Knjiga o muzickoj teoriji, tačnije aranžmanu?

Moderators: Critical, Trooper

Post Reply
mll
Posts: 1
Joined: 27 Oct 2017, 20:07

Knjiga o muzickoj teoriji, tačnije aranžmanu?

Post by mll » 27 Oct 2017, 20:16

Da li postoji knjiga na našem jeziku koja ustvari može čovjeka naučiti kako da orkestrira?

Par godina se mučim s ovim, čitam nekakve engleske knjige, tipa Samuel Adler, Paul Gilreath i slične.
Većinu stvari koje sam pročitao u takvim knjigama je da violina zvuči više od viole, viola od čella, čello od bass-a.

Hajd, sve to sam sa stings nekako i sam skopčao, isprobao sve te artikulacije staccato, spiccato, mogu napraviti accente na tonove, razmujem legato, razumijem da se voices ne trebaju krosirat, miješat u tuđu razinu...i slično

Sad mi je zaista potrebna knjiga koja objašnjava kako se ustvari orkestrira...
Tipa ovo: https://youtu.be/UUplBqIAQZw?t=50s
Woodwinds, nemam pojma kako se zovu na nasem, jer sam procitao previse engleskih knjiga, da ne znam sta je dur i mol, vec minor i major.
Da nastavim... nemam blage na koji način da sročim melodiju, harmoniju sa woodwinds, napravim neku glupost evo jednu sam i upload: https://clyp.it/zgmixyhc
Zvuci dječinjasto, možda je bolje da sam arpeggio radio na klarinetu, umjesto flauti, a bassoon da tupka staccato umjesto contrabass-a. mozda da nisam koristio picollo, e da ne bi bilo ovog možda za takvo nešto da li postoji knjiga koja će mi omogućiti da znam ovo na video klipu?

Kristiko
Posts: 777
Joined: 31 Jan 2009, 02:43
Location: Beograd, Srbija
Contact:

Re: Knjiga o muzickoj teoriji, tačnije aranžmanu?

Post by Kristiko » 28 Oct 2017, 04:25

Na orkestraciji je obično koristi knjiga "Osnove orkestracije" od kompozitora Aleksandra Obradovića. Pored toga, za potrebe jasne notografije i pravila zapisa različitih instrumenata je korisno uzeti "Osnove notografije" od Fjodora Dudke. Za potrebe učenja o aranžmanu, može se koristiti "Melodika", "Višeglasni aranžmani", "Dvoglas" i još nešto od kompozitora Dejana Despića, ne mogu sad da se setim. Postoje i neke knjige orkestracije od autora Pistonea, ako se dobro sećam imena. Nadam se da će biti od pomoći. :)

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Knjiga o muzickoj teoriji, tačnije aranžmanu?

Post by Ylvaon » 05 Nov 2017, 10:05

U tvom slucaju postoji dva problema:
1. Orkestracija u "cinematic" zanru se veoma razlikuje od klasicne orkestracije;
2. Orkestracija u "cinematic" zanru uglavnom zavisi od sample banaka koje koristis, a ne od poznavanja klasicne orkestracije.

Ono sto tebe verovatno zanima je kako postici "boju" orkestra iz primera koji si naveo - ako je tako, odgovor je najverovatnije u izboru sample banke koja je koristena u datom videu. Medjutim, i u takvom slucaju postoje razlicite kombinacije instrumenata i tebe mozda interesuje kako napraviti odredjene kombinacije koje zvuce ovako ili onako - odgovor je nazalost da takva literatura ne postoji, izuzevsi mozda odredjene tutoriale koje mozes pronaci na YT.

Ukoliko zelis da se bavis "cinematic" ili "stock" muzikom, pronadji najkvalitetnije moguce sample banke, skini referentne trackove i skidaj na sluh - drugi nacin ne postoji. Za kraj ti mogu reci da je "kompozitor" u tom zanru VRLO sirok pojam - ja licno u isto vreme radim kompoziciju, miks, rudimentarni master i cak odvajanje razlicitih verzija tracka za razlicite upotrebe. Prirucnik na tu temu ce se kod nas pojaviti kada vise nikom ne bude bio potreban.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest