Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Bluesko » 09 Feb 2010, 19:19

Doolio wrote:ja zapravo ne znam zasto ljudi imaju potrebu da "odvajaju zito od kukolja" u ovakvim, krajnje multizajebanim stvarima, iskreno, mislim da je to besmisleno. svacija, pa i nasa muzika je bila pod ogromnim uticajima susednih muzika, koje su opet bile pod ogromnim uticajem nekih daljih itd itd itd. vodite ljubav a ne rat :mrgreen:

mislim, to su stotine, pa i hiljade godina, prosecnom srbinu je najverovatnije cukun-cukun deda bio brkati turski vojnik, a pra-pra-pra-pra-babu mu je jebo dzingis kan...
Dokoni ljudi.... :roll: :grummel_2:

Moj pradeda je bio Dzedaj,ali deda se priklonio Dartu Vejderu,tako da sam ja ipak Dzedaj,iako su mi najblizi preci svi na tamnoj strani... :ziveli: :mrgreen:

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Dushan S » 09 Feb 2010, 20:36

sinisake wrote:A, Jovan Deretic... Ne treba komentarisati, treba uputiti u instituciju zatvorenog tipa, svejedno da l' je zatvor il' ludnica. :)
Znaš kako, gde god postoje "rupe" i nepoznanice, pojaviće se neko da smišlja određene teorije na tu temu. A rupa u ovdašnjoj istoriji ima koliko hoćeš. Da li je konkretno od validan nije toliko bitno. Drugo, cela ta priča o srpskoj istoriji je bastardizovana i ceđena tokom 90-ih, nebeski narod i te priče, pa se zato kod normalnog inteligentnog čoveka automatski javlja otpor na ovu temu. Uostalom, sve to čak i ne bih poistovećivao direktno sa današnjim srbima, jer je definisanje koji je to tačno u stvari narod "srpski" trajalo vekovima, a sam naziv je značio nešto drugo ranije i odnosio se na širu grupu naroda slovenskog porekla. Konačno, ja nisam visoko stručan na tu temu, ali kad sam prvi put shvatio, kako je konkretno građena današnja istorija sveta, da se ona na zapadu gradila praktično na osnovu od crkve prihvaćenih istorijskih radova, u koje su kasnije "ugrađivana" naknadno nalažena dokumenta, i da se i dan danas stvari ne poklapaju (npr ako se ne varam, mi pričamo da je Aleksandar Veliki otišao do indije, ali indijci o tome nisu informisani niti postoje zapisi o nekom aleksandru velikom, mi pričamo do detalja o rimskom carstvu, ali u to vreme u kini se pominju kontakti vezano za trgovinu sa današnjim egiptom ali ne i rimsko carstvo, kao da ga nije ni bilo itd), bio sam šokiran... Opet kapiram da je nemoguće izvršiti reviziju nečega što je toliko duboko integrisano u današnje društvo, kulturu običaje i religiju. Izbor verodostojnosti nekih dokumenata je često bukvalno zavisio samo od toga koliko su se uklapala u prethodno utvrđene koncepte. Uostalom, koga interesuje nek pročita A. Fomenka - koliko god njegova alternativna verzija istorije meni bila too much, ne vidim kako je moguće pobiti neke njegove dokaze da sadašnja istorija ne stoji - jer su bazirani na čistoj matematici i astronomiji.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Boogie Woogie » 09 Feb 2010, 21:47

mnogo ga zakukuljiste..a samo mi očni živac iznerviraste..

predlažem da odete u prvu poslastičarnicu i da tamo nađete (i pojedete) sve odgovore na pitanja - da li smo bili više pod uticajem Zapada, oli Orijenta. :lol:

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by dweezil » 09 Feb 2010, 22:43

jbt ovde ima pravih poznavalaca orijentalistike i ostalijeh znanja, neki su izgleda promashili profesije, mada ono u celoj ovoj prichi malo me smara to veliko razumevanje za istok, Turke, orijent, i sve ostalo, mislim danas stav nista ne znaci ili znaci malo, a posledice se ne snose ni za sta, ako su nashi djedjovi ono gubili glavu i zivot zbog vere i nacije, mozemo makar da imamo minimum dostojanstva i mooda i makar ako nista drugo a ono, ne guzimo se sami ako ne moramo. mada ono srbi uvek imaju vishe razumevanja i ljubavi za sve sto je tudje. Neam pojma

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Boogie Woogie » 09 Feb 2010, 22:55

ja nisam promašio profesiju that's for sure..
študirao sam Stratorientologiju na katedri kod jednog čuvenog švedskog muzikologa (inače direktnog potomka Leopolda Fen Der Noislesa) tako da ne dužim dugo, što bi vikinzi rekli.."Om Kursk, men som faller under plommonträd.."

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Bluesko » 10 Feb 2010, 00:45

Ja sam cuo da su ti vikinzi poreklom Turci,tako da jbg, ne moz` ni u tom fensi svetu bez orijenta :ziveli:

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Dersu Uzala » 10 Feb 2010, 01:29

Boogie Woogie wrote: Stiče se i utisak da si ti ili ćorav ili neuk..JA nigde nisam spominjao Tursku već ORIJENT, a pod Orijent spada i Vizantija.
Na zalost, i ti si samo plod svoje maste i obrazovanja iako te najbolje obozavam. Orijent nije Vizantija, sad si lupio i ostao ziv. Vizantija je UVEK sa ove strane Bosfora, a Orijent je UVEK sa one strane Bosfora :ziveli: .

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Dersu Uzala » 10 Feb 2010, 01:32

Nyarlathotep wrote:
Srpska muzika ima koren u vizantijskoj koja je imala te prizvuke koje je imala pre dolaska islama u malu aziju.
nesto sam malo citao o srpskoj tradicionalnoj muzici prilikom studija kulturne istorije srba (kulturologije) i hteo bih da dodam samo jedno... ono sto nazivamo srpskom muzikom vuce koren iz staroslovenske muzike Srba (naglasena poliritmija i zastupljnost udaraljki) koja se izmesala sqa vizantijskim crkvenim pojanjem i ostalim lokalnim uticajima... kasnije je tu doslo i do jakog istocnjackog uticaja sa dolaskom otomanskog carstva.

btw, ne bih rekao da je Vizantija bila bas Orijent za nas... mi smo te uticaje pokupili pre svega tu iz komsiluka, od grckih naroda i okolne vizantijske crkve. :D
Nigde u svetu, ni u jednoj knjizi, ne postoji 'srpska tradicionalna muzika'. Niko ne zna sta je i ko je staroslovenska muzika Srba, niti iko zna sta je staroslovenska muzika. Stari Sloveni su izgubljeni u istoriji, Sem naravno u popularnoj sovinisticko srpskoj literaturi :ziveli:.

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Nyarlathotep » 10 Feb 2010, 01:33

Dushan S wrote:
Nyarlathotep wrote:
Boogie Woogie wrote: S treće strane, drago mi je da se spominje uticaj pravoslavne crkve, koja je u mnogome bila glavni dželat za sve što je vuklo na radost, polet, eros isl. zato nam je vekovima i muzika bila upravo takva - tužna, samrtna i jalova..
mrzim svaku crkvu kao iskvarenu i cisto profitabilnu ljudsku instituciju, ali se nikako ne slazem sa tobom.
vizantijska crkva je starim Srbima u muzickom i kulturnom smislu donela predivne stvari, sto ne znaci da se srpski volkgeist nije zadrzao i dalje. a ti mozes da pricas sta god hoces povodom toga.:)
Ovo je sad baš potpuni offtopic ali da kažem koju: Ovaj istorijski momenat koji si pomenuo mi je oduvek smrdeo do besvesti i jedan je od najneuverljivije ispričanih u oficijalnoj istoriji. Da stavimo prvo na stranu što su tu istu istoriju zapisali ponajviše upravo crkvenjaci - koje je opet obučavala grčka crkva pa je i normalno da pišu kako su doneli samo najbolje sirotim bezbožnim slovenima, kako su upravo oni brinuli i negovali narod koji su "turci" (koji su im tu mogućnost i ovlašćenja upravo i dali) maltretirali. Mislim da je to poglavlje o slovenima nebulozno do besmisla - navodna gomila divljaka koji nemaju druga posla nego da se sele hiljadama kilometara (pošto logično, kad si u sred ogromne azije, prema istoriji, najveća ambicija je da se seliš u talasima u evropu). Tako ti divljaci špartaju sa kopljima lukovima i strelama i nomadski se dovuku na balkan. Piše Hereodot da su Iliri posle Indijaca (šta god je on mogao znati o tome, al ajd) najbrojniji narod. E sad, sloveni istrebe sav taj najbrojniji narod ili ga teleportuju u neku međudimenziju (prema neobošnjačkim teorijama zavere iliri su se svi zbili na vrh bosne i postali bogumili što je tek nebulozno) pa se oni tu nasele i krenu se kačiti sa naravno Vizantijom. Pri tome prkose zdravom razumu jer recimo bave se poljoprivredom a nomadski narodi ne znaju ništa o poljoprivredi, potrebne su generacije koje su ovladale "tehnologijom", pa se ne zna kako se to nauči o ratarstvu dok lutaš bespućima azije. Npr. Elem, mi smo tim vizantincima bezbožni divljaci, hoćemo zemlju i da im maznemo sve što je lepo i valja i ratujemo na smrt, jel. Oni bi logično da nam implantiraju hrišćanstvo, ne što nas vole, nego što je to zgodan instrument za kultivaciju i podjarmljivanje, istorijski gledano. Tako oni pošalju tajne (ili javne) agente Ćirila i Metodija, a sloveni dočekaju oberučke pizaslanike svog neprijatelja i kažu "Baš smo danas razmišljali o tome da šutnemo sve naše bogove i tradiciju i prihvatimo one našeg smrtnog neprijatelja". Ć i M u znak zahvalnosti, daju im na poklon pismo koje je savršenije od njihovog sopstvenog, eto gratis. Pošto je takođe poznato istorijski da se obrazovanje od jačih slabijima delilo šakom i kapom i da su uglavnom svi razmišljali na temu "Eno ga naš neprijatelj, hajmo mu napraviti pismo jer ih volimo". Od same siline te bratske grčke ljubavi, divlja slovenska plemena preskoče hiljadu godina društvenog razvoja (a kako to i da li ide u praksi se lako može i danas videti po afričkim državama) i odjednom su tu srednjovekovne feudalne države, hrišćanske naravno. Moglo bi se i tako dalje nastavi recimo o svetom Savi, našem najvećem sinu koji najveći deo vremena nije bio u Srbiji, mentalno ga formirala tuđa crkva a vrlo je diskutabilno da li je postupao u interesu našeg ili naših, šta već naroda, ili u interesu širenja pravolavlja. Ili o priči kako nas je vera očuvala pod turcima a upravo u tom periodu se srpstvo najdrastičnije smanjilo, jer je crkva odbacila sve srbe koji nisu bili pravoslavci itd itd. Konkretno, zvanična istorija srba i balkana je ono, baš load of crap. U celom tom kontekstu, tek se o muzici ništa ne zna. U svakom slučaju harmonski mol, frigijski modus i trileri nisu sami po sebi nešto što je "tursko" pa je odatle došlo ovamo.
ima dosta toga istinitog u tome sto pricas. ja sam apsolutno protiv hristijanizacije u svakom smislu. to je definitivno jedan od najvecih hendikepa citavog covecanstva. sve prirodne paganske religije su porobljene ili nestale zbog nasilnog uspostavljanja nove religjije, obecane kazne ili konacnog spasa, porobljavajuce ideje o posmrtnom zivotu manipulisane iz dva centra moci. mozda sam se malo zaneo skolskim programom, i bio ponesen idejom o iole siroj pismenosti, novoj vizeulnoj umetnosti, arhitekturi i muzici. u sustini, otrovase citav svet. :D

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Dersu Uzala » 10 Feb 2010, 01:34

Nyarlathotep wrote:
Boogie Woogie wrote: S treće strane, drago mi je da se spominje uticaj pravoslavne crkve, koja je u mnogome bila glavni dželat za sve što je vuklo na radost, polet, eros isl. zato nam je vekovima i muzika bila upravo takva - tužna, samrtna i jalova..
mrzim svaku crkvu kao iskvarenu i cisto profitabilnu ljudsku instituciju, ali se nikako ne slazem sa tobom.
vizantijska crkva je starim Srbima u muzickom i kulturnom smislu donela predivne stvari, sto ne znaci da se srpski volkgeist nije zadrzao i dalje. a ti mozes da pricas sta god hoces povodom toga.:)

Vizantijska pravoslavna crkva je bila nas dzelat i iz istog razloga smo je odjebali jelda. Tezak smo narod, ali ipak Vizantinci (Grci) nismo, pa smo stoga iz mesta sve to odjebali. Nikad se kod nas nije pojalo Bizantijski. Nikad. Sem mozda nekih prvih 15 minuta posle ushicenja sto su nas uopste prihvatili da postojimo.

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Nyarlathotep » 10 Feb 2010, 01:38

Dersu Uzala wrote:
Nyarlathotep wrote:
Srpska muzika ima koren u vizantijskoj koja je imala te prizvuke koje je imala pre dolaska islama u malu aziju.
nesto sam malo citao o srpskoj tradicionalnoj muzici prilikom studija kulturne istorije srba (kulturologije) i hteo bih da dodam samo jedno... ono sto nazivamo srpskom muzikom vuce koren iz staroslovenske muzike Srba (naglasena poliritmija i zastupljnost udaraljki) koja se izmesala sqa vizantijskim crkvenim pojanjem i ostalim lokalnim uticajima... kasnije je tu doslo i do jakog istocnjackog uticaja sa dolaskom otomanskog carstva.

btw, ne bih rekao da je Vizantija bila bas Orijent za nas... mi smo te uticaje pokupili pre svega tu iz komsiluka, od grckih naroda i okolne vizantijske crkve. :D
Nigde u svetu, ni u jednoj knjizi, ne postoji 'srpska tradicionalna muzika'. Niko ne zna sta je i ko je staroslovenska muzika Srba, niti iko zna sta je staroslovenska muzika. Stari Sloveni su izgubljeni u istoriji, Sem naravno u popularnoj sovinisticko srpskoj literaturi :ziveli:.
:ziveli:
ali iskreno, poznajem entomuzikologe koji se ne bi slozili sa tobom. cak sam i ja naletao na tekstove o karakteristikama slovenske muzike iz paganskog doba, sto se najvise oseca u ritmickoj kompleksnosti i raznvrsnosti. mtakodje, tacno se zna koji su stari srpski instrumenti pre dolaska otomanskog carstva. ako nadjem to sada, navescu zivore... :)

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Dersu Uzala » 10 Feb 2010, 01:38

Poenta je, slusajte Dutju, mnogo vise je upucen oko materije od svih vas (usual suspects) zajedno, i samo JA mogu da ga korektujem, a nija ga ne korektujem cesto, jer zna covek znanje. Znaci, prvo JA, vas Car i Bog, onda Dutja, a vi ostali? Pa niks dijalog, samo otvorite usi :ziveli:.

I'm getting sick of this forum, can't you tell?

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Dersu Uzala » 10 Feb 2010, 01:42

Nyarlathotep wrote: ali iskreno, poznajem entomuzikologe koji se ne bi slozili sa tobom. cak sam i ja naletao na tekstove o karakteristikama slovenske muzike iz paganskog doba, sto se najvise oseca u ritmickoj kompleksnosti i raznvrsnosti. mtakodje, tacno se zna koji su stari srpski instrumenti pre dolaska otomanskog carstva. ako nadjem to sada, navescu zivore... :)

Haha. Haha. Hahahahahahahaha. Domaci etnomuzikolozi se ne bi slozili sa mnom? Koji. Ovi novopeceni ili oni starog kova? MAtori, ti si mi 'frojnd', gotivim sve to sto vi radite, but don't get me started on serbian musical history. Ja sam jebeno svirao to. Tako da sam takoreci morao da izucavam te likove. Ej bre, mi svirali Gotovca (Ero s' onoga svijeta) na Radost Evrope!!!!!!!!!!!!!

Mokranjac i ja smo ista vesla sisali. Gotovca mi.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Dersu Uzala » 10 Feb 2010, 01:52

Bluesko wrote: Moj pradeda je bio Dzedaj,ali deda se priklonio Dartu Vejderu,tako da sam ja ipak Dzedaj,iako su mi najblizi preci svi na tamnoj strani... :ziveli: :mrgreen:
Sva je prilika da je tvoj pradeda bio nepismen. Imajuci u vidu tvoje stavove :bambi: :ziveli: .

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Bluesko » 10 Feb 2010, 01:55

Sta znam, Siamese dream je meni njihov najbolji album, ne verujem da ce moci da naprave nesto kao sto je bio taj album.. Naravno i najbolje njihove stvari Spaceboy i Mayonaise

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest