Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
Rocker.
MF veteran
Posts: 368
Joined: 10 Sep 2006, 14:32

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by Rocker. » 06 Mar 2009, 18:32

LazaRocker wrote:Ok. Moj SX ne stimuje dobro ni kad je u normalnom stimu (tipa odsviram A na trecoj zici na drugom polju, i kada na istoj zici odsviram to na 14. polju za oktavu vise zvuci nesto izmedju A i Gis, ja to zovem za 1/4 stepena nize :mrgreen: ), a kamoli kad ga prestimujem za pola stepena. Izgubim jedno 10 minuta stimujuci, pa onda izgubim 20 vracajuci ga u stim, i stimujuci s vremena na vreme, jer posle spustanja i vracanja u stim, gitari se povremeno desava da ponovo ode malo nanize... Ne znas ti za te muke, ti imas strata...

Intoniraj gitaru,ton koji odsviraš na praznoj žici treba da bude isti i na 12-om pragu.Treba ti šrafciger i štimer,nije neka velika filozofija. :D
[youtube]5PMFdSkBvkM&feature=related[/youtube]

A to što neko ima Fender Strata nije garancija da se gitara neće raštimavati.Bilo koja gitara da je u pitanju treba pravilno namotati žicu,proveriti čivije,brige itd.Eventualno možeš podmazati nut sa grafitom(iz obične olovke),i pazi da kada štimuješ gitaru uvek štimuj dotezanjem žice,znači opusti žicu pa je zateži do željene note.

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by Guitar_thrill » 06 Mar 2009, 18:40

LazaRocker wrote:
Guitar_thrill wrote:ne kontam te.....pa ti gitaristi sto sviraju u Es stimu sviraju u Es stimu, oni ne moraju da se prestimavaju iz obicnog E,jer su uvek u Es :D a po meni je razlog sto mozes zbom manje tenzije svirati deblje zice koje daju mnogo,mnogo bolji zvuk... :)
Dobro ajde Slash i Eddie, ali kao sto ste videli u mom prvom postu, to se odnosilo na gitariste tipa Hemdrix, Tocak, Angus Young koji ne sviraju uvek u Es stimu...
pa jos bolje...mislis da Angus Young uzme na koncertu da se prestima da bi svirao nesto sa Highway to Hell? :P prosto, kad snimaju imaju taj izbor da nameste gitaru kako god zele,kako misle da ce zvucati najbolje.....Hendrix je bio poznat po tome, bas je bio perfekcionista (sto se i ne moze zakljuciti po njegovim zivim nastupima :lol: ) ... a i imaju gitara koliko hoce, sto nemati po jednog SG-a, sa debljim zicama za masniji ton.... :)

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by Duane » 07 Mar 2009, 11:09

ajde lazo sad preterujes... mislim aj da si pitao "cemu whammy bar?" , al cemu promena u Eb ili C#... kaman men! :D

User avatar
LazaRocker
Posts: 739
Joined: 15 Mar 2008, 21:58
Location: Nis

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by LazaRocker » 07 Mar 2009, 17:10

Duane wrote:ajde lazo sad preterujes... mislim aj da si pitao "cemu whammy bar?" , al cemu promena u Eb ili C#... kaman men! :D
Moje pitanje je bilo vezano samo za Eb stim... Nizasta drugo... Ok, sa moje tacke gledista nije preterivanje... Sad promenice mi se tacka gledista godinama...

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by mislim_stvarno » 07 Mar 2009, 17:22

Choveche. Kupi 12tice, pa probaj e i probaj es, pa onda dodji i pricaj...

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by Guitar_thrill » 07 Mar 2009, 18:50

mislim_stvarno wrote:Choveche. Kupi 12tice, pa probaj e i probaj es, pa onda dodji i pricaj...
:bow:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by Duane » 08 Mar 2009, 19:07

LazaRocker wrote:
Duane wrote:ajde lazo sad preterujes... mislim aj da si pitao "cemu whammy bar?" , al cemu promena u Eb ili C#... kaman men! :D
Moje pitanje je bilo vezano samo za Eb stim... Nizasta drugo... Ok, sa moje tacke gledista nije preterivanje... Sad promenice mi se tacka gledista godinama...
onda stavi naslov Eb why? a ne drop down... i neam pojma brate, licno mislim da se inatis... ono kao kad bi pitao erica johnsona zasto svira jazz 3 kad je tako mala, neprakticna, moze lako da se izgubi...

User avatar
LazaRocker
Posts: 739
Joined: 15 Mar 2008, 21:58
Location: Nis

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by LazaRocker » 08 Mar 2009, 22:52

Duane wrote:
LazaRocker wrote:
Duane wrote:ajde lazo sad preterujes... mislim aj da si pitao "cemu whammy bar?" , al cemu promena u Eb ili C#... kaman men! :D
Moje pitanje je bilo vezano samo za Eb stim... Nizasta drugo... Ok, sa moje tacke gledista nije preterivanje... Sad promenice mi se tacka gledista godinama...
onda stavi naslov Eb why? a ne drop down... i neam pojma brate, licno mislim da se inatis... ono kao kad bi pitao erica johnsona zasto svira jazz 3 kad je tako mala, neprakticna, moze lako da se izgubi...
Moderatori su u naslov teme dodali drop - down, neznam ni sam zasto, originalni naslov teme bio je Spustanje stima: why, oh why? Mogli biste bar da obrazlozite promenu naslova da mene ne zaspiaju neprijatnim pitanjima. A ti Dvejn ako si procitao prvi post u temi shvatio bi o kom se stimu radi.

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by DrGreenthumb » 08 Mar 2009, 23:05

LazaRocker wrote:Evo da otvorim diskusiju o ovome jer me zivo zanima ZASTO SVIRATI U 1/2 STEP DOWN STIMU???!!! Sve razumem, i drop D, i drop C, i double drop D, ali ovaj stim mi nikako nije jasan. koja je poenta prestimavati djitaru za pola stepena nanize,kada se postize skoro isti efekat kao u normalnom stimu? Dublji, mracniji zvuk? Come on!
Da ironija bude veca vecina mojih omiljenih gitarista je bar u nekoj pesmi svirala u ovom stimu (Hendrix, Angus Young, R.M.Tocak, Iommi). Znam da su to neki od najvecih muzicara univerzuma, ali i dalje ne kapiram poentu. Mozda zato sto nisam jedan od najvecih muzicara univerzuma? Vasa misljenja.
Sve i da si najbolji muzicar univerzuma, tesko da sa svojih 14 godina imas dovoljno kilometraze da pojmis verovatno i mnogo vece finese od D# stima. Bas zato sto tolike velicine to rade bi trebalo bi da govori da ima poente, ili si mozda ti u pravu, hmmm, sta mislis? Ljudi su te "napali" zbog arogantnog stava o svemu tome, a ja koji na jednoj gitari imam 11' u D# a na drugoj 10/11' u E mogu da ti kazem da ima debele razlike sto u osecaju i tenziji zica, sto u oscilovanju gitare poterane drugim frekvencama. Mozda nemas uvo a mozda ni opremu da cujes razliku ali ona postoji, cuces/osetices je i sam, eventually I guess...

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by Duane » 08 Mar 2009, 23:14

shvatio sam ja da je rec uglavnom o Eb... nemas frke za to... samo ne kontam zasto imas takav stav prema tome... sto kaze doktor evenchuli ju'l fajndaut jorself... if you dont... play soccer :D

User avatar
LazaRocker
Posts: 739
Joined: 15 Mar 2008, 21:58
Location: Nis

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by LazaRocker » 08 Mar 2009, 23:28

ok...
@Duane
I already play soccer :D . For 8 years. A proud goalkeeper :mrgreen: .

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by Duane » 09 Mar 2009, 00:01

pa taman onda...

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by Dushan S » 09 Mar 2009, 02:09

LazaRocker wrote:ok...
@Duane
I already play soccer :D . For 8 years. A proud goalkeeper :mrgreen: .
Odgovori ti meni na pitanje zašto klasični kompozitori nisu sve pesme pisali samo u A molu? Mislim, u čemu je razlika, što bi pravili kompozicije u više ključeva? Zbog raspona glasa nije, svira simfonijski orkestar?

Svaki ključ ima svoj zvuk. Nije isto prvo zvučno Es i E. Imam negde jednu knjigu u kojoj su ljudi na slepo testirani, obični slušaoci, ne muzički obrazovana raja, i kada bi im puštali nešto gde je cela pesma u Es umesto u E ili u As umesto u A, doživljavali su da je sve nekako "tužnije" ili "Teže". Pri tome im nije po redu puštana jedna kompozicija u E pa druga u Es. Svaki ključ ima neku svoju "boju" ili "feeling". Veliki kompozitori su čak poredili određene ključeve sa bojama palete, pri čemu im je svaki ključ jedna boja iz spektra.

Sa tehničke strane, Deblja žica u nižem štimu ima drugačiji feel nego tanja žica u višem. Meni je recimo neopisivo gotivno da sviram 11-ice u D i Cis dropu, više nego 9 u normalnom, ton je masTan i deb'o, žica ima tenziju, ali je istovremeno nekako drugačije elastična. Znači nevezano za to što mi treba za Dž dž

User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by Z*Z*Z » 09 Mar 2009, 06:49

Es shtim ( i drugi nizi shtimovi) su bili veoma popularni dok se muzika snimala iskljucivo analognom tehnologijom; Gitare su (vecinom) zvucale "tanje" na snimku nego u realnom prostoru, pa je gosn. Hendrix poceo da se spusta... A i zato sto nije bilo ritam gitariste u sastavu , pa je zeleo da kompenzuje kolicinu - masivnoscu... :mrgreen:

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Spuštanje štima (drop-down): why, oh why?

Post by nenadnenad » 10 Mar 2009, 21:56

francisco tarrega - capricho arabe je u drop D stimu ..vec kad pominjete klasiku.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest