Muzika u uzem smislu vs. tekst pesme

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

Post Reply
User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Muzika u uzem smislu vs. tekst pesme

Post by cccira » 21 Mar 2009, 22:57

Sta vam je vaznije kod slusanja i stvaranja muzike? Muzika ili tekst? Da li mozete da slusate neverovatnu kompoziciju sa idiotskim tekstom i obrnuto? Kada stvarate pesmu, da li muziku prilagodjavate tekstu ili tekst muzici, i cemu posvecujete vise paznje?

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Muzika u uzem smislu vs. tekst pesme

Post by Critical » 21 Mar 2009, 23:01

Vazno mi je i jedno i drugo.
Opet i jedno i drugo,lepo uklopljena muzika sa txt-m i obrnuto :D
Da li mozete da slusate neverovatnu kompoziciju sa idiotskim tekstom i obrnuto?
Naravno da ne.
Kada stvarate pesmu, da li muziku prilagodjavate tekstu ili tekst muzici, i cemu posvecujete vise paznje?
Kako kad ,uglavnom muziku tekstu a nekad ako snimim neki kul rif i skontam da imam neki txt koji bi legao uz rif onda gledam da uklopim txt uz rif ,vise paznje muzici ,nikada txtove nisam pisao a i nemam nameru da pocnem ,imam za to Doolio-a (koji je trenutno u nekoj blokadi ,degen ,3 sam mu rifa dao i evo cekam vec dosta dugo,***** ti coveka ,hhahahahahha)

Eto, toliko od mene :D

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Muzika u uzem smislu vs. tekst pesme

Post by sinisake » 21 Mar 2009, 23:03

1) Muzika
2) Da, samo ako tekst nije na srpskom, gluposti na engleskom su podnosljivije (A opet, mogu da slusam dobre tekstove sa iritirajucom muzickom podlogom - dobar deo opusa Arsena dedica, jbg)
3) Tekst muzici
4) Muzici

Idemo sledeci. :mrgreen:

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Muzika u uzem smislu vs. tekst pesme

Post by cccira » 21 Mar 2009, 23:08

P.S. Nemo' popunjavate ovo kao leksikon (sinisake style)

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Muzika u uzem smislu vs. tekst pesme

Post by Duane » 22 Mar 2009, 00:55

tekst moze da bude apsolutno idiotski... radije to nego neka non-smrtnicka poezija koja resava misterije zivota or samtin...
uglavnom su te najkrace fraze i skroz smrtnicke koje ce da te nateraju da se zapitas nesto...
i nevolim neke depresivne izdrkotine medj tekstom... ili neke "jao sto mi je tesko, al tebi nije tesko kao meni, jer ja sam napisao pesmu, nja !"

npr. sloboda ili nista. bez nje covek mre... meni ovo carski zvuci, bas zato sto glupo zvuci, al o5 haos zvuci, neznam kako da opisem... jednostavno skroz, na jednostavnu podlogu, nema nekog preteranog filozofiranja...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Muzika u uzem smislu vs. tekst pesme

Post by Kristijan » 22 Mar 2009, 09:55

Ma mnogo je važan tekst. Istina je da me prvo "kupi" muzika, tu nema zbora, ali imam utisak da se s vremenom nekoj pesmi vraćam sasvim ravnopravno i zbog teksta i zbog muzike, a čest je slučaj da mi baš tekst "igra" glavnu ulogu, posebno kod onih minimalističkih varijanti tipa klavir-glas ili gitara-glas.

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Muzika u uzem smislu vs. tekst pesme

Post by nenadnenad » 22 Mar 2009, 10:21

najbolje da je sve po ukusu :mrgreen:
nekad slusam dobru muziku sa losim tekstom nekad losu muziku sa dobrim tekstom, nema nekih odredjenih pravila.

Kod stvaranja muzike , s`obzirom da ne pisem tekstove, vazna mi je muzika a da imam pevaca\pevacicu , to jest, tekstopisca , mislim da bi bio nemilosrdan. :mrgreen: Ne zelim neke ispade na engleskom i uopsteno pevanje na engleskom a pogotovo ne neke brljotine na srpskom...Pretpostavljam da cu morati da frikombinujem ako ikada dodjem u situaciji : tekstopisac + vokal...Mislim da mnogi pevaci i pevacice iako znaju da pevaju nemaju veze sa pisanjem tekstova i obrnuto.

Sto se tice prilagodjavanja, treba da se buduci vokal prilagodi pesmi, a kasnije bi najbolje bilo da se nadopunjujemo mada strasno sumnjam u tako nesto s`obzirom da su dosadasnji odgovori bili nesto tipa: " ........ :? .... ne znam sta da pevam na ovo " i " a ne , necu ipak, ja bi nesto 'domace' " to jest , 'moze sisa da mi ispadne na bini al da ti ja pevam to....' :ziveli:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Muzika u uzem smislu vs. tekst pesme

Post by sinisake » 22 Mar 2009, 10:32

Sto se tice prilagodjavanja, treba da se buduci vokal prilagodi pesmi, a kasnije bi najbolje bilo da se nadopunjujemo mada strasno sumnjam u tako nesto s`obzirom da su dosadasnji odgovori bili nesto tipa: " ........ :? .... ne znam sta da pevam na ovo "
@nenadnenad, najbolje je da TI smislis melodiju (melodija je zapravo najbitniji deo cele stvari, akordi su samo podloga, bez vokala/melodije, ''pesma'' i ne postoji :) ) i da samo nadjes pevaca koji ce to da otpeva. :)

To ce ici tesko, naravno, jer:
1) pevaci su sujetni i oni uvek imaju bolju ideju, ili

2) zeljom za dokazivanjem i vokalnim masturbacijama pokvare inicijalnu ideju

Pevac - to je dijagnoza... :ziveli:

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Muzika u uzem smislu vs. tekst pesme

Post by Critical » 22 Mar 2009, 10:46

Pevac - to je dijagnoza...
hahhahahahahahhah

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Muzika u uzem smislu vs. tekst pesme

Post by mislim_stvarno » 22 Mar 2009, 12:29

Ja u principu vise volim da slusam muziku nego txt. Jbg. Nekada mi se desi da danima slusam neku pesmu, ali nemam pojima o cemu se radi. Totalno idiJoCki... To isto dosta zavisi i od toga da li je pesma na srpskom ili engleskom. Pesme na srpskom hteo ne hteo, znam o cemu se radi, a pesme na engleskom ako mi se muzika dovoljno svidja, mogu skroz da iskljucim txt u glavi...
Naravno postoje i stvari koje slusam zbog texta (npr. Azra).

A sto se stvaranja tice, pa kad imam text pokusavam da muziku prilagodim textu. Mada cesto samo pokusavam da pravim neke pesme bez texta, samo da zanimljivo zvuci, pa ako naleti neki text za koji mislim da bi se uklopio, onda probam da malo izmenim muziku da bi se to moglo nazvati pesma. Jos sam ja zelen u tim vodama. Ne trudim se mnogo da pisem textove jer to onda budu najgore isklisheizirane depresivne gluposti (jbg, kad mi dodje da pisem text samo kad sam neraspolozen, tj u qrcu).

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Muzika u uzem smislu vs. tekst pesme

Post by Cortex » 22 Mar 2009, 13:13

Vecina vas vec zna da ja uglavnom slusham instrumentalnu muziku, a kada slusham neshto sa nekim pevanjem, u 80% sluchajeva nemam pojma o chemu se radi u pesmi i tek veoma retko prochitam text. Naravno, ovde ne rachunam neku listu bendova, to su valjda tih 20 preostalih posto, koji su mi posebno dragi, i chije sam skoro sve textove prochitao i mnoge znam i pevushim uz pesme.
Ma sve je bitno, u smislu, ako pesma ima jedno od ta dva, super pesma. Ako ima oba - antologijska pesma. :)

Na primer, Porcupine Tree - Collapse The Light Into Earth. Ko shto reche Kristijan, minimal, samo klavir i glas, a pesma je strashna, i text tako iskren i bolan a bez previshe "filozofiranja", jedna od mojih omiljenih pesama.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Muzika u uzem smislu vs. tekst pesme

Post by Duane » 22 Mar 2009, 13:15

a i bez teksta nece moci vasa pesma da se vrti po televiziji... nije li to svrha postojeceg? :mrgreen:

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Muzika u uzem smislu vs. tekst pesme

Post by Doolio » 22 Mar 2009, 13:18

Duane wrote:tekst moze da bude apsolutno idiotski... radije to nego neka non-smrtnicka poezija koja resava misterije zivota or samtin...
uglavnom su te najkrace fraze i skroz smrtnicke koje ce da te nateraju da se zapitas nesto...
i nevolim neke depresivne izdrkotine medj tekstom... ili neke "jao sto mi je tesko, al tebi nije tesko kao meni, jer ja sam napisao pesmu, nja !"

npr. sloboda ili nista. bez nje covek mre... meni ovo carski zvuci, bas zato sto glupo zvuci, al o5 haos zvuci, neznam kako da opisem... jednostavno skroz, na jednostavnu podlogu, nema nekog preteranog filozofiranja...
ako su te najkrace smrtnicke fraze kvalitetne, onda nisu idiotske, zar ne? tekst je ili dobar ili nije. takodje je ili adekvatan ili nije. sto se tice ovog jao sto mi je tesko, a tebi nije jer sam ja napisao pesmu, banalizujes, mada je dobra fora:) pesme tog tipa su ventil i jednostavno kreativnost neka i inspiracija. eto miljkovic se ubi covek, reci kolko je to tr00:) u krajnjoj liniji i ja pisem takve pesme, pa ti se svidjaju fejkeru!:)

sto se tice teme, vazniji mi je tekst, mada je teze skontati kao slusalac ili plasirati kao muzicar, dobar tekst sa budjavom muzikom nego obrnuto. jebiga, kad cujes nesto novo i ruzno po usi, ti lepo promenis stanicu, a ne cekas tekst koji ionako na keca i neces da provalis verovatno. ako za nekog znam da je proveren tekstopisac, onda sam spreman da 'gubim vreme' na losu muziku ne bih li kasnije brao plodove mog strpljenja u vidu gotivnog teksta:) na primer, tupak ima vise od cetvrtine krajnje budjavih matrica, ali njemu uvek dam sansu i neke od meni najomiljenijih njegovih pesama imaju groznu muziku, recimo 'heartz of men'. mogu da slusam i jednu i drugu varijantu, dakle do jaja muziku sa idiotskim tekstom i jadnu muziku sa dobrim tekstom. zavisi, svasta moze mene da dotakne u pesmama. pocev od pavlovljevog refleksa i emocionalnog uslovljavanja zbog kog mogu da slusam ceo opus ex-yu bendova sa sve svojim najdegenskijim predstavnicima tipa crvena jabuka. pa onda, ako je muzika dobra, onda mi je kul u smislu ambijentnosti koju proizvodi iako je tekst mozda degenski, jebiga, sto ne platis na mostu, platis na cupriji:) pa onda, postoji nesto sto se zove adekvatnost, tj prilagodjenost muzike i teksta jednog drugom. uzmimo za primer pro-pain i ritam nereda, ni tekstovi ni muzika nisu cutting edge poezije odnosno virtuoznosti, ali je adekvatnost jako visoko:) stoga dobijamo krajnji produkt koji je toliko adekvatan:) da to nije normalno, kao kad vidis kornjacu i njen oklop, bas su adekvatni ili kao sto je burek adekvatan sa jogurtom, a da ga hasas samog, zadavio bi se. ili jos gore ako uzmes burek da rastavljas na cinioce, dobices sastavne delove bureka od kojih nijedan sam po sebi nije gotivan za jelo. kontam da ste razumeli sta hocu da kazem:)
kad pravim pesmu, 85% krecem od teksta, iz prostog razloga sto sam vecinu tekstova i napisao zato sto sam bio u fazonu "jao sto mi je tesko, al tebi nije tesko kao meni, jer ja sam napisao pesmu, nja !", a ne namenski za muziku ili zato sto je valjalo napisati pesmu itd. dobro, kasnije sam poceo i to da radim iz prostog razloga sto sam u medjuvremenu razvio neku tehnikicu pa onda mogu da pisem tekst i bez neke inspiracije ako treba. (kritikale - ali to necu da radim za nase pesme koje moraju biti divne i tr00, a i dalje sam nesto smoren, nije da imam blokadu nego nesto ko da ne zelim da pisem, nemam pojma, necu da gnjavim sad na topicu koji veze s tim nema, al samo da znas da cu se potruditi da napisem nesto u skorijoj buducnosti; na kraju krajeva, eno ti toza pa saradjujte cime ces popuniti privremeno prazninu u svom srcu:) ).
mada, ostaje onih 15%, a to je kada uzmem da drkam dzitru i onda mi se nesto svidi i onda to lepo loopujem i u zavisnosti od atmosfere same melodije krenem da pisem tekst. e sad, koji je nacin bolji, ne znam. mada mislim da je bolje ovo prvo, dakle, tekst pa muzika. jednostavno zato sto dok pises taj tekst, manje si ogranicen, ogranicen si jedino cinjenicom da je to tekst za pevanje i da moras da vodis racuna o stvarima o kojima ne moras kad pises cistu poeziju. ako pises za muziku, jasno je da si tri puta ograniceniji.
i sto se tice ovoga cemu vise paznje posvecujem, pa, i jednom i drugom. u sustini mislim da je zaista najbitnije kad postoji visok stepen te famozne 'adekvatnosti' koju sam pominjao.

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Re: Muzika u uzem smislu vs. tekst pesme

Post by frkadela » 22 Mar 2009, 13:51

Doolio wrote:ako za nekog znam da je proveren tekstopisac, onda sam spreman da 'gubim vreme' na losu muziku ne bih li kasnije brao plodove mog strpljenja u vidu gotivnog teksta:)
Slučaj sa mojom malenkošću i Zdravkom Čolićem :lol:
Jbg, kad znam da je Balašević napisao neki njegov tekst, saslušaću pjesmu pa sad da ću umrijeti posle toga. :)

Inače, više pažnje obraćam na tekst ako je pisan na srpskom.
E sad, ne može ni muzika da bude dno, mora na nešta i tekst da se naslanja. ;)

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Muzika u uzem smislu vs. tekst pesme

Post by Duane » 22 Mar 2009, 13:52

Doolio wrote:
Duane wrote:tekst moze da bude apsolutno idiotski... radije to nego neka non-smrtnicka poezija koja resava misterije zivota or samtin...
uglavnom su te najkrace fraze i skroz smrtnicke koje ce da te nateraju da se zapitas nesto...
i nevolim neke depresivne izdrkotine medj tekstom... ili neke "jao sto mi je tesko, al tebi nije tesko kao meni, jer ja sam napisao pesmu, nja !"

npr. sloboda ili nista. bez nje covek mre... meni ovo carski zvuci, bas zato sto glupo zvuci, al o5 haos zvuci, neznam kako da opisem... jednostavno skroz, na jednostavnu podlogu, nema nekog preteranog filozofiranja...
ako su te najkrace smrtnicke fraze kvalitetne, onda nisu idiotske, zar ne? tekst je ili dobar ili nije. takodje je ili adekvatan ili nije. sto se tice ovog jao sto mi je tesko, a tebi nije jer sam ja napisao pesmu, banalizujes, mada je dobra fora:) pesme tog tipa su ventil i jednostavno kreativnost neka i inspiracija. eto miljkovic se ubi covek, reci kolko je to tr00:) u krajnjoj liniji i ja pisem takve pesme, pa ti se svidjaju fejkeru!:)
ako sumljas na Tunnel sto si napisao, meni to nie bas neka "meni je teze nego svima" pesma... to mi je skroz ono melanholija feat chill :D tako meni pashe, sad nisam siguran sta je pesnik/slikar hteo da kaze :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest