Oprema za pocetnika!

Moderator: toza

Post Reply
DAB
Posts: 1
Joined: 06 Jun 2010, 16:55

Oprema za pocetnika!

Post by DAB » 06 Jun 2010, 17:02

Pocetnik sam,

Imam dobar laptop, da li mi trebaju player-i da bi se bavio DJ-ingom ?
Ako bih neko mogao da mi objasni par osnovnih stvari, kako se sta povezuje. Sta mi je sve potrebno od opreme za pocetak ?

Trebam li da za laptop kupim jacu USB SOUND karticu, kako se veze za miksetu i pojacalo ?


Unaprijed hvala!


User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: Oprema za pocetnika!

Post by toza » 06 Jun 2010, 23:29

Zdravo :) Nesto slicno me je pitao drugi clan foruma, ali mislim da ce ti svakako biti od pomoci...
U daljem citanju videces da su ovde obuhvacene razne kombinacije za dj-ing, tako da ono sto tebi nije od
direktne koristi, moze biti drugima :)


Dakle, postoji vise opcija.
Da budes PC DJ ili da koristis samo player-e ili i jedno i drugo ili da koristis gramofone.
Naravno nijedna opcija nije savrsena (svaka ima prednosti i mane), a pojasnicu i zasto.


Prva opcija da budes PC DJ je najjeftinija, ali to sto je najjeftinija nikako ne govori da je losa!
Sve sto ti treba za pocetak je softver (Da li ce to biti Virtual DJ, Traktor, Deckadence ili bilo koji drugi),
a posle mozes da kupis i neki midi kontroler da ne koristis misa i tastaturu.
Rang cena za ovu opciju krece se od oko 100tinjak jura pa na vise... Ne zaboravi da si uz ovu varijantu vezan
za kompjuter (sto znaci dodatna investicija za laptop ako ga vec ne posedujes).
Moram da napomenem jedno vaznu stavku! Ako mislis da ti zvuk bude kvalitetan i da ceo sistem radi kako treba,
moras kupiti i eksternu zvucnu karticu, jer integrisane kartice na kompjuterima nisu kvalitetne. Sve u svemu,
moras imati 2 kartice za dj-ovanje sa kompjutera (jedna za monitoring, a druga koja gura muziku na pojacalo).
Eksterne zvucne se mogu nabaviti od oko 100tinjak evra pa na vise. Naravno, kvalitet zvuka koji ces gurati na
pojacalo, zavisi od kvaliteta zvucne kartice.

Prednosti i mane

Prednosti: Poprilicno si mobilan (Sve sto ti treba je laptop i kontroler) a samim tim imas brzu postavku opreme.
Mane: Vezan si za kompjuter (cuveno pitanje: "Sta ako mi padne sistem na pola zurke?").

Image
Image

______________________________________________________________________________________________________________________

Druga opcija da koristis samo playere je skuplja koja takodje nije losa. Za ovu opciju pored samih player-a
potrebno je da kupis i miksetu (2-kanalna ako imas dva player-a ili mozes i 4-oro kanalnu pa ako jednog dana kupis
jos 2 playere da i njih mozes simultano da koristis sa ostala dva koja vec imas).
Ova opcija je skuplja nego prethodna. Najjeftiniji player-i su ti okvirno oko 200tinjak evra po komadu.
To znaci, 2 player-a plus jeftinija mixeta ce te ispasti tu negde oko 500 evra. U ovom slucaju kvalitet zvuka
zavisi od kvaliteta miksete.
Napomena: Jeftiniji player-i uglavnom pustaju samo audio cd-ove. Mp3 pustaju malo skuplji modeli.
Napomena 2: Kod player-a obavezno prover da li imaju anti shock!
Napomena 3: Postoje i player-i koji su u stvari pravljeni za montiranje u rack i za njih ti ne treba mikseta
( njihova cena je oko 250ak evra sve ukupno).

Prednosti i mane

Prednosti: Pouzdanost u radu (nece da se ugase - osim ako ne nestane struje :D ).
Mane: Ne zaboravi da muziku moras da rezes na CD-ove. Ako mislis da ces sa 5 CD-ova napraviti dobar dj set
(hoces mozda jednom), ali u rezervi moras imati barem jos 15 komada. U zavisnosti od player-a zavisi i kakve ces
CD-ove moci da rezes (Mp3 ili Audio), a to dodatno utice na kolicinu pesama po CD-u.

Image
Image
Image

______________________________________________________________________________________________________________________

Treca opcija je kombinacija prve 2. Koristis player-e povezane sa kompom. Kombinacija je da player-e koristis
kao kontrolere za softver. Zgodna kombinacija, ali cenovno gledano nije najjeftinija. Za tako nesto bi ti
trebala 2 player-a i kompjuter.

Prednosti i mane

Pa ne znam sta da ti kazem... Probaj da zakljucis iz prve i druge opcije kombinovano.

Image

______________________________________________________________________________________________________________________

Cetvrta opcija bi bili gramofoni, ali u toj oblasti sam bas slab, tako da ne bih da ti pricam neke stvari za
koje i nisam bas siguran. Znam da se gramofoni uz pomoc posebnih ploca mogu koristiti sa kompom (isto kao kontroleri).
Ima nekoliko tipova gramofona (valjda Direct drive i Belt drive- to se odnosi valjda na sistem koji ih pokrece).
Sto se tice gramofona, znam da su im pocetne cene oko 200tinjak evra. Za ovu opciju treba da racunas
2 gramofona + mikseta (nesto slicno kao opcija broj 2).


Prednosti i mane

Prednosti: Osecaj koji imaju gramofoni imaju (taj osecaj mozes jedino jos na skupim Player-ima da dobijes).
Mane: Ploce (Gde i kako ih nabaviti, a kad ih nabavis, onda ces shvatiti koliko su kabaste za nosenje naokolo), igle
za gramofon (iglu moras da menjas - ne traje vecno)...

Image
Image
Image

______________________________________________________________________________________________________________________

Eto, to mu dodje to.
Sto se tice proizvoda, zanimaj se na sajtovima muzickih prodavnica.
http://www.player.rs
http://alcpro.com/shop/product_info.php?products_id=456
http://www.skymusic.rs/index.php
http://www.artistsystems.net/

Prosetaj do ovih prodavnica, ispitaj i prodavce pa pokupi i njihova iskustva! :)
Nadam se da ti je bilo od pomoci! :)

Pozdrav!

NjAvAs
Posts: 2
Joined: 24 Mar 2011, 01:15

Re: Oprema za pocetnika!

Post by NjAvAs » 24 Mar 2011, 11:03

e video sam po forumima da se razumes u dj-ing......pa mi treba tvoja pomoc.....ja i da kupim neku miksetu al nisam tacno siguran koja je dobra.....imam par u ponudi pa bi bilo lepo kad bi mi pomogao da odaberem......ja cu ispod da napisem imena a ti ih pogledaj pa mi reci sta mislis koja je za mene.....inace koristio bi je zajedno sa kompom....odnosno bez plejera i gramofona.....hvala ti u napred i da ako bi mogao bolje mi odgovori na ovaj mail....vanja.stojanov@gmail.com
posto sam se ovde registrovao samo da bi tee ovo pitao....a i ne snalazim se bas najbolje.....hvala ti puno....evo ti ispod miksete :


Behringer PRO MIXER VMX1000USB
Behringer VMX300
Behringer DJX750 PRO MIXER
Behringer DJX700 PRO MIXER
Behringer B-CONTROL DEEJAY BCD2000
Behringer B-CONTROL DEEJAY BCD3000
Behringer PRO MIXER VMX300USB
Behringer DX626 PRO MIXER


hvala u napred jos jednom


pitanje upuceno za tozu

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: Oprema za pocetnika!

Post by toza » 24 Mar 2011, 19:02

Iskreno ne znam kako si uopste zamislio da koristis SAMO laptop i miksetu? :|

Mikseta sluzi za mesanje (miksovanje) 2 ili vise izvora zvuka. Ti ako je povezes sa laptopom, to nema smisla, jer onda imas samo jedan izvor zvuka.

Ako neko zna kako ovo moze da se ucini, voleo bih da budem prosvetljen, jer bi to bilo nesto novo za mene :D

:cao:

NjAvAs
Posts: 2
Joined: 24 Mar 2011, 01:15

Re: Oprema za pocetnika!

Post by NjAvAs » 24 Mar 2011, 23:25

nebitno....samo bih te zamolio da mi kazes koja je od ovih najbolja

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: Oprema za pocetnika!

Post by toza » 25 Mar 2011, 00:07

To ne bih znao da ti kazem, jer se nisam susretao sa tim miksetama. Ono sto znam je da raja ne ljubi Behringer puno,
jer su oni ipak entry level firma... Uostalom, uvek mozes guglati za svaku po na osob da nadjes detaljne specifikacije,
pa onda uporedjuj.

:cao:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest