Omiljeni kompozitori

Moderators: Critical, Trooper

Post Reply
User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Post by Ylvaon » 20 Apr 2007, 21:07

Ma nista, drago mi da te zanima :)

Inace, ako volis Requiem, obavezno odslusaj d-moll koncert za klavir. Spada u pozno Mozartovo stvaralastvo i zaista fantasticno oslikava stanje u kom se tada nalazio. Takodje je koncert na prelazu klasicizma u romantizam tako da se oseti dosta od buducih tehnika koje ce razradjivati Beethoven, Mendelssohn, Schubert...

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 20 Apr 2007, 21:51

Obozavam Requiem,poslusacu koncert cim nadjem ,fala za tip :lol:
BTW mislim da je neko obradio Requiem ali nisam siguran ko ,mislim da je Kamelot ,ako neko zna neka pise :lol:

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Post by Ylvaon » 20 Apr 2007, 22:40

Mislim da nije, zapravo siguran sam da nije...

Ali...

Ako znas pesmu od Kamelota "Forever", sa albuma "Karma", glavna tema pesme (tekst: "Will you revive from the chaos...") je preuzeta iz simfonijske svite Edvarda Griega po tekstu Ibzena "Peer Gynt", a numera se zove "Solvejgina pesma". Mnogo je lepse i bolje u originalu :)

Inace, Mozartov Requiem se (u fragmentu) nalazi na albumu Symphony X-a "New Mythology Suite" - pesma "Death of Balance/Lacrymosa" - Lacrymosa je stav iz Mozartovog Requiema... A inace, ono sto zaista mnogi ne znaju, to je da je fantasticni uvod u taj album ustvari pocetak sekvence "Dies Irae" (Dan Unistenja) iz Requiem mise Giuesepea Verdija! Taj stav se smatra najuzasnijim i najvise zastrasujucim komadom u romanticnoj literaturi...

Inace, Dies Irae je poseban stav koji se ubacuje u misu za mrtve (Missa pro defunctis), koja se inace zove Requiem (po prvi stihovima: "Requiem aeternam donna eis Domine / Et lux perpetua luceat eis..." - "Vecni mir daj im Gospode / I neka ih obasjava vecna svetlost..."), i taj stav prikazuje strasan sud. Mnogi metalci su u svoje pesme uvrstili stihove prvog stava ove sekvence (sekvenca je tip srednjevekovne vokalne duhovne kompozicije) u svoje pesme, a oni glase:

Dies irae, dies illa, ** Dan unistenja, ovaj dan,
Solvet saeclum in favilla, ** Svet u pepelu nestaje,
Teste David cum Sybilla ** Prorekose David i Sibila

Druga strofa:

Quantus tremor est futurus, ** Kakvo rusenje se sprema,
Quando judex est venturus, ** Kada sudija dodje,
Cuncta stricte discussurus! ** I strogo presudi!

** Primeti kako postoje samo tri stiha u strofi - srednjevekovna estetika je obozavala broj tri (Sin, Otac, Sveti Duh), i zaista je zanimljivo videti kako su muzicari uklapali tri stiha u uobicajenu metriku u kojoj je osnova broj 4...

Od metalaca sa "Dies Irae" pesmama sam primetio Rhapsody, a meni omiljeni su Symphony X i pariski Adagio...

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 20 Apr 2007, 23:23

Moze da se desi i da je At Vance u pitanju.Imam jedan album na kome je Betovenova 5-a simfonija, a koliko znam na svakom albumu se nalazi neka obrada.

Zamolio bih vas da se oduprete mocima zlog offtopica i otvorite novu temu.

Dobrodoslica novom clanu :) .

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 20 Apr 2007, 23:24

Pa da ,ovo za Kamelot je i ono na pocetku (ta ta ta taaaa,ako si sta kuznuo ,pa da glavna tema ,kao i pevanje)
A ja sam pogresio za Kamelot oni imaju onu stvar Reguiem for the innocent 8)
Vidim ti bas dosta znas o klasici ,studiras muziku ili si samo dosta zainteresovan?? :lol:

Ja se izvinjavam na off-u bice nova tema,o veliki admine :lol:

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Post by Ylvaon » 21 Apr 2007, 05:05

Paaa... Voleo bih da upisem kompoziciju, a da li ce mi se zelje ostvariti, videcemo u julu... :)

Za sada sam samo dosta zainteresovan :)

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Post by Ylvaon » 21 Apr 2007, 05:06

Izvinjavam se, zaboravih da odgovorim...

Hvala na dobrodoslici, admine!

User avatar
mr.flash
Posts: 194
Joined: 09 Jul 2007, 12:53
Location: Beograd
Contact:

Post by mr.flash » 09 Jul 2007, 18:45

Wargner, Orf, Bach, Mahler, Vivaldi, da ne idem u detalje zasto i kako, ali oni su mi u poslednje vreme najslusaniji. Neko je pomenuo Williamsa, jako je dobar ali ga ne bih stavio bas medju ovu ekipu.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 09 Aug 2007, 15:51

U poslednje vreme sam najviše slušao Feliksa Mendelsona, i malo "friškijeg" autora Henrika Goreckog. Super mi je Bendžamin Britn, Musorgski, Klod Debisi, Grig, Rodrigo, Tarega... Kao pozadinsku muziku volim da pustim Satija. Ipak najviše poštujem baroknu muziku, nekako mi harmonijski deluje najkompleksnije. Koliko god da može da zvuči izlizano, ali Bah je ipak majstor kakav se samo jednom rodi. I tako...

Tini
Posts: 7
Joined: 05 Aug 2007, 16:23
Location: kotor
Contact:

Post by Tini » 09 Aug 2007, 18:13

betty_blue wrote:.
Meni je najdrazi Claude Debussy.
jeeeeeeee
ljubaav mojaaa
ahahaahhaah

User avatar
Nastasja
Posts: 5
Joined: 21 Aug 2007, 18:24

Post by Nastasja » 21 Aug 2007, 18:41

Humm...Zaista tesko pitanje. Ali ok, da vidimo...Na prvom mestu, naravno, Mozart, za njim Bach, Beethoven, Wagner, List i Chajkovski. To kada se odazivam na rec ''omiljeni''. Inace, obozavam klasiku i u mojoj kucnoj kolekciji skladistim dela svih kompozitora, iz svih perioda klasicizma, pa kada bih krenula da nizem redom i da pravim top liste, ne bih umela da stanem, pa tako..necemo. :D uostalom, Ylvaon je u bitnoj meri napisao sve ono sto bih i ja, te mu se zahvaljujem i drzim fige za kompoziciju, jer nije tesko i pri prvom postu uociti dobrog poznavaoca i osobu zainteresovanu za ovo polje umetnosti.
Pozdrav svima

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Post by Ylvaon » 03 Sep 2007, 17:21

Hvala Nastasja, ako fige rade retroaktivno, onda su uspele... :) Upisao sam se petog jula...

Detalj: klasicizam je period (priblizno) 1750 (godina smrti Bacha) - prve decenije XIX veka, i to je samo jedno doba razvoja klasicne muzike, odnosno umetnicke muzike, sto je mnogo zahvalniji termin, buduci da ljudi cesto mesaju klasicnu muziku i klasicizam. Znaci, klasicna muzika - umetnicka muzika, klasicizam - epoha razvoja umetnicke muzike...

Dark Hunter
Posts: 6
Joined: 06 Nov 2007, 00:51
Location: Pancevo-beograd
Contact:

Post by Dark Hunter » 06 Nov 2007, 01:07

hmmmm. Bdenija Rahmanjinova su prelepa, inace voli i Mocarta i Pucinija i Rosinija...itd.... Sopen je za klavir vrh :D I Borodina volim...ma svako je na svoj nacin dobar...

User avatar
blaze
Posts: 144
Joined: 15 Aug 2007, 08:39
Location: Krusevac
Contact:

Post by blaze » 05 Dec 2007, 23:59

Bah mi je omiljeni kompozitor klasike definitivno.

Spino
Posts: 99
Joined: 23 Aug 2006, 19:33

Post by Spino » 06 Dec 2007, 20:03

Bah je inace bio barokni kompozitor. Usudio bih se da kazem da je cak danas ispred vremena. Kontrapunkt koji je on radio definitivno je mnogo bluzu savrsenstva i jos je neprevazidjen. Od kompozitora bih izdvojio John Williams-a, Alan Menken-a, Hans Zimmer-a, Jeremy Soule-a... To, u stvari nisu kompozitori iz perioda klasike, vec XX i XXI vijeka. Oni rade uglavnom orkestarsku muziku za predstave, igrane i animirane filmove. (Jeremy Soule radi cak i za video igre: Harry Potter, Half Life...)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest