Castrato

Moderators: Critical, Trooper

Post Reply
User avatar
oziman
Posts: 71
Joined: 18 Jan 2009, 11:50
Contact:

Castrato

Post by oziman » 19 Jan 2009, 21:54

Kastrat je muski sopran ili alt postao takvim kao posledica kastracije pre ulaska u pubertet. Kastrat je uveden u Vatikansku Sinkstinsku kapelu krajem 16.veka , kada je zenama bilo zabranjemno pevanje u crkvenim horovima i izlazak na pozornicu. Najvecu vaznost kastrat je imao u operskoj umetnosti 17.i 18 veka .Ilegalna i nehumana praksa kastracije , koja se u Italiji toga doba odomacila , dovela je do stvaranja mekog glasa izuzetne snage , koji je bio specifican zahvaljujuci kapacitetu pluca i fizickoj gradji odraslog muskarca . Jedinstven kvalitet tona i sposobnost pevaca da izvodi prave majstorije ucinile su kastrate omiljenim kod operske publike. Vecina pevaca koji su proslavili operu 18.veka bili su kastrati a najpoznatiji bili su Seneziono, Bernardi , Kafareli i Farineli. Kastrati su u horu Sikstinske kapele pevali sve do 1903.god.

Posledjni kastrato
Alessandro Moreschi
Image
http://www.youtube.com/watch?v=wv-S3uoeTXg

Sta mislite o fenomenu kastrata u istoriji muzike? Poznate su price da su ljudi ,pogotovu zene, padale u nesvest kada su slusale Farinelija na sceni. Jedini nacin da njihov glas sebi predocimo jeste da cujemo Alesandra Moricija ,poslednjeg kastrata. Medjutim iz ovog snimka ne uspevam mnogo od toga da zakljucim ,niti predocim sebi moc koji su oni imali.

User avatar
oziman
Posts: 71
Joined: 18 Jan 2009, 11:50
Contact:

Re: Castrato

Post by oziman » 19 Jan 2009, 23:16

Kada je Moriceli snimao ove arije ,koje su nam dosupne, imao je oko 50 godina a i tadasnja tehonologija snimanja znamo kakva je bila. Zato o kastratima mozemo samo da slusamo legende.

Ja licno mislim da sadasnji pevaci i pevacice ne mogu da se priblize njima i da ako izuzmemo nesumnjivo cudovisnu moralnu nepravdu, koja je nanosena toj deci (ilegalno cak i u to vreme), dakle ako to stavimo po strani, mislim da je cisto umetnicki, opera mnogo izgubila njihovim nestankom.

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Castrato

Post by pipistrello » 20 Jan 2009, 00:34

moram da priznam da...i ako postujem muziku,operu,pevace...ovo sa kastratima mi je uvek bilo bolesno i nehumano...ali volela bih da mogu da cujem bar jednog kastrata u dobroj formi...da mogu da odem u to vreme,da poslusam npr.Farinelija i da se odmah vratim u djene-djene normalan svet :)

User avatar
oziman
Posts: 71
Joined: 18 Jan 2009, 11:50
Contact:

Re: Castrato

Post by oziman » 20 Jan 2009, 10:16

pipistrello wrote:moram da priznam da...i ako postujem muziku,operu,pevace...ovo sa kastratima mi je uvek bilo bolesno i nehumano...ali volela bih da mogu da cujem bar jednog kastrata u dobroj formi...da mogu da odem u to vreme,da poslusam npr.Farinelija i da se odmah vratim u djene-djene normalan svet :)
To sto su ljudi padali u nesvest na njegovim koncertima pokazuje da je on uspeo da prenese uzvisenu transcendentu poruku ,iz sveta gde se muzika radja, pravo u svet patnji individualnih htenja, sto je dovodilo do ekstaza u publici.

Verujem da je to bilo nesto izuzetno. Nesto nama neshvatljivo.

Da li znas da li su za njih pisane posebne partiture ili su pevali uobicajene alt i sopran uloge?
Kada slusam onu Vivadijevu numeru koju si postovala ovde ,a koju je otpevala Bartoli, sve mi lici da je to pisano za kastrate i njihovu snagu glasa.

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Castrato

Post by pipistrello » 20 Jan 2009, 11:00

veci deo kompozicija je pisan bas za njih,ali nisam sigurna tacno koje kompozicije...
da li si gledao film Farinelli? dosta je verno prikazano to vreme kastrata.
ako nisi,pogledaj...zanimljiv je film :)

User avatar
oziman
Posts: 71
Joined: 18 Jan 2009, 11:50
Contact:

Re: Castrato

Post by oziman » 20 Jan 2009, 11:27

pipistrello wrote:veci deo kompozicija je pisan bas za njih,ali nisam sigurna tacno koje kompozicije...
da li si gledao film Farinelli? dosta je verno prikazano to vreme kastrata.
ako nisi,pogledaj...zanimljiv je film :)

Gledao sam ga i planiram da ga pogledam jos jednom.
Interesantno da su u tom filmu audio miksovanjem ,ili nekako drugacije, spojili jedan muski glas i jedan zenski. Time su dobili nesto sto ne postoji u prirodi a sto bi trebalo ,da bar priblizno, docara Farinelijev glas.

muski glas: Derek Lee Ragin Britanski countertenor
zenski glas: Ewa Maas-Godlewska Poljski mezzo-soprano

:)

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Castrato

Post by pipistrello » 20 Jan 2009, 12:09

Nisam znala za to... ideja im je odlicna ...sad cu morati ponovo da odgledam film...tacnije receno da odslusam,ja sam znala za to da je kompozicije pevao kontratenor,ali da su spojili 2 glasa,pa to je fantasticno...
inace film stvarno nosi jednu dramsku crtu...ta borba koja se odvija u samom Farineliju odlicno je propracena muzikom.

User avatar
oziman
Posts: 71
Joined: 18 Jan 2009, 11:50
Contact:

Re: Castrato

Post by oziman » 20 Jan 2009, 12:32

pipistrello wrote:Nisam znala za to... ideja im je odlicna ...sad cu morati ponovo da odgledam film...tacnije receno da odslusam,ja sam znala za to da je kompozicije pevao kontratenor,ali da su spojili 2 glasa,pa to je fantasticno...
inace film stvarno nosi jednu dramsku crtu...ta borba koja se odvija u samom Farineliju odlicno je propracena muzikom.
Upravo tako.

Sa Amazon.com

The opera sequences are a kick: the breathless crowds, Farinelli's hammy control over the drama, and his stunning castrato voice (manufactured by Corbiau via synthesized merger of male and female voices) and all make for great fun. --Tom Keogh
FUZIJA ZENSKOG I MUSKOG GLASA.

Na IMDB imas detaljnije podatke:
Both male and female voices were combined to create the sound of Farinelli's singing voice. The male voice was Derek Lee Ragin, a British countertenor and the female Ewa Małas-Godlewska, a Polish mezzo-soprano.

Ipak to je samo ono : "Kako mislimo da bi Farineli trebao da zvuci". Ipak vredi znati taj podatak o fuziji glasova jer film postaje mnogo interesantniji. :)

Uragan Katrina
Posts: 42
Joined: 21 Dec 2008, 22:07
Location: Zrenjanin

Re: Castrato

Post by Uragan Katrina » 04 Feb 2009, 20:39

Zene i uopste ljudi su voleli kastrate zato sto tada zene nisu smele da pevaju u operi. Kada im je to dozvoljeno, kastrati vise nisu bili interesantni, jer su ljudi culi kako treba da zvuce soprani i alti. To sto su radili deci je neprirodno, pa zato kastrati i zvuce neprirodno. Falsetisti zvuce skoro isto kao i oni, pa nisu bili tako popularni, a falset ja nesto sasvim prirodno.

User avatar
Marcos88
Posts: 8
Joined: 16 Oct 2009, 15:58

Re: Castrato

Post by Marcos88 » 08 Nov 2009, 17:42

Apsolutno tako..sto je velika steta jer su kontratenori bili dominatni glasovi sve do 19 veka a danas nije tako,mada su jakooo cenjeni u zapadnoj Evropi i vracaju staru slavu. Ja sam inace kontratenor i bariton i govornom registru ali ovde nisam uspeo nijednu skolu da upisem kao kontratenor,vec samo kao bariton, jer se profesori uglavnom podsmevaju i govore kako to nisu normalni glasovi.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Castrato

Post by komil » 27 Aug 2011, 14:14

Kastrata ima i danas! Neka deca ostaju kastrirana iz (zaista) medicinskih razloga. Neki od njih imaju karijere profesionalnih pevača.

Koliko se ja sećam neke priče vezane za film, razlog zbog kojeg su odustali od toga da neki kastrat peva za film je taj što bi to zvučalo šokantno, bar jednom delu publike. Bilo im je bitno da film bude prihvatljiv širem krugu ljudi. Ako je ta priča tačna, razumem ih. Iskreno, meni lično ovakav sopran na momente svakako zvuči veoma sablasno. Prosto, glas me asocira na izmučenog malog dečaka (više nego na ženu). Kada si odrastao a prvi put u životu čuješ tako visok glas a sa "muškom" jačinom, u glavi se stvori osećanje hm... konfuzije. :krstise: Hoću reći, verujem da je novom slušaocu potreban jedan period privikavanja.

Radu Marian, tzv. "prirodni" kastrat:

http://www.youtube.com/watch?v=8JhrpYQ-GYM
http://www.youtube.com/watch?v=qFyG-EHOazM

http://www.youtube.com/results?search_query=radu+marian

p.s. Možda je za početak lakše svariti audio bez videa...

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Castrato

Post by MetalFunk » 27 Aug 2011, 14:53

:krstise:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest