Atonalna muzika

Moderators: Critical, Trooper

Post Reply
User avatar
oziman
Posts: 71
Joined: 18 Jan 2009, 11:50
Contact:

Atonalna muzika

Post by oziman » 18 Jan 2009, 12:17

Ma koliko pokusavao da nadjem estetsku lepotu u disonantnoj ,atonalnoj muzici ,bez harmonije, nisam uspeo.

Kada je Betoven pred kraj zivota napisao delo "Grosse Fuge Op.133" mislim da je to bio pocetak dekadencije i opadanja klasicne muzike a koja je ,pre toga, svoj vrhunac dostigla sa Mocartom i Rosinijem, po meni. Danas smo ,silaznom putanjom sa tih visina, dosli u vreme atonalnih, disharmonicih dela savremenih kompozitora.

Da li iskreno nalazite estetsku lepotu u disharmonicnoj muzici vecine kompozitora 20. i evo 21. veka.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Atonalna muzika

Post by sinisake » 18 Jan 2009, 12:27

Rosini, velis, a?
Daj neke primere te ''disharmonicne muzike'' pa da vidimo...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Atonalna muzika

Post by Rocket Roll » 18 Jan 2009, 12:43

oziman wrote: Da li iskreno nalazite estetsku lepotu u disharmonicnoj muzici vecine kompozitora 20. i evo 21. veka.
Nemoj se ljutiti, ali čim si "estetsku lepotu" spomenuo u sumnjivom kontekstu "disharmonične muzike većine modernih kompozitora" (???) izgubio si pravo da dalje diskutuješ.

Naročito je velika greška mešanje atonalnog i disharmoničnog. Prijateljski ti preporučujem da se najpre informišeš slušajući Šenberga i Veberna, a da zatim pročitaš neki dobar tekst o tome šta su oni zapravo pokušavali da urade.

User avatar
oziman
Posts: 71
Joined: 18 Jan 2009, 11:50
Contact:

Re: Atonalna muzika

Post by oziman » 18 Jan 2009, 13:00

Rocket Roll wrote:
oziman wrote: Da li iskreno nalazite estetsku lepotu u disharmonicnoj muzici vecine kompozitora 20. i evo 21. veka.
Nemoj se ljutiti, ali čim si "estetsku lepotu" spomenuo u sumnjivom kontekstu "disharmonične muzike većine modernih kompozitora" (???) izgubio si pravo da dalje diskutuješ.

Naročito je velika greška mešanje atonalnog i disharmoničnog. Prijateljski ti preporučujem da se najpre informišeš slušajući Šenberga i Veberna, a da zatim pročitaš neki dobar tekst o tome šta su oni zapravo pokušavali da urade.
Nije poenta u citanju tekstova vec u estetskom dozivljaju koji bi umetnost, pa i muzika, trebalo da pruza. Nemoj mi reci da atonalnoj muzici nije cilj estetski dozivljaj. Ako nije, onda to nije umetnost.

Neka svako proceni sta je ovo. I neka ostavi svoj snobizam po strani u medjuvremenu.
http://www.youtube.com/watch?v=RYVSHTUBtmY

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Atonalna muzika

Post by sinisake » 18 Jan 2009, 13:23

Evo jednog finog edukativnog videa:

http://www.youtube.com/watch?v=u5dOI2Mt ... re=related

Uzgred, ova stvar (Serenada Opus 24) me podsetila na neke komade Toma Vejtsa. :mrgreen:

Inace, kad si vec pitao - ne svidja mi se preterano.
(Ali ce mi se mozda posle citanja nekoliko studija o Schoenbergu i svideti, ko zna) :mrgreen:

User avatar
oziman
Posts: 71
Joined: 18 Jan 2009, 11:50
Contact:

Re: Atonalna muzika

Post by oziman » 18 Jan 2009, 13:40

Kada vidim ovakve bobmasticne naslove ovih dela poput : Kammersymphonie op. 9 ili Piano Concerto op. 42 ili nesto slicno i onda cujem "muziku" iza tih pompeznih naslova, prosto se pitam da li se neko ovde sprda sa ljudima.
Bas me zanima kako bi Hajdn, Mocart , Rosini reagovali kada bi culi ove "koncerte" i "sinfonije". Mislim da je ovde na delu fenomen zvani "Carevo novo odelo" gde je receno da samo pametni mogu da vide carevo odelo i niko se nije usudio da kaze da je car go.
Isto tako je receno da je ovo muzika samo za elitu (citaj snobove) i niko se onda ne usudjuje da pita : Sta je ovo? Car je go! Zar ne vidite !

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Atonalna muzika

Post by sinisake » 18 Jan 2009, 13:47

as me zanima kako bi Hajdn, Mocart , Rosini reagovali kada bi culi ove "koncerte" i "sinfonije".
A sta mislis kako bi reagovali da su mogli da cuju Panteru, ili neki jazz? :wink:

Znas, stvarno ne znam mnogo o tome, ima ovde ljudi sa muzicke akademije, pa oni mogu da kazu koju, ali se shvatanje lepog, harmonicnog i disharmonicnog, konsonantnog i disonantnog, malko menjalo tokom stoleca.

To ne znaci da mi se dopada atonalna muzika. :mrgreen:

User avatar
Dete epruvete
MF veteran
Posts: 261
Joined: 07 Jul 2007, 23:53
Location: Bg

Re: Atonalna muzika

Post by Dete epruvete » 18 Jan 2009, 18:04

ovo sto sam cuo sa klipa je tesko njesra, kao da neko hoce da ubije muziku.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Atonalna muzika

Post by Duane » 19 Jan 2009, 02:35

oziman wrote: Isto tako je receno da je ovo muzika samo za elitu (citaj snobove) i niko se onda ne usudjuje da pita : Sta je ovo? Car je go! Zar ne vidite !
zato sto to neki ljudi nemogu da razumeju(citaj TI)... prva stvar nemoj da pljujes po necemu sto nerazumes! druga stvar - snobizam? wtf brate? ti si snob ako pises muziku koju mali broj ljudi moze da razume? vazi... meet the greatest snob that ever walked the face of earth - j. s. bach, cak je i prljavac svoje ime utisnuo u jednu kompoziciju(B A C H :))... snobchina... trebalo je 4 veka da se njegov opus kompletno razume, a za zivota je bio siroma, za leba nije imao i pljuvali su po njegovim kompozicijama "svi znalci tadasnjeg sveta"... a verovatno je najveci muzicar koji je ikad ziveo...

kako bi bob dilan reko - don't critisize what you can't understand

User avatar
oziman
Posts: 71
Joined: 18 Jan 2009, 11:50
Contact:

Re: Atonalna muzika

Post by oziman » 19 Jan 2009, 09:14

Onaj ko je resio da na taj nacin eksperimentise sa muzikom trebao je znati ove reci jednog od navecih filozofa covecanstva:
Muzika se moze svesti na odredjena pravila od kojih ona ne moze odmaci a da ne prestane biti muzika Naime. muzika je tako neposredna objektivacija i odraz sveukupne volje.kao sto je sam svet,kao sto su to i same ideje. Muzika je nesvesna metafizicka vezba gde duh ne zna da se bavi ustvari filozofijom.
Artur Sopenhauer

Ono sto muzika zapravo opisuje jeste duboka metafizicka sustina sveta i zivota . Pravila koja odredjuju muziku imaju svoj koren u samoj transcendentnoj osnovi svega.
Ne mogu sada neki tipovi da sednu za sto i odluce da ce od sada oktava imati 12 tonova, a ne vise osam.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Atonalna muzika

Post by sinisake » 19 Jan 2009, 11:18

Ako ti duboku metafizicku sustina sveta i zivota nalazis u delima Rosinija, to je isto toliko legitimno koliko i reci da su ona Schoenbergova socinjenija prijatna za uho. :wink:

User avatar
oziman
Posts: 71
Joined: 18 Jan 2009, 11:50
Contact:

Re: Atonalna muzika

Post by oziman » 19 Jan 2009, 12:30

sinisake wrote:Ako ti duboku metafizicku sustina sveta i zivota nalazis u delima Rosinija, to je isto toliko legitimno koliko i reci da su ona Schoenbergova socinjenija prijatna za uho. :wink:
Ne znam sta si ti slusao od Rosinijevih opera ,ali ja licno, u njegovim delima vidim savrsenstvo.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Atonalna muzika

Post by Duane » 19 Jan 2009, 13:37

oziman wrote: Ne mogu sada neki tipovi da sednu za sto i odluce da ce od sada oktava imati 12 tonova, a ne vise osam.
sto nemogu? to je muzika care... alan holdsvort sam prica kako je izvalio skale, niko mu nije rekao OVO MORAS DA SVIRAS! sam je provalio sve! muzika je apsolutno sloboda da radis sta hoces... a ne pravila pravila da bi me udavila...
oziman wrote:
sinisake wrote:Ako ti duboku metafizicku sustina sveta i zivota nalazis u delima Rosinija, to je isto toliko legitimno koliko i reci da su ona Schoenbergova socinjenija prijatna za uho. :wink:
Ne znam sta si ti slusao od Rosinijevih opera ,ali ja licno, u njegovim delima vidim savrsenstvo.
ok, sto neznaci da je meni rosini totalno bzvz... ili nekom drugom.. sta znaci da si ti upravu a mi nemamo pojma? mislim... come on... samo je fazon sto za neku muziku treba dosta vise razumevanja i muke da bi se shvatila... da nije tako, svi bi slusali na kraj seli i bili bi zadovoljni nasim neznanjem... cak sta vise bili bi u ekstazi... :)

User avatar
oziman
Posts: 71
Joined: 18 Jan 2009, 11:50
Contact:

Re: Atonalna muzika

Post by oziman » 19 Jan 2009, 14:05

sto nemogu? to je muzika care... alan holdsvort sam prica kako je izvalio skale, niko mu nije rekao OVO MORAS DA SVIRAS! sam je provalio sve! muzika je apsolutno sloboda da radis sta hoces... a ne pravila pravila da bi me udavila...
Takvo razmisljanje je upravo rezultat naopakog shvatanja stvari.
Pravila harmonije nisu izmisli ljudi, tek tako kako im se hoce, vec su ta pravila otkrili. Zasto je recimo terca prijatna za uho a septima nije? Nazires li tu postojanje nekih pravila koja transcendiraju pravila fizickog sveta zasnovanog na kauzalitetu (uzrok, posledica).
ok, sto neznaci da je meni rosini totalno bzvz... ili nekom drugom.. sta znaci da si ti upravu a mi nemamo pojma? mislim... come on... samo je fazon sto za neku muziku treba dosta vise razumevanja i muke da bi se shvatila..
Nije ovde stvar u razumevanju. Umetnost nije stvar razuma i inteligencije. A onaj ko navodno atonalnu i disharmonicu muziku dozivljava kao umetnost, bas me zanima da li je taj njegov stav zasnovan na licnom esteskom dozivaljaju iste ili na fenomenu "Carevo novo odelo".

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Atonalna muzika

Post by cccira » 19 Jan 2009, 14:16

A zasto muzika mora da bude prijatna za uho? Zasto mora da bude estetski lepa? Ti mesas umetnost i primenjenu umetnost

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest