Forma sonate...

Moderators: Critical, Trooper

vlada3p
Posts: 3
Joined: 21 Mar 2009, 20:59

Forma sonate...

Post by vlada3p » 02 Apr 2009, 17:13

Da li bi neko bio ljubazan da mi ovde napise sve sto zna o formi sonate, temama i njihovom tonalitetu, ekspoziciji...?

Zil0t
Posts: 20
Joined: 18 Mar 2009, 22:18

Re: Forma sonate...

Post by Zil0t » 02 Apr 2009, 17:35

Било би добро да нађеш књигу *Музички облици* од Сковрана (Перишић и Сковран су аутори). Дебела бела књига рађена Typewriter фонтом (као да је куцана на машини). Тамо имаш доста тога. Написао бих ти нешто, али одавно сам то учио, заборавило се... :)

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Forma sonate...

Post by Ylvaon » 03 May 2009, 03:30

Sonatna forma je bitematska struktura i deo je sonatnog ciklusa. Sastoji se od tri veca odseka:

I Ekspozicija
Sledi semu: izlaganje prve teme u osnovnom tonalitetu, most, izlaganje druge teme u dominantnom tonalitetu, kadenca

II Razvojni deo
Gradjen na materijalu ekspozicije ili na novom materijalu, moze biti raznih prostih i slozenih oblika

III Zavrsni odsek
Izlaganje prve teme u osnovnom tonalitetu, most, izlaganje druge teme u osnovnom tonalitetu, eventualno coda i zavrsetak

Najcesci tempo je allegro - otud naziv "Sonatni allegro''. Ova shema je uprosten prikaz kojeg se ne drzi verovatno nijedna sonata. Apsolutno ti ne mogu na forumu reci sve sto znam o sonati.

Uragan Katrina
Posts: 42
Joined: 21 Dec 2008, 22:07
Location: Zrenjanin

Re: Forma sonate...

Post by Uragan Katrina » 30 May 2009, 22:08

Inace taj zavrsni odsek se naziva repriza, ali ok, moze i tako. Mozda ga ne bi trebalo tako zvati, a obzirom na to da se tako naziva poslednji deo u razvojnom delu...
Ako ne znas bas nista o sonati, bolje bi bilo da uzmes knjigu Muzicki oblici koju je pisao Milan Mihajlovic, ona je jednostavnija i lepse napisana, samo nema toliko detalja kao Periciceva.

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Forma sonate...

Post by Ylvaon » 30 May 2009, 22:32

Jeste, repriza, tako se formalno zove... Zaboravio.

Otkud Miha pisao Oblike? A ni za Pericica nisam znao... Samo za Skovranovu knjigu znam, odatle sam ja to ucio...

Uragan Katrina
Posts: 42
Joined: 21 Dec 2008, 22:07
Location: Zrenjanin

Re: Forma sonate...

Post by Uragan Katrina » 30 May 2009, 22:35

Mislim da su Pericic i Skovran zajedno pisali tu knjigu. A za Mihajlovica znam, jer sam ucila u srednjoj iz nje. To je vise kao prirucnik, vrlo je kratka i jednostavna, za pocetnike.

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Forma sonate...

Post by Ylvaon » 30 May 2009, 22:41

Da, moguce za Skovrana/Pericica... Nesto u predgovoru je pisalo, kao, kad je Skovran umro da je to neko sredjivao, moguce Pericic...

Hehe, pa nisam znao da Miha pise jednostavne prirucnike, bas cu ga pitati... Nije mi delovao da je u tom fazonu... :)

Uragan Katrina
Posts: 42
Joined: 21 Dec 2008, 22:07
Location: Zrenjanin

Re: Forma sonate...

Post by Uragan Katrina » 30 May 2009, 22:42

Zaboravila sam da pitam-sta ti je znacilo ono da razvojno deo moze biti razlicitih prostih i slozenih oblika?

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Forma sonate...

Post by Ylvaon » 30 May 2009, 22:44

Pa moze biti dvodelna pesma, trodelna pesma, prelazni oblik, slozeni dvodel/trodel, rondo, fragmentarna struktura... Sta god hoces, prakticno.

Uragan Katrina
Posts: 42
Joined: 21 Dec 2008, 22:07
Location: Zrenjanin

Re: Forma sonate...

Post by Uragan Katrina » 30 May 2009, 23:06

Izvini, ali sad si me skroz zabunio-razvojni deo u sonatnoj formi moze da bude u obliku ronda i svega ovoga sto si nabrojao? Zar nije sastavljen iz uvodnog, centralnog i zavrsnog odseka, s tim da uvodni moze biti izostavljen (uglavnom u romanticnoj sonati) ???
I da, na kraju ekspozicije se nalazi zavrsna grupa koja potvrdjuje tonalitet ekspozicije, odnosno reprize...

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Forma sonate...

Post by Ylvaon » 30 May 2009, 23:10

Pa, pazi, razvojni deo sluzi za razvoj materijala, imas ti malecke sonate gde je razvojni oblik jedna recenica, nekad cak i samo 2 takta, a imas i gigante gde je razvojni deo skoro komad za sebe... Ja nisam nikakav analiticar, mrzim analizu, tako da ne mogu da ti kazem: to se nalazi tu i tu, u toj i toj sonati, ali mogu da napravim sonatu u kojoj je razvojni deo bilo sta od toga sto sam napisao... Tako da, to se moze uraditi, sad, da li je to neko vec uradio, ne mogu da kazem, ali mislim da jeste.

To sto ti kazes moze isto biti jedan od slucaja, ali nije jedini.

Moze, moze i koda da bude, i miksolidijsko istupanje, i pedal na dominanti ili tonici...

Poenta: nema pravila. :>

Uragan Katrina
Posts: 42
Joined: 21 Dec 2008, 22:07
Location: Zrenjanin

Re: Forma sonate...

Post by Uragan Katrina » 30 May 2009, 23:18

Ok, kapiram, ali mislim da je to vec u pitanju slobodniji oblik sonate, onaj klasicni se ipak drzi pravila. Zasto mrzis analizu? Priznajem da ljudi nekad preteruju i pokusavaju da ''iseckaju'' muzicko delo, sto je monstruozno, ali da nema analize muzickog dela, ne bi mogao da komponukes, tj. bi mogao, ali bi sve bilo u nekim slobodnim i apstraktnim formama. Slusaocima ipak treba prezentovati muzicki materijal u nekoj formi, inace oni nece biti spremni da percipiraju muzicko delo onako kao kompozitor, posebno ako se radi o muzicki neobrazovanim ljudima.

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Forma sonate...

Post by Ylvaon » 30 May 2009, 23:27

Pa nisi specifirala na koje sonate mislis. Kad kazes sonata, ja pomislim na Skrjabina, cak Buleza, a ne na Mozarta... A opet, postoje i pret-klasicne Sonate, recimo Scarlattijeve, koje opet imaju neke druge odlike, a imas i barokne sonate... A iskreno, ni klasicna sonata se ne drzi "pravila", zato sto pravila ni ne postoje, vec su ona uvedena kao neki standard NAKON pisanja dela i nakon tog stila, kako bi se materijal lakse proucavao. Zgodnije je kad postoji standard, ali ja ruku dajem da Bah nije pisao fugu onako kako danas pisu deca u skoli.

Analiza mi je dosadna. Prosto, nije mi zanimljiva i nista ne ucim slusajuci analizu na skolski nacin, nazalost... Pogotovo me (vise) ne interesuju stari oblici, koji su ovde na jelovniku celo skolovanje. Nije istina da ne bih mogao da komponujem, bas kao sto postoji urodjen osecaj za melodiju, ritam i ostalo, tako postoji i osecaj za formu... Bar ja tako mislim, a posto tako radim, to je i potvrdjeno... Slobodna forma je antiforma. To je nabacivanje, tu nema nikakvog formalnog misljenja. Kad neko kaze: "Ej, znas, to sam ja u slobodnoj formi...", to u prevodu znaci: "Svirkao sam dok mi se svirkalo i dok mi lepo zvucalo... A onda sam zapisao..." To ja ne priznajem kao formu.

Materijal se uvek prezentuje u nekoj formi ili pak antiformi. To se ne moze izbeci. Tako su nam mozgovi namesteni. Kompozitor takodje ne moze da percipira delo van forme, tako da nema teorije da bude servirano delo bez forme... A sto se tice neobrazovanih ljudi, postoji granica koja deli pozoriste od karata preko sindikata za Sovinisticku Farsu 32... Nju ne treba preci ni po koju cenu.

Uragan Katrina
Posts: 42
Joined: 21 Dec 2008, 22:07
Location: Zrenjanin

Re: Forma sonate...

Post by Uragan Katrina » 30 May 2009, 23:34

Mislila sam na klasicnu sonatu, jer sam mislila da je na tu sonatu mislio i onaj ko je postavio temu. Ja se potpuno slazem sa tim tvojim stavom, ali nije svako sposoban da komponuje tako kao ti, pa im onda trebaju neka ''ogranicenja'' uslovno receno, kao sto je forma. Danas je svakako tesko govoriti o formi, ako se misli na klasicni izraz, ali postmoderna u principu nedozvoljava da se ''ubaci'' u bilo kakve obrasce.

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Forma sonate...

Post by Ylvaon » 30 May 2009, 23:37

Pa, ok, ali covek isto ima post u kome se raspituje za takmicenja kompozicije, tako da pretpostavljam da mu treba i nesto vise od toga. Pa, verovatno da nije, zato i nisam rekao da je analiza losa, samo da je ja licno ne volim. Ona treba da postoji, muzikolozima verovatno puno sluzi, ali prosto nije moj cup of tea, sto bi se reklo. Bas naprotiv, postmoderna sve dozvoljava, samo ako je pametno.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest