Gramofoni

Moderator: toza

Acidum Dominicum
Posts: 38
Joined: 03 Sep 2007, 17:44
Location: Beograd

Post by Acidum Dominicum » 21 Sep 2007, 01:06

KnightOfDoom wrote:OK, vi pricate o "dj" gramofonima (a ne onim "standardnim")jel tako? Da vam napravim podforum "DJ Oprema" medju muzickim instrumentima?
EXCELLENTE!!! Ako se i ostali zainteresovani slazu, to bi bio dovoljno sirok podforum koji bi zahvatio i ovu, ali i mnoge druge buduce teme...

Zar postoji razlka medju "dj" i "standardnim" gramofonima?

I zasto neki ovde pisu "gram_A_fon"??

@dj Dejan Carevic

Znam da je Technics standard jos od kako je pocetkom sedamdesetih izbacio legendarni SL 1200!! Mislio sam na medjusobno poredjenje Technics-ovih gramofona, npr sta moze 1210 sto nije mogao 1200, ili sta moze mk2 a ne mk5...

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 21 Sep 2007, 01:23

Evo pravim, i premestam ovo tamo, nemoj posle da me neko juri gde mi je tema :D .
Sviram gitaru i nisam toliko upucen u materiju ali verujem da postoji razlika izmedju DJ i ovih obicnih... Razmisli samo sta bi se sa obicnim desilo da uzmes da skrecujes :D .
Ono...gramofoni su nastali pre kaseta-cd-a i ostalog...ovo o cemu pricate je napimpovana verzija "standardnog" :D

A mislim da se pravilno kaze gramOfon.Na engleskom se pise "gramophone" tako da :)

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 21 Sep 2007, 09:43

Dj Dejan Carevic wrote:@ Sava:

Svaka dj mixeta ima gramafonske ulaze.
Da OK, poznajem poznatog beogradskog DJ, radio sam neka video snimanja modnih revija gde su i oni učestvovali i nikada nisam prišao tim spravama da ih pogledam. Neka mi mlađi ne zamere, ali ja jednostavno ne mogu da svarim takav način tretiranja muzike tako da sam sa prezirom zaobilazio te sprave. No dobro, valjano sam pretpostavio da DJ miksete imaju phono ulaz, logično je.

Još jedna napomena za Technics 1210: ovaj gramofon nije pravljen za DJ jer to nije ni postojalo u vreme njegove konstrukcije, mislim na upotrebu kakva je danas. Nastao je u vreme borbe za što bolji Hi-Fi zvuk kada je došlo do ekspanzije direct drive gramofona. Do tada su bili poznati gramofoni kod kojih je prenos sa motora na tanjir išao prvo gumenim točkom, ali je to rešenje bilo relativno slabo (veliki rumble) pa ga je zamenio pogon kajišem (belt drive). Posle toga su izmišljeni direktno pogonjeni tanjiri (direct drive) što znači bez posrednika već je tanjir okačen direktno na motor. Tu je nastalo dosta dobrih konstrukcija sa mnogopolnim motorima kao i ovaj Technics. To je gramofon koji je spadao u visoku Hi-Fi kategoriju, ali nikada nije bio na samom vrhu jer su belt drive gramofoni pobedili u toj trci tako da i dan danas na sajmovima i prezentacijama hi end opreme se koriste takvi gramofoni. Pomenuti Technics gramofom ima tako konstruisan servo motor koji kada ga prisilno okrećete u suprotnu stranu ne pruža otpor i baš zbog te karakteristike se dopao DJ majstorima koji su ga vrlo brzo usvojili pa je to postalo standard u toj branši. Takođe su i vrlo prihvaćene Stanton gramofonske glave (posebno serija 500) zbog toga što su fantastično robusne i godinama su se koristile u radijskim i drugim studijima gde je ta karakteristika bila vrlo značajna.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 21 Sep 2007, 09:51

KnightOfDoom wrote: Sviram gitaru i nisam toliko upucen u materiju ali verujem da postoji razlika izmedju DJ i ovih obicnih... Razmisli samo sta bi se sa obicnim desilo da uzmes da skrecujes :D .
Ono...gramofoni su nastali pre kaseta-cd-a i ostalog...ovo o cemu pricate je napimpovana verzija "standardnog" :D

A mislim da se pravilno kaze gramOfon.Na engleskom se pise "gramophone" tako da :)
Ne nije ništa "napimpovano", radi se o standardnim gramofonima, a Technics je samo napravio motor koji ima specifičnu karakteristiku kako sam objasnio u prethodnom postu. Verujem da su ih za sve ove godine još usavršili i prilagodili današnjem načinu upotrebe za koju nisu prvobitno konstruisani.

Pored legendarnog SL1200 koji neko pomenuo postojao je još legendarniji (bolji) model SL10.

U profesionalnoj upotrebi su bili gramofoni sa kočnicama (kuplungom) koji s omogućavali trenutni start komandom sa miksete i tu su bili poznati EMT, Barth i još neki širokim masama manje poznati modeli.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 21 Sep 2007, 10:57

Izvinjavam se na off-u

@Sava

MOgao bi ti nesto vise da napises o gramofonima posto vidim da ti ide ,nesto kao istoriju nastanka ,mene bas zanima???
U doba mog odrastanja kaseta je bila glavni baja :lol:

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 21 Sep 2007, 12:28

Pa onda jeste malo pimpnut :D
A igla? Jel ista ili neka jaca/deblja? Ne znam nista o tome, samo nagadjam.

Acidum Dominicum
Posts: 38
Joined: 03 Sep 2007, 17:44
Location: Beograd

Post by Acidum Dominicum » 21 Sep 2007, 13:59

Woohoo!!

Najzad neko sa dovoljnom kolicinom znanja ko se ne ustrucava da ga podeli!! Ovaj kratak istorijat sadrzi sasvim pristojnu kolicinu podataka, ovo zaista nisam znao... :oops: Spomenuo sam SL1200 jer sam procitao da se on i danas smatra standardom, ali kako se on pojavio pocetkom '70-ih a ja tek '84-e, i kako su u vreme mojeg okretanja ka muzici ploce bile zvanicno prevazidjene, kasete glavni medijum, a buduci CD zestoko kritikovan kao neka tamo novotarija, jasno je zbog cega je moje poznavanje teme vrrrlo ograniceno... Sada kad sam kao stariji, iskusniji i pametniji shvatio sta su Prave Vrednosti (tm), docekala me je cinjenica da je na nasem (porodicnom, hehe) gramofonu otisao slider (linearni potenciometar) za kontrolu jacine tona na desnom kanalu! :cry:
Tako da se slazem da bi bilo fino da nam stariji (informisaniji) clanovi prenesu malo svog znanja i iskustva...

btw, moj gramOfon (r) je (valjda) Tosca 20... Yeah, mean motherfucka'!! I mnoogo se dobro cuje!

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 21 Sep 2007, 17:48

Acidum Dominicum wrote:Spomenuo sam SL1200 jer sam procitao da se on i danas smatra standardom, ali kako se on pojavio pocetkom '70-ih a ja tek '84-e, i kako su u vreme mojeg okretanja ka muzici ploce bile zvanicno prevazidjene, kasete glavni medijum, a buduci CD zestoko kritikovan kao neka tamo novotarija, jasno je zbog cega je moje poznavanje teme vrrrlo ograniceno...
Ništa nisi pogrešio, a već to što te interesuje gramofon govori da postoji želja za proširenjem znanja i to je dobro. Ja savršrno razumem vas mlađe kada gledate tehnologiju prošlosti kao nešto arhaično i prevaziđeno. Ja sam stasao u eri ekspanzije tranzistora pa sam tako gledao na lampe pa kada sam sakupio nešto znanja počeo sam da se zanimam za njih i tada shvatio da nisu sasvim i u svemu prevaziđene.

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 21 Sep 2007, 19:51

Za igle, ja mislim da za to izivljavanje moraju da budu one rombodine igle. ODnosno one koje mogu da trpe okretanje u oba smera.

Acidum Dominicum
Posts: 38
Joined: 03 Sep 2007, 17:44
Location: Beograd

Post by Acidum Dominicum » 21 Sep 2007, 23:23

@Sava

Da, da, potpuno se slazem... Drago mi je da smo se razumeli...
Bluesman wrote:Za igle, ja mislim da za to izivljavanje moraju da budu one rombodine igle. ODnosno one koje mogu da trpe okretanje u oba smera.
A ovde dolazimo i do nove teme! Kratak pregled igala, sta, zasto, kako uz obavezan istorijat... Molim Vas, ne stedite na detaljima, zedan sam znanja!!

Dj Dejan Carevic
Posts: 5
Joined: 20 Sep 2007, 15:10
Location: Novi Sad

Post by Dj Dejan Carevic » 21 Sep 2007, 23:49

Opet da se ja ubacim sto se tice DJ-inga !!! Sto se tice igala za gramafone za DJ-ing postoje par vrsta. Sve ti zavisi staces da radis
npr. ako oces da radis skrach onda ti trebaju igle bas za to pravljenje ( npr. CONCORD RED DJ), dok je konkord BLUE DJ vise vezan za pustanje setova, a tu postoji i velika razlika u zvuku i trosenju igala.

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Gramofoni

Post by goodlikesweeper » 29 Apr 2008, 11:53

Heh,kasete su mozda bile glavne u periodu mog odrastanja,ali ja sam odrastao slusajuci AC/DC na gramofonu, zahvaljujuci mom caletu.... :metal5: Eh,to su bili dani... :D


Evo ja imam neki stari ali dobar gramofon,pojacalo u njemu je 2x20w a zvucnici 2x30w!!Stari su tako da su kvalitetni a i dobro ocuvani.Meni to zaista sjajno deluje.E sad,sta mogu sa time?Da li mogu te zvucnike koristiti za kompjuter?Za sviranje gitare?Nekako povezati izlaz za zvucnike iz kompjutera na ulaz u gramofonu?Kakav ce biti kvalitet zvuka ako se to moze namestiti? :?

Ajde pomazite,bas bi hteo to da namestim!!Gramofon je "Turandot 41" i ima "radio magnetofon" ulaz na zadnjem delu.

User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: Gramofoni

Post by Шмајсер » 29 Apr 2008, 13:12

Пре него што сам купио појачало ја сам свирао код ортака на грамофону, тако да је могуће користити га за свирање, мада зато постоје појачала, ал ајд сад свати :wink:

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Gramofoni

Post by goodlikesweeper » 29 Apr 2008, 13:16

Pa to je samo jedna od stvari koja mi je pala na pamet.A i mislio sam da ce old school 2x20w pojacalo plus 2x30w zvucnici biti bolji od mog sugavog fender good- for-nothing 15w pojacala...

User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: Gramofoni

Post by Шмајсер » 29 Apr 2008, 13:19

ја сам користио за басс, не знам како би радио под предпојачалима или педалама, ал се сећам да ми је друг кењао како му крчи од свирања...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest