Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
Towe1ie
Posts: 50
Joined: 07 Dec 2009, 14:22
Location: Zemlja Izgubljenija

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by Towe1ie » 24 Mar 2010, 09:03

Zamisli da je es ''normalan štim'' ,pa se onda pitaj zašto se stalno podiže za polustepen u E :lol:

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by Mrav » 24 Mar 2010, 11:00

Probao sam ja sa bendom da sviram nesto i u fazonu - ajd sad da se ne prestimavamo zbog lakoce, ali definitivno ne zvuci isto.
Kamo srece da imam bar 3 gitare za razlicite stimove, inace ima mnooogo raznih stimova, ja sam igrajuci se jako zavoleo G-A-D-G-B-E stim (znaci niska E zica povisena u G :) ), jako mi se svideo i C# stim (spusteno sve isto) . Kada promenim stim i pokusam nesto da sviram, dolazim do sasvim drugacijih ideja, smatram da nije dobro zatvarati se u samo jednom stimu (naravno zgodno je za svirku da ne menjas stim) i ima mnogo razloga zasto menjati stim, ali ako ne znate zasto bi koristili drugi stim, verovatno ga necete ni koristiti, ali zamislite samo pevaca koji bi izvukao da otpeva ganse u E stimu :XD: Robert Halford?

Definitivno sam pri tome da prosto zvuci drugacije, ljudi se prestimavaju zeleci da 'odu' na neku stranu. Ako im je dobro tu gde su za to sto sviraju nece se prestimavati :)

Inace jedan od stimova koji najcesce drzim - drop D je ooodlican za bluz :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by Kristijan » 24 Mar 2010, 11:42

Da, neke kompozicije jednostavno ne zvuče dobro u drugom tonalitetu, pa obično transponovanje nekad ne obavi posao kako treba. U krajnjoj liniji, svaka epoha, svaki značajni muzički izraz, svaka muzička forma je imala neke tonalitete za koje se zna da u njima sve to bolje zvuči nego u nekim drugim tonalitetima.

Meni je samo jedna stvar kod drop štimova nezgodna - za scenu su praktični samo ako imaš nekoliko gitara, pa ako slučajno koristiš više različitih štimova, moraš imati za svaki štim drugi instrument. A tonski je u određenim muzičkim formama ipak nenadoknadivo preštimavanje.

Gitaristi koji sviraju adaptacije baroknih kompozicija obavezno sviraju u drop D.

Meni je za akustičnu gitaru jako zanimljiv DADGAD štim.

I tako to...

Ma super su različiti štimovi, samo eto imaju tu praktičnu boljku ako koristiš više od jednog.

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by nenadnenad » 24 Mar 2010, 11:57

Ne znam,... ja sam bas zadovoljan sa standardnim stimom :mrgreen:
Ako ocu nesto drugo, trazim drugacije akorde i sl.
Jedino bi mozda bilo dobro imati kapodaster

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by Kristijan » 24 Mar 2010, 12:17

Pa vidi, kapodaster je koristan ako hoćeš da sačuvaš specifičan zvuk otvorenih akorada, ali i to radi kako tako pristojno tamo do 4. polja a posle toga je žica tako osetno skraćena, i akcija je toliko niža, da to jednostavno više ne zvuči kao otvoren akord. Rabim ja dosta kapodaster, i korisna je to sprava, ali samo u određenoj zoni.

A i sa kapodasterom ostaje onaj isti problem kao i sa transponovanjem kompozicije - jeste da su tonovi međusobno u istom odnosu, ali nešto jednostavno ne zvuči isto, ne zvuči podjednako ubedljivo.

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by Cortex » 24 Mar 2010, 18:38

Ja sam nashtimovao gitaru jednom ovako, od prve ka shestoj, CCGCGC i totalno se odushevio. :) Odmah je ispala kao neka pesmica od toga, mnogo zanimljivih akorada se mozhe dobiti, a gitara dobije neki harmonizer type of sound jer imash toliko zhica koje su isti ton, iliti nota ajde, sve u svemu probajte meni je bilo prilichno zanimljivo, nisam to uradio neko vreme, mogao bih malo da se poigram :bravo: :ziveli:

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by dweezil » 25 Mar 2010, 18:59

fora sa kapodasterom nije samo da sviras otvorene akorde u tonalitetu u kom zelish, kapodaster sa sobom vuche josh niz nekih specificnosti u zvuku, sviranju i feelu da je ono tesko to objasniti u par recenica, posebno ako je pozicioniran na vishim pragovima, onda ceo zvuk dobija neki mandolinasto-tamburaski feel, a posebno sto capo denfuje zice na neki specifichan nacin, i malo ih spusti.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by Kristijan » 25 Mar 2010, 20:29

E i to je tačno. Ali fakat menja zvuk onako ozbiljno, i baš zato mislim da je kapodaster dobar ako baš gađaš da postigneš neki zvuk, a nije idealno sredstvo za transponovanje tonaliteta.

User avatar
Highway One
Posts: 619
Joined: 14 Aug 2008, 20:33

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by Highway One » 01 Apr 2010, 23:47

Guitar_thrill wrote: sviras osmice,i jos spustas stim.....mozda si trebao da sviras flautu.... :mrgreen:
Cim flautom budem mogao da sviram ,,Lazy" , odma menjam instrument :mrgreen:
A do tada :metal:........ :metal:
:mrgreen:
:lol: gle' kako kulira King :bow:

User avatar
Revolver
Posts: 132
Joined: 06 Apr 2012, 22:23

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by Revolver » 16 May 2012, 13:38

LazaRocker wrote:Evo da otvorim diskusiju o ovome jer me zivo zanima ZASTO SVIRATI U 1/2 STEP DOWN STIMU???!!! Sve razumem, i drop D, i drop C, i double drop D, ali ovaj stim mi nikako nije jasan. koja je poenta prestimavati djitaru za pola stepena nanize,kada se postize skoro isti efekat kao u normalnom stimu? Dublji, mracniji zvuk? Come on!
Da ironija bude veca vecina mojih omiljenih gitarista je bar u nekoj pesmi svirala u ovom stimu (Hendrix, Angus Young, R.M.Tocak, Iommi). Znam da su to neki od najvecih muzicara univerzuma, ali i dalje ne kapiram poentu. Mozda zato sto nisam jedan od najvecih muzicara univerzuma? Vasa misljenja.
Ja mislim da je dis pravi stim, a e podignut za plustepen. To je sve katolicka crkva zataskala. Znas nekog katolika da svira dis? Naravno da ne.

User avatar
laza
Posts: 282
Joined: 27 Jun 2008, 23:26
Location: Beograd

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by laza » 16 May 2012, 14:13

~~~
Potpuno si u pravu
Prokleti Latini, vidiš kako su i ovu temu teli da sarane, morao si iz mrtvi da je dižeš posle dve godine

User avatar
Revolver
Posts: 132
Joined: 06 Apr 2012, 22:23

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by Revolver » 24 May 2012, 14:55

laza wrote:~~~
Potpuno si u pravu
Prokleti Latini, vidiš kako su i ovu temu teli da sarane, morao si iz mrtvi da je dižeš posle dve godine
Istina mora izaci na videlo kad tad! Zavera Vatikana protiv istinskog stima je razbucana. To je, u stvari, bio i pravi razlog za razlazak crkava 1054.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest