Zašto se pljuje na druge žanrove muzike?

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Zašto se pljuje na druge žanrove muzike?

Post by sinisake » 03 Nov 2009, 19:17

tu marketolozi ne mogu mnogo da utiču jer se kad se približiš 30oj i preko, imaš neuporedivo manje vremena za trošenje novih izdanja i koncerte a muzički ukus se resetuje na 15u godinu života.
Mogu delimicno da se slozim, ne mogu prilicno.

Ali cinjenica je da matoriji ljudi ne tragaju vise za opskurnim bendovima, za cije postojanje ne znaju ni njihovi najblizi, i ne trose gigabajte i gigabajte dragocenog prostora na hard disku za socinjenija tih istih, u sustini nebitnih bendova. (Osim ako nisu izraziti muzicki snobovi, pa im poznavanje opusa nekog levog benda i obozavanje tog istog benda ne dize vrednost u sopstvenim ocima)

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Zašto se pljuje na druge žanrove muzike?

Post by nenadnenad » 03 Nov 2009, 19:28

Au, koja prozivka :mrgreen:
Nemam snage da odgovorim stvarno ste me iznenadili :mrgreen:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Zašto se pljuje na druge žanrove muzike?

Post by sinisake » 03 Nov 2009, 19:47

Ma ne, nenade, to se ne odnosi na tebe, ti si jos mlad, istrazujes... :mrgreen: :ziveli:

No, evidentno je da osim rada marketinskih strucnjaka jos mnogo stvari van muzike utice na slusanje iste. :mrgreen:

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Zašto se pljuje na druge žanrove muzike?

Post by nenadnenad » 03 Nov 2009, 20:09

blood and soil ko sto bi kazli :mrgreen:

kide
Posts: 347
Joined: 14 Jan 2009, 03:41
Location: Beograd

Re: Zašto se pljuje na druge žanrove muzike?

Post by kide » 03 Nov 2009, 22:18

sinisake wrote:Mogu delimicno da se slozim, ne mogu prilicno.
tako, s tim što si ti muzičar pa je slaganje delimično, ali ako gledamo iz ugla slušaoca koji nisu muzikanti onda je taj sindrom konzerviranja ukusa blizu 30te još izraženiji.
reklo bi se da se i kukideki slaže, mislim ipak crveni font upućuje na to :P
Ali cinjenica je da matoriji ljudi ne tragaju vise za opskurnim bendovima, za cije postojanje ne znaju ni njihovi najblizi, i ne trose gigabajte i gigabajte dragocenog prostora na hard disku za socinjenija tih istih, u sustini nebitnih bendova. (Osim ako nisu izraziti muzicki snobovi, pa im poznavanje opusa nekog levog benda i obozavanje tog istog benda ne dize vrednost u sopstvenim ocima)
mislim da je tu odgovor na pitanje ovog topika. glavni faktor je starosna dob. retko sam čuo da neko u zrelim godinama pljuje, ako uopšte, po drugim pravcima muzike, sa istim žarom kao kad je bio klinac. ima i takvih primera(ka), koji onda više izazivaju sažaljenje.

čijnenica je da su svakom određeni žanrovi i bendovi mnogo bitni u tinejdž dobu pa recimo do sredine 20ih, kada pokušavamo da se opasuljimo i identifikujemo: koje sam ja mudo i šta zapravo želim. što reče Rocket, želimo da se istaknemo i da pripadamo grupi u ovom ili onom subkulturnom okviru (da ne kažem niši :D) što se praktično svodi na imitaciju određenog stila. ta pripadnost se, kao i svaka druga, pojačava kroz negaciju neke druge grupe, najčešće sa malim razlikama. pa onda imamo klasične popljuvke između metalera, pankera, emosa, indijanera, šugejzera, gotičara, hiphopera itd, a svih njih zajedno kao šatro urbane omladine po fenserima koji su jel li seljačine i džiberi, a realno nam svima viri praziluk iz dupeta. znam slučaj zagriženog i zakletog pankera (ortak iz kraja) koji je nakon emigracije u UK, postao menadžer jedne kafane u Londonu gde dovodi pevaljke iz Srbije za gastose.

ali kako vreme prolazi i stižu godine blizu 30, neke druge stvari postaju bitnije i sada se na njima gradi identitet - faks/profesija/titula, posao, brak, porodica, pa one muzičke podele odlaze u off, a na red dolaze te druge kategorije za napušavanje. recimo pljuvanje između parova sa decom i samaca :ma bravo: , između propalih studenata klošara i uspešnih japija iz generacije, luzera i uspešnih jelda, itd. dakle, samo se jedan set vrednosti za pljuvanje menja drugim, a oni koji zaista sazru van bilo kakvih banalnih podela su jako retke individue.

Texas King
Posts: 20
Joined: 26 Jun 2016, 00:14

Re: Zašto se pljuje na druge žanrove muzike?

Post by Texas King » 18 Feb 2018, 16:09

Zanimljiva tema.
Muzički ukus ili imaš ili nemaš. Tj. postoji dobar i loš muzički ukus, dobar je ako slušaš kvalitetnu mjuzu, loš ako slušaš šajt muziku. Ne bih se ni sa kim raspravljao po pitanju muzičkog ukusa, nema nikakve poente u tome.

Ali primetio sam bitnu razliku između npr. slušalaca turbo-folk/zabavne/pop muzike i roka/metala. Prvi nisu muzički fanovi, drugi jesu. Ko je razumeo ovo što sam napisao razumeo je.
Video sam na Jutjubu neki naš snimak "Šta trenutno slušate na ulici" i od jedno 30 mladih ljudi sa slušalicama na ušima niko nije naveo da sluša neku turbo-folk pesmu.

I kada se priča o muzici uopšte neke stvari su domen nepobitne činjenice, a ne nečijeg mišljenja, kao npr. to da je Bouvijeva pesma Starman muzički dosta kvalitetnija pesma od Sekine Crno i Zlatno.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Zašto se pljuje na druge žanrove muzike?

Post by metalstringer » 24 Feb 2018, 14:33

Mislim da je jasno, na zalost, ukusi neukusa su danas iznad svih moralnih vrednosti. Ovo je uzas. Nemam reci i ne znam kako to da opisem najbolje. Toliko pregleda ima ovaj video, al' jbg, ovo je slika kulture, bolje reci nekulture zivljenja, misljenja i intelektualne svesti vecine u nas i u dijaspori.

Dobro jutro Srbijo...
rece Petar Bozovic

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Zašto se pljuje na druge žanrove muzike?

Post by Rockatansky » 24 Feb 2018, 19:30

Pa da, kada pogledam broj pregleda i komentare ispod, prenerazim se... :povrac:

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Zašto se pljuje na druge žanrove muzike?

Post by pisac » 24 Feb 2018, 22:16

Najvernija i u isto vreme najnaivnija publika su adolescenti,i neki krugovi u mas-medijima kreirajuci muzicke zanrove kreiraju i muzicki ukus veceg dela tog kruga adolescenata,jednostavno kreirajuci jednim delom i njih kao ljude...i jednoga dana,vidis na ulici milione idiota,i cudis se -otkud?

Mnoge stvari su pocele ovom idiotskom recitacijom(za koju niko nije odgovarao!),a ovaj plavi transvetit je jos ziv i danas soli pamet Srbiji i svud je ima... :povrac: :povrac: :povrac:



Za razliku od nekad...




Evrovozija live,orksetar,i pevac koji je ,,face à face'' sa zirijem,sa publikom...bez svih onih bradatih Koncita-transvestita,politickih parola,reflektora i scenskih senzacija, i ostalih gluposti danas...
Danas svega ima,osim MUZIKE.

Texas King
Posts: 20
Joined: 26 Jun 2016, 00:14

Re: Zašto se pljuje na druge žanrove muzike?

Post by Texas King » 28 Feb 2018, 21:35

Pa nepisano je pravilo da uvek ona muzika koja je meinstrim ona ima masovnu popularnost među omladinom. Sa svih strana si danas preko TV, radija ili komercijalnih internet stranica bombardovan usranom muzikom i to dobra većina mladih sluša - znači popularno je isključivo ono što se servira, ne kreira se muzički ukus, niko ne upućuje klince na neku normalnu i kvalitetnu muziku koja je van meinstrima. Internet danas mladom čoveku pruža mogućnost da istraži i otkrije na tone i tone muzike, ali retko ko to koristi.
I baš sam poredio današnju meinstrim muziku kod nas i na Zapadu i zaključio sam da je naša čak i veće sranje od strane.
Ipak mislim da iako npr. veliki broj mladih danas u Americi sluša tu šajt komercijalu postoji tamo i dosta solidna mlada publika koja je okrenuta starijoj, dobroj muzici, jer u medijima postoji dovoljno prostora za emitovanje takve muzike, što kod nas ne postoji uopšte. Znam da u Americi postoji na desetine radio stanica koje emituju klasični rok tako da se ne može reći da je rok nepopularan kod današnje američke omladine i da nema publiku. Kod nas je sasvim drugačija priča, rok je skroz ubijen od strane medija, pre svega radija i TV-a i ima ga danas samo u tragovima i stoga mlada publika koja sluša tu muziku je baš minorna.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Zašto se pljuje na druge žanrove muzike?

Post by Overdrive » 28 Feb 2018, 22:52

I u vreme kada je nastajala super kvalitetna muzika (aj da kažemo od 50'tih pa do kraja 70'tih) bilo je onih kojima je to sve zvučilo kao užas.

Seaćm se kako npr Frank Sinatra nije podnosio rock and roll i pričao kako je ta muzika bezveze..

Svaka generacija ima izgrađen neki muzički ukus i uglavnom teško iskače iz njega u nešto novo. Ima izuzetaka naravno, ali..

Ovoj generaciji klinaca, verovatno će se ovog sadašnjeg njasra od muzike sećati sa nostalgijom i žaljenjem, kad im za 30 godina dođu ko zna kakva muzička "ostvarenja".

S druge strane, sve zavisi od toga šta ko očekuje od muzike tj kakvo mu je "muzičko vaspitanije".

Retko ćemo nači nekoga ko uživa u ama baš svim sportovima (na primer) nego voli da gleda, praktikuje određenu grupu sportova i to je to.

Neki ne broje ako u sportu nema lopte, neko voli vodene sportove, nekome ništa nije dovoljno dobro ako nema i velikog rizika, adrenalina, strmoglavisanja sa litica u slobodnom padu..neko opet voli samo šah, ali je zaista retko videti čoveka koji obožava šah, ali se redovno takmiči i u padobranstvu.
Spoiler:
Image
msm.. :mrgreen:

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Zašto se pljuje na druge žanrove muzike?

Post by Rockatansky » 28 Feb 2018, 22:58

Texas King wrote:
28 Feb 2018, 21:35
Pa nepisano je pravilo da uvek ona muzika koja je meinstrim ona ima masovnu popularnost među omladinom. Sa svih strana si danas preko TV, radija ili komercijalnih internet stranica bombardovan usranom muzikom i to dobra većina mladih sluša - znači popularno je isključivo ono što se servira, ne kreira se muzički ukus, niko ne upućuje klince na neku normalnu i kvalitetnu muziku koja je van meinstrima.
Ma ljudi su vecinom ko gice, progutace sve sto im se servira...

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Zašto se pljuje na druge žanrove muzike?

Post by Rockatansky » 28 Feb 2018, 22:58

Overdrive wrote:
28 Feb 2018, 22:52
ali se redovno takmiči i u padobranstvu.
Spoiler:
Image
msm.. :mrgreen:
Kamo srece, samo jednom, bez padobrana da skoci.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Zašto se pljuje na druge žanrove muzike?

Post by alfonso » 01 Mar 2018, 09:47

Ono sta smo izgubili je negovanje nekakve alternative ili andergraund zvuka. Sve je nekad bilo to. Daleko od toga da je tu sve dobro, ali tu se nalaze novi zvukovi i novi bendovi koji treba da nose stafetu.
Sa druge strane imate ljude koji kao Overdrajv kazu "dobra muzika se pravila od tad do tad" i tesko prihvata neku promenu. To je stvar koja treba da se premosti u glavi da bi muzicki ukus napredovao (ne kazem da je Overdrajv takav, izjavu sam uzeo kao primer samo). Takodje, neogranicavanje na jedan zanr je bitno za razvoj muzickog ukusa. Posebno u vreme kada postoji ovoliki broj zanrova i podzanrova.
To je barem moje vidjene stvari

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Zašto se pljuje na druge žanrove muzike?

Post by Overdrive » 01 Mar 2018, 12:54

Ja za sebe mogu da kažem da sam nekako zatvoren za nove žanrove, ali ne principijelno već evo kako:

Meni su da tako kažem uši otvorene za sve.
I ne pravim pitanje da li je muzika savremena ili iz XVII -og veka.
Zaista.

Ali..moje su uši ekstra (giga, mega, kilo hekto deka deci centi mili mikro nano piko femto ato..) osetljive.

Čujem sve i pri tom ne mislim na megaherce i talase koje čuju samo slepi miševi, ne to, već pratim ideju kompozitora u svakom i najsitnijem momentu. Osetim i onaj namanji vazduh koji prati zadnji ton klarineta, ili mali eho koji je dodat pekusijama i tako te stvari.
Jednostavno, imam uvo, što bi se reklo.
S druge strane, kolko sam god tup za recimo matematiku, toliko sam oštar za muzičke pojmove i mozak mi sve to veoma brzo obrađuje, pravi paterne i pamti kao slon.

Sećam se kada sam čuo po prvi put neke zvuke, recimo kada je neko zgazio na ljusku od kestena..i da ne nabrajam.

U tom smislu, mozak mi je veoma zahtevan (nažalost)
To ne treba mešati sa strogoćom i nekakvim animozitetom.
Nipošto.
Jednostavno, mnogo me je teško muzički zadovoljiti..kao nekakvu matoru kurvu koja je probala sve i zna veoma dobro tajne zanata :mrgreen:

U tom smislu, ne mogu da pljucnem ni na jedan žanr, ili period u kome je nastao.
Svaki ima ponešto što me radi.
Problem je u tome što je mnogo loše droge koja mi ne može ništa više.

Nekada su se ljudi kleli recimo u Cepeline ili Flojd.
Ja skinem sve albume, odslušam i od svega mi ostane pet ili 6 pesama koje me rade.
Ostalo ide na delete , bez i trunke žaljenja, jer mi samo zauzima prostor, stoji i znam da ga nikad neću ponovo slušati.

Probao sam i to.
Da ostavim, da dam još neku šansu na drugo, treće slušanje (ima muzike koja nas radi upravo tako, ne na prvu loptu već malo kasnije, kao što znate i sami) ali..ćorak.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest