"Kriterijum je kriterijum..."

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

kide
Posts: 347
Joined: 14 Jan 2009, 03:41
Location: Beograd

Re: "Kriterijum je kriterijum..."

Post by kide » 29 Aug 2009, 02:47

nebojsak wrote:pa jbg, da li ti je bolje da čekaš svoju idealnu imaginarnu figuru 100 godina ili da uzmeš neku/nekog ko će ti makar okvirno odgovarati, makar za početak, i makar joj ti pisao tekstove?
upravo sam imao niz takvih pokušaja ali bezuspešno. ribama smeta što mi je svirka previše hard i sa narodnjačkim motivima. čak su klinke džiberke pre za take varijante ali one odma pitaju za keš, a odakle mi...

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: "Kriterijum je kriterijum..."

Post by Bluesko » 29 Aug 2009, 02:49

Ma nish`,nego mi mnogo bizarna situacija,k`o da me puk`o neko macolom i rek`o "Mali ne seri,no sviraj" :D
Sto je u sustini sustina.... Elem,naabedjivanje izmedju djuda A i djuda B da l` je bolja krempita ili sampita ili da l` je bolji Ibanez ili Fender zbog ovoga ili onoga sad mi deluje poprilicno nebitan element u stvari koja se zove muzika... ^^

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: "Kriterijum je kriterijum..."

Post by MetalFunk » 29 Aug 2009, 02:52

hahahaha
kide, koji si ti kralj :) :)
:ziveli:

kide
Posts: 347
Joined: 14 Jan 2009, 03:41
Location: Beograd

Re: "Kriterijum je kriterijum..."

Post by kide » 29 Aug 2009, 03:05

Bluesko wrote:Elem,naabedjivanje izmedju djuda A i djuda B da l` je bolja krempita ili sampita ili da l` je bolji Ibanez ili Fender zbog ovoga ili onoga sad mi deluje poprilicno nebitan element u stvari koja se zove muzika... ^^
pa tačno je da su muzičari nekad prosto lenji i bezvoljni pa im treba šut u bulju da se pokrenu. to je ono što nebojša ovde pokušava i to je ok. ali ono što on gubi iz vida je mnogi zapravo nemaju talenta ili ideja šta svirati kako s kim itd. zato se kompenzuju raznim varijantama tipa tribute bendova, gear geekovanja, i jalovim raspravama dal je bolji Ibanez ili Jolana.
i molim da se ovo zadnje što sam napiso ne shvati ko prozivka, nisam mislio na ljude sa ovog foruma nego uopšteno.

pa eto nebojša pošto tražiš akciju i konkretne poteze, ako znaš neku ribu koja ima rock bitch u sebi, slobodno mi je preporuči :arrow:

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Re: "Kriterijum je kriterijum..."

Post by Derrick » 29 Aug 2009, 08:20

Gospodo, ja sam godinama (bukvalno) pokušavao da sklopim technical punk bend, i nisam uspeo da nađem apsolutno nikoga. Moj oglas na ovom forumu je ujedno bio moj prvi post ovde (još marta 2007. godine), i možda mi se od tada javilo par ljudi koji su svi hteli da sviraju nekakav HC Punk, Punk Rock, Metal Core.... Jedini ko se javio sa sličnom vizijom/željom je DrGreenThumb (koji, btw, UBIJA koliko dobro svira - od brzog shredding-a, do za'ebanih hvatova, ritmike... :ziveli: )

Ukratko, moja poenta je: Toliko o originalnosti i inspiraciji lokalnih pankera/metalaca/progresivaca. Niko ne želi eksperiment, a ponajmanje kada on od njega zahteva da ozbiljno zasvira svoj instrument, a ne samo da, kao i brdo sličnih bendova poslednjih desetak godina, drlja iste rifove i ritmove sa pola mozga.

Uzgred, Nebojša, pre nekih desetak godina, kada sam tek počinjao da sviram, bubnjar Unison-a (Kuzma) mi je predstavljao (meni i par mojih drugara) neku vrstu autoriteta. Ali beše to daaaavno. Pre uplivavanja u jazz/fusion/latin/progressive vode. :mrgreen: :ziveli:

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: "Kriterijum je kriterijum..."

Post by Doolio » 29 Aug 2009, 10:36

e, derice, ja sam pokusavao deset godina, na kraju sam uspeo samo 'play by e-mail' produkciju sa kritikalom i drugarima:)

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: "Kriterijum je kriterijum..."

Post by cccira » 29 Aug 2009, 12:13

Ne znam, Derrice, mozda je tvoja greska bila u tome sto si skupljao ljude za technical punk bend. Da si se odrekao podzanrovne odrednice mozda bi i nasao nekoga koga bi mozda mogao da edukujes u pravcu technical punka. Ili mozda da si skupio ekipu ljudi koji slusaju sve i svasta i onda vukao inicijativu ka technical punku, mozda bi iz toga i ispalo nesto sto nije nuzno to sto ti zelis da radis ali nesto blisko tome (sto bi mozda u krajnjoj liniji privuklo i veci auditorijum).
I ti Doolio, cini mi se da se ne trudis dovoljno jako :) Kaman men, pises dojaja tekstove, imas ideja, dobro i pevas, siiiiigurno postoji bar jos jedan covek u Beogradu koji bi radio nesto slicno tome sto ti radis. (iskreno ja bih ti se javijo na oglas za bend ali sam tom u trenutku bio vec obavezan)
Nem pojma, dok je moj bend bio uskracen za basistu, ja sam bukvalno svaaaakoga ko bi teoretski mogao poznavati istog, kontaktirao. Desilo mi se par puta i da se upoznajem sa nekim novim ljudima na ovaj fazon:

Osoba A: (pruza ruku) Violeta
Osoba JA: (pruzam ruku) Stefan... Ovaaaj, da ne poznajes nekog basistu slucajno?

Izgledaces kao debil, da, ali se na kraju isplati :mrgreen:

Btw. Nadam se da se necete naljutiti sto se petljam, ovo su samo neki najdobronamerniji komentari

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: "Kriterijum je kriterijum..."

Post by Doolio » 29 Aug 2009, 12:33

a jebiga, par puta sam se nasao sa nekim ljudima, ali je bilo neostvarivo iz raznih razloga, uglavnom to sto nema tih 'ortackih fluida' koji su, barem sto se tice nekog mog saradjivackog i kreativnog senzibiliteta, prilicno bitni za autorski bend. uvek se setim benda koji smo napravili u srednjoj kad niko nije imao pojma ni o cemu, pa je bilo sjajno zato sto smo do jaja drugari...a opet, nisam neki profesionalac, pa da prenebregnem sve faktore osim profesionalizma:)
a i iskren da budem, do jaja sam se istrosio za to vreme i psihicki i motivaciono, tako da sam prilicno prso, sto uz kombinaciju sa sve manje vremena na raspolaganju, dovodi do smora:)

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Re: "Kriterijum je kriterijum..."

Post by Derrick » 29 Aug 2009, 12:54

Pa znaš kako, Ćiro, i ja sam na kraju izgubio živce kao i Doolio.

A žanrovska odrednica je bila neophodna baš da bih izbegao ljude koji možda takvu muziku ne žele da rade. Isuviše vremena sam proveo svirajući po bendovima koji su težili da sviraju ono što ne slušam, ali kao bilo je dovoljno slično, pa sam pravio kompromise. Međutim, vremenom počne da ti bude muka od kompromisa, te sam s tim u vezi i okačio oglas, naveo tip muzike i bendove koji sviraju tako nešto, po principu "bolje ništa nego išta". I dobih ništa.

A da ne govorim da kada god sam hteo da se malo muzika zakomplikuje, doživljavao sam da čujem svakakve izgovore - od "ma, brate, mi sviramo punk rock i nećemo da komplikujemo" (a zbog toga sam i bio "izbačen" iz jednog benda...), pa sve do "brate, mene mrzi da vežbam i sviram dovoljno dobro za ono što želim da sviram" (što će reći da ne želi da svira ono čemu ja težim...)...

Kasnije sam, kao što rekoh, izgubio motiv da tražim ljude za bend. Razmišljao sam da sviram sa DrGreenThumb-om i nas dvojca smo imali prilike da muziciramo po jam session-ima, ali i kod mene u kući. Odlično se "razumemo" i fali nam samo basista. Al' gde naći basistu koji hoće i ume da svira to što mi očekujemo? :? Nama ne treba neko ko ume, nama treba neko ko UBIJA ("barem" kao Brian Robinson iz A Wilhelm Scream-a :mrgreen: ) , :metal: a takvog još nema...
Last edited by Derrick on 29 Aug 2009, 12:56, edited 1 time in total.

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: "Kriterijum je kriterijum..."

Post by MetalFunk » 29 Aug 2009, 12:56

Image
bez ovog, "I LOVE YOU"
:XD:

User avatar
Solomon
Dimension 7
Posts: 2499
Joined: 21 Jan 2008, 20:08
Location: Bijeljina

Re: "Kriterijum je kriterijum..."

Post by Solomon » 29 Aug 2009, 13:41

Derrick wrote:("barem" kao Brian Robinson iz A Wilhelm Scream-a :mrgreen: ) , :metal: a takvog još nema...
eto javljam vam se kad budem kao on :hide:

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: "Kriterijum je kriterijum..."

Post by nebojsak » 29 Aug 2009, 15:56

Derrick wrote: Uzgred, Nebojša, pre nekih desetak godina, kada sam tek počinjao da sviram, bubnjar Unison-a (Kuzma) mi je predstavljao (meni i par mojih drugara) neku vrstu autoriteta. Ali beše to daaaavno. Pre uplivavanja u jazz/fusion/latin/progressive vode. :mrgreen: :ziveli:
O, lepo, preneću to svom dragom burazeru :D

Btw, reklo bi se da je problem u tome što ti pristupaš muzici kao do jaja komplikovanom receptu, sa u mikrogram određenim količinama sastojaka od kojih se ne sme odstupiti (nikad nisam voleo da pravim sufle u rerni i takve stvari, nema mesta improvizaciji). A to 1) će prvo da uplaši svakog kome tako nešto predložiš 2) to nije eksperiment. Eksperiment može da ispadne kad okupiš ekipu istomišljenika, pa riljate i riljate i iz toga ispadne nešto zanimljivo, nešto što niste probali ranije, ovo ono.

Druga stvar - "komplikovano". Kad nekom zadaš tako nešto, automatski si ga zaključao. Mora da bude komplikovano. Valjda se muzika pravi tako što sviraš, svidi ti se nešto što si odsvirao, razrađuješ to dalje sa ekipom i ispadne stvar. Prosta ili komplikovana, svejedno. Ovako, to je čista matematika.

Dakle, pusti žanrovske odrednice koje se još ni na Wiki nisu pojavile i udri.

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Re: "Kriterijum je kriterijum..."

Post by Derrick » 29 Aug 2009, 16:56

Pa, ne baš. Ja ne idem svesno po principu "komplikovano po svaku cenu", već ja spontano pravim takvu muziku. Ja ne volim "projektovanu muziku" tipa Dream Theater, gde se u pojedinim pesmama tačno vidi da su ljudi žrtvovali muziku zarad pokazivanja svoje tehničke potkovanosti, ali volim finu dozu komplikacija. Da bi me razumeo na šta mislim, evo da vidiš na šta se konkretno "ložim" i šta bih da sviram:

http://www.mediafire.com/?wnizvzmztwm

Dakle, ne mora obavezno da bude komplikovano, ali je poželjno. :mrgreen:

:ziveli:

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: "Kriterijum je kriterijum..."

Post by nebojsak » 29 Aug 2009, 17:16

Preslušao.

Ne znam, meni je ovo malo preterano. Čak, nema tu ničeg teškog za odsvirati, ali mi deluje kao onaj noviji CA punk iz sredine devedesetih i naovamo, pa namerno ubačeno seckanja i breakova na tone.

Ja recimo volim da ubacim neočekivani deo/break/harmonijsku modulaciju na par mesta, ali mnogo toga odvlači pažnju sa suštine, a to je pesma.

Ali nije to ono što sam hteo da ti kažem. Stvar je u tome da se ljudi uplaše i odustanu kada im uputiš ultimatum, u konkretnom slučaju ovaj sa tim tvojim tzv. technical punkom, na osnovu 5-6 bendova koji sviraju tu muziku. Bend je interakcija, nema tu naručivanja i ukalupljavanja. Nas petorica u Unisonu slušamo uglavnom vrlo različite vrste muzike, ali kada svi ti uticaju skupe na gomilu, to je bend. Drugo bi bilo recimo da ti napraviš desetak gotovih stvari, i onda tražiš ko će to da ti odsvira. Ali ovako... ni ja ne bih bio raspoložen za saradnju da mi neko dođe i kaže "e, ja bih da sviramo to i to, evo ti ovih 5 bendova da čuješ šta baš hoću". If you get my point.

A pošto sam čuo ovo, evo preporuke za slušanje: All - Allroy's Revenge, recimo.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest