Kompozicije za klasičnu gitaru

Moderators: Critical, Trooper

Post Reply
Trulex
Posts: 12
Joined: 29 Nov 2007, 10:49

Kompozicije za klasičnu gitaru

Post by Trulex » 29 Nov 2007, 10:52

Jel ima neko neki link za klasične kompozicije za gitaru, znači neki mp3 samo da se čuje, konkretno imam knjige od Vjekoslava Andreea "Zbirka kompozicija za gitaru" pa bih hteo da čujem te kompozicije, jer ovako je malo teže samo po notama nabadati, može i neka druga preporuka za knjigu sa audio zapisom iz klasične muzike ako to uopšte postoji.
Hvala unapred
Pozdrav

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 29 Nov 2007, 11:45

imam ja neke torrent documente. mogu ti to poslati pa da skines

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 29 Nov 2007, 13:46

Ne shvatam ovo po notama nabadati. U notama sve pise...

Trulex
Posts: 12
Joined: 29 Nov 2007, 10:49

Post by Trulex » 29 Nov 2007, 14:34

Bluesman wrote:Ne shvatam ovo po notama nabadati. U notama sve pise...
Pa ja sam samouk i lakše mi je da prvo čujem kompoziciju pa onda da je sviram po notama , imama 36 god i sviram iz hobija i samo za svoju dušu.
Pozdrav

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 29 Nov 2007, 22:45

Ljudima koji nisu skolovani muzicari tesko je da osete i da prepoznaju muziku samo kroz note. To je hteo da kaze. Zato mu je lakse da cuje - svirace po notama, ali ce iz muzike cuti koja je naglasena, koja nije, kojim tempom idu kresenda i dekresenda itd, koji je tempo same kompozicije..

m@T@
Posts: 274
Joined: 14 May 2007, 23:09

Post by m@T@ » 30 Nov 2007, 02:43

probaj malaguena ... vrlo lepa kompozicija ...

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Kompozicije za klasičnu gitaru

Post by Ylvaon » 18 Dec 2007, 21:15

Malagueña je suvise siroka odrednica... Sto kaze Wiki:

"Malagueña may refer to:
* A Venezuelan genre of folk music, Malagueña (genre).
* The flamenco palo or style, Malagueñas (flamenco style).
* The sixth movement of the Suite Andalucia by Ernesto Lecuona, Malagueña (song)
* The second movement of Dmitri Shostakovich's Fourteenth Symphony.
* Spanish composer Isaac Albéniz composed a "Malagueña", which is a piece from his famous piano composition Espana, Opus 165."

U sustini, to je pre forma nego konkretno delo. U klasicnoj muzici naziv upucuje pre svega na karakter kompozicije, s tim da (uglavnom) nema nijednu odrednicu koja specifira da se radi o BAS TOJ kompoziciji. Recimo, najcuveniji takav primer je cuveni "Adagio"... Uglavnom se misli na Adagio Tomasa Albinonija, medjutim, Adagio je oznaka za tempo i karakter, tako da reci samo "Adagio", ili "Malagueña" nije nikako dovoljno, kao kada bi rekli "Her Ghost in the Fog" (Cradle of Filth), sto jasno specifira tu i tu pesmu. Zato je neophodno navesti pre svega autora, a s obzirom da su uglavnom u pitanju stavovi vecih ciklicnih dela, pozeljno je navesti i ime tog dela (npr: Beethoven, Ludwig van - Simfonija #5, c moll - I Allegro con brio).

Najcuvenija gitarsko delo je mozda 'Concierto de Aranjuez' Joaquina Rodriga. Cuven je i mnogo puta obradjivan njegov drugi stav. Veliki i interesantni opus ostavio je i Heitor Villa-Lobos, brazilski autor, zatim Spanci Francisco Tárrega, Isaac Albéniz, Enrique Granados. Za ljubitelje klasicizma (doba Mozarta, Haydna, Beethovena), postoje dela Giuliania Maura, Antonia Vivaldia (gitarski repertoar, kao i priprema mandolinskih dela za izvedbu na gitari), zatim brojne transkripcije Bachovih dela prilagodjenih gitari, itd... Mozda je malo manje poznato da je Paganini bio takodje i vrstan gitarista... U njegovom opusu postoje dua za violinu i gitaru.

Sto se tice snimaka, za ljude sa ovih prostora uglavnom su najekonomicniji MIDI fajlovi, mali su, brzo se skidaju, a odlicni su u svrhu procesljavanja u potrazi za onim sto vas najvise zanima. I, naravno, besplatni su. Ako vam se svidi, nadjite disk sa dobrim snimkom dobrog izvodjaca i dobrog dirigenta (ako postoji i orkestar), i kupite.

MIDI sajtovi:

Cisto gitarski sajt: http://www.classicalguitarmidi.com/
Pregledan, ne zahteva clanstvo: http://www.classicalmidiconnection.com/
Moj omiljeni, najveca baza, zahteva clanstvo, limit na download 5 fajlova dnevno: http://www.classicalarchives.com/

Trulex
Posts: 12
Joined: 29 Nov 2007, 10:49

Re: Kompozicije za klasičnu gitaru

Post by Trulex » 19 Dec 2007, 00:40

Hvala Ylvaon.

radioholik
Posts: 3
Joined: 04 Sep 2008, 14:11

Re: Kompozicije za klasičnu gitaru

Post by radioholik » 19 Sep 2008, 14:09

Gary Rodriguez!
Interpretacije nisu bravura, ali lik se stvarno potrudio i vredan je poštovanja. Sajt od velike pomoći za samouke.

http://www.soundclick.com/bands/default ... dID=840474

Spino
Posts: 99
Joined: 23 Aug 2006, 19:33

Re: Kompozicije za klasičnu gitaru

Post by Spino » 17 Oct 2009, 18:47

Nema dosadnije muzike nego za klasicnu gitaru. 95% cisto smece. Mozda je solo flauta gora...

Trulex
Posts: 12
Joined: 29 Nov 2007, 10:49

Re: Kompozicije za klasičnu gitaru

Post by Trulex » 18 Oct 2009, 14:00

Pretpostavljam da si preslušao sve kompozicije za klasičnu gitaru i da ti je mnogo dosadno po ovom kišnom vremenu kada možeš nešto tako da napišeš u temi posle godinu dana od njenog poslednjeg posta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest