Gramofoni

Moderator: toza

Dusank_ns
Posts: 9
Joined: 05 Jan 2009, 22:39
Location: Novi Sad

Re: Gramofoni

Post by Dusank_ns » 21 Mar 2009, 10:37

Da, tako je, svakak DJ mikseta ima na sebi phono ulaze, pa ti kazi na njih sta oces (jer se i plejeri kace preko istih).
sto se tice povezivanja na komp, za to postoji Traktor Scratch Pro,
Serato Scratch Live, Torq itd.

Uglavnom, prinic kod scratch pro, scratch live i ostalih takvih proizvoda je da imate dve posebne ploce koje su "time coded" iliti prevedeno na srpski kodirane. onda se zvuk iz tih gramofona vezuje za jedan mali procesor koji desifruje te kodove i salje signale lap topu iz kojeg u stvari izlazi dalje zvuk. Uslovno receno, od gramofona se pravi MIDI controler :mrgreen: evo dijagram, pa valjda ce neko da razume sta sam teo da kazem :)


Image

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Gramofoni

Post by Sava » 21 Mar 2009, 11:14

Uhvatila me je nostalgija pa sam kupio gramofon, sasvim običan i osrednji Dual. Kako sam nekada imao Stabi koji je koštao nekih 2.500 DEM pa neke tamo ručice, glave, ovaj Dual je igračka prema njima. Bez obzira na to već po puštanju prve ploče na njemu posle više od 10 godina nemanja gramofona oduševljeno sam pomislio u sebi kako je moja generacija odrasla ne samo na dobroj muzici već i na kvalitetnom zvuku!

zWizart
Posts: 20
Joined: 09 May 2007, 17:45

Re: Gramofoni

Post by zWizart » 05 Jul 2009, 18:16

eh i ja da priupitam neshto oko ovoga
poshto videh da je jako teshko kupovati polovan gramofon ako se ne razumesh u to (a ne razumem se)

moze li neki jeftiniji direct drive gramofon posluziti da se na njemu uchi skrech? jeftiniji mislim na neke recimo oko 200e..
zna li neko koliko sile treba generisati gramofon da bi se nesmetano skrechovalo?(jel to uopshte sila?)
mislim na oznaku u kilogamima po cm..kilo dosta? dva? pet?
poshto verujem da posle otpushtanja plocha trenutno mora ici odgovarajucom brzinom da ne bi zavijao gramofon kad se "zalice" gramofon..

stevanb
Posts: 4
Joined: 04 Dec 2009, 18:57

Re: Gramofoni

Post by stevanb » 03 Mar 2010, 16:53

Nisam do sada diskutovao na ovom forumu, ali posto sam pre par godina i sam postavljao slicna pitanja, mislim da je red da koliko-toliko pomognem.

Prvo, ne znam koliko se za pocetnika isplati kupovati NOVE Technicse, jer postoje ljudi koji na svojim Technicsima starim po 10-15 godina jos uvek "vrte" ploce kao u pocetku - veoma dobar kvalitet. Naravno, igle su potrosna roba. Kad smo vec kod 1200 ili 1210 razlika je samo u boji, koliko ja znam. 1200 su srebrni, a 1210 crni. Sto se oznake "MK" tice - to je skracenica za "MARK" odnosno podvrstu. Znaci jasno je i poznato da su razlike izmedju npr mk2 ili mk5 minimalne (barem ne profesionalcima). Razlike su tipa : razmak izmedju Start i Cue tastera, neke finese oko Pitch controla, boja LED diode...sve u svemu APSOLUTNO nista sto utice na to da bi rad na skupljem mk5 bio laksi ili kvalitetniji nego na mk2. Pretpostavljam da su razlike toliko male zato sto su i stari gramofoni toliko SAVRSENO napravljeni da su samo malim finesama proizvodjaci doprineli novim modelima, nisu imali potrebe za krupnijim promenama. A i nisu imali sta da "izmisle" kad je sve sto je potrebno vec bilo savrseno napravljeno i na starijim modelima.

Sto se 12xx kao DJ gramofona tice, oni su postali popularni za pustanje jer kao direct drive (za razliku od belt drive) gramofona odmah po pritisku Start dugmeta pokrecu motor punom brzinom, odnosno nema postepenog ubrzanja kao kod ostalih sto svakako olaksava mixovanje muzike. Takodje, u Cue modu, kada se ploca "rucno" zaustavi, odmah po podizanju prstiju sa ploce - krece muzika, tj takodje nema ubrzanja. Ko zna i ko se razume u mixovanje muzike - razumece koliko je vazno. Jednostavno - "poklapanje" ritmova bilo bi jako tesko izvesti kada bi pocetak numere ubrzavao odredjeni period dok ne postigne potpunu i originalnu brzinu. Kod ovih gramofona , to se desava U MOMENTU.

Postoje i drugi direct drive gramofoni (Numark, Omnitronic, Vestax...), ali po svemu sudeci, iako su malo jeftiniji, po kvalitetu nisu ni prinesi technics gramofonima koji su vec postali standard...odavno.

Da ne duzim, iako bih jos PUNO imao da objasnim, za pocetnika koji ima novca, najisplativije je da ODMAH kupi 12xx Technicse (bilo nove bilo koriscene, jer ako su ispravni, ma koliko stari bili, Technicsi su potpuno isto funkcionalni bili glanc novi, stari 5 ili 10 godina. Kao sto sam rekao, igle su potrosne, kao i to da se pitch control mora s vremena na vreme precizno podesavati, sto nije komplikovan posao, tj nema potrebe za odlazak do servisa vec se moze uraditi samostalno.).
Za one sa manje novca, postoje belt drive gramofoni (mislim da su u toj klasi Omnitronic najpouzdaniji). ali je kod njih, samim tim sto su "belt" (kais) problem sto se posle pritiska na Start dugme ploca "ubrzava" odredjeno vreme dok ne postigne originalnu tj pravu brzinu. To je upravo ono sto smeta pri mixovanju, tj ono sto je kod Technicsa 12xx prednost - nema ubrzavanja vec se puna i prava brzina postize ODMAH. (Mada, ja poznajem neke DJeve koji nisu odmah poceli sa Technicsima, vec su poceli sa Omnitronicsima, a ploce su "ubrzavali" pokretom ruke ,sami)

Na kraju, postavlja se pitanje isplativosti kupovine gramofona u sadasnje vreme. Pioneerovi CDJ plejeri (pocev od CDJ 100 pa do CDJ 1000) takodje nude "turntable" mod funkcionisanja, odnosno moze se mixovati i skrecovati slicno (na skupljim mogelima skoro i potpuno isto) kao na gramofonima. Potrazite po netu, pogledajte klipove, videcete da razlika u tehnici skrecovanja i pustanju muzike u odmosu na gramofone i nije velika, tj na skupljim modelima skoro i da je nema. Takodje, plejeri citaju mp3 format, znaci po ceni prosecne ploce (koje se stavise sve manje proizvode) moze se narezati brdo pesama na jedan disk.

Sve u svemu, da ja sad pocinjem da se bavim DJingom, sem ako nemam novaca za bacanje, ne bih ni razmisljao o uzimanju gramofona, vec bih kupio Pioneer-e. Jeste da gramofoni izgledaj "lepse" i da je pustanje muzike nekako ekvivalento sa vinilima, ali velike su razlike u ceni, performansama (skuplji plejeri u sebi imaju i semplere, efekte, cak i hard diskove i citace USB memorija), i sto je najvaznije - u ceni ploca u odnosu na cd-ove/dvd-ove

nadam se da sam ovim makar malo pomogao (inace, da bih objasnio makar deo onoga sto je potrebno trebalo bi mi puuuuuno vise prostora a i vremena)

pozdrav svima

User avatar
nemirkv
Posts: 253
Joined: 04 Apr 2010, 12:59
Location: Kraljevo/Beograd
Contact:

Re: Gramofoni

Post by nemirkv » 16 Apr 2010, 00:49

stevanb wrote: Postoje i drugi direct drive gramofoni (Numark, Omnitronic, Vestax...), ali po svemu sudeci, iako su malo jeftiniji, po kvalitetu nisu ni prinesi technics gramofonima koji su vec postali standard...odavno.
Cisto da se ubacim i kazem da su, po mom misljenju, Numark slabog kvaliteta generalno... Moja devojka je kupila skoro neki Numark sa direct drive-om, koji izgleda kao svemirski brod, prosto da se uplasi covek... Odem ja, pustim EKV 19LIVE86 kod nje, nesto krci... Reko ploca je otisla... U medjuvremenu popravim svoj gramofon star nekih 20 godina kome je bio otisao kais i pustim istu plocu na njemu... Radi bez skoro ikakvog pucketanja... Gramofon je inace u sklopu kvalitetnog JVC stuba koji je u to vreme imao kvadrofoniju, sto je bila poslednja rec tehnike... Cisto da kazem ljudima da dobro razmisle pre kupovine Numarka... Mislim da ima jeftinijih modela, ali ne znam da li se isplati... Nadam se da ce ovo pomoci nekome...

User avatar
karton
Posts: 752
Joined: 09 Dec 2008, 23:45
Location: Novi Sad

Re: Gramofoni

Post by karton » 02 Feb 2012, 16:52

Vid' sta sam iskopao! Ja se ne razumem, bio je tatin. Isplati li se ovo prodavati (koliko se mose traziti)? moj je isti kao ovaj na slici, dakle Thorens TD 160, samo mu je polomjlen taj plasticni poklopac. Okacicu i moje fotke uskoro...
Image

User avatar
karton
Posts: 752
Joined: 09 Dec 2008, 23:45
Location: Novi Sad

Re: Gramofoni

Post by karton » 02 Feb 2012, 17:17

evo mog:
Image

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Gramofoni

Post by Dersu Uzala » 03 Feb 2012, 00:52

Sjajan gramofon, sjajan. Keep it.

User avatar
karton
Posts: 752
Joined: 09 Dec 2008, 23:45
Location: Novi Sad

Re: Gramofoni

Post by karton » 04 Feb 2012, 12:25

Dersu Uzala wrote:Sjajan gramofon, sjajan. Keep it.
I will!
Sinoc sam ga povezao sa monitorima, pustio Wish you were here(jedinu plocu koju sam nasao da nije ozbiljna muzika-ozbiljna u smislu Bach, Mozart,...), stisao svetlo, zavalio se i uzivao... :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest