Gitaristi 'Stara skola' protiv 'Nove skole'

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
Wolf
Metalhead
Posts: 920
Joined: 16 Aug 2008, 13:05
Location: Kikinda, na kraj sela...

Re: Gitaristi 'Stara skola' protiv 'Nove skole'

Post by Wolf » 20 May 2009, 11:12

Dushane, svaka ti se dala... :bow:
@Duane: necemo se vredjamo sad... :)

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Gitaristi 'Stara skola' protiv 'Nove skole'

Post by Duane » 20 May 2009, 17:50

whosyourdaddy wrote:There's No School Like The Old School!
Ovi novi se trude da budu kao oni stari.... samo sto nemaju mojo! ;) :grummel_2:
now ya' talkin'

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: Gitaristi 'Stara skola' protiv 'Nove skole'

Post by friedman » 20 May 2009, 17:54

whosyourdaddy wrote:There's No School Like The Old School!
Ovi novi se trude da budu kao oni stari.... samo sto nemaju mojo! ;) :grummel_2:
Ne seri. Kenja mi se od ovih razmišljanja.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Gitaristi 'Stara skola' protiv 'Nove skole'

Post by Duane » 20 May 2009, 18:04

mada jes' istina da pomalo svojim ponasanjem i preteranom pojavom kidaju taj mojo... npr meni tocak ima mojo jer malo ljudi zna uopste sta je tip svirao, odakle je, sta radi, ovo ono... isto za roberta johnsona, on je dosao uz vetar... now thats mojo, neka misterija... a sad svi vole da torochu po casopisima, slichkaju se,pokazuju neke forice, vamo tamo... nekako kao da preteruju sa promocijom(koga drugog do sebe)...

i nesto npr sto mi se ne svidja kod gitarista "nove skole", iako je sama tema apsurd, jeste to sto su "solisti"... dakle imate vai-a, satriani-a, buckethead-a, gilbert-a... brdo njih... koje su bendove imali oni? Mr. Big? kaman... jednostavno je i to deo nekog mojo-a, naci bend da bude sjajan nije dovoljno samo da nabacate brdo odlicnih muzicara, nego mora da ima neki "vibe", nesto sto vishe... neam pojma, pejdzh je imao cepeline, richi parpl, hendza eskpirijens, mik je imao stonse... i tako... kao da je ipak muzika postala malko sporty

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Gitaristi 'Stara skola' protiv 'Nove skole'

Post by nenadnenad » 20 May 2009, 19:36

bend bi trebao da bude bolji od svojih pojedinacnih delova.

inace,...
Tocak tocak tocak tocak, tocak.Tocak tocak, tocak tocak tocak, tocak tocak tocak,...tocak tocak? tocak, tocak tocak, tocak tocak tocak.Tocak? Tocak, tocak tocak tocak tocak....tocak tocak. :mrgreen:

User avatar
bokicasa
Posts: 828
Joined: 08 Nov 2008, 11:42
Location: vozdovac,beograd

Re: Gitaristi 'Stara skola' protiv 'Nove skole'

Post by bokicasa » 20 May 2009, 19:38

guma guma guma guma guma..

User avatar
muki17
Urednik
Posts: 1472
Joined: 16 Apr 2007, 17:59
Location: Bg

Re: Gitaristi 'Stara skola' protiv 'Nove skole'

Post by muki17 » 20 May 2009, 19:54

bokicasa wrote:guma guma guma guma guma..
:XD:

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Gitaristi 'Stara skola' protiv 'Nove skole'

Post by Dushan S » 21 May 2009, 03:36

Ja ću sad počiniti svetogrđe, i reći da mislim da je Točak najprecenjeniji gitarista ikada u ovim krajevima. Ne zato što nešto nije u redu s njim. Naprotiv, on JESTE sjajan gitarista, i ima jako specifičan unikatan stil, a individualnost je nešto što je retkost kod sviranja gitare. Znači od mene njemu kapa dole. Ali je precenjen jer su desetinama godina puna usta ljudi točka, kao Točak, točak točak. Prvo većina onih koji govore da je točak dobar gitarista nemaju pojma zašto je dobar, to su čuli od nekog drugog ili vole pesme smaka. Kao drugo više mi je apsurdno kakve sam urbane legende čuo koje sve kompletno nastaju jedne iz drugih "Točak je trebao svirati u Purple, ali kad su oni rekli, ajde on je rekao e sad neću", "Točak je jednom svirao u Londonu, i prišao mu je Mark Nofler (ili Džimi Pejdž u drugoj verziji) i poklonio mu se, (ili u v2 rekao mu da je najbolji gitarista koga je ikad čuo)" "Kad su svirali Smak pre Purple-a, Blekmur nije smeo da izađe na binu posle točka, hteli su da otkažu koncert pa su ga jedva ubedili" itd itd. Pobogu. Gde sve samo nađu te priče.
Dakle precenjen je u ustima svih onih koji ne znaju ništa o gitari, ili znaju relativno malo, pa njime ispiraju, ni krivim ni dužnim, usta non stop. Točak je 50% legenda zbog Smaka, zbog autorskog rada, zbog dobrih pesama, i to je ono zbog čega su ga ljudi zaista doživeli kao važnog, ne zbog toga što je negde izašao i svirao pa je neko rekao vauuuu. To što se dakle SLUČAJNO poklapa da je on dobar gitarista a da je i legenda iz smaka, to je druga stvar... To je kao kad bi Kirk Hamet bolje znao da svira i onda svi, kao vauuu hammet legenda, a u stvari vole metal'ku. Ovde su ljudi čak i za Bregovića govorili da je mag gitare u svoje vreme. Zele odsvira najdebilniji taping od tri tona i sva na dupe kao vauuuuu vidi šta radi. Šta zna dete šta je taping a šta sto kila.

A medijska izloženost definitivno utiče na pogrešne zaključke čak i onih koji se kao nešto lože na sviranje. Tako neki klinac u BG-u zna za Bandžija Jelića, možda slučajno zna za Zafu, a verovatno ne zna ko je Paja, ili neki tamo Neša. A ja nešto nisam siguran da je to realan poredak po sviranju. No ajd sad. Dobar je Točak, naravno da je dobar, ali ajde više, pustite čoveka na miru da odmori malo, ima još gitarista sa ovih prostora.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Gitaristi 'Stara skola' protiv 'Nove skole'

Post by Dushan S » 21 May 2009, 03:43

Duane wrote:mada jes' istina da pomalo svojim ponasanjem i preteranom pojavom kidaju taj mojo... npr meni tocak ima mojo jer malo ljudi zna uopste sta je tip svirao, odakle je, sta radi, ovo ono... isto za roberta johnsona, on je dosao uz vetar... now thats mojo, neka misterija... a sad svi vole da torochu po casopisima, slichkaju se,pokazuju neke forice, vamo tamo... nekako kao da preteruju sa promocijom(koga drugog do sebe)...
Šta ti misliš, ko je bio više puta na naslovnim stranama gitarskih časopisa, Klepton ili Vai? Satriani ili Pejdž? Šta misliš ko je više puta dao intervju? Šta misliš da je Gilbert ili Vai ikad dobio svoj specijal Gitarplejera kao Klepton ili SRV? Ne znam baš koliko su ti realni ti zaključci, evo imam ja ovde metar časopisa, iznenadio bi se ko je promovisan.
i nesto npr sto mi se ne svidja kod gitarista "nove skole", iako je sama tema apsurd, jeste to sto su "solisti"... dakle imate vai-a, satriani-a, buckethead-a, gilbert-a... brdo njih... koje su bendove imali oni? Mr. Big? kaman... jednostavno je i to deo nekog mojo-a, naci bend da bude sjajan nije dovoljno samo da nabacate brdo odlicnih muzicara, nego mora da ima neki "vibe", nesto sto vishe... neam pojma, pejdzh je imao cepeline, richi parpl, hendza eskpirijens, mik je imao stonse... i tako... kao da je ipak muzika postala malko sporty
To što su solisti je dostignuće a ne mana. Ne znam da li si ikada razmišljao o tome, ali niko ne bi popio nikada Hendriksa da je samo svirao a da nije pevao. Nikada ne bi bio popularan evo potpisujem. Isto i za sve ostale. Vai-a je lansirao u orbitu DLR kad ga je doveo u svoj bend nakon izlaska iz Halena, inače ga ne bi bilo na mapi. SVAKOG gitaristu, osim možda par izuzetaka je lansirao bend sa pevačem u orbitu. To što sad neko može samo da radi instrumentalno, to nije mana ili problem, to je dokaz kvaliteta, tj sad neko ne mora da peva da bi bio validan prihvatljiv i slušan. To jest iz onoga što si rekao mogao bi se napraviti obrnut zaključak - Da pejdž nije imao Planta, da li bi bio interesantan? Da Richie nije imao Purple, da li bi bio interesantan? A vidiš Satriani snimio instrumentalni album, jedan, drugi i op, proda desetine hiljada, svaka špica na TV-u Satriani. Znači može se sve gledati iz dva ugla.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Gitaristi 'Stara skola' protiv 'Nove skole'

Post by Dushan S » 21 May 2009, 03:46

dejankuki wrote::1:

Pordzavam !!!
Hvala na podršci! :lol: :ziveli:
Dushane, svaka ti se dala...
Uf, ne dovodi me u iskušenje! :oops: :mrgreen:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Gitaristi 'Stara skola' protiv 'Nove skole'

Post by Duane » 21 May 2009, 17:07

ej sad ispade da ja samo za tocka znam... nie bas tako sunce mu nakalaisano... svi su oni dojaja, zafa(zafu sam sluso iljad puta, razbija), paja(njega sam cuo u vise navrata kako rostilja akustaru ;) cak sam ga juce vidjeo u kikijevom spotu :XD: ), /na kog neshu mislis?(ja mislim na jednog SRVolikog gitaristu :), al neznam jel na njega ciljas)/...

ali ocu da kazem samo jedno... da gitara nije centar univerzuma, da postoje i neki drugi instrumenti isto toliko bitni za bend koliko i on sama... jednostavno me manje privlaci "skroz" instrumentalna muzika i cenim da sam prilicno nekopmetentan da je ocenjujem ili kritikujem vako u cjelosti, pogotovo kad moj post ide iza nekoga ko to poznaje mnogo bolje od svih nas vamo...

jebaga ja sam se odredio nekako ka tom staromodnom pristupu i takav sam, zadrt... cenim da odlican gitarista kao i svaki odlican muzicar treba da ostavi iza sebe odlicne pesme, ne samo instrumentale(umeju da dosade koncerti kao gilbertov npr.. jednostavno treba neki mojo sto rece neko, nesto van skale, van svih knjiga o teoriji, neka melodija za pevusenje nesto tako... koncerti tipa 2 sata gitare su morate priznati malo zamarjuci...), bilo kakve prpl hejzove ili all along the watchtowere, jer je upravo tekst taj koji muzici daje skroz drugaciju dimenziju, nesto vise, zato je meni recimo hendzha bog, meni se njegovi tekstovi skroz svidjaju, misli, neka filozofija, nesto vise... neki balans izmedju tehnicke sposobnosti i nekih inovacija kreacija, neceg novog... naravno negovorim da sto je veca tehnicka sposobnost manja je kreativnost, to nikako... ali o5 da se uspostavi neki balans... recimo malmstin mi deluje kao tip koji moze sve da odsvira, al o5 nemoze da stvori smoke on the wasser... i slicno... mozda ja kenjam previse, al to je ono sto ja mislim, a kontam bolje da stavim to sto mislim vamo, nego da skidam post sa vikipedije ili ultimet gitara :)

evo ja da nevedem neke moje favorite koje vamo u svakom drugom postu pominjem - rory gallagher, hendrix... valjda ce njihova svirka da objasni moj post :D


valjda me je neko razumeo, ako nije... :ziveli:

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Gitaristi 'Stara skola' protiv 'Nove skole'

Post by DrGreenthumb » 21 May 2009, 17:16

Dushan S wrote:Ja ću sad počiniti svetogrđe, i reći da mislim da je Točak najprecenjeniji gitarista ikada u ovim krajevima. Ne zato što nešto nije u redu s njim. Naprotiv, on JESTE sjajan gitarista, i ima jako specifičan unikatan stil, a individualnost je nešto što je retkost kod sviranja gitare. Znači od mene njemu kapa dole. Ali je precenjen jer su desetinama godina puna usta ljudi točka, kao Točak, točak točak. Prvo većina onih koji govore da je točak dobar gitarista nemaju pojma zašto je dobar, to su čuli od nekog drugog ili vole pesme smaka. Kao drugo više mi je apsurdno kakve sam urbane legende čuo koje sve kompletno nastaju jedne iz drugih "Točak je trebao svirati u Purple, ali kad su oni rekli, ajde on je rekao e sad neću", "Točak je jednom svirao u Londonu, i prišao mu je Mark Nofler (ili Džimi Pejdž u drugoj verziji) i poklonio mu se, (ili u v2 rekao mu da je najbolji gitarista koga je ikad čuo)" "Kad su svirali Smak pre Purple-a, Blekmur nije smeo da izađe na binu posle točka, hteli su da otkažu koncert pa su ga jedva ubedili" itd itd. Pobogu. Gde sve samo nađu te priče.
Dakle precenjen je u ustima svih onih koji ne znaju ništa o gitari, ili znaju relativno malo, pa njime ispiraju, ni krivim ni dužnim, usta non stop. Točak je 50% legenda zbog Smaka, zbog autorskog rada, zbog dobrih pesama, i to je ono zbog čega su ga ljudi zaista doživeli kao važnog, ne zbog toga što je negde izašao i svirao pa je neko rekao vauuuu. To što se dakle SLUČAJNO poklapa da je on dobar gitarista a da je i legenda iz smaka, to je druga stvar... To je kao kad bi Kirk Hamet bolje znao da svira i onda svi, kao vauuu hammet legenda, a u stvari vole metal'ku. Ovde su ljudi čak i za Bregovića govorili da je mag gitare u svoje vreme. Zele odsvira najdebilniji taping od tri tona i sva na dupe kao vauuuuu vidi šta radi. Šta zna dete šta je taping a šta sto kila.

A medijska izloženost definitivno utiče na pogrešne zaključke čak i onih koji se kao nešto lože na sviranje. Tako neki klinac u BG-u zna za Bandžija Jelića, možda slučajno zna za Zafu, a verovatno ne zna ko je Paja, ili neki tamo Neša. A ja nešto nisam siguran da je to realan poredak po sviranju. No ajd sad. Dobar je Točak, naravno da je dobar, ali ajde više, pustite čoveka na miru da odmori malo, ima još gitarista sa ovih prostora.
Prvi put, ali na pravom mestu! :1:
:bow:

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: Gitaristi 'Stara skola' protiv 'Nove skole'

Post by friedman » 21 May 2009, 17:21

Dušane, svaka ti je sveta.
Čitao sam i dosta tvojih postova na YuMetal-u, i ne sećam se da si ikad napisao post bez najmanje 10 redova. RESTECP, što bi rek'o Ali G.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Gitaristi 'Stara skola' protiv 'Nove skole'

Post by sinisake » 21 May 2009, 17:37

Tako neki klinac u BG-u zna za Bandžija Jelića, možda slučajno zna za Zafu, a verovatno ne zna ko je Paja, ili neki tamo Neša.
Pa ne zna, naravno. A da l' bi oni znali da odsviraju Ulazak u harem unazad? :mrgreen:

Btw, ko je Nesa, a ko je Zafa? :?:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Gitaristi 'Stara skola' protiv 'Nove skole'

Post by Duane » 21 May 2009, 17:39

zafa je iz fuzzbox-a i ono oprzhi okejzhnal AC/DC tribjut, to razvali posteno, a nisam siguran na kog nesu misli dusan...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest