi išla u batlleground - spitfest..pošto metalci najviše forsiraju taj neki mrtvački fazon,računam da joj je i mesto baš među metalcima..

E sad, "loši momci"? U čemu je fazon biti loš momak? Loš u odnosu na šta?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Iedno pitanjce za metalce

Post by Rocket Roll » 26 Jan 2008, 18:14

"Loši momci" i "metal" nisu sinonimi, ako na to misliš... Kad smo već kod toga, mnogo su gori oni koji su pevali "Koka-kola, Malrboro, Suzuki... nikom nije lepše nego nama" nego Iron Maiden. "Nikom nije lepše nego nama" ekipu treba izvesti pred specijalni sud, suditi im im za zločine protiv čovečnosti, osuditi ih na 45 godina zatvorske kazne, zatim im konfiskovati svu stečenu imovinu i javno ih se odreći preko medija, a Iron Maiden treba slušati.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Iedno pitanjce za metalce

Post by Boogie Woogie » 26 Jan 2008, 18:33

slažem se naravno..(lično mislim da je Marina Tucaković više kulutološkog zla nanela nego 500 godina pod turcima, al ajde) nego ti pomenu "zločestu decu" pa reko da malo to razradimo..
Mislim, zna se šta se očekuje od nekog trubadura, kantautora tipa Bob Dylan isl, a opet..kod metalaca smo navikli na taj neki mrtvački folklor (raspadnute glave, ,llobanje, lanci,sekire i ostala metalna galanterija) pa me interesuje odkud to, šta je tu "poenta"?

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Iedno pitanjce za metalce

Post by Funkomat » 26 Jan 2008, 18:52

Koliko ja znam ceo taj sado-mazo fazon je poceo sa Judas Priest-om tacnije Halfordom. On je, jel da, bio peder, i oblacio se u sex shopu, onda je taj izgled pokupio ostatak benda i sad smo stigli do ljudi kao sto su dimmu borgir i ostala vidi me opasnog sranja...
Kao sto sam vec rekao meni je to smesno

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Iedno pitanjce za metalce

Post by Rocket Roll » 26 Jan 2008, 20:14

Funkomat wrote:Koliko ja znam ceo taj sado-mazo fazon je poceo sa Judas Priest-om tacnije Halfordom...
Pa, ja bih to gurnuo unazad, barem do poznog srednjeg veka. Veliki deo metal-ikonografije, ako malo bolje pogledaš, i potiče odatle - sve te kič-kopije Brojgela, oltarskih panela Lukasa Kranaha, neuspele aluzije na Direra.

Ali sama "estetika ružnog" je veoma poštovana i pažnje vredna disciplina. Sve što je potrebno da se sazna o tome može se naći u "Istoriji ružnog" Umberta Eka (izdanje "Plato", Beograd, 2007). Ja jesam bio jedan od saradnika na srpskom prevodu "Istorije ružnog", i jesam pet meseci sam sedeo u Narodnoj biblioteci jureći citate i napomene, ali nemam volje da prepričavam materiju koju je Eko već izneo jasno da jasnije ne može biti.

Pročitajte knjigu, svaka joj stranica vredi više nego pet godina praćenja metal-ideologije. (Napomena: takođe su i poslednja poglavlja "Istorije lepog" Umberta Eka posvećene ružnom.)

Image

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Re: Iedno pitanjce za metalce

Post by Derrick » 26 Jan 2008, 23:14

Secam se da sam jednom prilikom upao (nehoticno) u raspravu sa nekim metalcima bas na ovu temu. Pitanja na koja niko od njih nije mogao da mi odgovori bila su "zasto mlatite glavama/kosama?", "zasto :metal5: ? Sta znaci taj simbol koji se pokazuje rukom?" i "zasto bi iko tezio da mu "na celu pise" 'ja slusam metal' (duga kosa, majce sa kojekakvim misticnim scenama i/ili nakazama, iskljucivo martinke ili starke...)?"

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Iedno pitanjce za metalce

Post by KnightOfDoom » 26 Jan 2008, 23:54

Bio sam u fazonu da ne odgovram uopste jer kontam da svi vi koji postavljate pitanja od samog pocetka imate predrasude ... ali ajde ... da branim "moje" .
Derrick wrote:zasto mlatite glavama/kosama?
Muzika, uz muziku se igra...Uz laganu muziku ljudi plesu, uz rap mlate rukama i vataju se za one stvari, uz tehno .... uf ne znam kako to da objasnim... Kako ces igrati uz agresivnu muziku i R DZ DZ DZDZDZ DZDZ ? "Air-guitar" ili mlacenje glavom... treca opcija je samo sutiranje ako ima raspolozenih i neizivljenih, zeljnih praznjenja oko tebe. Ne odobravam, samo kazem.
Derrick wrote:zasto :metal5: ? Sta znaci taj simbol koji se pokazuje rukom?
To si mogao da saznas i googlanjem. Zasto, ko ga je "izmislio" i sta znaci > http://en.wikipedia.org/wiki/Devil_horn ... eavy_Metal
Derrick wrote:zasto bi iko tezio da mu "na celu pise" 'ja slusam metal' (duga kosa, majce sa kojekakvim misticnim scenama i/ili nakazama, iskljucivo martinke ili starke...)
Dobro sad to je individualno... ja nikad nisam imao dugu kosu niti nosio martinke(bar ne dr martens...bile mi skupe :D i starke)... mozda nisam dovoljno tr00. Majice da...samo nemam ni jednu sa misticnom scenom i/ili nakazama vec sa slikom sa artworka albuma i/ili Eddiem (posto je on, kontam, nakaza koja se najcesce moze videti).
Neko misli da je to kul i da ce biti faca, nekome se to jednostavno svidja...zavi od coveka do coveka.

Opet kazem, ako ste u mogucnosti i ako vas stvarno zanima nabavite negde Metal: A Headbangers Journey . Te neke "osnovne" stvari ce vam biti jasnije.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Iedno pitanjce za metalce

Post by Boogie Woogie » 27 Jan 2008, 00:04

o kej, Ne verujem baš da ima likova koji metal slušaju u odelu sa kravatom i posle svake pesme opale aplauz i kažu "m, baš fina kompozicija.." :mrgreen:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Iedno pitanjce za metalce

Post by dejankuki » 27 Jan 2008, 00:37

Boogie Woogie wrote:o kej, Ne verujem baš da ima likova koji metal slušaju u odelu sa kravatom i posle svake pesme opale aplauz i kažu "m, baš fina kompozicija.." :mrgreen:


O da, ima, ima!!!!

Sezax
Posts: 310
Joined: 23 Dec 2007, 15:18

Re: Iedno pitanjce za metalce

Post by Sezax » 27 Jan 2008, 00:55

Ja imam dugu kosu zato sto mi se svidja a slusao sam metal i dok mi je bila kratka bar ja to ne povezujem sa muzikom.Oblacim se kako se oblacim vecinom nosim "skejterke" i martinke ponekad.Izbjegavam da nosim majice bendova neznam sto ti mislis da svi metalci imaju dugu kosu,headbanguju,oblace groteskne canibal corpse majice....A sto si eice lobanja smrti i tako toga imas ti puno pravaca u metalu a i to pitanje je kao da ja pitam kakav je to trip da reperi non stop pjevaju o kolima ribama bandama ili se samo jadaju....Nije to bas uredu pitanje.Kako kazu nasi stari:Svakom svoje ili ti To each his own...

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Odgovor metalca !!!!

Post by dejankuki » 27 Jan 2008, 02:32

Obzirom da je osnova rock muzike, hard rock i metala bunt, bunt prema uniformisanju i bunt (nekada sa a nekada bez ) razloga uopste, sloboda u misljenjima i sloboda u ponasanju, gledaj to ovako. Metalci koji nose duge kose su jednostavno protiv kratko osisanih militantnih tipova koji su uniformisani i lice jedni na druge, slepo izvrsavaju nedredjene i nemaju pravo glasa (barem u vojsci)....
ok, to vuce korene jos iz hipi pokreta, pa je se jednostavno nastavilo i u metalu...

Koketiranje sa mrtvackim glavama... hmm ja slusam metal, ali onaj heavy metal 80tih.. i mogu da kazem da su mrtvacke glave, krstovi, pentagrami, i ostale stvari tek sredinom 80tih usle u ikonografiju metala. Naime, dok su prasile Led zeppelin, Deep purple, Uriah heep, Blue Öyster Cult i slicne, toga svega nije bilo, tek pojavom black metal bendova kao sto su Black Sabbath, kasnije Ronnie James Dio i slicnih u metalu pocinju da se javljaju glave, krstovi, pentagrami i ostala druga obelezja. Kazem uvode u metal muziku jer i dalje "kriticna masa" tih stvari nije jos uvek zazivela u punom svom obliku. Iron Maiden nemaju to, Van Halen, Saxon, Judas Priest (oni nemaju glave, krv i ostalo, imaju vise muski macho fazon, ali ne black i okultno), Quiet Riot, Twisted Sister, Def Lepperd, Whitesnake i mnooogi drugi...
Elem, nakon anti-militaristicke, anti-uniforme, i ostalih anti faza, na red je dosla i faza koja postavlja pitanje vere, tj. bunta protiv religije kao "opijuma za narod". Tj. opet imamo na neki nacin "jednoumlje u religiji" tj. moras da radis kako ti "ja crkva" kazem.... (ovo "opijum za narod" je jedno od komunistickih sintagmi i eto jos jedan razlog da se smisljaju one igre sa tzv satanistickim stihovima jer je to trebalo da se zaustavi, da komunisti ne udju u Americku kulturu preko muzike, naravno to su bile budalastine, ali...razlog je razlog kad nam treba razlog)

Kao tipicni predstavnik tog pravca Black Sabath je poceo da svoje pesme uvrscuje igre koje igra nas mozak sa nama, zapravo ludilo i to u pravom smislu te reci i u svim oblicima. Pored toga Black Sabath pocinje da pominje i alhemiju i onostrano kao jedna od formi ludila. Jednostavno su poceli da pricaju o tome, da otvaraju tabu teme, a jedna od tabu tema je i Alister Crowley, najpoznatiji "mag", "prizivac i obozavalac Djavola" alhemicar i tako dalje... elem od tada su Black sabath i ostali koji su imali to za tematiku poceli da nose mtvacke glave, Pentagrame, obrnuta raspeca (krstove) i plastove...

Dolazimo do perioda 89-92 kada se odjedanput pojavljuje mnooogo Speed metal bendova kao na primer Slayer, Destuction, Helloween, Anthrax, Testament i koji preuzimaju celokupnu ikonografiju i ideologiju koja je pocela da se ljudima svidja jer su se ti ljudi oslobodili nekog straha i poceli su da ih nose. Sa druge strane drugi ljudi,koji su voleli crkvu i slepo pratili sva njena ucenja su poceli da vode borbu protiv ovakvih bendova plus potpomognuti velikim parama guraju neke druge bendove i izvodjace i tu nastaje sa jedne strane otpor dogmistima, a sa druge strane ovim ovakvim dirigovanjem kulture . Ok, necemo sad ovde o tome....

Celu stvar gledaj ovako.
Ljudi su se prvo pobunili, pa su se oslobodili nekih strahova, danas kad je sve
moguce i dozvoljeno, sada su u modi neke trece stvari, cak mnogi pravci u metalu podrazumevaju frizuru "do gole koze".....
jednostavno, prkosenje i bunt, sto je osobenost mladih, otvaranje oci u smislu obrazovanja i zelje za saznanjem sto je opet odlika mladih i na kraju jednostavno mogucnost da se zivi slbodno od svih lazno-moralnih stega
mogucnost izbora... i tako dalje...

zasto duge kose, odakle mrtvacke glave...
hmm, napredak....




Sto se igre i tresenja glave tice , to opet seze od nekog Rock and roll vremena kada ljudi suoceni sa novom muzikom nisu znali kako da plesu pa su skakali, skakanje je preraslo u skakanje sa dugom kosom... a onda dolaskom "obozavalaca djavola" i figurom "djavola prstima" \m/ :metal3: :metal5: :metal: :metal2: :metal3: :metal6:

Ah, da, ne treba zaboraviti ni gest srednjeg prsta :fu2: :fu1: :fu3: koji je zapoceo da se masovno pokazuje na Punk koncertima, koji su pokazivali punk rockeri pokazujuci tako neslaganje sa politikom koja je u to vreme bila u Engleskoj. Taj gest su prihvatili i rockeri i metalci, pokazajuci opet neslaganje sa nekim nebulozama koje se desavaju i nametanjem misljenja uopste... tako da je i to jedan od znakova koji prate ikonografiju metal muzike.... Da, iako znaci isto u sustini ne zaboravimo da to u engleskoj oznacava >Up yours< iliti "nabi ovo gde sunce ne sija" a u SAD >FUCK OFF< iliti
"odjebi bre covece, ne smaraj"!!!



Btw...

Na jednom koncertu Iron Maidena doslo je oko tri hiljade ljudi... svi sede i cetvrtina je u odelima... Bruce Dickinson je sisao medju njih i pitao sta nije u redu, zasto svi sedite, jel smo toliko losi...???
"Ne, odlicno se zabavljamo, fenomenalni ste, samo smo tako navikli u ovom gradu da na koncetrima sedimo... nastavite...

Dakle !!!!


Up the Irons

Keep up the metal live!!!!!


:music-smiley1:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest