Šta mislite o ovim violinama

Moderators: Critical, Trooper

Post Reply
Marko85
Posts: 18
Joined: 11 Mar 2011, 15:41

Šta mislite o ovim violinama

Post by Marko85 » 08 Oct 2011, 23:16

E, ovako...

Bio sam na sajtu jedne muzične prodavnice i iznenadio sam se kada sam video za koliko male pare (ima i za oko 6000 dinara) mogu da se kupe neke violine jer sam očekivao da jedna prava violina (koja nije igračka) dosta više košta.

Inače, klasičnu muziku stvarno volim, često idem na koncerte i jako bih voleo da sviram nešto, a pogotovo mi se sviđaju klavir i violina.

Razmišljao sam da kupim neku klavijaturu koja bi mi bila kao neka zamena za klavir, ali kvalitetnije klavijature koje imaju dovoljan broj dirki da se na njima svira nešto ozbiljnije i čije dirke daju otpor sličan dirkama na klaviru nisu baš jeftine.

Sada razmišljam da počnem da skupljam pare za neku od tih jeftinih violina koje sam video na tom sajtu, ali me zanima da mi neko ko se razume u violine kaže koliko je to kvalitetno. Ne treba meni za početak neka vrhunska violina, ali ipak hoću da bude relativno pristojnog kvaliteta i da zvuči OK za jednu violinu za učenje.

Evo o kojim modelima je reč:

Aster V 4/4 (za nju nisu stavili opis na tom sajtu) - 5990 din

Stagg VN-4/4 - 7788 din
Opis sa sajta:
4/4 violina od javorovog drveta u standardnom mekom koferu.

Tradicionalno ručno rađene od odabranog drveta is strane veštih majstora - građene od kvalitetnih materijala, ove violine dolaze sa gudalom i voskum u svom koferu. Karakeristike Stagg 4/4 violine su: gornja ploča od smreke, stranice i leđa od javora, vrat od javora, metalni mostić sa 4 fine čivije, ebonizovan fingerboard.
ili se ipak više isplati da se uzme ovakva:

Gewa Violin Allegro - 4/4 - 19499 din
Opis sa sajta:
Red brown transparent varnish
Inserted purfling
Ebony fittings
Original Aubert bridge
Wittner fine tuning tailpiece
Thomastik Vision strings
Ebony chin rest
Also available as left-handed model
Set-up
Gewa Violin outfit Set Allegro 4/4 (to je valjda isto kao već pomenuti Gewa model, samo sa kuferom) - 25000 din
Opis sa sajta:
Red brown transparent varnish
Hand made, solid instrument
Inserted purfling
Ebony fittings
Original Aubert bridge
Wittner fine tuning tailpiece
Thomastik Vision strings
Ebony chin rest
Rosin
Bow with natural hair and ebony frog
Case with screw attached cover, rucksack straps
Set-up
Ako bi mogao neko, ko se razume u violine, da napiše koliko se pomenuta Gewa violina razlikuje od Stagg VN i Aster V violina i da li se uopšte isplati kupiti, na primer, tu Stagg VN violinu od 7788 din.

User avatar
SonicX
Posts: 311
Joined: 12 Oct 2010, 18:27
Location: Beograd

Re: Šta mislite o ovim violinama

Post by SonicX » 09 Oct 2011, 10:37

Ja se ne razumem u violine, ali se zato razumem u cene :lol:
kako neko nekad rece "Ako ne znas sta je dobro, pitaj sta je skupo" ;-)
Mala sala... Za pocetak ti je svejedno. Najbolje je da naucis na nekoj koja nije nista posebno, posle ako ti se ne svidi, nisi dao puno para za nju, pa ti nece biti toliko zao. Da sam na tvom mestu, uzeo bih neku koja je u sredini po cenovnom rangu... da ne bude ni previse krs, ni previse dobra.

Marko85
Posts: 18
Joined: 11 Mar 2011, 15:41

Re: Šta mislite o ovim violinama

Post by Marko85 » 09 Oct 2011, 15:13

SonicX wrote:kako neko nekad rece "Ako ne znas sta je dobro, pitaj sta je skupo" ;-)
Da imam puno para, sumnjam da bih imao problema da sâm izaberem neku stvarno dobru violinu. :D
Znam koje su violine stvarno vrhunske, ali te violine su i mnogo skuplje od navedenih.
SonicX wrote:Najbolje je da naucis na nekoj koja nije nista posebno, posle ako ti se ne svidi, nisi dao puno para za nju, pa ti nece biti toliko zao.
Svideće mi se sviranje violine definitivno jer mi se violina kao instrument jako dopada, a i kada slušam nekog ko zna da svira violinu uživo, violina mi zvuči fenomenalno. Što sam slušao kad je jedna devojka svirala za doktorat iz violine pre možda oko par meseci, to je toliko dobro zvučalo, da mislim da ne bih mogao rečima da opišem koliko je dobro, ali je mnogo bolje od slušanja violine sa CD-a. :)
SonicX wrote: Da sam na tvom mestu, uzeo bih neku koja je u sredini po cenovnom rangu... da ne bude ni previse krs, ni previse dobra.
Pa to i ja mislim da mi se najviše isplati. Tražio sam na Google da vidim šta misle ljudi o pomenutim violinama i mislim da mi se najviše isplati ona Gewa violina za početak. Jeftinija je od Yamahinih violina (ima da se nađe neka Yamahina violina na nekoj akciji po sličnoj ceni kao ta Gewa violina, ali je ta Yamahina violina koja je na akciji 3/4, a meni treba 4/4 jer imam duge ruke) a primetio sam da je mnogi preporučuju kao dobru violinu za učenje. One Stagg i Aster violine ko zna kakve su jer samo gudalo kakvo dolazi uz pomenutu Gewa violinu košta nego neka od tih violina.

User avatar
SonicX
Posts: 311
Joined: 12 Oct 2010, 18:27
Location: Beograd

Re: Šta mislite o ovim violinama

Post by SonicX » 09 Oct 2011, 19:47

Dakle, dilema resena ;)

Marko85
Posts: 18
Joined: 11 Mar 2011, 15:41

Re: Šta mislite o ovim violinama

Post by Marko85 » 11 Oct 2011, 17:42

Preko Google sam naišao i na neku diskusiju o žicama za violinu i jedna osoba je napisala da je kupila Staggovu žicu i da je 'katastrofa' u poređenju s drugim žicama, a naišao sam i na slike na kojima se vidi na šta liči neka jeftina violina (ne mora da znači da su one dve jeftine violine koje sam naveo takve, ali nije mi nužno da rizikujem), kojoj crni delovi nisu od ebanovine (nego su samo zamaskirani da liče na ebanovinu), nakon nekog vremena korišćenja (na slikama se vidi da je crna boja počela da se skida, što izgleda jako upadljivo jer se vidi mnogo svetlije drvo ispod toga, a to se ne bi dogodilo da su koristili pravu ebanovinu, pošto je ebanovina prirodno crna i iznutra, tako da boja ne može da joj se skine nikako).

Tako da definitivno neću da kupujem neku preterano jeftinu violinu.


Ali ne znam baš da l' mi je bolje da kupujem onu Gewa violinu sa koferom ili bez kofera. Razlika je oko 5500 din u ceni.

Uzgred... ako ovo bude čitao neko ko se razume u violine nek napiše da li je neka školska Strunal violina bolja od neke školske Gewa violine ili su tu negde. Video sam da ljudi po Internetu hvale Strunal violine, ali one su i skuplje od one Gewa violine. Ako nije neka bitna razlika u kvalitetu violine i kvalitetu zvuka između Strunal i Gewa violinâ, onda mislim da bih pre kupio Gewa violinu zbog niže cene.

Boston
Posts: 4
Joined: 15 Dec 2016, 22:25

Re: Šta mislite o ovim violinama

Post by Boston » 13 Feb 2017, 17:17

Pa kako brate moj violina moze da bude od pravog drveta i da kosta 5-6 hiljada dinara? :cao:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest