Kompromisi?!

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Kompromisi?!

Post by mislim_stvarno » 29 Aug 2009, 16:19

Evo, malo povucen jednim malim offtopicom sa susedne teme, htedoh da pocnem ovu temu. Zanima me sta mislite.

Znaci, da li ste za kompromise i do koje mere?
Da li je kompromis da svako ima po jednu pesmu koju voli, a da ostale svira preko qrca ili je kompromis gde svi sviramo ono sto nam je ok (znaci ne obozavamo to sto sviramo, ali ni ne mrzimo i ne povraca nam se od toga, najjednostavnije receno zanimljivo nam je)?

Recimo, lik koji je dosao u nas bend, bend koji je imao ideju i cilj kako i sta raditi, prosle zime je posle, lupam, 2 meseca sviranja sa nama (jos se nije ni usvirao kako treba), pocinjao da nas pojedinacno obradjuje kako se neke pesme koje radimo njemu ne rade, kako ih svira preko qrca itd itd... Hteo je da krenemo sa tim da svako kaze po jednu pesmu, pa da to radimo, onda smo pokusali da mu objasnimo da smo tako vec pokusavali da radimo, i da je uvek bilo nekih prepreka. Uvek je dolazilo do toga da neko kaze "Ja necu da radim tu pesmu iz ovog ili onog razloga", i da je ovo sto se sada radi kompromis koji se svima dopada. Na to je on pricao kako smo razmazeni i slicno, ali je ostalo na tome, stvar se smirila kad smo pristali da radimo jednu pesmu za koju je on "veoma vezan", pesmu koja se nije uklapalo po zanru nikako, plus sto je bila skoro pa :povrac: al jbg.

Ja ne smatram kompromisom kada ti sviras nesto preko qrca ne bi li se neko drugi osecao bolje dok to svira. To je zrtva. Kompromis je kada su svi zadovoljni.

I kad sam pocinjao da sviram, najvise sam svirao hard rock, i danas to najvise volim da sviram. Ranije sam mnogo slusao domaci punk, pa sam i pristao da sviram u takvom bendu. Volim punk, pa sto da ne, nije hard al' jbg. Nije moj first choice ali je sasvim dovoljno. Sviram sa jos dva ortaka, i mi cinimo osovinu, srce, oslonac, kako god, ostali se menjaju...

Toliko od mene, malo smaram, al jbg... Sta mislite? :mrgreen:

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Kompromisi?!

Post by Doolio » 29 Aug 2009, 16:31

sto se mene tice, individualno je. znaci, ako vi funkcionisete i ne smarate se, onda ne treba ni analizirati sta se desava:) ako se nesto cimate i smarate (a nije neki zdravorazumski medjuljudski standard), onda cao zdravo, jebiga. sto se mene tice, iz nekog licnog iskustva, za sebe mogu da kazem da mi je najprijatnije kad svako dodje sa idejom ili nekom osnovom (tipa tekst, melodija, matrica, sta god) i onda svi ulecu sa brainstormingom, ali se najvise obraca paznja na onoga koji je zapoceo trip. pa onda sledecu pesmu zapocne neko drugi i tako dalje:) tako je meni bilo najgotivnije i najinteresantnije i najvise fer. interesantno mi je da uticem na neciju ideju i da je zajedno razradjujemo i da pokusavam da se ubacim u tudji trip razmisljanja, a opet, interesantno mi je da vidim kako drugi dozivljavaju moj trip i sta bi promenili u njemu itd. naravno, bitno je da su bendzije dobri drugari.

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Re: Kompromisi?!

Post by Derrick » 29 Aug 2009, 17:05

Složio bih se sa Dooliom, jer to je recept koji bih ja voleo da primenjujem u bendu (kad bih ga imao :ma bravo: ). Mišljenja sam da je to najfer oblik rada i da jedini način da svima bude podjednako zanimljivo je aktivno učestvovanje u kreiranju materijala, a ne samo puko sviranje tuđih ideja. Tako, naprimer, se izbegava situacija da jedva čekaš da "odradiš" pesme koje ti se ne sviđaju da bi svirao svoje. Ja, na žalost, nikada nisam imao prilike (osim delimično u svom prvom bendu sa SSMC-om i ostalim drugarima) da isprobam to u praksi...

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Kompromisi?!

Post by Trooper » 29 Aug 2009, 22:17

Po recima Rorshack-a:
''Never compromise... Not even in the face of Armaggedon''
Salu na stranu, sta znam, sto se tice stvaranja i komponovanja, tu je definitivno brainstorming prava stvar. Dok pri sviranju covera.... Bah, zavisi od situacije. Kasnije cu napisati neki elaborat xD

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Kompromisi?!

Post by Kristijan » 30 Aug 2009, 07:55

Nezgodna stvar u bendu je što najčešće imaš 1 ili 2 zaista aktivna člana, i prava je sreća ako postoji makar 1 koji ima neki jasniji koncept u glavi. Uprkos tome, svi članovi benda smatraju da imaju legitimno pravo da donose odluke o bitnim stvarima, iako to svojim angažmanom nisu zaradili. Pasivni članovi benda su kao zaposleni u državnoj službi u doba socijalizma - smatraju da niko ne može da im da otkaz, da ne moraju da se trude, i da je jedini pravi metod uravnilovka - za tu poziciju im sleduje standardizovana plata, i zaslužuju njen pun iznos nezavisno od realnog doprinosa. To sam video toliko mnogo puta... I s te trane gledano, kompromis je često ustupak blejaču.

S druge strane, kad se u jako retkim situacija potrefi da je 80% benda aktivno, to je prava milina. Ideja ima koliko hoćeš, radi se dosta brzo, radi se sa zadovoljstvom, milina ti je da učiniš ustupak nekome ko se stvarno mnogo trudi i ko je doprineo zvuku benda na svaki način. Ali tada i ne razmišljaš da je to ustupak, to je prosto sastavni deo kreativne saradnje.

Moj zaključak je da pasivne članove benda, posebno ako su u pitanju večiti prigovarači i zanovetala kojima nikad ništa nije potaman, treba odstraniti hitro i bez mnogo emocija. U najgorem slučaju, doći će na tu poziciju isti takav, a uvek postoji šansa da dođe neko bolji.

kide
Posts: 347
Joined: 14 Jan 2009, 03:41
Location: Beograd

Re: Kompromisi?!

Post by kide » 30 Aug 2009, 08:28

Kristijan wrote:Moj zaključak je da pasivne članove benda, posebno ako su u pitanju večiti prigovarači i zanovetala kojima nikad ništa nije potaman, treba odstraniti hitro i bez mnogo emocija. U najgorem slučaju, doći će na tu poziciju isti takav, a uvek postoji šansa da dođe neko bolji.
sjajan post Kristijane, a mudar li si... imam da dodam samo jedan specijalan slučaj, a to je kad se bend sklapa od manje-više anonimnih i poznatih muzičara. problem je što ti poznati po difoltu misle da su aktivni članovi i samim tim se osećaju pozvanim da kadruju. npr. ima ona priča, sada već urbana legenda, kad je Đorđe David odlučio da otpusti ceo bend, gitaristi basistu i bubnjara. nakon niza nesporazuma i neslaganja na probi Đoletu pukne film i podvikne on momcima: ajde marš svi napolje!!! a njih trojica u čudu, zgledaju se, ter će ti jedan, bojažljivo: ali, Đole, ovo je naš bend... mi smo tebe zvali (?!)

to ti je srpski Dejvid Li Rot, rodila ga majka...

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Kompromisi?!

Post by Doolio » 30 Aug 2009, 09:08

Kristijan wrote:Nezgodna stvar u bendu je što najčešće imaš 1 ili 2 zaista aktivna člana, i prava je sreća ako postoji makar 1 koji ima neki jasniji koncept u glavi. Uprkos tome, svi članovi benda smatraju da imaju legitimno pravo da donose odluke o bitnim stvarima, iako to svojim angažmanom nisu zaradili. Pasivni članovi benda su kao zaposleni u državnoj službi u doba socijalizma - smatraju da niko ne može da im da otkaz, da ne moraju da se trude, i da je jedini pravi metod uravnilovka - za tu poziciju im sleduje standardizovana plata, i zaslužuju njen pun iznos nezavisno od realnog doprinosa. To sam video toliko mnogo puta... I s te trane gledano, kompromis je često ustupak blejaču.

S druge strane, kad se u jako retkim situacija potrefi da je 80% benda aktivno, to je prava milina. Ideja ima koliko hoćeš, radi se dosta brzo, radi se sa zadovoljstvom, milina ti je da učiniš ustupak nekome ko se stvarno mnogo trudi i ko je doprineo zvuku benda na svaki način. Ali tada i ne razmišljaš da je to ustupak, to je prosto sastavni deo kreativne saradnje.

Moj zaključak je da pasivne članove benda, posebno ako su u pitanju večiti prigovarači i zanovetala kojima nikad ništa nije potaman, treba odstraniti hitro i bez mnogo emocija. U najgorem slučaju, doći će na tu poziciju isti takav, a uvek postoji šansa da dođe neko bolji.
zato sam ja najlepsa iskustva imao upravo sa bendovima gde su neko poznanstvo, energija i drugarstvo doprinele obrazovanju benda, a ne 'treba mi gitarista' oglasi. moze i tu da se izrodi gotivna saradnja, ali treba da te usere mnogo. mislim, ako vec blejis sa nekim, imas u startu ogromnu bazu za dogovor, razgovor, slicne afinitete, komunikaciju, poverenje, odgovornost, vec provodis vreme sa tom osobom, ne treba nista da 'gradis' itd. zato i nisam mogao da nadjem bend sto godina. ako neko ne zna da svira, naucice, niko se nije naucen rodio, medjutim, ako je neko ko gospodin dzordz dejvid, teraj ga u *****, neces ga oduciti da bude magare.
sto se tice pasivnih zanovetala, naravno, to se podrazumeva, sto se mene tice, to sto je tebi dovoljno, 80%, meni nije, nista ispod 100% ne priznajem:) sta ces koji moj u bendu ako neces da budes aktivan. stavise, ne kontam takve ljude, pa idi radi nesto drugo onda, niko te ne tera.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Kompromisi?!

Post by Critical » 30 Aug 2009, 12:35

Kristijan wrote:Nezgodna stvar u bendu je što najčešće imaš 1 ili 2 zaista aktivna člana, i prava je sreća ako postoji makar 1 koji ima neki jasniji koncept u glavi. Uprkos tome, svi članovi benda smatraju da imaju legitimno pravo da donose odluke o bitnim stvarima, iako to svojim angažmanom nisu zaradili. Pasivni članovi benda su kao zaposleni u državnoj službi u doba socijalizma - smatraju da niko ne može da im da otkaz, da ne moraju da se trude, i da je jedini pravi metod uravnilovka - za tu poziciju im sleduje standardizovana plata, i zaslužuju njen pun iznos nezavisno od realnog doprinosa. To sam video toliko mnogo puta... I s te trane gledano, kompromis je često ustupak blejaču.

S druge strane, kad se u jako retkim situacija potrefi da je 80% benda aktivno, to je prava milina. Ideja ima koliko hoćeš, radi se dosta brzo, radi se sa zadovoljstvom, milina ti je da učiniš ustupak nekome ko se stvarno mnogo trudi i ko je doprineo zvuku benda na svaki način. Ali tada i ne razmišljaš da je to ustupak, to je prosto sastavni deo kreativne saradnje.

Moj zaključak je da pasivne članove benda, posebno ako su u pitanju večiti prigovarači i zanovetala kojima nikad ništa nije potaman, treba odstraniti hitro i bez mnogo emocija. U najgorem slučaju, doći će na tu poziciju isti takav, a uvek postoji šansa da dođe neko bolji.
:bravo: :bravo: :bravo: :bambi: Odlicno sroceno i bolno tacno.
sta ces koji moj u bendu ako neces da budes aktivan.
Je li ti aktivni clanu benda, gde su tekstovi ? ? ? :krstise: :)

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Kompromisi?!

Post by sinisake » 30 Aug 2009, 13:05

to ti je srpski Dejvid Li Rot, rodila ga majka...
:lol: :ziveli:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Kompromisi?!

Post by dejankuki » 30 Aug 2009, 14:18

Hmmm, kompromis...

Prvo teba skontati sta je to kompromis i dokle teba ici sa kompromisima. Naravno ima puuuno situacija kada kompromis moze da radi, ali ima i dosta situacija kada kompromis nije moguc.. jednostavno nece ici.

treba posataviti pre svega sebi tj. svako ponaosob da skonta u glavi dokle je moguce ici sa kompromisima, a onda videti gde su tu drugi..
Na primeru mog doskorasnjeg benda video sam da ponekad.. kompromis bendu cini medvedju uslugu... sa druge strane da nije bilo kompromisa ne bismo sastavili ono vreme koliko smo bili zajedno..

E sad, da li trpeti u bendu slabijeg sviraca, ali radnika i muvalo i nekoga ko ima ideje.. ili trpeti odlicnog sviraca ali pasivca...

ili, trpeti silovanje nad repertoarom i praviti kompromis zarad "ma cuti vazno je da se svira" ili biti nekompromisan i hteti strogo uokviren repertoar ali tesko naci ljude koji su za tu vrstu muzike..

kao sto rekoh, treba videti koliko kompromis pomaze radu benda a koliko odmaze!..

Da, Kristijan rece da treba odstraniti pasivce ili prigovarace.. naravno ali samo ako se vidi da taj ne doprinosi bendu uopste..

Primer 1 pasivac svira odlicno, ali nece da se mesa jer "sta ja sad ima da tupim i da se raspravljam.. Moje je da sviram." da li onda odbaciti takvog?

primer 2 Bundzija non stop predlaze nesto i ima neke ideje .. gura i muva se a svi ga zezaju.. da li on treba da razjuri ceo bend ili da ga drugi isteraju...

Mislim kompromis treba da postoji, ali i granica dokle! moj zadnji odgovor..

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Kompromisi?!

Post by Doolio » 30 Aug 2009, 15:33

pa cekaj, nije isto aktivan clan benda i bundzija, naravno da ne valja nista sto je lose (koja sintagma :mrgreen: )

kritikal:
neam pojma de su, ali ti ces biti prvi kome cu javiti kad nastanu :mrgreen:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Kompromisi?!

Post by dejankuki » 30 Aug 2009, 17:17

Doolio wrote:nije isto aktivan clan benda i bundzija
Hehe, paa npr svi u bendu sem tebe imaju jedan nacin koji po tebi ne valja, a ti se malo bunis i hoces drugacije, npr video si da to kod nekih uspesnih bendova uspeva pa hoces i tvoj bend tako.. npr!! e onda si ti u njihovim ocima bundzija..

koMtas sta hocem reci...

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Kompromisi?!

Post by nebojsak » 30 Aug 2009, 21:10

Zato je bitno non stop biti u toj priči i imati kontakt sa ljudima koji sviraju. Priznajem da nikad nisam imao prilike (a ne bih ni hteo) da tražim čoveka za bend preko oglasa.

Bend je kao tvoja ekipa. Sviraš sa onima koji ti odgovaraju, ne samo svirački i muzički, nego i ljudski.

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Kompromisi?!

Post by cccira » 30 Aug 2009, 21:49

nebojsak wrote:Priznajem da nikad nisam imao prilike (a ne bih ni hteo) da tražim čoveka za bend preko oglasa.
Ok, ali ne iskljucuj mogucnost da se sa nekim koga tako pronadjes, mnogo dobro skapiras :ziveli:

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Kompromisi?!

Post by mislim_stvarno » 30 Aug 2009, 22:31

cccira wrote:
nebojsak wrote:Priznajem da nikad nisam imao prilike (a ne bih ni hteo) da tražim čoveka za bend preko oglasa.
Ok, ali ne iskljucuj mogucnost da se sa nekim koga tako pronadjes, mnogo dobro skapiras :ziveli:
Ljubav na prvi pogled (ton)?! :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest