Stanko Prek

Moderators: Critical, Trooper

Post Reply
User avatar
LazaRocker
Posts: 739
Joined: 15 Mar 2008, 21:58
Location: Nis

Stanko Prek

Post by LazaRocker » 04 Jul 2008, 21:15

Wikipedia kaze ovo o njemu:
Stanko Prek, slovenski kompozitor, gitarista i muzicki pedagog, * 12. marec 1915, Solkan, † 16. avgust 1999, Ljubljana.

Bio je prvi slovenski gitariski koncertant. Bio je pionir slovenske gitarske pedagogije i kompozitor, predvsem instrumentalnih i vokalnih kompozicija. Učenicima muzickih škola je poznat kao autor priručnika Teorija muzike.

Po meni je jedan od najvecih klasicnih muzicara sa teritorije balkana, napisao je 95% mojih udzbenika, ima veoma prepoznatljiv stil sviranja, i bio je potpuno posvecen muzici. Zanima me vase misljenje o njemu, i vas komentar.

kadenca
Posts: 20
Joined: 12 Jul 2008, 10:36

Re: Stanko Prek

Post by kadenca » 13 Jul 2008, 09:17

Da sve što ste rekli o Stanku Preko stoji. On je rodonačelnik klasične gitare na ovim prostorima. Malo se razlikuje u obeležavanju prstiju desne ruke placa, kažiprsta, srednjeg prsta i domalog, ali i nije neka velika greška samo ako se usvoji njegov način sviranja. Po meni on i kasnije Jovičić su učinili mnogo za afirmaciju klasične gitare. Interesuje me Vše mišljenje o tome da li je u osnovi dobrog sviranja gitare dobro proučiti i naučiti klasičnu gitaru?

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Stanko Prek

Post by Ylvaon » 03 May 2009, 03:33

Sviranje klasicne akusticne gitare i elektricne gitare ima samo jednu zajednicku komponentu, a to je leva ruka (i to u "tradicionalnim" tehnikama potonje, znaci, ne racunajuci tapping i tako to...). Zato - mislim nije.

User avatar
luka000
Posts: 326
Joined: 21 May 2008, 20:39
Location: Novi Beograd

Re: Stanko Prek

Post by luka000 » 03 May 2009, 09:42

viewtopic.php?f=15&t=1945&p=38690&hilit ... ara#p38690

bacite pogled na ovu temu, posto je u pitanju ista stvar.....
po meni sviranje klasicne gitare ti daje sirinu u muzici, i svaki pravac muzike ces lakse shvatiti, lakse ces nauciti da odsviras....ja sam odustao od klasike ali i dalje smatram da je bolji put prvo dobro prezvakati barem osnove iz klasike pa se posle baciti na druge pravce....

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest