Da li ste za operu?

Moderators: Critical, Trooper

Post Reply
User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Da li ste za operu?

Post by pipistrello » 18 Jan 2009, 22:35

oziman wrote:Kada cujemo ovakve arije i ovakva izvodjenja, mozemo samo reci ...zapravo mozemo samo cutati pred velicinom kompozitora koji je ovo napisao, kao i velicinom izvodjaca koji su isto uspeli ,da na ovakav velicanstveni nacin, prenesu nama. Ovde govorim o Rosinijevoj Le Cenerentola, Frederica von Stade, Abado.

http://www.youtube.com/watch?v=J67vh5DRURY
http://www.youtube.com/watch?v=J7P-INo21qU


i kao npr.ovakve :)
dakle ko god je imao komentar za operu i solo pevanje da je to samo vristanje nek pogleda ovaj snimak od pocetka do kraja i nek mi onda kaze da je to samo vristanje...mislim da neki ovo, sto je ova zena otpevala ne bi mogli ni da odsviraju u tom tempu na svom instrumentu!
rec je o Cecilii Bartoli.

User avatar
Dete epruvete
MF veteran
Posts: 261
Joined: 07 Jul 2007, 23:53
Location: Bg

Re: Da li ste za operu?

Post by Dete epruvete » 19 Jan 2009, 00:20

a o chemu peva ona?

draganmi
Posts: 40
Joined: 16 Nov 2008, 10:06
Location: Врачар

Re: Da li ste za operu?

Post by draganmi » 19 Jan 2009, 11:57

Dete epruvete wrote:a o chemu peva ona?
Agitata da due venti,
freme l'onda in mar turbato
e'l nocchiero spaventato
gia s'aspetta a naufragar.
Dal dovere da l'amore
conbattuto questo core
non resiste e par che ceda
e incominci a desperar.

Покренут од два ветра,
узбуђује талас немирно море
и заплашени кормилар
већ очекује бродолом.
Итд.

draganmi
Posts: 40
Joined: 16 Nov 2008, 10:06
Location: Врачар

Re: Da li ste za operu?

Post by draganmi » 19 Jan 2009, 12:11

Иначе је Бартоли дифинитивно једна од слабијих оперских певачица, ни близу великим именима из прошлости.

Послушајте како нечисто, несигурно, неравномерно, испрекидано, танко и неубедљиво пева Моцарта (Фигарова женидба, Керубино):

http://www.youtube.com/watch?v=rJtr0xq1uI0&NR=1

Ретко је чути певача који тако шумно узима ваздух.
Интерпретација је у сваком погледу другоразредна.

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Da li ste za operu?

Post by pipistrello » 19 Jan 2009, 16:56

Pa dobro,ova arija-Voi che sapete,sto peva Bartoli je dosta laka-ja sam to pevala jos u srednjoj tako da znam iz licnog iskustva...u pravu si, nije izvedba jedna od najboljih,tj.jedna od boljih,ali kad je u pitanju Agitata fra due venti,do sada nisam cula ni jedno izvodjenje da je tako dobro...ako ti znas neku pevacicu koja je to bolje otpevala...onda mi reci,jer bih volela da poslusam :)
do sada sam slusala to u izvodjenju Sumi Jo,Montserrat Caballe,kontratenora Ma Xiao,Simone Kermes,puf...ne znam ne mogu da se setim jos pevaca...ali to je to...i uglavnom mi se njihovo izvodjenje nije svidelo-dobro je ali prosecno i nista posebno.

User avatar
oziman
Posts: 71
Joined: 18 Jan 2009, 11:50
Contact:

Re: Da li ste za operu?

Post by oziman » 19 Jan 2009, 17:41

pipistrello wrote:Pa dobro,ova arija-Voi che sapete,sto peva Bartoli je dosta laka-ja sam to pevala jos u srednjoj tako da znam iz licnog iskustva...u pravu si, nije izvedba jedna od najboljih,tj.jedna od boljih,ali kad je u pitanju Agitata fra due venti,do sada nisam cula ni jedno izvodjenje da je tako dobro...ako ti znas neku pevacicu koja je to bolje otpevala...onda mi reci,jer bih volela da poslusam :)
do sada sam slusala to u izvodjenju Sumi Jo,Montserrat Caballe,kontratenora Ma Xiao,Simone Kermes,puf...ne znam ne mogu da se setim jos pevaca...ali to je to...i uglavnom mi se njihovo izvodjenje nije svidelo-dobro je ali prosecno i nista posebno.
Ovo od Vivaldija je stvarno dobro. Od drugih opera nju sam slusao samo u Seviljskom berberinu kao Rosinu ,i mislim da tu nije zablistala.

Uzgred, na yutube ima i svojevrsno "takmicenje" kada je arija "Una voce poco fa" u pitanju .
Koja je najbolja i sta mislis o toj ariji ? Ja bih glasao za ovo:
http://www.youtube.com/watch?v=sloOeO_VivQ

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Da li ste za operu?

Post by pipistrello » 19 Jan 2009, 18:27

Da,da...definitivno mi se ona najvise svidja, ostale pevacice, cini mi se, kao da se guse na nekim tonovima
Maria Bayo ima lep glas i odlicnu tehniku,nekako sve lako peva...
a posle nje mi se svidela i Teresa Berganza, ali nije dovoljno upecatljiva...
Ja sam inace veliki fan Marije Kalas,medjutim,ne svidja mi se njena izvedba ove kompozicije...nju vise volim da slusam u Pucinijevom Butterfly,ili u Toski
...njen glas nosi neku tugu,ma ne znam, jednostavno zna da docara muziku...

Nikola 92
Posts: 49
Joined: 05 Nov 2008, 23:03

Re: Da li ste za operu?

Post by Nikola 92 » 19 Jan 2009, 19:55

ja sam taj koji je rekao da je opera vristanje,ali ne kao da se deres ko lud i lupas gluposti,nego umetnicko koje ima lepote i osecaja,a da za to grlo treba da otpadne da bi otpevao.evo odslusao sam je,sjajan glas,mozda cak i najbolji glas koji sam da sad cuo.stvarno zadivljujuce i za svaku pohvalu.

draganmi
Posts: 40
Joined: 16 Nov 2008, 10:06
Location: Врачар

Re: Da li ste za operu?

Post by draganmi » 20 Jan 2009, 09:34

pipistrello wrote:Pa dobro,ova arija-Voi che sapete,sto peva Bartoli je dosta laka-ja sam to pevala jos u srednjoj tako da znam iz licnog iskustva...u pravu si, nije izvedba jedna od najboljih,tj.jedna od boljih,ali kad je u pitanju Agitata fra due venti,do sada nisam cula ni jedno izvodjenje da je tako dobro...ako ti znas neku pevacicu koja je to bolje otpevala...onda mi reci,jer bih volela da poslusam :)
do sada sam slusala to u izvodjenju Sumi Jo,Montserrat Caballe,kontratenora Ma Xiao,Simone Kermes,puf...ne znam ne mogu da se setim jos pevaca...ali to je to...i uglavnom mi se njihovo izvodjenje nije svidelo-dobro je ali prosecno i nista posebno.

Свако има нешто што му одговоара. Бартолјевој очигледно одговарају колоратуре у таласима, репетитивни интервали и стриктна барокна моторика. Али ту више до изражаја долази брзина гласа од осећајности, снаге и музикалности. Бартоли по мени нема снагу гласа, односно има мали динамички опсег, често је итонативно погрешна, пева превише одсечно ("школски"), неуједначена је у одржавању динамике (има "падове", чак понекад звучи "прозукло"). Сувише мана да би била изузетна.
Монсерат Кабаље је за осећајан, широк и носећи репертоар, њен глас је тром, али је у ономе у чему је добра истинска краљица...

Ево снимка који сам направио са ТВ-а, са њеног концерта у Београду ( Монсерат је дала РТС-у сагласност за снимање и емитовање тог концерта из 1989. у Сава центру):

http://rapidshare.com/files/162672550/M ... ezzata.mp3

и упореди то са Бартоли:
http://www.youtube.com/watch?v=Jr3WNaMJMA8

у овом поређењу се лакше уочавају све оне слабости о којима сам говорио, посебно "школско" певање.

draganmi
Posts: 40
Joined: 16 Nov 2008, 10:06
Location: Врачар

Re: Da li ste za operu?

Post by draganmi » 20 Jan 2009, 10:11

pipistrello wrote:Da,da...definitivno mi se ona najvise svidja, ostale pevacice, cini mi se, kao da se guse na nekim tonovima
Maria Bayo ima lep glas i odlicnu tehniku,nekako sve lako peva...
a posle nje mi se svidela i Teresa Berganza, ali nije dovoljno upecatljiva...
Ja sam inace veliki fan Marije Kalas,medjutim,ne svidja mi se njena izvedba ove kompozicije...nju vise volim da slusam u Pucinijevom Butterfly,ili u Toski
...njen glas nosi neku tugu,ma ne znam, jednostavno zna da docara muziku...
Берганцина верзија је најбоља коју сам чуо.
Калас је унаказила арију, самовољно уносећи потпуно неуспеле (и непотребне) импровизације ради самоистицања InI Занимљиво је извођење Марије Јуинг, она то пева веома темпераментно и шармантно (мада јој је глас мало "муљав", али то у овом случају не смета много). Веома враголасто, баш онако како треба, бар што се тиче драмског приступа.

http://www.youtube.com/watch?v=d4kwM5Ylr4k

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Da li ste za operu?

Post by pipistrello » 20 Jan 2009, 11:54

da,zanimljiva je,i ima nesto posebno u glasu,kao da se igra sa koloraturama :) svidja mi se
a sto se tice Bartoli...nisam ja htela da kazem da je ona najbolja od najboljih,vec mi se jako svidelo kako je izvela tu kompoziciju-Agitata fra due venti,
recimo,jako volim da slusam Montserrat Caballe,ona ima nekako nezan a ipak snazan glas i cemu se jako divim,je njeno povezivanje nota-dakle pravi legata koja se cine u nekim trenutcima nemoguca za izvesti i nije napadna-peva sve sa merom,ali ipak kad je u pitanju Agitata fra due venti,ona to dobro peva,tj.odlicno,ali mi fali tempo,jednostavno malo vise pokretljivosti.

draganmi
Posts: 40
Joined: 16 Nov 2008, 10:06
Location: Врачар

Re: Da li ste za operu?

Post by draganmi » 20 Jan 2009, 21:10

pipistrello wrote:da,zanimljiva je,i ima nesto posebno u glasu,kao da se igra sa koloraturama :) svidja mi se
a sto se tice Bartoli...nisam ja htela da kazem da je ona najbolja od najboljih,vec mi se jako svidelo kako je izvela tu kompoziciju-Agitata fra due venti,
recimo,jako volim da slusam Montserrat Caballe,ona ima nekako nezan a ipak snazan glas i cemu se jako divim,je njeno povezivanje nota-dakle pravi legata koja se cine u nekim trenutcima nemoguca za izvesti i nije napadna-peva sve sa merom,ali ipak kad je u pitanju Agitata fra due venti,ona to dobro peva,tj.odlicno,ali mi fali tempo,jednostavno malo vise pokretljivosti.
Ни ја нисам чуо боље извођење. Мада је конкуренција код барокне опере веома слаба јер је у принципу не изводе (односно не снимају) познатији певачи и оркестри. Та арија је постала много занимљивија у њеном извођењу.

За Кабаље се слажем у свему. Легато јој је феноменалан, као и сензибилитет. Пева одмерено и достојанствено, али истовремено набијено осећајношћу.
Како ти се свиђа Sposa son disprezzata у њеном извођењу? Моје је мишљење да то нико није извео ни приближно тако добро у историји опере.

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Da li ste za operu?

Post by pipistrello » 26 Jan 2009, 13:24

ma koliko god neko tvrdio da ona lose peva meni se Bartoli i dalje svidja...ma skroz je loooda na sceni
http://www.youtube.com/watch?v=1p8LMTjrPvk

User avatar
oziman
Posts: 71
Joined: 18 Jan 2009, 11:50
Contact:

Re: Da li ste za operu?

Post by oziman » 26 Jan 2009, 14:10

PIPISTRELO specijalno za tebe! Vivaldi! Image


http://www.youtube.com/watch?v=IB9z2R34a5g

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Da li ste za operu?

Post by pipistrello » 26 Jan 2009, 14:19

Soooooooo GAY!!!!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest