J. S. Bach

Moderators: Critical, Trooper

Post Reply
Kristiko
Posts: 777
Joined: 31 Jan 2009, 02:43
Location: Beograd, Srbija
Contact:

J. S. Bach

Post by Kristiko » 04 May 2012, 10:56

Mislim da ne bi bilo loše da u okviru podforuma klasike malo detaljnije predstavimo značajna imena i dela klasične muzike, bilo da je za profesionalne muzičare ili obične simpatizere lika i dela raznih velikih imena "ozbiljne" muzike. U tom smislu, želeo bih prvo da predstavim velikog kompozitora barokne epohe, Johana Sebastijana Baha. Da ne bih ulazio odmah u neke dublje diskusije oko ovog kompozitora i njegovog opusa, za početak ću staviti link gde se mogu pronaći osnovne informacije vezane za njegov celokupan život i stvaralaštvo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Johann_Sebastian_Bach

Neka od čuvenih dela:










Dela ima pregršt, i dosta su poznata, al' nemam sad trenutno snage za to, tražićemo kasnije. :)

reggaenerick
Posts: 10
Joined: 22 Nov 2012, 23:19
Location: Beograd
Contact:

Re: J. S. Bach

Post by reggaenerick » 08 Mar 2013, 13:50

Interesantno da niko nije pokrenuo diskusiju oko Baha nakon tvog otvaranja teme...
Sto se mene tice, ja volim Baha. Nisam ga slusao 100 godina i evo dobre prilike da se podsetim. Ranije sam voleo da se igram njegovim arpedjima, i voleo sam da svirkam neke njegove preludijume na gitari, ali to je sada pluskvamperfekat ;)
Neki ljubitelji klasike ga smatraju smaracem, ali ja definitivno ne :)

Kristiko
Posts: 777
Joined: 31 Jan 2009, 02:43
Location: Beograd, Srbija
Contact:

Re: J. S. Bach

Post by Kristiko » 09 Mar 2013, 02:43

Pa ono, nije toliko popularno kod ljudi da bi se nešto cimali, al' eto, da bar pokušam da pokrenem neko interesovanje. :)

Nema šta, Bah je bio i ostao neprevaziđen deo literature za bilo kakvo detaljnije bavljenje muzikom. Ja ga volim pošto je istovremeno kompleksan a opet harmoničan i spokojan, odgovara mi karakter kad god sviram neko delo. Obično nailazi na odobravanje ljubitelja metal muzike pošto muzika sadrži u sebi motoričnost nizanja tih šesnaestina na šta se lože ljudi koji žele da upeglaju preciznost na gitari i sl., za unapređivanje tehničkih elemenata svakako uvek pogodan.

Diabolo
Posts: 1
Joined: 26 Apr 2013, 14:39

Re: J. S. Bach

Post by Diabolo » 26 Apr 2013, 14:48

Divno sto si zapoceo, svaka cast! :bow:

TvojaSmrt
Posts: 10
Joined: 14 Dec 2015, 17:26
Location: Kragujevac

Re: J. S. Bach

Post by TvojaSmrt » 14 Dec 2015, 17:48

Tesko mi je birati izmedju Baha i Betovena, obojicu mnogo volim i jako cesto slusam njihova dela. I mozda deluje izlizano, ali mnogo volim tokatu i fugu u d-molu, uvek sam raspolozena to da slusam. :)

Kristiko
Posts: 777
Joined: 31 Jan 2009, 02:43
Location: Beograd, Srbija
Contact:

Re: J. S. Bach

Post by Kristiko » 16 Feb 2017, 03:05


User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: J. S. Bach

Post by Rockatansky » 16 Feb 2017, 12:40

Bah je meni brutalan! Ima ona urbana legenda da je Bah izmislio neku vrstu skale... :idea:

Kristiko
Posts: 777
Joined: 31 Jan 2009, 02:43
Location: Beograd, Srbija
Contact:

Re: J. S. Bach

Post by Kristiko » 19 Feb 2017, 02:46

Rockatansky wrote:
16 Feb 2017, 12:40
Bah je meni brutalan! Ima ona urbana legenda da je Bah izmislio neku vrstu skale... :idea:
Iskreno, nisam siguran da li je skala u pitanju, znam da je on svakako u svom stvaralaštvu iz postepenog prelaska iz modalnih lestvica u tonalitet verovatno bio, uz Hendla, među kompozitorima poznog baroka koji su "učvrstili" tzv. dur-mol sistem lestvica (mada je i u zrelom periodu tonalitet već bio prilično prisutan). Ali proveriću, zanima me, ne mogu da se ovako setim da li je baš stvorio novu vrstu lestvice. :)

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: J. S. Bach

Post by Rockatansky » 19 Feb 2017, 11:45

E ne znam bas ni ja onda, nesum skolovala od vremeni do sada...

Ne mogu se setiti gde sam gledao taj video kada je lik objasnjavao kako nastaje koji akord i koja lestvica, i onda se dotakao te jedne lestvice (ako se tako zove) koje ju navodno Bah izmislio, i pokazao je na primeru. Valjde je islo nesto kada se svira na jednu stranu idu jedne note, a kada se vraca onda nesto malo promeni, i kada je odsvirao tacno cujes taj neki "bahovski" zvuk... :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest