Muzicka kritika

Moderators: Critical, Trooper

opera_fan
Posts: 3
Joined: 23 Nov 2011, 23:35

Muzicka kritika

Post by opera_fan » 23 Nov 2011, 23:43

Ucenik sam druge godine Gimnazije u Smederevu. Za domaci rad iz muzickog profesorka nam je zadala na napisemo muzicku kritiku neke domace muzicke emisije (npr. Prvi glas Srbije, Jedna pesma, jedna zelja, Sljivik...)
Da li bi neko mogao da mi objasni sta je to muzicka kritika i o cemu bi trebalo da pisem...
Unapred hvala...

16 - 61
Posts: 73
Joined: 23 Nov 2011, 18:46

Re: Muzicka kritika

Post by 16 - 61 » 24 Nov 2011, 00:14

:D Sjajno
Aj zaludan sam pa cu odgovoriti.

Kriticar je persona koja tudji rad stavlja pod procene i ispitivanje. Muzicki kriticar ocenjuje vrednost necijeg rada na muzickom planu, kao sto su ocenjivanje albuma, koncerata pevanja i tako dalje. Ti kao kriticar muzicke emisije u ovome slucaju stavljas pod lupu (uzmimo Prvi glas Srbije za primer) celokupnu emisiju a ne samo pevacki deo, i scenografiju,
ponasanje zirija, publiku, pevace naravno. Kritika je tvoje subjektivno misljenje o celokupnom projektu nazvanom Prvi glas Srbije. Treba da obuhvatis sto je vise cinjenica i da sagledas siru sliku, ne treba gledati uskogrudo i npr ako ne volis Georgijeva emisiju ocrniti, vec koliko je to moguce objektivno sagledati stvari. Mada napisah da je kritika subjektivno vidjenje neke stvari, ponajvise zbog toga sto se uvek polovina slaze sa tobom a polovina ne.

Dajem primer kako bi ja napisao rad.

Muzicka emisija Prvi glas Srbije je jos samo jedna u nizu slicnih polurijaliti plitkih zabava za siroke narodne mase, ponajvise zbog ne profesionalnosti samog zirija, koji u nedostatku svoje strucnosti pribegava cistom blacenju i kritikovanju
takmicara bez realnog osnova i za blago receno smesne stvari. Pocev od same audicije po gradovima diljem nase zemlje gde su odredjeni takmicari koji nisu realno posedovali talenta a toga nisu bili svesni ismevani na najbrutalniji nacin, pa do finala gde se takmicarima zamera nosenje odredjene vrse obuce, ova emisija pokazuje nista drugo do amaterizam njenih producenata i podilazenje masama koje toliko kritikuju zbog jedne slicne emisije na drugoj televiziji.
Producenti su dozvolili da se jedna lepa ideja razvodnji i ode u rijaliti, pa neke vise zanima da li odredjeni takmicari vole sarmu ili svarglu, i koji broj patika nose umesto da obracaju paznju na bitne stvari. To i ne bi bio toliki problem da i sam ziri koji ocenjuje takmicare i odredjuje im na neki nacin sudbinu nema sulude kritike bez realnog osnova, pokusavajuci da sou ukrade i sebe predstavi kao prve zvezde emisije.

Emisija koja bi trebalo da predstavlja odskocnu dasku za nekoliko osoba koje bi se svojim talentom, radom i harizmom odvojile od ostatka je sarena laza posle koje ce ostati gorak ukus takmicarima koji dodju do samog kraja. Kao i sve u ovoj Srbiji sto na pocetku bese bajno na kraju zavrsi tragikomicno, pa kao sto je slucaj sa mnogim slicnim gromoglasno najavljivanim projektima, pobenici ce biti provlaceni u dnevnim novinama, gde ce biti brualno seciran svaki segment njihovog zivota cak i onaj koji nikako ne treba da bude javan par dana, a posle toga ce njihov takozvani uspeh biti jedno moguce videti na youtubu i u pozutelim albumima za slike njihovih roditelja.

Pa ti sad to jos malo razradi. Ono nemam pojma mozda se tebi i svidja ta emisija, ja sam napisa svoje misljenje, ono subjektivno objektivno znas pisao sam na pocetku :D

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Muzicka kritika

Post by Doolio » 24 Nov 2011, 03:20

У праву си ти, али си много киван:) (што је океј у кавани, али у критици те само спутава). тачно је да не можеш да будеш скроз објективан, али ''сарме и шваргле'' су барокно претеривање (и то не само стилско) и по мом мишљењу, није им место у иоле зрелој критици било чега. Све се то могло рећи без таквих сличица - хоћу да кажем да си могао емисију да представиш пет пута грђом, а да у критици немаш таква места. У сваком случају, оно што је мени запало за око је да је у питању ''музичка критика''. Е сад, ја немам појма шта је то:) Можда није ништа и само представља термин за критику неког музичког ентитета, али можда је нешто специфично. У првом случају, пишеш ово што што је 16-61 написао, у другом, немам појма шта пишеш:) Питај другаре из одељења како су скапирали задатак...

Ако је обична критика емисије у питању, онда пишеш ово што је чоек написао. У суштини обраћаш пажњу на разне факторе, у зависности од тога колико треба да се насе*еш. Значи, сам концепт емисије, реализација тог концепта, опис емисије и њених делова, механика избора, програма итд, специфичности, па, ако ти треба већи рад, можеш да дођеш до сасвим конкретних ствари, типа да анализираш чланове жирија понаособ (значи не као појам, већ те конкретне особе у тој улози). Ја бих лично избегавао било какав вид ранта јер сматрам да добра критика не треба да га има уопште, већ да се то сведе на опште закључке након објективних анализа појединих аспеката. Међутим, то је потпуно индивидуално, рецимо, 16-61 се не би сложио са мном:)

User avatar
mortcinder
Posts: 27
Joined: 29 Dec 2010, 08:08

Re: Muzicka kritika

Post by mortcinder » 24 Nov 2011, 07:52

Pitaj Todorova da ti napise kritiku, on je sjajan u tome. :D

16 - 61
Posts: 73
Joined: 23 Nov 2011, 18:46

Re: Muzicka kritika

Post by 16 - 61 » 24 Nov 2011, 10:46

Doolio wrote:
Ако је обична критика емисије у питању, онда пишеш ово што је чоек написао. У суштини обраћаш пажњу на разне факторе, у зависности од тога колико треба да се насе*еш. Значи, сам концепт емисије, реализација тог концепта, опис емисије и њених делова, механика избора, програма итд, специфичности, па, ако ти треба већи рад, можеш да дођеш до сасвим конкретних ствари, типа да анализираш чланове жирија понаособ (значи не као појам, већ те конкретне особе у тој улози). Ја бих лично избегавао било какав вид ранта јер сматрам да добра критика не треба да га има уопште, већ да се то сведе на опште закључке након објективних анализа појединих аспеката. Међутим, то је потпуно индивидуално, рецимо, 16-61 се не би сложио са мном:)

Ja sam shvatio da je obicna kritika emisije u pitanju, samo sto su ograniceni na muzicke teme. Ovo sto si ti napisao je svakako smernica kako treba da se radi. Od svega seres po malo i to na kraju bude to :D
Kao i svaki kriticar mislim da sam objektivan :D i naravno da sam u pravu :D Moras malo i da hejtujes :D

Kod te emisije je cudno da devojka otpeva fantasticno pesmu a onda joj pijani Georgijev kaze "cipele su ti vece pola broja" :? I ako neko od njih snimi album to ce biti prvi put u istoriji Srbije, 3K dur, operacija trijumf.....

User avatar
djomla
Posts: 526
Joined: 13 Jul 2009, 14:41
Location: Niodaklevci

Re: Muzicka kritika

Post by djomla » 24 Nov 2011, 11:01

16 - 61 wrote:
Doolio wrote:
Ако је обична критика емисије у питању, онда пишеш ово што је чоек написао. У суштини обраћаш пажњу на разне факторе, у зависности од тога колико треба да се насе*еш. Значи, сам концепт емисије, реализација тог концепта, опис емисије и њених делова, механика избора, програма итд, специфичности, па, ако ти треба већи рад, можеш да дођеш до сасвим конкретних ствари, типа да анализираш чланове жирија понаособ (значи не као појам, већ те конкретне особе у тој улози). Ја бих лично избегавао било какав вид ранта јер сматрам да добра критика не треба да га има уопште, већ да се то сведе на опште закључке након објективних анализа појединих аспеката. Међутим, то је потпуно индивидуално, рецимо, 16-61 се не би сложио са мном:)

Ja sam shvatio da je obicna kritika emisije u pitanju, samo sto su ograniceni na muzicke teme. Ovo sto si ti napisao je svakako smernica kako treba da se radi. Od svega seres po malo i to na kraju bude to :D
Kao i svaki kriticar mislim da sam objektivan :D i naravno da sam u pravu :D Moras malo i da hejtujes :D

Kod te emisije je cudno da devojka otpeva fantasticno pesmu a onda joj pijani Georgijev kaze "cipele su ti vece pola broja" :? I ako neko od njih snimi album to ce biti prvi put u istoriji Srbije, 3K dur, operacija trijumf.....

Koja devojka je fantasticno otpevala pesmu?? Ja sve sta sam cuo tamo su fals do falsa i prekenjavanje sa frazama ... :)

16 - 61
Posts: 73
Joined: 23 Nov 2011, 18:46

Re: Muzicka kritika

Post by 16 - 61 » 24 Nov 2011, 12:05

Daj nemoj lupati molim te, sve fals do falsa? :grummel_2: Slazem se da nekim pevacima ne legne pesma ali ljudi pevaju uzivo i pod zna kakvom tremom, ima i lepih glasova i dobrih pevacica.

Evo meni se svidja ova izvedba ne znam sta ovde mozes da zameris, a nemoj biti pijani Vlado pa zamerati haljine, nokte i cipela.

http://www.youtube.com/watch?v=uR8SfxLr_X0

User avatar
djomla
Posts: 526
Joined: 13 Jul 2009, 14:41
Location: Niodaklevci

Re: Muzicka kritika

Post by djomla » 24 Nov 2011, 12:14

16 - 61 wrote:Daj nemoj lupati molim te, sve fals do falsa? :grummel_2: Slazem se da nekim pevacima ne legne pesma ali ljudi pevaju uzivo i pod zna kakvom tremom, ima i lepih glasova i dobrih pevacica.

Evo meni se svidja ova izvedba ne znam sta ovde mozes da zameris, a nemoj biti pijani Vlado pa zamerati haljine, nokte i cipela.

http://www.youtube.com/watch?v=uR8SfxLr_X0
Ok fals do falsa se slazem da je mozda malo pretjerano ali ovako ... samo jedan momak tu ima talenat i moze se reci da kao pevac ima skoro sve. Ostalo je nista posebno. Kada si vec nju pomenuo, dobra je ali na svim pesmama maksimalno olaksava sebi posao, preskace fraze i ukrase koje nema sanse da iznese. Primer kada je pevala beyonce, pa je gosp. vlado rekao da ni beyonce ne moze live to ... AHAaaaaaaaaa a prosli put je onaj Mare pomenu Withney ... prekenjavanje zestoko. Nasi pevaci na prvom glasu su nista drugo nego ono pokupljeni sa ulice, osrednji pevaci. 99% njih u americi ne bi prosao ni prvi krug, niko nije poseban po necemu, pogledaj sta tamo rade i kakvi vokali. Lazem, imamo dobre talente okrenite grand :)

User avatar
djomla
Posts: 526
Joined: 13 Jul 2009, 14:41
Location: Niodaklevci

Re: Muzicka kritika

Post by djomla » 24 Nov 2011, 12:15

E samo da se vratim na 'bato bato' cicu :




E ovo je glascina ... a ne prvi glas srbije. I onda ja lupam...

16 - 61
Posts: 73
Joined: 23 Nov 2011, 18:46

Re: Muzicka kritika

Post by 16 - 61 » 24 Nov 2011, 12:53

Slazem se da devojka ima glas, pogledaj samo muzicare koji je prate, sve lepo zvuci.
Ne slazem se u tome da u prvom glasu Srbije nema dobrih pevaca. To sto ih ziri (uvek kazem ziri a mislim
na onog pijanca) po meni sputava i ne usmerava to je vec problem cele emisije.
P.S.Nisam gledao to za Beyonce, posto ne pratim redovno. Naravno da ima pesama koje ne leze i koje lose otpevaju
ljudi. Pravi primer je onaj maleni nesretnik sto je pevao Knocking on the heaven's door, kako uzasna izvedba
a pohvalili ga svi do jednog. Ne sumnjam da ume da peva ali nemoj ono sto ne znas ili nauci.

User avatar
djomla
Posts: 526
Joined: 13 Jul 2009, 14:41
Location: Niodaklevci

Re: Muzicka kritika

Post by djomla » 24 Nov 2011, 13:07

16 - 61 wrote:Slazem se da devojka ima glas, pogledaj samo muzicare koji je prate, sve lepo zvuci.
Ne slazem se u tome da u prvom glasu Srbije nema dobrih pevaca. To sto ih ziri (uvek kazem ziri a mislim
na onog pijanca) po meni sputava i ne usmerava to je vec problem cele emisije.
P.S.Nisam gledao to za Beyonce, posto ne pratim redovno. Naravno da ima pesama koje ne leze i koje lose otpevaju
ljudi. Pravi primer je onaj maleni nesretnik sto je pevao Knocking on the heaven's door, kako uzasna izvedba
a pohvalili ga svi do jednog. Ne sumnjam da ume da peva ali nemoj ono sto ne znas ili nauci.
Pa svira joj krema :)

Mali nesretnik je trebao odavno da ispadne, on i ona kafanska pevaljka :)

Gledaj ovo :



Nije cak ni lose, al taj frazirung, to prekenjavanje na svakom kraju ... WTF i niko ne kaze eee aj smanji to preseravanje, ne peva lose al ti ukrasi uzas. Ne njoj Vlada kaze super ti je stajling, macko svidjas mi se :)

Meni jedino on :



Jedino za njega, i boja i sve ... ostali kandidati ... bljuv

16 - 61
Posts: 73
Joined: 23 Nov 2011, 18:46

Re: Muzicka kritika

Post by 16 - 61 » 24 Nov 2011, 13:36

Georgiev je budala tu se slazemo. Mali je ocajno otpevao i tu se slazemo.
Ova Darija je dugogodisnja pevacica po Uzicu i tom kraju, pevala je nekim mojim poznanicima i odusevili su se, ima i dobar glas, ali ovo je bas ono sto ja pricam los odabir pesme.
Pazi sad opet se slazemo u necemu 8) ukrasi katastrofa. Sto to ne volim kada neko ima previse samopouzdanja i napali se i misli ja sam crnja - crnkinja i pokidacu i ono ispadne smesno, deres grlo bez potrebe a zvuci smesno, barem meni. Ovog Terziju nisam slusao ali ima lepu boju glasa, nije kenjkav.

Prosli put je ispao onaj ciga, dali mu da peva MOre than words :shock: a on peva decko Ljubu Alicica i kafance, i kako ti sada nekome da objasnis da je to nebo i zemlja sto se pevanja tice, i tehnike i osecaja i svega. Ali bitno je njemu da kazu, Vidju dobaaar si, ali malo ti je kosa neocesljana.

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Muzicka kritika

Post by MetalFunk » 24 Nov 2011, 13:44

16 - 61 wrote:Sto to ne volim kada neko ima previse samopouzdanja i napali se i misli ja sam crnja - crnkinja...
[youtube]JglWZ-wC3Vk&feature=channel_video_title[/youtube]

Bio bi' crnac cisto zbog nje. :mrgreen:

User avatar
djomla
Posts: 526
Joined: 13 Jul 2009, 14:41
Location: Niodaklevci

Re: Muzicka kritika

Post by djomla » 24 Nov 2011, 14:18

16 - 61 wrote:Georgiev je budala tu se slazemo. Mali je ocajno otpevao i tu se slazemo.
Ova Darija je dugogodisnja pevacica po Uzicu i tom kraju, pevala je nekim mojim poznanicima i odusevili su se, ima i dobar glas, ali ovo je bas ono sto ja pricam los odabir pesme.
Pazi sad opet se slazemo u necemu 8) ukrasi katastrofa. Sto to ne volim kada neko ima previse samopouzdanja i napali se i misli ja sam crnja - crnkinja i pokidacu i ono ispadne smesno, deres grlo bez potrebe a zvuci smesno, barem meni. Ovog Terziju nisam slusao ali ima lepu boju glasa, nije kenjkav.

Prosli put je ispao onaj ciga, dali mu da peva MOre than words :shock: a on peva decko Ljubu Alicica i kafance, i kako ti sada nekome da objasnis da je to nebo i zemlja sto se pevanja tice, i tehnike i osecaja i svega. Ali bitno je njemu da kazu, Vidju dobaaar si, ali malo ti je kosa neocesljana.
Pa kod darije druze sve sta odabere je lose, jer sve sta peva ovako ukrasava. Ispada ruzno, glupo, a nije losa (priznajem). Ali ostale nemaju sta da daju, realno. Kvalitetniji je 'ja imam talenat' tu makar imas dobrih pevaca, imas ljude stvarno talentovane. Jaaako malo ali ih ima.


16 - 61
Posts: 73
Joined: 23 Nov 2011, 18:46

Re: Muzicka kritika

Post by 16 - 61 » 24 Nov 2011, 15:20

Tu treba da dodje tzv ziri do izrazaja i da im kaze gde grese a ne da laprdaju bez veze.
Secam se one operacije trijumf, gde pobedi onaj bosanac ni kriv ni duzan. Kako su njih maltretirali, te neki profesori,
te Ajs Nigrutin i Vikler, te neki kuvari, aposebno mi je bio odvratan Doktor Feelgood (kako sam sebe naziva) koji im je
kao zamerao sto su jeli slatko i sto nisu pojeli brokoli :? I te ljude su tako mlatili sa svim i svacim a ponajmanje sa pevanjem i casovima istog.

P.S. Decko u prvom postu pitao za kritiku a mi odosmo uuuuuuuuuuuu :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest