Sta mislite o popu generalno?

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Sta mislite o popu generalno?

Post by Doolio » 07 Aug 2008, 13:38

Dushan S wrote:Pop muzika nije stil, pobogu. To je odrednica koja govori o masovnoj prihvatljivosti nečega, tome da je mainstream. To su u stvari "Lake note" koje postoje u svakoj muzici. Čak ni tada, realno, nemoguće je reći da li je nešto obeleženo sa "Pop" zaista popularno, jer šta je merilo popularnosti ako Slipknot prodaju jedan album u USA u tiražu kao poslednja 3 Madonina. Pop muzika kao takva nema nikakav svoj stil već samo spaja elemente različitih žanrova tako da je to lagano za slušati. Na primer, metal, distorzirana gitara i dugokosi image je u početku bila antiteza popu, ali tokom osamdesetih, nakon određenog vremena pojavljuju se isti ti elementi u pop muzici u svojoj razblaženoj varijanti, gitarski virtuozni solo, rif, duga kosa, imidž opasnih momaka itd. Pošto je različito muzičko nasleđe na različitim podnebljima, tako i naš "pop" ovde nema blage veze sa npr onim što je "pop" u usa. Kod nas je to nasleđe ljubavi prema italijanskim šansonama, starom rock-u, AOR muzici osamdesetih (Toto i ostala kompanija), RnB i disko muzici osamdesetih, smućkano tako da se ponegde u pozadini čuju morski talasi, dok je u USA pop naravno takav da obuhvata ono što oni vole, influence od metala do rap-a i rnb-ja sve to razmućkano u šećernoj vodici.
sta si ovde hteo da kazes tacno, osim da iscepidlacis pojedine postove?:) i ne bih se slozio s tobom, barem ne u potpunosti, tacno je da se pop kao pojava stilski menja i razvija, ali uvek je rec o necemu prepoznatljivom i odredjenom, drugim recima, death metal bend koji proda albuma ko madona opet nije pop, vec uspesan death metal bend (trenutno). AKO krene trend toga, imacemo pop koji ima mnogo elemenata death metala, ali onda se govori vec o nekoj metamorfozi popa, sto se desava s vremena na vreme, ali ne stalno. tako da bih se ja usudio da nazovem pop zanrom ili barem nekim mega-zanrom. tako bijelo dugme, brena i metalika nisu pop iako su popularniji sigurno od sergeja cetkovica.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Sta mislite o popu generalno?

Post by Dushan S » 07 Aug 2008, 14:17

Cepidlačenje je kad se neko bavi sitnicama, a da li postoji pop muzika kao žanr ili ne teško može da se definiše kao cepidlačenje. Mi smo samo navikli da pričamo o "Pop" muzici kao da je u pitanju stil. Ako ti vidiš neku jako blisku vezu izmedju Aliciae Keys, Eminema, Simply Red i Olivera Dragojevića, obrazloži. Konkretno u USA, za svakog ko je "Pop" muzika ti možeš da nađeš koji je stil u pitanju, RnB, lakši rock, Rap itd. Ta "Pop" muzika koja kod nas vuče tradiciju iz osamdesetih je u stvari Pop-rock, tj muzika bazirana na rock harmonijama i deonicama, samo zašećerena, i sa elementima iz drugih muzičkih žanrova. Na primer naša ovdašnja ljubav prema lakim festivalskim melodijama ima dobrim delom koren i u politici, jer su posle rata ovde bile politički podobne (za razliku od američke i britanske) italijanske i španske pesme a naročito ruske i u nekoj sintezi sa predratnom tradicijom pravile taj neki "domaći šlager", koji je kasnije postao "Pop" muzika. Elem, ja ne mogu naći ništa što bi definisalo "Pop" muziku kao izdvojen entitet jer 1) nema zajedničku odrednicu na globalnom nivou, tj pop muzika u jednoj državi ne mora biti slična pop muzici negde drugde, a npr Metal u jednoj državi će uvek biti sličan metalu u drugoj državi, iako na drugom jeziku, turski rap će biti nalik američkom itd. 2) Bolji poznavalac može svaku pop pesmu da rasčlani na muzičke uticaje i žanrove od kojih se sastoji, na pop albumu ne postoji konzistentnost, svaka pesma može kupiti iz drugih žanrova.

Inače dao si primere koji ti sami po sebi jako protivreče. Na primer Madona je trenutno vrlo jasno u elektronskim vodama. Znači, razblažena i zašećerena mućka stilova nije sama po sebi stil. Bijelo dugme je Pop, jer nema stil. Samo na početku ukorenjeno u rcok tradiciji, ono je u suštini sviralo etno rock, a zatim gradualno razblažilo zvuk, i sve više uzimalo elemente iz muzike za igru tog vremena, znači opet disko (Takvi smo mi srbi, zato nas i svrbi i volimo pop, hajdemo u planine) Poređenje sa Brenom ti je opet neadekvatno jer ako Dugme meša rock sa narodnom muzikom, Brena je mešala narodnu sa svime od rock-a do disko muzike, i u suštini bila čist pop jednako kao i bilo ko drugi jer se probila i do urbanih sredina za razliku od većine narodnjaka. Dakle evo sam probaj i videćeš da bilo koju pop pesmu možeš da rasčlaniš na muzičke elemente različitih stilova. To što neke muzičke stilove danas slušamo isključivao pomešane, tj sve ono što se sadrži na primer u Giboni-jevoj muzici a deo je neke muzičke evergreen tradicije, mnogi ne mogu da identifikuju jer nisu slušali to, kao što neko ko sluša Marilyn Mansona - Beautiful People ne čuje da je to u stvari bazirano na Bluesu i da je ceo gruv nešto što je Lee Hooker svirao u svoje vreme. Dakle, pop postoji kao tehnička pojava i zajednički imenitelj, ali je on muzički samo jedan veliki lonac u koji nakon nekog vremena dospeva svaki muzički stil koji je postao dovoljno popularan. Ili obrnuto, predstavnik muzičkog stila koji postane jako popularan i prihvatljiv masama u jednom trenutku postaje predstavnik "Pop"-a... Starenje ima veliku ulogu, pesme koje je David Bowie izvodio su tada bile rock, a danas kad Robin Williams izvede takvu pesmu, to je odjednom kao pop. Postoje žanrovi, postoji mešanje žanrova, ali se tada to lepo zove Rep-metal, ili Funk rock ili šta već ali pošto pop samo obuhvata mešanja žanrova, tehnički nije stil muzike.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Sta mislite o popu generalno?

Post by Doolio » 07 Aug 2008, 16:14

Dakle, pop postoji kao tehnička pojava i zajednički imenitelj, ali je on muzički samo jedan veliki lonac u koji nakon nekog vremena dospeva svaki muzički stil koji je postao dovoljno popularan.
pa ovo sam i hteo da kazem, ja sam mislio da ti insistiras na necemu drugom. hocu da kazem, zasto bi neki zanr definisao samo muzicki/filozofski? zasto ga ne bi mogao definisati cisto kao pojavu, kao sto je to na primer pop? pop vuce svasta iz raznih zanrova, ali ipak ima jednu osobinu, a to je, da je lako svarljiv, ako nista, zato i jeste pop. makar u datom trenutku. znaci u ovom kvoutu si definisao pop po meni.
pod dva, naslov topica je 'sta mislite o popu', kolko ja vidim, ti nisi napisao sta mislis, samo si osetio potrebu da poispravljas druge ljude:)

User avatar
Hmmm
Posts: 21
Joined: 20 Aug 2008, 09:35
Location: Beograd

Re: Sta mislite o popu generalno?

Post by Hmmm » 20 Aug 2008, 18:17

meni se mnogo dopada electro pop tkz gej pop..tipa bronski beat,level 42,re-flex,pet shop boys...sve je to uticalo na techno i house zvuk i sve sto ima veze sa tim meni se dopada...

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Sta mislite o popu generalno?

Post by Dushan S » 25 Aug 2008, 04:43

Doolio wrote:
Dakle, pop postoji kao tehnička pojava i zajednički imenitelj, ali je on muzički samo jedan veliki lonac u koji nakon nekog vremena dospeva svaki muzički stil koji je postao dovoljno popularan.
pa ovo sam i hteo da kazem, ja sam mislio da ti insistiras na necemu drugom. hocu da kazem, zasto bi neki zanr definisao samo muzicki/filozofski? zasto ga ne bi mogao definisati cisto kao pojavu, kao sto je to na primer pop? pop vuce svasta iz raznih zanrova, ali ipak ima jednu osobinu, a to je, da je lako svarljiv, ako nista, zato i jeste pop. makar u datom trenutku. znaci u ovom kvoutu si definisao pop po meni.
pod dva, naslov topica je 'sta mislite o popu', kolko ja vidim, ti nisi napisao sta mislis, samo si osetio potrebu da poispravljas druge ljude:)
Sa blagim zakašnjenjem svratih pa da kažem: Nisam napisao šta mislim? :| Osetio potrebu da ispravljam druge ljude? "Zašto bi žanr (muzike) definisao samo muzički?"
Ako bih te direktno interpretirao ispada da ako ne mislim što i ostali ne bi trebalo to da kažem jer će to ispasti kao istresanje nekog ego tripa, treba ili da se složim, ili da ćutim, ili bar da kritikujem na "očekivan način". Znam da ti nisi negativan lik, ajd sad, nema veze.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Sta mislite o popu generalno?

Post by Doolio » 29 Aug 2008, 14:14

opusteno bre, namerno sam te pecnuo sa tim ispravljanjem ljudi:)
a sto se tice ovog ostalog, nije mi jasno, pa slozio sam se s tobom na kraju, samo smo imali vijugav put. ovo 'zasto bi definisao zanr samo muzicki', ne znam sta tu nije jasno, mislim da tu jednostavno ima vise faktora koji mogu odrediti neki zanr, a ne samo muzika, evo ti matori emo, samo po tekstovima se klasifikuje inace bi bio pank. tako mislim i za pop, sto ti kazes, veliki lonac, ali mislim da ga upravo to odredjuje. mogao bih reci da je to jedan veliki, pulsirajuci, cudan zanr, ali opet zanr:)
naravno da treba da kazes sta mislis i da kritikujes kako oces i mislim da si se mnogo primio na moje bezazlene provokacije koje uzgred, imaju smajli na kraju;)

User avatar
Foxy Lady
Posts: 61
Joined: 22 Sep 2008, 14:09
Location: Velika Plana

Re: Sta mislite o popu generalno?

Post by Foxy Lady » 23 Sep 2008, 17:20

Mrzim pop od dana kada je nastao pa sve do sad. Eto,rekla sam.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Sta mislite o popu generalno?

Post by Doolio » 23 Sep 2008, 18:23

SMRT POPERIMA!

User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Re: Sta mislite o popu generalno?

Post by Kole man » 12 Nov 2008, 22:25

Smrt popovima!

tenorbg
Posts: 3
Joined: 16 Oct 2008, 13:50

Re: Sta mislite o popu generalno?

Post by tenorbg » 02 Dec 2008, 17:51

slucajno sam nasao nesto novo...ovo je interesantan spoj pop-a sa drugim pravcima ... pogledajte... www.youtube.com/watch?v=lBesj41wUi4

Margot
Posts: 9
Joined: 28 Nov 2008, 13:09

Re: Sta mislite o popu generalno?

Post by Margot » 02 Dec 2008, 19:05

Volim dobar pop!
Nekada ljudi taj termin koriste u negativnoj konotaciji, ali se slazem sa Dushanom S u vezi sa širinom tog pojma.
Mislim da nije pravilo da je svaka pop pjesma zasnovana na "lakim notama". Ponekad pjesma bude prijemčiva i postane popularna i zbog zanimljive harmonije, ritma ili teksta, a i za to čovjek treba nekad biti majstor.

User avatar
Drumkiller
Posts: 296
Joined: 09 Sep 2008, 10:22
Location: Zrenjanin

Re: Sta mislite o popu generalno?

Post by Drumkiller » 02 Dec 2008, 20:03

Neverne Bebe, domaci bend,odradili su odlican posao...Mada je to neki pop rock,zavisi od pesme do pesme....Ali tekstovi,kompozicija,vokali su odlicni...

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Sta mislite o popu generalno?

Post by nemanjavelimirovic » 02 Dec 2008, 20:53

The term "pop music" was first used in 1926 in the sense of "having popular appeal", but since the 1950s, it has been used to designate a musical genre, originally characterized as a lighter alternative to rock & roll.
Po meni POP je svaka melodicna muzika koja ima lepu i pamtljivu harmoniju, ritam koji te pokrece da igrash....

Ako gledamo na nase pojmljenje POP muzike, ja recimo volim POP tipa Aplhaville, Duran Duran, Yazoo, Grace Jones, AHA, Simple Minds, ULTRAVOX, B52's, i slicno.

Ne volim navodnu POP muziku novog mileniuma, jer se puno koketira sa R'N'B, Hip Hop i Dance momentima, kao i etno motivima...

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Sta mislite o popu generalno?

Post by nemanjavelimirovic » 02 Dec 2008, 20:56

Drumkiller wrote:Neverne Bebe, domaci bend,odradili su odlican posao...Mada je to neki pop rock,zavisi od pesme do pesme....Ali tekstovi,kompozicija,vokali su odlicni...
Meni nisu recimo...smaraju za medalju njihove pesme... :D

User avatar
Drumkiller
Posts: 296
Joined: 09 Sep 2008, 10:22
Location: Zrenjanin

Re: Sta mislite o popu generalno?

Post by Drumkiller » 02 Dec 2008, 21:12

o ukusima ne wredi raspravljati....xD :lol:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest