Akai LPD8 ili Korg NanoKontrol?

Moderator: toza

User avatar
MaxOnBass
Posts: 81
Joined: 12 Jan 2010, 08:53
Location: Novi Sad
Contact:

Akai LPD8 ili Korg NanoKontrol?

Post by MaxOnBass » 11 Jan 2011, 09:15

Planiram da uzmem drugi kontroler za Traktor, dvoumim se izmedju ova dva. Uglavnom sve sto mi treba kontrolisem sa Numark MixtrackPro a ovo bih koristio za efekte i semplove u S4..
Koji mi koleZe forumasi preporucuju kao bolji?
hvala unapred na pomoci

dino92avfc
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2010, 23:45

Re: Akai LPD8 ili Korg NanoKontrol?

Post by dino92avfc » 16 Jan 2011, 17:10

Hehe, interesantno.. :)

Odmah ću ti reći da ne mogu da ti kažem koja je bolja, svaka ima svoje prednosti i mane.. Subjektivno više gotivim Korg kao marku, ali u ovoj situaciji bi mi trebalo malo više razmišljanja..
Moj savet ti je da prosurfuješ malo po stranim forumima, pročitaš review-ove drugih kupaca i šta oni izdvajaju kao njihove prednosti i nedostatke, nađeš gde ti je bolji odnos cena-kvalitet i zaključiš koja ima više mogućnosti koje će tebi više biti od koristi.. :)

Na početku poruke sam napisao "interesantno" iz dva razloga:
1. Kaparisao sam Numark Mixtrack Pro kod Artistsystems-a još sredinom novembra i još uvek ga nisu dobili!! Kažu da će im stići valjda oko 20. januara.. Možeš li mi reći koliko ga dugo imaš i da li si zadovoljan njime, koje su mu dobre, a koje loše strane? Bilo bi mi od velike pomoći.. :)
2. Dvoumim se između dva proizvoda iz iste serije, ali nešto drukčije namene.. :) Naime, mislio sam uzeti neku jeftiniju midi klavijaturu kako bih kontrolisao neke softvere, poput FL Studia..
Guess what, ta dva proizvoda su Akai LPK25 i Korg NanoKey.. xD
(ako neko ima neko iskustvo sa ovim proizvodima, preporuku, bilo šta- svaka pomoć je dobrodošla.. ;))




Pozdrav od koleZe iz NS-a! :)





Image Image

User avatar
MaxOnBass
Posts: 81
Joined: 12 Jan 2010, 08:53
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Akai LPD8 ili Korg NanoKontrol?

Post by MaxOnBass » 17 Jan 2011, 18:24

Hvala na pomoci :)
procitao sam sve sto se moze procitati i generalno ljudi kazu da LPD ima bolji build quality i lepsi je pod rukom a sa druge strane Korg je ipak marka i ima vise kontrole na sebi (ono, mogu da mapiram semplove i efekte zajedno na njega).. tako da sam kontao ako je neko imao direktno iskustvo sa oba bilo bi kul :)
Sto se tice MixtrackPro kontrolera, i sa mnom je ista situacija.. kaparisao ga u Artistu i sad cekam a neko vreme sam imao Mixtrack (bez interfejsa) koji mi se jako svideo i koji me je povukao da kupim Pro verziju (imao sam ga oko nedelju dana, probao u vDJ i Traktoru, mapirao par razlicitih postavki etc) i kod mene nije pravio nikakvih problema i bio sam jako zadovoljan.. malo izgleda jeftino, dugmici se nekom ne svide, potovi za eq su meni malo bili neudobni ali jogwheelovi su predobri za tu cenu..
Izmedju te dve kravijaturice moja preporuka je Akai.. probah obe, Akai mi je i lepsi pod rukom i mnogo bolje napravljen a mislim da ima i lepsu cenu.. jesi pogledao M-audio MIDI kravijature? Mislim da su oni imali neke (doduse malo skuplje) zanimljive modele.. O2 i Oxygen ako se ne varam..
pozdrav :)

dino92avfc
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2010, 23:45

Re: Akai LPD8 ili Korg NanoKontrol?

Post by dino92avfc » 17 Jan 2011, 23:43

Između LPD8 i NanoKontrol-a ja bih se isto odlučio za ovo prvo, pošto sam kroz neke pročitane review-ove stekao utisak da je ova Korgova Nano serija napravljena samo kao jeftino rešenje kojoj je glavna vrlina što zauzima minimum prostora u torbi.. Akai-eva LP_ serija mi se ipak nekako čini kvalitetnija.. :)



A što se tiče ovih klavijatura, jedan klip na ytb-u mi je bio dovoljan da odlučim koji mi treba..


Kad sam ja čuo zvuk koji se čuje kad se udare tipke od NanoKey-a.. Jbt pa to je najobičnija tastatura sa produženim i ofarbanim tasterima.. xD
Meni ipak treba nešto što je osetljivo na jačinu udarca tipke, nešto poput onoga na pravom klaviru.. onako kako mogu svirati na NanoKey-u mogu i na svojoj tastaturi.. ;)

Pošto mi džep nije baš predubok, a i još uvek sam početnik, ne mislim izdvajati nešto previše para na opremu koju bih koristio.. ono čemu težim je da odnos cena-kvalitet budu najbolji mogući i da uređaj sadrži što više stvari koje mi trebaju.. Pročitao sam jako puno review-ova za Mixtrack Pro i zaključio sam da ne mogu naći bolji kontroler za ispod 200€.. za midi klavijaturu sam ograničio budžet na nekih 50-60€ i u tom rangu sam našao Korg NanoKey i Akai LPK 25, al' čim sam malo istražio shvatio sam da NanoKey ne bih uzeo ni pod razno.. Pogledao sam O2 i Oxygen takođe, interesantni su, ali nažalost malo mi njihove cene idu van budžeta, tako da je 99% ću uzeti LPK 25.. :)

Verovatno ću u bližoj budućnosti razmisliti i o nabavci nekog drum pada (možda čak i LPD 8 ), ali rano je još govoriti.. za sada će biti samo MixtrackPro i LPK 25.. pa ako i upišem faks na budžet ćale mi uzima neku alu od laptopa i onda smo već na konju.. ;)

Aj uzdravlje i dabogda u budućnosti nastupili negde b2b :D ;)

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: Akai LPD8 ili Korg NanoKontrol?

Post by toza » 18 Jan 2011, 11:14

Samo bih dodao na ovo par reci, pa mozda vam bude od koristi :)

Dakle, jedna stvar kod midi kontrolera (tipa ovaj AKAI...). Nemojte da vas zavara ova kombinacija,
samo ga "bocnite" u kompjuter i spremni ste da radite. To je delimicno tacno.***
Prvo morate napraviti neki projekat, zatim ubaciti zeljene sample-ove/instrumente, pa ih onda sve povezati
sa kontrolerom, pa tek onda zabava pocinje... Pretpostavljam da ste toga svesni, tako da sam mozda i dzaba ovo pisao :D

Sa druge strane, javlja se problem (na primer kod Nanokey-a). Morate da razmislite da li cete jednog dana
svoj kontroler koristiti da svirate nesto ozbiljnije? Ne znam, mozda nesto da iskomponujete (nesto sto se svira sa pratnjom
tacnije, sa obe ruke). Ako razmisljate i u tom pravcu, onda NanoKey definitivno nije opcija...

Sve u svemu, dobro razmotrite vasu upotrebu ovih uredjaja u narednih par godina, pa odlucite sta vam najvise odgovara :wink:
Nadam se da je ovo bilo koliko-toliko od pomoci :)

*** To je delimicno tacno, jer se u razlicitim softverima kontroler razlicito ponasa... Najverovatnije cete morati da prolazite
kroz korake povezivanja sample-a sa padom ako koristite neki sekvencer, a postoje sanse da ako koristite samo Traktor,
sve to bude unapred povezano :)

:cao:

dino92avfc
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2010, 23:45

Re: Akai LPD8 ili Korg NanoKontrol?

Post by dino92avfc » 18 Jan 2011, 12:42

Slažem se potpuno..
Ja sam mislio klavijaturu koristiti sa FL Studiom, za koji sam skinuo Nexus 2, plug-in sa raznim sample-ovima i instrumentima koji zauzimaju ukupno 3 giga.. xD
A uz samu se pretpostavljam dobija neki softver, tako da ću se snaći nekako.. Ako i zapne negde uvek mogu pitati forum.. ;)

A što se softvera tiče, na kompu imam Virtual DJ (koji sam mislio koristiti sa Mixtrack Pro-om), Traktor (koji me pomalo odbija zato što deluje komplikovano, ali vremenom ću se truditi da i njega savladam), Serato Scratch Live, Ableton, FL Studio (sa tim sample-ovima i instrumentima od 3gb)...
Ima vremena, još sam mlad :D

dino92avfc
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2010, 23:45

Re: Akai LPD8 ili Korg NanoKontrol?

Post by dino92avfc » 18 Jan 2011, 23:12

Nego još samo nešto, slučajno danas naletih na ovo, u pitanju je Akai MPK Mini, što meni apsolutno izgleda kao fuzija LPD8 i LPK25..

U inostranstvu košta oko 99$, što znači da je po tome isplativije uzeti to, nego MPK25, a kroz neko vreme neki manji drum pad tipa LPD8.. tako da bi ovo moglo da mi bude rešenje.. ;)

Neko vaše mišljenje, savet o ovome? :)

Image
=
Image

User avatar
MaxOnBass
Posts: 81
Joined: 12 Jan 2010, 08:53
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Akai LPD8 ili Korg NanoKontrol?

Post by MaxOnBass » 19 Jan 2011, 06:58

taj MPK je mnogo kul, ima ga moj buraz i radi mu pos'o sasvim lepo :)

Tozo hvala na pomoci ali ja za Traktor imam vec dve kombinacije izmapirane sto se LPD8 tice tako da ga bodem i samo biram kako radi :) bacio sam ga na mapu u Traktoru kao kontroler za efekte i kao kontrolu semplova u Traktor S4 verziji (u demo testing sam upao 8) )

enivejz srecno sa kupovinama pa se citamo ovde kako je ko prosao ;)

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: Akai LPD8 ili Korg NanoKontrol?

Post by toza » 20 Jan 2011, 00:37

@Max

Nema nikakvih problema :) Ja to samo rekao, jer ne znam ko je i koliko koristio uredjaje kao sto su midi kontroleri... Mnogi ne shvataju
cemu to u stvari sluzi i koliki je njihov potencijal, ali eto, bilo je dobronamerno :) Verovatno si se i ti iscimao dok si sve mapirao...barem znas
kroz sta treba prvo da se prodje :)

@Dino

Samo bih dodao, da je moja preporuka (ako ces se jednog dana baviti nekom produkcijom), uzmi neku vecu klavijaturu (kontroler).
Veruj mi znaci dosta... Sto zbog lakse upotrebe, sto zbog toga sto ces mozda jednog dana i nauciti da sviras nesto, a uvek ti ostaje
opcija da na svaku dirku puknes sempl... 49 dirki ili vise, pa ti vidi :) Znam da je nesto skuplja varijanta, ali ono... Samo razmisli...
Vazno je da uzmes ono sto tebi odgovara i sto ce ti najbolje raditi posao! :)
Eto, samo jos jedan u nizu dobronamernih saveta :)

:cao:

User avatar
MaxOnBass
Posts: 81
Joined: 12 Jan 2010, 08:53
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Akai LPD8 ili Korg NanoKontrol?

Post by MaxOnBass » 20 Jan 2011, 10:25

toza wrote: Samo bih dodao, da je moja preporuka (ako ces se jednog dana baviti nekom produkcijom), uzmi neku vecu klavijaturu (kontroler).
Veruj mi znaci dosta... Sto zbog lakse upotrebe, sto zbog toga sto ces mozda jednog dana i nauciti da sviras nesto, a uvek ti ostaje
opcija da na svaku dirku puknes sempl... 49 dirki ili vise, pa ti vidi :) Znam da je nesto skuplja varijanta, ali ono... Samo razmisli...
:1: :1: :1:

Hvala na savetima :)

dino92avfc
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2010, 23:45

Re: Akai LPD8 ili Korg NanoKontrol?

Post by dino92avfc » 20 Jan 2011, 20:15

Takođe hvala na savetima, ali budući da sam još uvek amater ne bih da se zalećem u neke veće investicije, ako me razumeš.. :)
Polako, prvo da ja naučim kako sve to funkcioniše, pa kad se ja u to uvežbam i budem shvatio da mi fali dirki, dugmića, uređaja, ovo ono- kupiće se i to, nije greda. ;) Samo ne želim da kupim nešto previše skupoceno, pa da mi se desi da ko malom detetu posle mesec dana završi na ormanu i skuplja prašinu..
Dok sam početnik nešto manje, ako budem zadovoljan svojim progresom, menjaću opremu itd. :)

User avatar
pakodibango
Posts: 8
Joined: 04 Feb 2012, 20:11
Location: bg

Re: Akai LPD8 ili Korg NanoKontrol?

Post by pakodibango » 12 Feb 2012, 21:51

pozdrav svima, nov sam na forumu i isto sam krenuo da pravim bitove i lupove i takoreci pesme :D u fl-u i kombinujem malo i nuendo a trazio sam isto neki midi kontroler za produkciju posto mi bas ne ide koriscenje tastature za piano roll i raspitivao sam se i geldao po netu i nasao upravo ovaj akai mpk mini,prvo naleteo na akai-jeve dram pedove i te mini klavijature i shvatio sam da bi mi bilo mnogo lakse da pravim drum paterne sa tim dram pedovima i video sam da bi mi ovaj mpk resio posao cak sam i nasao odlican tutorial kako se koristi sa fl-om na http://www.youtube.com/watch?v=-inGXTx9D38 pa ko se jos zanima za mpk moze pogleda :)
a mene zanima naravno ko ima ili zna kako se radi sa mpk-om, posto takodje radim i u traktor, pravim mixove pa sam isto razmisaljao i gledao po netu da koristim mpk za efekte tipa za prelaze, pustanje nekih lupova i semplova u traktoru preko sample decka? pa me zanima kako da ga mapujem ili sta vec, za traktor da bi ga tako koristio ?
unapred hvala :D

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Akai LPD8 ili Korg NanoKontrol?

Post by KnightOfDoom » 12 Feb 2012, 23:17

Imam ja Akai Mpk Mini. Ne znam kako se radi sa Traktorom, ako ti ikako pomaze:
Padovi mogu da rade control change, program change i da salju notu. Za svaki posebno mozes da biras da li ce biti toggle i momentary... i imas 2 "layera"...banke ili nazovi kako oces :) Znaci praktocno 16 CC-a, PC-a...
Potova ima 8... nema dugme za vise banki. Malo je glupo sto su klasican minimum-maximum fazon a ne oni beskonacni. Bar meni...
Za sve to zajedno postoji 4 preseta. Klavijaturu i potove mozes zajedno da posaljes na jedan midi kanal a padove na neki drugi. naravno mozes i sve na isti.

Evo gledam sad ovaj traktor na sta lici... ako ima (a verujem da ima) learn opciju opusteno mozes da vrtis knobove, pritiskas play i ostale dugmice preko padova i klavijature ako oces.

User avatar
pakodibango
Posts: 8
Joined: 04 Feb 2012, 20:11
Location: bg

Re: Akai LPD8 ili Korg NanoKontrol?

Post by pakodibango » 13 Feb 2012, 19:12

zato sto sam mislio da ga koristim bas kao pomagalo za traktor jer planiram isto i u skorijoj buducnosti da uzmem i mixtrack pro :)
e jos kad bi mogao da mi prevedes sve to sto si napisao bilo bi super :D
i kako se mapuje odnosno kako se koristi onaj mpk mini editor ?

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Akai LPD8 ili Korg NanoKontrol?

Post by KnightOfDoom » 13 Feb 2012, 22:31

Mozda je najbolje da citas o midiju ako hoces sve da skapiras... pocni ovde http://en.wikipedia.org/wiki/General_MIDI I ja sam tek nakon kupovine kontrolera poceo da se "bavim" time, do onda sam znao samo koje su brojke za bubanj :)
Probacu da objasnim samo ovo sto ima veze sa kontrolerom i editorom. Editor ovako izgleda:

Image

Ovo levo su ti padovi. 8 puta 2. Tamo gde pise PAD MIDI CH mozes da biras na koji ce midi kanal da salje podatke. Ima ih 16 ... za bubanj je recimo default kanal 10. Mada to tebi nije bitno posto ces koristiti traktor, ali ajde mozda ce nekome trebati :) Svakom vsti-u mozes staviti koji midi kanal da "slusa"... moze neki odredjeni a moze i sve. Kao sto vidis na slici za svaki pad imas note, pc, cc.
Note salje notu :) Imas i prikaz u vidu brojeva pa posto naravno znas da ti je po GM-u (general midi... onaj link gore) recimo kick 36 a snare 38 samo promenis vrednost u ono sto zelis.
PC salje program change... u vst-ovima uglavnom menja preset koji nosi odredjeni broj. Po GM-u bi trebalo da menja instrument valjda.
CC je control change... opet zavisno od vrednosti moze biti volume, pan ... bilo sta.
Ono gde pise momentary je promena koje se desava odmah. Moze da se stavi i toggle, sto bi bilo on-off fazon.

Desno su ti (ocigledno) potovi. Vidis da ima CC, s' tim da mozes da stavis maksimalnu i minimalnu vrednost. Da ne ide on 0% do 100% (kod midija ti je to 0 min a 127 max) nego recimo od 43-94. Ne znam zasto bi to radio...ali moze :)

Dole desno su podesavanaj za arpeggiator, kontam da je jasno sta je sta... a i u traktoru nema potrebe za tim kontam :)

Uglavnom za tebe bih rekao da se sve svodi na to da ti se ni jedna vrednost ne poklapa, kako bi imao sto vise razlicitih dugimca. Traktoru samo kliknes na learn i pritisnes pad, dirku ili zavrtis pot. I posle izlepis sve nalepnicama i isaras markerom da bi znao gde ti je sta :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest