Klavir,početnici,pitanja.

Moderators: Critical, Trooper

aresgm87
Posts: 11
Joined: 09 Sep 2011, 21:37

Re: Klavir,početnici,pitanja.

Post by aresgm87 » 11 Sep 2011, 13:33

Cilj mi je da sviram klavir, znam da je problem taj osecaj...skupicu para do kraja novembra da uzmem neki pristojan elektricni klavir. Videh onaj m-audio 24 000 ima kaze hamer dirke i 88 dirki, pitao sam u jednoj temi ako neko zna nesto o njemu, kakav je osecaj....Meni samo treba midi izlaz, izlaz za slusalice, i da ima tezinu dirki kao na klaviru, i da mi se ne pokvari :?

Kristiko
Posts: 777
Joined: 31 Jan 2009, 02:43
Location: Beograd, Srbija
Contact:

Re: Klavir,početnici,pitanja.

Post by Kristiko » 11 Sep 2011, 14:30

aresgm87 wrote:Cilj mi je da sviram klavir, znam da je problem taj osecaj...skupicu para do kraja novembra da uzmem neki pristojan elektricni klavir. Videh onaj m-audio 24 000 ima kaze hamer dirke i 88 dirki, pitao sam u jednoj temi ako neko zna nesto o njemu, kakav je osecaj....Meni samo treba midi izlaz, izlaz za slusalice, i da ima tezinu dirki kao na klaviru, i da mi se ne pokvari :?
http://m-audio.com/products/en_us/ProKeys88sx.html

Je l' misliš na ovaj?

aresgm87
Posts: 11
Joined: 09 Sep 2011, 21:37

Re: Klavir,početnici,pitanja.

Post by aresgm87 » 11 Sep 2011, 21:03

Taj taj :) za njega imam para , ali nesto mi se cini da to nema otezane dirke kao na klaviru, sto pise 88-note semi-weighted :| ... to mi je najbitnije. Il da skupljam za yamahu .... Aj zvuk manje vise, meni kao pocetniku i ne smeta mnogo, a i imam neke sennheiser od brata pa valjda ce lepo da se cuje...

Kristiko
Posts: 777
Joined: 31 Jan 2009, 02:43
Location: Beograd, Srbija
Contact:

Re: Klavir,početnici,pitanja.

Post by Kristiko » 12 Sep 2011, 16:12

aresgm87 wrote:Taj taj :) za njega imam para , ali nesto mi se cini da to nema otezane dirke kao na klaviru, sto pise 88-note semi-weighted :| ... to mi je najbitnije. Il da skupljam za yamahu .... Aj zvuk manje vise, meni kao pocetniku i ne smeta mnogo, a i imam neke sennheiser od brata pa valjda ce lepo da se cuje...
Ne znam kakav je tačno osećaj na ovom modelu al' super bi bilo da ga probaš što pre. Obično kad ima oznaku "X" u imenu, to je klavirska dirka al' sad tu ima raznih nijansi. Ovaj model ima pedalu, što je kul, MIDI da te Bog vidi. Trebaće ti stalak i stalak za note al' to možeš lako da improvizuješ. Jedino mi je sumnjivo to što je po meni 24,000 din. premalo za bilo koji model sa približno pravom kl. dirkom, obično su to veće cene u pitanju. :)

baff85
Posts: 7
Joined: 12 Jan 2012, 22:28

Re: Klavir,početnici,pitanja.

Post by baff85 » 13 Jan 2012, 22:39

Ljudi, treba mi pomoc vas muzicara. Naime, sto se tice muzike ja sam jedan teski arhiduduk-tutumrak. jedva da note znam, i to od ono sake jada sto sam ucio u osnovnoj da sviram frulicu.

e sad. Iz jednog vrlo odredjenog razloga sam se zainatio da naucim da sviram jednu pesmu na piano, tacnije Nuvole bianche od Ludovico Einaudi-a.
Pribavio sam neki sintisajzer - kinesko sranje, ako sam dobro provalio od 4 oktave. i poceo da vezbam.
posto ne znam note, radim pomocu tutoriala sa you-tube-a, evo:

http://www.youtube.com/watch?v=Ng_sh34- ... re=related

i ja odlucih da prvo naucim jednu ruku, samo desnu, pa rekoh onda cu levu da sinhronizujem. i naucih ja tu desnu dosta lepo, ali sad kad pokusavam i levu, ma katastrofa, vrlo sporo i tesko mi ide.
Kao da nista nisam ni naucio sa levom, al bukvalno. a samo sa levom znam vec skoro napamet... :(
Imate li nekih saveta za mene??? Vremenski sam ogranicen da naucim pesmu - na nekih 6 meseci od danas - plafon 6 meseci.

i sad imam jos jedan novi problem... sad kad treba svirati sa obe ruke, ima zvukova koji se stvaraju sa 5 stisnutih dirki istovremeno. a ovaj kinez pri takvom dogadjaju za jednu dirku (kad su vec druge 4 stisnute) daje totalno drugaciji ton. e sad, interesuje me jer to zbog toga sto je u pitanju kinesko sranje, ili je nesto drugo problem? i za koje pare mogu da nabavim nesto pristojnije, ali najjeftiniju mogucu varijantu, polovno, ali da radi stvar, da mogu da vezbam...?

Hvala unapred, ko god da mi odgovori. bas sam se obradovao kad sam video da ima ovakav forum... pozz

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Klavir,početnici,pitanja.

Post by Ylvaon » 13 Jan 2012, 23:45

1. Klavir se ne uci i ne vezba tako, zato ti je tesko.
2. Ako vec moras tako da radis nadji najsporiji moguci tempo pri kojem mozes da odsviras pesmu pristojno (ma koliko bio spor), pa ubrzavaj postupno.
3. Vezbaj izuzetno malo parcice jedan po jedan, pa kasnije sklapaj (mozda cak takt po takt, ili par nota po par nota - ali obema rukama).
4. To sto se desava je zbog toga sto koristis kinesko sranje.
5. Nesto pristojnije je od stotinjak i nesto evra pa navise.

baff85
Posts: 7
Joined: 12 Jan 2012, 22:28

Re: Klavir,početnici,pitanja.

Post by baff85 » 14 Jan 2012, 01:21

Hvala mnogo na brzom odgovoru, i hvala na savetu kako da ovladam tehnikom.
moze li jos jedan savet oko toga koju marku elektricnog piana (ili sta vec) i koji model treba da gledam da kupim? Gde da gledam? Novo ili polovno?
Video sam da CASIO pravi i takve aparate, a ja sa tom markom imam vrlo pozitivna iskustva iz nekih drugih domena, sta velis?
Nije nemoguce da cu ga kupiti, iako moji ukucani ce verovatno posizeti kad cuju da cu da dam 100+ evrica za klavijaturu, ili sta vec, a znaju da sam sa muzikom "niđe veze".

Naime, voleo bih da naučim da sviram tu pesmu, da bih ga svojoj dragoj odsvirao na venčanju, koje bi trebalo biti ove godine, ako Bog da, pa kao iznenađenje...
Eto da vam otkrijem svoj motiv. Hocu da se zenim, pre nego nas zadesi smak sveta :)

hvala unapred veterane, zanimljive slicice face from the dark

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Klavir,početnici,pitanja.

Post by Ylvaon » 14 Jan 2012, 05:26

Pa nije to elektricni klavir o cemu pricas (red velicina oko 100e), vec sintisajzer, i to losiji :) Nisam se time bavio, ali Casio je verovatno ok, Yamaha isto. Naravno, koliko para toliko muzike, ne ocekuj da ce ti to sacekati unuke, ako se odlucis da se bavis time, jednom ces morati da ponovo dresis kesu.

Ako je samo za tu jednu priliku, zavisi na cemu ces svirati (na vencanju)... Ako ce to biti neki pravi klavir, probaj da nadjes sintisajzer sa realnom velicinom (sirinom) dirki, tj. da odgovaraju klavirskim, jer bi to moglo malo da te zezne. Naravno - pre svadbe nadji negde pravi pravi klavir i probaj definitivno, da se ne blamiras (desavalo mi se, nisam klavirista) :)

Nema na cemu, zivio ti, pozdravi buducu zenu!

baff85
Posts: 7
Joined: 12 Jan 2012, 22:28

Re: Klavir,početnici,pitanja.

Post by baff85 » 14 Jan 2012, 12:31

Nece biti klavir... Na vencanju ce muziku izvoditi ziva muzika, a jedan je klavijaturista (to su vec tradicionalni obicaji u mom gradu - bez toga ne moze).
Tog coveka sa klavijaturom poznam, ima neku ogromnu klavijaturu marke Korg, pa bih svakako pre dogadjaja otisao do njega da par puta isprobam na tome da odsviram, kontam da se moze na tome podesiti piano, jel?

Znam i ja da bi lepse bilo kad bih to odradio na svadbi na klaviru, ali nema trika da klavir namestim u salu za svadbe. iako imam jednog prijatelja koji ima neki prastari ogromni klavir... Iako - verovatno je rastiman, a i bojim se da bi se raspao, jer se sa tog mesta nije pomerao minimum 15 godina. Tako da ce morati da se odradi na toj klavijaturi, a svakako cu se pobrinuti da izbegnem blamazu, o tom sam vec razmisljao.

Jasno mi je da sintika za 100e je kanta "ofkors", jer taj moj poznanik je svoju klavijaturu platio 2000e, kad sam cuo "zakrstio sam se i cudio" :)
Nego ne rece mi gde bih trebao da trazim taj neki CASIO iili YAMAHicu....? polovno ili novo?

Hvala brate! :bow:
pozdrave zaboravi, ljubomoran sam covek :lol:

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Klavir,početnici,pitanja.

Post by Ylvaon » 14 Jan 2012, 14:13

A, pa ok, ne mora da bude klavir, poruka je bila: na cemu god da ces svirati, probaj za svaki slucaj, da ne bude stani-pani :)

Ima i skupljih, veruj mi :) Pa mozes gde god hoces, ne znam u kom si gradu i da li postoji neka muzicka kuca, mozes i polovno, preko oglasa ili interneta... Samo proveri da li radi i to je to, manje vise...

Nema na cemu i nema razloga ljubomori, ne bih pipnuo tudje pa makar crko! Sve najbolje zelim :)

baff85
Posts: 7
Joined: 12 Jan 2012, 22:28

Re: Klavir,početnici,pitanja.

Post by baff85 » 30 Jan 2012, 12:57

Hvala druže. Aaa, svaka čast za tu pravoslavnu izreku da nećes tudje. Ma nisam ljubomoran, i ja se samo šalim. žena nije na lancu, niti je imovina,
ako ona neće s čovekom, može on da ljubomoriše i da svojata koliko hoće - džabe. što moj ćale često zna reći: "ženi je najmanje teško da digne suknju" :lol:
Ne slažem se skroz sa tim, ali ima istine, po mom mišljenju...

E - a što se tiče klavijature, de pomozi mi još (stvarno te smorih - ali znaš kako kažu: iz bunara se vuče dok god ima vode :D )
Za pesmu Nuvole bianche mi treba sprava od minimum 4 oktave (a to bi bilo ako sam dobro shvatio 4x5 crnih dirki...)?
Snimio sam neku yamahu sa 4 oktave, pa se nešto meškoljim... hvala.

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Klavir,početnici,pitanja.

Post by Ylvaon » 30 Jan 2012, 15:12

Da, 4x5 crnih je cetiri oktave :) Mislim da neces narocito puno skuplje ako nadjes nesto od 5, pa ni 6 oktava, a mislim da su sa 6 oktava standardne pa da ih zato i ima. Ako te ne mrzi, pogledaj jos malo, imas vise dirki za ne mnogo vise para, a i lakse ces prodati kasnije. Ako te mrzi - pazari ovo :)

baff85
Posts: 7
Joined: 12 Jan 2012, 22:28

Re: Klavir,početnici,pitanja.

Post by baff85 » 01 Feb 2012, 08:19

Ok, Hvala. Dobro si mi ukazao na to. Jer sad sam skontao da za Nuvole bianche treba samo 4 oktave, ali za ostale pesme koje su mi isto dopadljive i postoje
tutoriali uglavnom treba 5 ili 6 oktava... No dobro, meni ce samo za tu jednu trebati minimum 6 meseci vezbe, tako da za trenutne apetite moze biti dovoljno i ovo, ali svakako cu jos pogledati. pozz...

baff85
Posts: 7
Joined: 12 Jan 2012, 22:28

Re: Klavir,početnici,pitanja.

Post by baff85 » 15 Feb 2012, 23:27

Ylvaone, druze lica iz tame :)

de jos me posavetuj/ispravi, posto sam proucavao malo taj svet klavijatura, da bih dosao do zakljucka sta je ono sto bi mi odgovaralo za moje trenutne potrebe...

Znaci ja sad pri kupovini neke obicne klavijature za vezbanje piana, trebam gledati da podrzava piano ton - sto ima svaka igracka danas, da ima minimum 8-polifoni ton, i minimum 4 oktave, a pozeljno je 5 ili 6. u sustini, koliko sam shvatio to sve ima skoro svaka yamaha iz 90tih godina proslog veka :), ili neki osnovni CASIO oznake CTK, i to bi ispunjavalo moje skromne zahteve, zar ne?
e sad jos:

1. da li mi je bitno za ucenje klavira da aparat podrzava takozvani "touch response", tj da se jacina zvuka cuje zavisno od jacine stisnute dirke?
2. da li mi je bitno da klavijatura ima sustain pedal, i cemu to ustvari sluzi?
3. koliko je vazno za mene arhiduduka-tutumraka da klavijatura ima MIDI in-out, posto ja svakako imam u planu uciti sa programa "Synthesia", u pocetku samo gledajuci kako se stiskaju dirke, a kasnije bih mozda i poceo uciti note te svirati sa "sheetova", tj kako ja to ucih u osnovnoj iz "kajdanke" :D

Hvala ti na podrsci, verovatno ti se necu moci oduziti za to... :zzz:

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Klavir,početnici,pitanja.

Post by Ylvaon » 16 Feb 2012, 09:39

1. Touch response je dvosekli mac. S jedne strane imas realnost - ali koja je najcesce relativno lose uradjena (pogotovu na jevtinim klavijaturama). Sa druge strane imas to da ti nisi pijanista i da ce ti verovatno ton biti slab (pritisak dirke), pogotovo u frci... :) Mislim da je najbolje da vidis neki instrument koji to ima ali koji moze da ga iskljuci.
2. Pa, bitno je... To ti je na klaviru pedala koja podize prigusivace tako da ton traje i nakon pustanja dirke. U praksi - to ti da lep tepih tonova kada se pravilno koristi, nesto kao podlogu, pad, ako hoces. A isto - sluzi da zamaskira brljavljenja :) Lose je to sto se mora navezbati, a moze biti tesko pocetnicima... Suma sumarum: nije neophodno, ali je korisno.
3. Nimalo :) Ti mozes gledati dirke sa ekrana i ponavljati na synthu, ne treba ti komunikacija instrument-racunar.

Nema na cemu, ni ne treba ;)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest