Da li ste za operu?

Moderators: Critical, Trooper

Post Reply
User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Da li ste za operu?

Post by sinisake » 19 Sep 2008, 19:08

Vidim ja da je na toj akademiji zabavnije nego sto se misli... O, tugo jesenja... :mrgreen:

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Da li ste za operu?

Post by Ylvaon » 19 Sep 2008, 19:32

Divno je. Tek po orkestrima...

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Da li ste za operu?

Post by pipistrello » 19 Sep 2008, 20:12

Ylvaon wrote:Postoji jedna profesorica na jednoj akademiji u jednoj zemlji koja ne dozvoljava studentkinjama da dodju na predavanja ukoliko nisu u potpunosti nasminkane i sredjene... Znaci - vidi ih u 8h na akademiji nenasminkane i - vrati ih kuci! Ne dao im bog da dodju na predavanje iz pevanja... Isto vazi ako dodju sa izrastkom (znaci - neofarbane), bezveze obucene, i tako dalje...
:lol: buha haha :lol: :mrgreen:
zasto mi se cini da sam tu profesoricu upoznala jednom na jednoj akademiji u jednoj zemlji :lol: :lol: :lol:

User avatar
musiclover
Posts: 51
Joined: 30 Jul 2008, 17:45

Re: Da li ste za operu?

Post by musiclover » 22 Sep 2008, 18:24

Ok. Nisam odavno bila na forumu i vidim da je tema otisla predaleko i ne bas u smeru koji sam zelela.
Prvo: temu nisam otvorila da bi neko pljuvao po operi i pevacima, vec da je podrzi, a pod tim ne mislim samo da treba da budu pohvale, vec da se mogu i reci negativna misljenja, ali u granicama razuma.
Drugo: jako je ruzno sto sve pevace stavljate u isti kos, ali sa pevacima postoji jedna stvar koju vi instrumentalisti ne razumete bas najbolje. Mi krecemo sa pevanjem mnogo kasnije i idemo na solfedjo i ostale predmete sa decom koja su od 4 i vise godina mladja od nas. Hocu da kazem da je jako tesko uklopiti se u takvoj sredini i da vecina se samo povlaci i druzi se sa pevacima, jer im je tesko da se uklope.
Trece: to sto vecina ne zna solfedjo i harmoniju itd. je posledica prethodno napisanog kao i toga da niza za solo pevace traje samo 2 god. pa sve ono sto vi ucite 4 ili 6 nama je zbijeno. Medjutim, svi ti odmah traze da sviras na klaviru i pevas, pa se javlja to da moramo da se snalazimo kako znamo i umemo, sto ce reci da se javlja to "skidanje" po sluhu, jer nikako drugacije ne mozes da uradis ono sto se trazi od tebe.
Cetvrto: jako je glupo sto celu operu obelezavate kao nesto sto je glupo, jer niste u pravu. Ne kazem da tu nema promasaja, ima je, jer je opera kao i neki drugi muzicki pravci sluzila za zabavu, ali postoje neverovatno dobra dela, a tu ne mislim da arija treba da ima neke vrtoglave visine, da bi bila dobra. Postoje u tom tzv. "operskom" pevanju i fantasticne solo pesme, arije koje su vredne paznje i ne zasluzuju ni one, a ni kompozitori da ih blatite. To sto ih vi ne volite, ne treba da obelezavate ljude koji ih vole kao ljude loseg ukusa. Ja licno ne volim metal, ali ga ne blatim. I isto tako ne slusam samo operu, vec i neke druge muzicke pravce, koji nisu vezani samo za vokalnu muziku.
I za kraj, postoji jedna velika stvar koja pevace odvaja od drugi muzicara, a to je glas. Gitaru moze da svira bilo koja osoba sa sluhom uz puno vezbanja, klavir je cista tehnika prebiranja po dirkama koju moze da nauci malo dete ako stalno vezba, a ne postoji ta vezba koja bi ti pomogla da bolje pevas, ako nemas glas za to. Pod ovim ne mislim da drugi muzicari su manje vredni, vec samo branim pevace, jer nama nimalo nije lako kao sto vi mislite. Dobar pevac postajes tek posle 10 do 15 godina bavljenja pevanjem, a i tad ti ne prestaje ucenje, jer tek tad pocinjes da shvatas sta se trazi od tebe. Ljudsko telo je najtezi instrument za savladavanje, jer je sve nestalno. Kako ces pevati sve zavisi od toga kako se osecas. I glasne zice ne mozes zameniti kao zice na gitari.
Kad vec blatite operu XX veka, molim vas navedite mi umetnicku muziku koja je napredovala u istom periodu.
Ne trazim od vas da razumete nas pevace, vec samo da nas ne omalovazavate toliko.
I samo jedna napomena: Mocart je celog zivota samo zeleo da napise jednu dobru operu, ako mi ne verujete mozete procitati njegovu biografiju.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Da li ste za operu?

Post by sinisake » 22 Sep 2008, 20:21

Kad vec blatite operu XX veka, molim vas navedite mi umetnicku muziku koja je napredovala u istom periodu.
Ovaj, nisi ti bas najbolje shvatila pojedine postove. Opera XX veka je pohvaljena kao korak napred u odnosu na ono sto je bilo, ako se ne varam. :)

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Da li ste za operu?

Post by pipistrello » 22 Sep 2008, 20:41

Sinisake,ne varas se...Ylvaon je bas pohvalio operu XX veka...i ja imam misljenje da je opera XX veka kvalitetnija...aaa sto se tice solo pevaca musiclover ,nazalost moram da te razocaram,ja sam solo pevacica i imam isto takvo misljenje kao ostali...Kada bi procentualno gledala na sve solo pevace i pevacice shvatila bi da sigurno vise od polovine ne zna nista o muzici...Evo ne treba da znaju teoriju,harmoniju,kontrapunkt,ali makar da su upuceni u muziku,danasnju operu ili muzicka desavanja :shock:
...u pravu si tema je dosta otisla u o.t.ali to o cemu su raspravljali ostali muzicari na forumu u potpunosti su u pravu :!:
Tesko je biti dobra solo pevacica i tesko je vijati nastupe,takmicenja...ali svako zanimanje nosi tzv.slatki teret-tj.teret kojim se, kada savladamo,ponosimo...a istinski problem u solo pevacima i pevacicama je u tome sto one/i misle da je njima najteze i da je dovoljno da nauce da kontrolisu glas,tehniku disanja...i da super izgledaju na sceni.

User avatar
musiclover
Posts: 51
Joined: 30 Jul 2008, 17:45

Re: Da li ste za operu?

Post by musiclover » 22 Sep 2008, 21:22

Ja se izvinjavam, verovatno nisam dobro procitala, jer sam u strasnoj zurbi. Stvarno se jos jednom izvinjavam.
Mi izgleda nismo upoznali iste pevace, ili ja imam neverovatnu srecu pa uvek naletim na one dobre. Promenila sam 2 skole i u obe ni jednog gore opisanog nisam srela, sto ne znaci da oni ne postoje, samo ih ja nisam upoznala. Bila sam na mnogo takmicenja, pevam u jednom ansamblu i svima je stvarno samo bitna muzika, a ne izgled i tako to. Kao sto sam vec rekla verovatno sam imala neverovatnu srecu.

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Da li ste za operu?

Post by Ylvaon » 22 Sep 2008, 23:03

@musiclover:

>> Prvo: temu nisam otvorila...

Poboljsanja dolaze iskljucivo ako se lose strane bilo cega kritikuju. Pljuvanje je neargumentovano klevetanje, kritika je ukazivanje na propuste i slabosti uz obilnu argumentaciju i potkrepljivanje. Siguran sam da su moji komentari kvalifikovani za drugu grupu.

>> Drugo: jako je ruzno sto...

Ja sam poceo da se bavim muzikom profesionalno sa 20 godina, sa 21 sam naucio zasto je c moll lestvica c - d - es... a ne c - d - dis... Sa 24 sam upisao studije kompozicije. Ne smatram sebe talentom, dakle, u pitanju je htenje. Vecina NECE. Zasto? Jer ih podrzavaju pedagozi koji se iskljucivo baziraju na pevanju i tehnici...

>> Trece: to sto vecina ne zna...

Harmonija se dobija u drugom razredu srednje skole i traje jednako za sve ucenike vokalno-instrumentalnog smera - 3 godine. Slicno je i sa kontrapunktom, istorijama, i tako dalje... Sto se toga tice - opravdanja nema. Solfedjo traje 2 godine za pevace, ali da li mislis da su deca od 7 do 11 godina na istom nivou kad su u pitanju mentalni i voljni kapacitet? Siguran sam da ce sedmogodisnjak teze sesti da vezba solfedjo nego sto ce to uciniti pevac od osamnaestak godina... Opet, u pitanju je htenje. Odnosno, za vecinu - ne-htenje.

>> Cetvrto: jako je glupo sto celu...

Kao sto je receno u daljim postovima, nisu upucene kritike svim operama, vec odredjenim. Ponavljam - kritike, ne klevete, blacenja. Svaka od tih kritika moze biti argumentovana objektivno, bez da se ulazi u domen necijeg ukusa. Da, opera je bila sredstvo zabave - mnoge takve opere su muzicki veoma slabe, ali cak i tada je bilo vrednih dela, a danas ih ima mnogo mnogo vise. Ali to ne znaci da cela jedna epoha nije u globalu izuzetno lose realizovana - pogledaj bel canto doba! Pa opera je grana muzike koja je imala najradikalniju reformu, i to ne jednu, nego dve! Opere pre Glücka i pre Wagnera i one posle njih su dva razlicita sveta...

>> I za kraj, postoji...

Molim?! Gitaru moze da svira bilo ko? Klavir moze da svira bilo ko? Veoma gresis! Voleo bih da cujem koje si pijaniste i koje autore slusala na osnovu kojih si zakljucila da je klavir cista tehnika prebiranja po dirkama koju moze da nauci malo dete ako stalno vezba... Muzicko izvodjastvo dolazi od sinteze dve bitne i karakterno razlicite komponente: motoricke, koja se tice toga da dete uredno i marljivo vezba svaki dan kako bi dovoljno brzo i vesto prebiralo po dirkama, sto se desava kada se veze medju neuronima zaduzenim za te pokrete dovoljno puta uspostave da postanu trajne, i svestvene, koja se tice osvescivanja onoga sto to prebiranje po dirkama zapravo predstavlja, buduci da to prebiranje je zapravo materijalna osnova nastajanja muzike. U sintezi te dve komponente nastaje muzika, a ta vestina zove se muzicko izvodjastvo. Ne postoji nacin da neko prebire po dirkama, pa makar to radio i ceo zivot, i dostigne to da ga bilo ko nazove pijanistom. Isto tako, osoba koja ima muziku na dlanu, a ne vezba, nikada nece steci isto zvanje.
Pevaci su posebni po tome sto njihov uspeh zavisi direktno od njihovog instrumenta koji se, igrom slucaja, nalazi u njihovom sopstvenom telu. Ako bih problem plitko posmatrao, mogao bih reci - pevacu koji ima glas je dovoljno da navezba tehniku i da bude muzicar! A nije tako... Evo ispravne analogije: pevac koji ima glas je kao pijanista koji ima kvalitetan klavir, ili gudac koji svira Stradivarija... SVE OSTALO JE APSOLUTNO ISTOVETNO!
Posto se dobrim pevacem postaje tek posle 10-15 godina bavljenja muzikom, voleo bih da saznam koji instrument zahteva manje vremena...

>> Kad vec blatite operu XX veka...

Kamerna muzika, simfonijska muzika, balet, elektronska muzika, solisticka muzika... Iako ne blatimo operu.

>> I samo jedna napomena...

Istina je. I napisao je mnogo dobrih.

>> Ja se izvinjavam, verovatno...

Problem je u tome sto pevaci moraju da nauce da budu muzicari. Pri tome napominjem da se ovo odnosi na one na koje se odnose ostale navedene kritike.

Ja se nadam da necu izazvati negativne reakcije ovako ostrim postom, medjutim, svesno rizikujem, buduci da je muzika moj credo, kao i da cvrsto verujem da se pogresne stvari mogu ispraviti jedino konstruktivnom kritikom i razmisljanjem u pravcu saradnje i pozitivnosti. Ukoliko neko ipak odluci da se ljuti, a ne zeli da razgovara, to je vas izbor. Ipak, nadam se da do toga nece doci.

vasko
Posts: 1045
Joined: 12 Feb 2008, 13:21
Location: Nis

Re: Da li ste za operu?

Post by vasko » 23 Sep 2008, 00:20

ne znam,ja imam mozillu

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Da li ste za operu?

Post by sinisake » 23 Sep 2008, 00:24

vasko wrote:ne znam,ja imam mozillu
:rlol:

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Da li ste za operu?

Post by Ylvaon » 23 Sep 2008, 00:43

E, da, a sto Mozilla, kad je browser Firefox? :P

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Da li ste za operu?

Post by pipistrello » 23 Sep 2008, 01:09

musiclover wrote:Ja se izvinjavam, verovatno nisam dobro procitala, jer sam u strasnoj zurbi. Stvarno se jos jednom izvinjavam.
Mi izgleda nismo upoznali iste pevace, ili ja imam neverovatnu srecu pa uvek naletim na one dobre. Promenila sam 2 skole i u obe ni jednog gore opisanog nisam srela, sto ne znaci da oni ne postoje, samo ih ja nisam upoznala. Bila sam na mnogo takmicenja, pevam u jednom ansamblu i svima je stvarno samo bitna muzika, a ne izgled i tako to. Kao sto sam vec rekla verovatno sam imala neverovatnu srecu.
tesko mogu poverovati u sve to sto pricas...jer gde god sam isla,a obisla sam dosta evropskih gradova i na horskim takmicenjima,upoznala sam mnogo solo pevaca sa raznih kontinenata,moze se reci,svaki 10.solo pevac je znao da cita s'lista...a svaki 20.je znao da nabroji vise od 3 operska/e pevaca/ice...i opet dolazim do zakljucka da solo pevaci mare samo za vokalnu tehniku i za svoj glas...
...eee da i poznata mi je jedna prica od nedavno...pre mozda pet god.jedan nas hor je sa jos 10 evropskih horova zajedno izvodio cuveni oratorijum Carl Orff-a, Carmina Burana i jedna od solistkinja se razbolela,posto ona nije mogla da peva trazili su zamenu...i verovala ili ne, nijedan solo pevac nije bio u mogucnosti da to nauci za kratko vreme ,jer im nije islo citanje s'lista...i na kraju solistkinju je zamenila devojka koja je bila clan jednog hora i koja je ovaj oratorijum slusala i pre te je znala svaki deo napamet...primer je banalan...ali dokazuje da vecina solo pevaca nisu muzicari vec blefiraju da bi bili slavni.

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Da li ste za operu?

Post by Ylvaon » 23 Sep 2008, 01:20

@pipistrello:

>> tesko mogu poverovati...

A sa druge strane, nedavno sam bio na jednom seminaru gde je gudacki kvartet svirao moj kvartet koji je pri tome bio uzasno tesko zapisan - vrste taktova su se smenjivale sa svakim taktom, a radilo se o metrima kao sto su 23/16, 21/16, 19/16, itd... Postojalo je mnogo delova gde su violine trebale ici zajedno, zatim gde se hvataju cella, i tako dalje... TRI PROBE OD PO POLA SATA tokom sest dana bile su dovoljne da te devojke moj kvartet navezbaju! Ali, da to mogu i pevaci, dokazala mi je jedna devojka koja je izuzetno tesku pesmu pisanu za bas (a ona je sopran) procitala sa lista i snimila 95% onako kako sam zeleo za samo 3 sata! Tri sata su protekla od kako je prvi put videla note do trenutka kad je otisla iz studija. Ali, sta? Devojka je zavrsila teoretski smer... Molim lepo.
Kako pevaci zamisljaju da u glavu nabiju citavu operu? Tu se ne radi o citanju sa lista, vec o citanju iz proklete knjige! Apsurd!

>> ...eee da i poznata mi je jedna...

Ja sam imao slucaj da mi je dosao jedan tenor i pitao da li imam neke muzike da mu dam, ja sam poceo da nabrajam, a on je rekao: samo me vokalno interesuje... Zatim sam suzio na vokalnu muziku, a on je dodao: za tenore... A zatim jos jednom: ZA DRAMSKE TENORE... On je, naravno, dramski tenor... Takodje sam znao i jednu devojku koja je na plejeru slusala samo najvise tonove raznih arija koje je nosila na plejeru... Uzas. Btw, Carmina Burana je scenska kantata. :)

Naravno, postoje mesta na svetu gde ovo sve nije slucaj... Zapravo postoje mesta na Zemlji u kojima zive dobri izvodjaci... Najsmesnija mi je situacija, a u stvari je tuzna, kada je moj profesor slusajuci jedan moj hor rekao: "Za ovo bi ti bio potreban jedan dobar svedski hor sa slusalicama, metronomom i intonacijom..."

Dok ne dodju Svedjani... Imagine. :)

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Da li ste za operu?

Post by pipistrello » 23 Sep 2008, 10:39

...pa naravno,ima i solo pevaca koji su dobri muzicari,ali njih je iz godine u godinu sve manje...
Ylvaon wrote:Btw, Carmina Burana je scenska kantata.
:hide: zaboravih da se oratorijum ne moze izvoditi scenski :hide:
moja greska :oops:

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Da li ste za operu?

Post by Ylvaon » 23 Sep 2008, 18:16

Nista zato. <;-}

Da li si slusala ostala dva dela trilogije? Catulli Carmina i Trionfo di Afrodite?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest