pomoc ljudi

Moderator: toza

Post Reply
leamon
Posts: 4
Joined: 04 May 2011, 14:53
Location: Beograd

pomoc ljudi

Post by leamon » 01 Aug 2011, 15:57

Pozz svima,ljudi da li mi za nastupe kao DJ dovoljan lap top i neki odgovarajuci softwer(virtua Dj...)ili mi treba i neki midi kontroler uz lap top?ako treba midi kontroler,gde bih mogao da nabavim,koji je povoljan i jeftin a da nije los za upotrebu?pocetnik sam i potrebna mi je vasa pomoc i vas savet :)

Charobnaut
Posts: 12
Joined: 18 Sep 2009, 21:45
Location: Oz

Re: pomoc ljudi

Post by Charobnaut » 01 Aug 2011, 18:49

Treba ti DJ controller.......recimo, jedan od jeftinijih: http://www.mitrosmusic.com/proizvod/115 ... Y-BCD2000/

dino92avfc
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2010, 23:45

Re: pomoc ljudi

Post by dino92avfc » 22 Aug 2011, 23:35

Teoretski potreban ti je samo laptop sa muzikom i zvučnici, ali ako želiš da si posao puuno olakšaš, a nastup učiniš kvalitetnijim, trebaju ti još MIDI kontroler i zvučna kartica/pojačalo.. :)
U zavisnosti od toga da li bi uzeo kontroler sa integrisanom zvučnom ili ne, ja bih ti preporučio da ako si početnik ne izdvajaš sve ukupno više od 300-400€.

Što se tiče mesta za nabavku, možeš uzeti neki polovan putem oglasa, ili čak na FB strani baš posvećenoj tome. http://www.facebook.com/groups/217550327346/
Ako pak želiš ganc novi, ovo su neki od sajtova na kojima ih možeš potražiti:
http://www.player.rs/
http://www.artistsystems.net/
http://www.skymusic.rs/
http://www.mitrosmusic.com/
http://www.alcpro.com/shop/

Pozdrav! :)

User avatar
zeljkodespic
Posts: 75
Joined: 07 Feb 2010, 20:17
Location: Electronics Band

Re: pomoc ljudi

Post by zeljkodespic » 24 Sep 2011, 21:58

daj batali lap topove i kontrolere, s tim deca rade...lako je tako biti dj
rezi diskove i uzmi 2 plejera i mix i peglaj...budi smeker ;)
moz za 300e da uzmes nesto simpa i da zapravo nesto radis a ne samo klikces sync !!!

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: pomoc ljudi

Post by toza » 25 Sep 2011, 00:19

Ili ne...

Zasto mora da koristi sync? Ako imas kontroler koji ima jog-ove, mozes da se igras i bez sync-a.
Sa druge strane, laptop i kontroler staju u ranac, a na hdd-u mozes sigurno da spakujes duplo vise muzike (o kvalitetu da ne pricam) nego u jednom cd-case-u.

Sve ima svoje mane i prednosti...
A to sto si danas dj jedino ako imas player-e i miksetu, to je posebna prica... Ako znas sta radis i ako osetis muziku, bices dj i na ves masini.

User avatar
zeljkodespic
Posts: 75
Joined: 07 Feb 2010, 20:17
Location: Electronics Band

Re: pomoc ljudi

Post by zeljkodespic » 25 Sep 2011, 15:01

cisto sumnjam da ce da se "drka" ...sa pichom kad mu je sve nacrtano...da ima dva obicna plejera malo bi teze postao dj

dino92avfc
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2010, 23:45

Re: pomoc ljudi

Post by dino92avfc » 24 Oct 2011, 03:02

daj batali lap topove i kontrolere, s tim deca rade...lako je tako biti dj
rezi diskove i uzmi 2 plejera i mix i peglaj...budi smeker
moz za 300e da uzmes nesto simpa i da zapravo nesto radis a ne samo klikces sync !!!
DJ je tu isključivo zbog publike i njene zabave, a ne radi samopromovisanja, da bi ispao "šmeker" zato što će sa raditi sa plejerima i ne znam ti ja šta.

Reći ću ti iskreno, nakon svih tih glasina "plejeri, sync, pizde materine", rešio sam da sa svojim kontrolerom probam da radim samo sa pitch faderom. I znaš šta je rezime: uštrebao sam je*enu tehniku za par dana i shvatio da to mogu, kao što kažeš, i deca da rade, samo da probaju par puta. Takođe sam zaključio da je to čisto gubljenje vremena, zato što isto to vreme mogu da utrošim radeći nešto kreativnije nego što je beatmaching.


Kad kažem "kreativnije", prvo mi na pamet padnu Ean Golden-ovi kombo potezi, koji mene lično inspirišu. (Ovo je uradio reklame za S4 i S2, inače lično koristi Vestax VCI-300 i midi fighter, koji je sam konstruisao ako se ne varam)




O rezanju CD-ova, mogućnostima grebanja i poređenjem koliko pesama mogu staviti na hard disk, a koliko će mi CD-ova trebati da na njih narežem iste te pesme - u tu raspravu bolje da ne ulazim.
cisto sumnjam da ce da se "drka" ...sa pichom kad mu je sve nacrtano...da ima dva obicna plejera malo bi teze postao dj
Koliko ja znam na plejerima takođe piše BPM pesme. Tu apsolutno ništa nije nacrtano(!?) Nego treba biti jaje i vući fader dok se brojevi ne poklope.

Ja trenutno nisam u mogućnosti da sebi priuštim neke bolje plejere, a i da jesam verovatno to ne bih uradio. Idem na računarski faks, imam iskustva u programiranju i svestan sam činjenice da su MIDI kontroleri, zahvaljujući mogućnostima mapiranja DJ softvera (Traktor, VDJ) mnogo moćnije sprave od plejera kad je u pitanju kreativnost i jednostavnost. Napravio sam mapu za svoj mali Mixtrack Pro tako da ima više mogućnosti od velike većine plejera, a verujem da ću moći i još da ju unapredim. I zašto bih sad želeo da ispadnem neki šaban samo zato što radim na plejerima, kad mogu sve to uz mnogo manje muke da radim na nečemu što sam si još dodatno prilagodio?

Rezime:
- DJ je tu gde jeste zbog publike, ne sebe
- DJ-ing ne treba da bude komplikovan, nego kreativan
- Kontroleri su jeftinije i bolje rešenje, naročito za DJ-eve - početnike
- Beatmaching je gubljenje vremena.

User avatar
zeljkodespic
Posts: 75
Joined: 07 Feb 2010, 20:17
Location: Electronics Band

Re: pomoc ljudi

Post by zeljkodespic » 24 Oct 2011, 15:24

u pravu si, ali jel se ne osecas malo glupo jer ti samo pustas pesme koje je neko napravio?i to uz pomoc dva klika
razumeo bi da ih sviras...

dino92avfc
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2010, 23:45

Re: pomoc ljudi

Post by dino92avfc » 25 Oct 2011, 01:59

u pravu si, ali jel se ne osecas malo glupo jer ti samo pustas pesme koje je neko napravio?
Slažem se apsolutno. Ali se sa plejerima ne bih osećao ništa pametnije. ;)

Ja lično smatram da DJ-ing sam po sebi nije neka bogzna zaje*ana veština (Ako posmatramo DJ-eve koji samo puste drugu pesmu na kraju prve, beatmachuju i ponekad malo zavrnu filter). Stvari koje dobrog DJ-a razdvajaju od lošeg jeste spektar pesama, znati kad šta treba pustiti (kad dići publiku, kad napraviti pauzu), tehnika (rad sa efektima i ekvilajzerima, scratching itd...) i možda karizma. Izuzetak su oni likovi koji maltene prave Live remixe, kao Ean Golden, oni su drugi level. :D
razumeo bi da ih sviras...
Meni je lično mnogo veći izazov muzička produkcija. E, kad DJ pusti pesmu koju je sam komponovao i sa njom digne masu, to je već malo drugačije.. :)

Već nekih godinu dana radim u FL Studiju i cilj mi je da ga upoznam u srž. Takođe moja keva, koja je završila srednju muzičku, me ponekad podučava muzičku teoriju. Imam midi klavijaturu i jedna od stvari koju radim s njom je da kada čujem neku pesmu koja mi se dopadne, uđem u FL i po sluhu naučim da odsviram melodiju. Na taj način treniram uvo. :) Pored toga uglavnom sve što radim zasad je da gomilam ideje, pravim neke demo pesmice, učim, vežbam i tako, zabavljam se. Možda jednog dana uz malo sreće to preraste u nešto više, ali za sada još uvek samo držim to kao hobi. :)

Zato kažem, DJ pušta pesmu za pesmom i bukvalno najmanje što treba da nauči je beatmaching i rad sa mikserom. Producent je taj koji te pesme pravi i po meni zaslužuje mnogo veći respekt.
On mora biti kreativan, znati rad u softveru, solfeđo, harmoniju (bar bi trebao), aranžiranje, miksing, mastering, rad sa vokalima itd.... Ko se pročuje kao dobar producent, pročuće se i kao DJ, veruj mi. :)

Uzdravlje :ziveli:

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: pomoc ljudi

Post by toza » 25 Oct 2011, 18:13

Polemika se nastavlja, to player or not to player :lol:
Tehnika = vezba.
Kreativnost je glavna stavka i to sto je vec bilo napisano da je DJ tu zbog publike. To sto se tice "imanja plejera" je posebna stavka. Mnogi misle
da nisi dobar DJ ako ne koristis plejere ili ih nemas. Smatram da nema svrhe ulaziti u raspravu sta je bolje ili losije.
Jednom su mi rekli vezano za muzicku produkciju: "Koristi onaj softver u kojem se najbolje snalazis kojeg najbolje poznajes...". (Da, od tada i dalje
koristim FL Studio i svakim danom zalazim sve dublje u njegove "mracne tajne", a pritom sam postao i legalni korisnik istog.)
Mislim da se to moze primeniti i u ovom slucaju - Koristi ono sto ti najvise odgovara i ono sto ti pruza maksimalnu kreativnost i slobodu.
Na kraju krajeva, ponavlja se opet ono sa pocetka - DJ je tu zbog publike, te je tu da je ucini srecnom, radnosnom i na kraju zadovoljnom.
zeljkodespic wrote:u pravu si, ali jel se ne osecas malo glupo jer ti samo pustas pesme koje je neko napravio?i to uz pomoc dva klika
razumeo bi da ih sviras...
Koliko sam ja upoznat, barem 90% DJ-eva se bavi iskljucivo pustanjem tudjih pesama - cast izuzecima.
Sa druge strane to sto kazes "razumeo bi da ih sviras" nema bas neke osnove, jer sta ti radis osim sto vec napamet sviras ono sto si svirao protekle 2, 3, 5 meseci, tj, godinu dana... Znam sto to kazem, jer sam probao i jednu i drugu varijantu (i DJing i sviranje u bendu).

E i sad, za kraj. Molio bih vas da se ne svadjamo i da postujemo jedni druge kao sagovornike. Malo smo se "opustili" i uneli u raspravu i verujem da niko od nas nije u fazonu da se raspravljamo i slicno. Kazu za nas "elektronicare" da smo obicno opusteni ljudi :)

Vise bih voleo da ovako neke savete, tehnike i sl. delimo na nekom DJ session-u. To bi u stvari bilo zapravo veoma kul! :D
Razmislite, pa se kuckamo!

:cao:

dino92avfc
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2010, 23:45

Re: pomoc ljudi

Post by dino92avfc » 25 Oct 2011, 23:48

toza wrote:Molio bih vas da se ne svadjamo i da postujemo jedni druge kao sagovornike.
Nema nikakve svađe, samo kulturna i na činjenicama zasnovana civilizovana rasprava. Egzaktno, pravo elektroničarski! :D
toza wrote:"Koristi onaj softver u kojem se najbolje snalazis kojeg najbolje poznajes...". (Da, od tada i dalje
koristim FL Studio i svakim danom zalazim sve dublje u njegove "mracne tajne", a pritom sam postao i legalni korisnik istog.)
FL Studio je prvi DAW koji sam probao i verovatno najbolji u kojem sam dosad radio. Probao sam još Reason i Cubase, ali za moje potrebe sam ih našao prilično komplikovanim i konfuznim. U FL-u stvarno ideje koje imaš možeš najbrže preneti iz glave u realnost (što ustvari i jeste poenta dobrog DAW-a). Nije mi stvarno jasno što ga mnogi osporavaju i govore kao da "Nije pravi DAW"!? Za elektronsku muziku je k'o stvoren. Afrojack ga koristi, Avicii ga koristi, Basshunter, deadmau5, Laidback Luke... ako je radilo za njih, onda ne vidim u čemu je problem.. :)
I da, thumbs up za legalan software. Obećavam da čim se domognem nekih para kupujem ga! :D
Pored FL-a želja mi je još da naučim rad u Abletonu (dobio uz klavijaturu, da ne bude da sve živo krekovano imam ;) ) i mislim da mi je to dosta od DAW-ova.
toza wrote:Vise bih voleo da ovako neke savete, tehnike i sl. delimo na nekom DJ session-u. To bi u stvari bilo zapravo veoma kul!
Razmislite, pa se kuckamo!
Veri kul indid! Uvek sam raspoložen za shareovanje znanja o FL-u i sličnim stvarima, budući da nemam nijednog druga koji se bavi istima..
Kakav session si imao na umu, nešto uživo, ili preko neta..? Odakle si? :)

Pozdrav! :bounce:

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: pomoc ljudi

Post by toza » 26 Oct 2011, 09:00

Eee super! Za DJ/Elektro_user_manual session sam mislio nesto uzivo, na primer, mogli bi da zakupimo neki termin u studiju za probe i da ne razmisljamo o komsijama :lol:
Ponesemo opremu i mjuzu, pa udri brigu na veselje! :) Potencijalni problem je sto nas (elektronicara) ima malo, pa kad se podeli cena zakupa termina, to moze biti "dosta" para po coveku. Gledao sam malo po netu i ovo mi se ucinilo kao relativno dobra ponuda (odnos cena/kvalitet). Studio je na Novom Beogradu.
http://www.studioorange.rs/studio1/

Termin od 2 sata za ovaj studio (studio br. 1) je 1000 dinara. Znam da je jos uvek rano da pricamo o bilo kakvim terminima, ali nadam se da se svi slazu da je za ovako
nesto najbolji vikend? I jos nesto. Termini se zakazuju po nedelju dana unapred, tako da napravimo dogovor, uradimo rezervaciju i vidimo se tamo!

Toliko za sad. Sta vi mislite o ovome? Da li neko ima jos nekih predloga? Da li znate jos nekog od forumasa koji bi mozda bio zainteresovan za ovako nesto? :)
Ako bude neke zainteresovanosti za ovo, otvoricemo novu temu, pa cemo sve u njoj da piskaramo...

:cao:

dino92avfc
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2010, 23:45

Re: pomoc ljudi

Post by dino92avfc » 26 Oct 2011, 14:42

Nije loša ideja, samo meni možda malo bude problem, pošto sam iz NS-a, ne znam koliko bi me ukupno izašao put vamo-tamo i iznajmljivanje studija, pogotovo ako nas bude malo.
Možda prvo da napravimo neku zatvorenu grupu na fejsu, ovom forumu, ili skajpu za početak, pa da se tu okupimo i za početak share-ujemo neke linkove za tehnike, tutoriale ovo-ono, pa kada se pridruži više zainteresovanih, pokrenemo inicijativu oko okupljanja. I ako ima još nekih koji su van BG-a, njima se ne isplati da dolaze na 2 sata, pa ako nas bude dovoljno možemo da zakupimo i na duži vremenski period.. Kad već radimo, da radimo opušteno, bez žurbe. :)

I još jedno pitanje: ima li možda studio komp? Pošto ja uglavnom sve što imam od opreme (a verujem i većina elektroničara) šteka se preko USB-a, a nemam laptop (znam, ironija..) :)

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: pomoc ljudi

Post by toza » 26 Oct 2011, 20:38

Aj sad da probam da odgovorim na sve :)

Dakle, ideja je da bi bilo lepo da mozemo da se organizujemo i da odrzimo tako nesto. Nema veze sto si iz NS-a. Apsolutno nije problem ni da mi iz BG-a dodjemo u posetu! Kontam da cemo napraviti neki dogovor oko finansija, ali evo za pocetak bih voleo da pokrenemo ovu pricu u sve i svasta, pa da vdimo kakav bi bio odziv.

Sto se tice opreme, mislim da ces tesko naci da studiji imaju svoj komp, koji bi mogli da koristimo, ali ajde, smislicemo i to ;) Ako postoji zelja i inicijativa, nema tih prepreka koje ne mozemo savladati.

I da, uvek postoji problemcic da se dogovorimo oko temina, ali verujem da i to mozemo srediti.

Sve ideje su dobrodosle! ;)

P.S. Izvinjavam se na slovnim greskama - kucam ovo sa telefona.

User avatar
zeljkodespic
Posts: 75
Joined: 07 Feb 2010, 20:17
Location: Electronics Band

Re: pomoc ljudi

Post by zeljkodespic » 31 Oct 2011, 15:54

nisam bas najbolje razumeo...
ali zasto bi isli u neki tamo studio...kad masa nas kuci ima sve,a neki i vise nego sto treba ;)
a neki imaju i uslove za to...ja zivim u kuci, imam pojacalo,4 ogromne kutije, lap, plejere (bez joga) ;) uzeo sam ih iz za'ebancije, cisto da probam...ni ne koristim ih jer nemam ni vremena preterano...imam hercules mk2 ja mislim...beringer tweak...yamahu dtxpres4, po potrebi imam i jos dve kutije i pojacalo i soundcraft mix...hteo sam da uzmem i kaos pad3 al to je vec malo vise kesa za za'eb posto ne zaradjujem pare od toga ;)

uglavnom, ja sam iz bg-a , zivim u kotezu...pa mozemo da se dogovorimo nekad...
samo opet je problem vreme...sviram skoro svaki 5ak i subotu...pritom radim regularno ponedeljak,utorak,sreda,cetvrtak,nedelja...
ali, za sve moze da se nadje vremena ;)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest