Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Dushan S » 09 Feb 2010, 05:02

Dushan-85 wrote:Ipak su Turci ovdje najduze bili.
U pravu si, neke traume i kompleksi i dalje traju.
Madjari, Chesi, Slovaci, Hrvati imaju traumu od Austrijanaca.
Grci, Rumuni, Srbi, Albanci, Makedonci, Bosnjaci i Bugari imaju traumu od Turaka.
Svako od svoga i svakom svoje.
Tak' ti je to.
Pozdrav.
Skroz je off topic - ali ljudi mešaju stvari - narod tj zemlju tj kulturu i izvršnu vlast. Kao što je neko već pomenuo - administrativni aparat osmalijske imperije je nasleđen od vizantije. Turska plemena su i ostala to što jesu - plemena. Sultanovi janičari nisu bili etnički turci, i to što je vlast bila u rukama dinastije koja je etnički tuskog porekla, to ne znači da se genetski kod naroda koji su živeli u maloj aziji, njihove sklonosti pa konačno i muzika - promenio drastično. Tako i ovde - stalno se priča nešto o turcima, kao da se ovde doselilo 100000 pravih turaka, seldžuka a ne da je samo vlast bila njihova. Konačno to nije "Turska" niti "Turski narod". Turska je mešavina naroda u kojoj ima i originalnih turaka seldžuka, i istorijski se relativno od nedavno zove "Turska". Ako već hoćete da pitate ko je ovde imao najveći uticaj na kulturu - ubirao svoje paralelne poreze i vedrio i oblačio sa od strane osmanlijskih vlasti datom dozvolom da to radi - to pitajte pravoslavnu crkvu. zato se i nismo bunili često tokom 500 godina. Al ajd sad, opet druga priča.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Dushan S » 09 Feb 2010, 05:13

Dersu Uzala wrote: P.S. Mnogi od nas se cesto pitaju sta se desilo sa tako vanrednom islamskom civilizacijom, ne onom osvajackom i pokorivackom, vec onom miroljubivom i vrlo ezotericnom, covekoljubivom, bogougodljivom, blah blah. Pre par godina naleteo sam (online) na neke isecke iz nekim njihovih modernih knjiga, rasprave njihovih modernih mislilaca. Mozete misliti koliko su te knjige manje vise kontrabant u Islamu, ekvivalent popularnosti Rushdijevog lika i dela. Stravicna je kritika Islama od samih muslimana koji pokusavaju da razmisljaju danas 'pravilno'. Kao i mi Srbi, tako i Islam odmah ove koji pricaju sa bilo kakvom dozom negativizma sami o sebi ili svojima odmah proglasava za islamomrsce i jeretike. Pro-zapadne kurve. Medjutim, i ne mogu vec mesecima da nadjem to sto sam citao iako se trudim, kad bi samo procitali deo toga, plafon vam padne na glavu. To su vrlo uceni ljudi, naucnici i filozofi, muslimani iz citavog Islama, koji objasnjavaju sta se to desilo unazad nekih 500-600 godina (tu pocinje kriza Islama navodno) i kako je od jednog vrlo 'Jedi' drustva, egzoticnog drustva gde je znanje i nauka ispred svega a religija i mistika slag na torti ali nesto o cemu ne treba preterano drobiti prosecnom coveku, doslo do toga da se potpuno izvrne sistem vrednosti i da ono sto samo elita ili manjina moze da shvati nametne ostatku populacije kao prvo i jedino merilo socijalne vrednosti i pripadnosti. I dan danas su ljudi u Islamu saroliki kao stanovnici tamo neke planete iz Star Wars-a, ali se nekada njihova individualnost i posebnost negovala obzirom kom etnosu pripadaju, islam je samo bio tkivo koje ih vezuje da se potpuno ne raspadnu. Danas je islam vise skeleton, kostur materije.
Ispravi me ali koliko se sećam mislim da su bila valjda ova tri faktora 1) Putevi trgovine koji ne idu preko bliskog istoka - vreme jačanja flota evropskih naroda, novi trgovinski putevi i kolonije - kultura je jako povezana sa kintom a ako kinte nema - nema ni ulaganja. Kao što se može videti i na zapadu, šta se dešavalo u poslednjih par stotina godina - pljačka i bogaćenje na račun ostatka sveta. 2) Turci i doseljavanja ostalih naroda - azija je oduvek bila turbulentna, i u praksi je često na tom podneblju bilo pravilo da taman što se neka civilizacija izdigne, automatski se pojave neka nova divlja plemena i zajebu stvar. Uostalom - to su isto uradili Turci seldžuci. 3) Evolucija vere koja je očvrsnula i postala radikalnija - seti se kako su jedni na druge reagovali arapi iz španije kad je došla "pomoć" sa istoka u vidu braće muslimana - neki su radije sarađivali sa hrišćanima nego sa "braćom" a ovi su opet mrzeli svoju, za svoj ukus preterano rafiniranu sabraću. A to sa radikalizacijom islama u stvari vodi ka momentu 4) (eto dodah jedan više) a to su - "sveti ratovi" hrišćana koji su kao svaki krvoločni divljaci - smislili da ništa nije tako dobar sport kao otploviti par hiljada milja da bi se pljačkalo ubijalo i silovalo i još povrh toga odlazilo za sve to u raj sa sve papinim blagoslovom. Pred hrišćanstvom, islam je stegao redove - hedonisti umetnici i naučnici su postali ratnici koji složno mrze hrišćane, i to sa dobrim razlogom. Iz ugla prosečnog muslimana - potpuno je opravdano videti zapadne sile kao govna koja im ne daju mira već stotine godina i neprekidno pokušavaju da ih drže u vlasti i da im objasne kako se živi, juče da ih pokrste i opljačkaju, mestimično pobiju, danas da ih demokratizuju i održe u neokolonijalizmu. Realno ameri su razbucali skoro svaku državu na bliskom istoku koja je bar malo podigla glavu. ili ih okrenuli jedni protiv drugih.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Dushan S » 09 Feb 2010, 05:24

Btw moj doprinos priči o istoku fuziji itd: Kratko rečeno - Čika Nusrat faks d mama. Evo lako svarljivih momenata sa M. Brook-om

[youtube]www.youtube.com/watch?v=1lCEqvcTWkI[/youtube]

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Dersu Uzala » 09 Feb 2010, 06:06

Ameri, brate Dutjo, naravno, a pre njih Englezi.

Ali nisam na taj momenat mislio, iako si stoOcto u pravu za sve navedeno. Ne, ovi likovi totalno pricaju o internom slomu. Kurcslus. Nisu oni jedan narod. Ode mas' u propas'.

Ima negde na netu, secam se, jedan od tih nekih raznih likova je pricao, ako nadjem, a voleo bih, ce ga okacim. On je neki Paki, nuklearni baja. Ono, klanjaju mu se do zemlje kad ga vide i tamo i ovamo. Mislim da je bio Sef Programa. Onog najveceg. Kha-zam.

Elem, to je da se zabezeknes kako je ista ljudska prica i ljudska glupost. Popusili su neki sindrom kao i oni pre njih. Svim velikim stvarima dodje kraj. Then ya gotta reinvent yourself, Holivud bato. Ne mos' vecno da guslas jedno te isto. Sta mislis, da su Svajcarci oduvek pravili cokoladu i bili kul. Frajeri su bili najgrdji placenici (i najskuplji oca im) vizavi fajtanja za kintu. Pola ratova u Evropi u srednjeg veku, Svajcarci na obe strane (placenici) pa "ko bude bolji, pobedu nek slavi, uvek smo sa vama, plavi napred plavi..."

Hriscanstvo se dobro resetovalo posle....khm..khm...mracnog..khm....srednjeg veka. Kao renesansa, daj da slikamo, kipramo, vajamo, daj pisemo erotiku i te fore. Mi smo u stvari obrnuto proporcionalni. Dok su se oni bavili cvetovima hiljadu i jedne noci, mi smo kao nesto...stajaznam...goreli po lomacama, te fore...Istezanje...Priznaj ovo ono...Tamo sex, droge a i rock and roll. Jebiga, sto kaze Petrica Kerempuh, "Ko bi gore sad je dole"...Ili to bese Krleza?

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Boogie Woogie » 09 Feb 2010, 09:08

"Stiče se utisak da ti ne znaš baš mnogo o srpskoj narodnoj muzici i generalno muzici balkana. Srpska muzika ima koren u vizantijskoj koja je imala te prizvuke koje je imala pre dolaska islama u malu aziju. Sve ovo što se danas definiše kao šatro istočnjačko ima jako malo veze sa muzičkim nasleđem ovih prostora - a sve zajedno još manje veze sa našom zabludom po kojoj stalno nešto krivimo turke i istok za "sirovost" i "nekulturu" iako je ta ista osmanlijska imperija bila daleko naprednija (kao i dobar deo islamskog sveta) od skoro svih hrišćanskih država."

Stiče se i utisak da si ti ili ćorav ili neuk..JA nigde nisam spominjao Tursku već ORIJENT, a pod Orijent spada i Vizantija.
S druge strane, ko god ne zna šta je to "orijentalno" u muzici, taj je pao direkt s Marsa.
S treće strane, drago mi je da se spominje uticaj pravoslavne crkve, koja je u mnogome bila glavni dželat za sve što je vuklo na radost, polet, eros isl. zato nam je vekovima i muzika bila upravo takva - tužna, samrtna i jalova..

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Nyarlathotep » 09 Feb 2010, 15:34

Dushan S wrote:Btw moj doprinos priči o istoku fuziji itd: Kratko rečeno - Čika Nusrat faks d mama. Evo lako svarljivih momenata sa M. Brook-om

[youtube]www.youtube.com/watch?v=1lCEqvcTWkI[/youtube]
:ziveli:
genijalno...
neka sto je Nusrat car - svima je to valjda jasno :D , no je i Michael Brook neverovatan muzicar - jedan od mojih najomiljenijih gitarista i kompozitora.

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Nyarlathotep » 09 Feb 2010, 15:41

Srpska muzika ima koren u vizantijskoj koja je imala te prizvuke koje je imala pre dolaska islama u malu aziju.
nesto sam malo citao o srpskoj tradicionalnoj muzici prilikom studija kulturne istorije srba (kulturologije) i hteo bih da dodam samo jedno... ono sto nazivamo srpskom muzikom vuce koren iz staroslovenske muzike Srba (naglasena poliritmija i zastupljnost udaraljki) koja se izmesala sqa vizantijskim crkvenim pojanjem i ostalim lokalnim uticajima... kasnije je tu doslo i do jakog istocnjackog uticaja sa dolaskom otomanskog carstva.

btw, ne bih rekao da je Vizantija bila bas Orijent za nas... mi smo te uticaje pokupili pre svega tu iz komsiluka, od grckih naroda i okolne vizantijske crkve. :D

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Nyarlathotep » 09 Feb 2010, 15:45

Boogie Woogie wrote: S treće strane, drago mi je da se spominje uticaj pravoslavne crkve, koja je u mnogome bila glavni dželat za sve što je vuklo na radost, polet, eros isl. zato nam je vekovima i muzika bila upravo takva - tužna, samrtna i jalova..
mrzim svaku crkvu kao iskvarenu i cisto profitabilnu ljudsku instituciju, ali se nikako ne slazem sa tobom.
vizantijska crkva je starim Srbima u muzickom i kulturnom smislu donela predivne stvari, sto ne znaci da se srpski volkgeist nije zadrzao i dalje. a ti mozes da pricas sta god hoces povodom toga.:)

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Dushan S » 09 Feb 2010, 16:06

Boogie Woogie wrote:"Stiče se utisak da ti ne znaš baš mnogo o srpskoj narodnoj muzici i generalno muzici balkana. Srpska muzika ima koren u vizantijskoj koja je imala te prizvuke koje je imala pre dolaska islama u malu aziju. Sve ovo što se danas definiše kao šatro istočnjačko ima jako malo veze sa muzičkim nasleđem ovih prostora - a sve zajedno još manje veze sa našom zabludom po kojoj stalno nešto krivimo turke i istok za "sirovost" i "nekulturu" iako je ta ista osmanlijska imperija bila daleko naprednija (kao i dobar deo islamskog sveta) od skoro svih hrišćanskih država."

Stiče se i utisak da si ti ili ćorav ili neuk..JA nigde nisam spominjao Tursku već ORIJENT, a pod Orijent spada i Vizantija.
S druge strane, ko god ne zna šta je to "orijentalno" u muzici, taj je pao direkt s Marsa.
Ajd ajd. Prvo i osnovno pričaš o uticaju orijenta a onda pokušavaš da mu dodeliš neku muzičku homogenost, kao da ima mnogo sličnosti između poslednjeg tarkanovog albuma, hodže na minaretu, muzičke tradicije Parsa i Kawal-a u pakistanu. Nije mogao nikakav "orijent" da utiče na naše muzičko nasleđe, moglo je neposredno okruženje, a tradicija tog okruženja muzički seže do vizantije i rimskog carstva, i to su oni sa kojima smo došli u dodir, mnogo pre osmanlijske imperije. A btw - orient se kao odrednica ranije odnosio generalno na istok, ali ga praktično niko više ne koristi za bliski istok, već isključivo za daleki istok, ako već teraš mak na konac kad god se ne osećaš dovoljno omniforumpotentno.
genijalno...
neka sto je Nusrat car - svima je to valjda jasno , no je i Michael Brook neverovatan muzicar - jedan od mojih najomiljenijih gitarista i kompozitora.
:ziveli:
nesto sam malo citao o srpskoj tradicionalnoj muzici prilikom studija kulturne istorije srba (kulturologije) i hteo bih da dodam samo jedno... ono sto nazivamo srpskom muzikom vuce koren iz staroslovenske muzike Srba (naglasena poliritmija i zastupljnost udaraljki) koja se izmesala sqa vizantijskim crkvenim pojanjem i ostalim lokalnim uticajima... kasnije je tu doslo i do jakog istocnjackog uticaja sa dolaskom otomanskog carstva.

btw, ne bih rekao da je Vizantija bila bas Orijent za nas... mi smo te uticaje pokupili pre svega tu iz komsiluka, od grckih naroda i okolne vizantijske crkve.
Naravno da ima staroslovenskog nasleđa, ali je to danas teško isfiltrirati, sa obzirom da od dolaska hrišćanstva, ništa staroslovensko nije podobno, a i muzika tada nije beležena. Mislim da je Pavle Aksentijević pominjao nešto na temu koliko mi u stvari ne znamo kakva je bila muzika tada tačno - čak i kada su note zapisane, ne zna se tačno kakvo je bilo izvođenje pesama, stil i način.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Dushan S » 09 Feb 2010, 16:42

Nyarlathotep wrote:
Boogie Woogie wrote: S treće strane, drago mi je da se spominje uticaj pravoslavne crkve, koja je u mnogome bila glavni dželat za sve što je vuklo na radost, polet, eros isl. zato nam je vekovima i muzika bila upravo takva - tužna, samrtna i jalova..
mrzim svaku crkvu kao iskvarenu i cisto profitabilnu ljudsku instituciju, ali se nikako ne slazem sa tobom.
vizantijska crkva je starim Srbima u muzickom i kulturnom smislu donela predivne stvari, sto ne znaci da se srpski volkgeist nije zadrzao i dalje. a ti mozes da pricas sta god hoces povodom toga.:)
Ovo je sad baš potpuni offtopic ali da kažem koju: Ovaj istorijski momenat koji si pomenuo mi je oduvek smrdeo do besvesti i jedan je od najneuverljivije ispričanih u oficijalnoj istoriji. Da stavimo prvo na stranu što su tu istu istoriju zapisali ponajviše upravo crkvenjaci - koje je opet obučavala grčka crkva pa je i normalno da pišu kako su doneli samo najbolje sirotim bezbožnim slovenima, kako su upravo oni brinuli i negovali narod koji su "turci" (koji su im tu mogućnost i ovlašćenja upravo i dali) maltretirali. Mislim da je to poglavlje o slovenima nebulozno do besmisla - navodna gomila divljaka koji nemaju druga posla nego da se sele hiljadama kilometara (pošto logično, kad si u sred ogromne azije, prema istoriji, najveća ambicija je da se seliš u talasima u evropu). Tako ti divljaci špartaju sa kopljima lukovima i strelama i nomadski se dovuku na balkan. Piše Hereodot da su Iliri posle Indijaca (šta god je on mogao znati o tome, al ajd) najbrojniji narod. E sad, sloveni istrebe sav taj najbrojniji narod ili ga teleportuju u neku međudimenziju (prema neobošnjačkim teorijama zavere iliri su se svi zbili na vrh bosne i postali bogumili što je tek nebulozno) pa se oni tu nasele i krenu se kačiti sa naravno Vizantijom. Pri tome prkose zdravom razumu jer recimo bave se poljoprivredom a nomadski narodi ne znaju ništa o poljoprivredi, potrebne su generacije koje su ovladale "tehnologijom", pa se ne zna kako se to nauči o ratarstvu dok lutaš bespućima azije. Npr. Elem, mi smo tim vizantincima bezbožni divljaci, hoćemo zemlju i da im maznemo sve što je lepo i valja i ratujemo na smrt, jel. Oni bi logično da nam implantiraju hrišćanstvo, ne što nas vole, nego što je to zgodan instrument za kultivaciju i podjarmljivanje, istorijski gledano. Tako oni pošalju tajne (ili javne) agente Ćirila i Metodija, a sloveni dočekaju oberučke pizaslanike svog neprijatelja i kažu "Baš smo danas razmišljali o tome da šutnemo sve naše bogove i tradiciju i prihvatimo one našeg smrtnog neprijatelja". Ć i M u znak zahvalnosti, daju im na poklon pismo koje je savršenije od njihovog sopstvenog, eto gratis. Pošto je takođe poznato istorijski da se obrazovanje od jačih slabijima delilo šakom i kapom i da su uglavnom svi razmišljali na temu "Eno ga naš neprijatelj, hajmo mu napraviti pismo jer ih volimo". Od same siline te bratske grčke ljubavi, divlja slovenska plemena preskoče hiljadu godina društvenog razvoja (a kako to i da li ide u praksi se lako može i danas videti po afričkim državama) i odjednom su tu srednjovekovne feudalne države, hrišćanske naravno. Moglo bi se i tako dalje nastavi recimo o svetom Savi, našem najvećem sinu koji najveći deo vremena nije bio u Srbiji, mentalno ga formirala tuđa crkva a vrlo je diskutabilno da li je postupao u interesu našeg ili naših, šta već naroda, ili u interesu širenja pravolavlja. Ili o priči kako nas je vera očuvala pod turcima a upravo u tom periodu se srpstvo najdrastičnije smanjilo, jer je crkva odbacila sve srbe koji nisu bili pravoslavci itd itd. Konkretno, zvanična istorija srba i balkana je ono, baš load of crap. U celom tom kontekstu, tek se o muzici ništa ne zna. U svakom slučaju harmonski mol, frigijski modus i trileri nisu sami po sebi nešto što je "tursko" pa je odatle došlo ovamo.

User avatar
kurtrose
Posts: 706
Joined: 06 Oct 2008, 15:38

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by kurtrose » 09 Feb 2010, 16:58


User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by Doolio » 09 Feb 2010, 17:12

ja zapravo ne znam zasto ljudi imaju potrebu da "odvajaju zito od kukolja" u ovakvim, krajnje multizajebanim stvarima, iskreno, mislim da je to besmisleno. svacija, pa i nasa muzika je bila pod ogromnim uticajima susednih muzika, koje su opet bile pod ogromnim uticajem nekih daljih itd itd itd. vodite ljubav a ne rat :mrgreen:

mislim, to su stotine, pa i hiljade godina, prosecnom srbinu je najverovatnije cukun-cukun deda bio brkati turski vojnik, a pra-pra-pra-pra-babu mu je jebo dzingis kan...

kide
Posts: 347
Joined: 14 Jan 2009, 03:41
Location: Beograd

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by kide » 09 Feb 2010, 17:18

Dushan S wrote:U svakom slučaju harmonski mol, frigijski modus i trileri nisu sami po sebi nešto što je "tursko" pa je odatle došlo ovamo.
nisu, ali se taj termin ustalio, u svakodnevnoj je upotrebi, i mislim da je to ok iz praktičnih razloga. recimo ako meni kaže basista: e nemoj to mnogo vuče na pusto tursko, zamisli sad da mu izdeklamujem ovo što si nakitio u zadnjih nekoliko postova ::ranting::

uzgred, to što si napisao je jedna verzija lokalne istorije, zasnovana na onome što si čuo i pročito pa na osnovu toga doneo neke zaključke. naravno da ćeš tvrditi kako je to prava istorijska realnost dok je zvanična verzija bulja, što može biti tačno a i ne mora.

istorisjki izvori, pogotovo ovde na lokalu su uvek nesigurni i manje-više obojeni ideološkim interesima autora i naručilaca istraživanja. za neko kafansko-forumsko ćaskanje to je ok, ali je bespotrebno uzimati ih za ozbiljan i ubedljiv argument.

u principu ja sam za totalnu suspenziju istorije u ozbiljnoj raspravi. ne samo što me smara da čitam stotine i hiljade strana, nego ne vidim baš ni čemu sve to. priznajem definitivno nisam history geek :bambi:

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by nenadnenad » 09 Feb 2010, 18:15

kurtrose wrote:
otisao 63, vratio se 72? Za taj period je zavrsio visu tehnicku skolu, zavrsio istoriju, naucio engleski, francuski , latinski , starogrcki sve dok je sebe izdrzavao i doneo kofer pun dokumenata nazad u Srbiju?
Ne znam ni dal treba da komentarisem clip uopste.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Jedan novinar o domaćim Rock muzičarima...

Post by sinisake » 09 Feb 2010, 19:16

A, Jovan Deretic... Ne treba komentarisati, treba uputiti u instituciju zatvorenog tipa, svejedno da l' je zatvor il' ludnica. :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest