Prvo pitanje

Ovde mozete postaviti svoja pitanja Dusanu Bezuhi.

Moderators: dejankuki, toza, Critical, zolideathmetal

Post Reply
User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 16 Oct 2007, 10:16

Pozdravljam naseg uvazenog gosta, veoma mi je drago!!!

Mene interesuje jedna stvar, obzirom da je Duda radio sa mnogim muzicarima, kompozitorima i kantautorima... da li su i koliko su oni dozvoljavali da uneses sebe u pesmama i nacinu sviranja. Na primer, da li je neko od njih bio iskljuciv kada je rec o nekoj solo deonici, tipa "Ja hocu da to zvuci i tece tako i tako"... ili u aranzmanskom smislu...koliki je prag slobode tebe kao gitariste...?

U kojoj pesmi si po tvom misljenju odsvirao najbolju deonoicu (solo ili uopste celu pesmu) za koju mozes da kazes da je tvoje remek delo. Da uvek cujes taj deo i da se najezis?

I trece, za srecu...
Da li ti je teze da radis muziku za film ili pojedinacne pesme. Jer u filmu muzika trebada prati radnju flima, znaci ponekad moras i da produzis neku frazu, koja tada i gubi neki smisao, dok u pesmi mozes sve to da doziras i odredis koliko ces ljudima da pruzis?

Jos jednom Pozdrav i postovanje!!!

Duda Bezuha
Posts: 13
Joined: 15 Oct 2007, 19:08

Post by Duda Bezuha » 18 Oct 2007, 16:49

Cao,sve zavisi kome i sta snimas.Super je kada te ljudi zovu jel tacno znaju sta od tebe hoce i zele tvoj stil sviranja u svojoj pesmi.Sto su ljudi iskusniji i veci,manje se mesaju u sviranje sola,jel je solo licni dozivljaj i znanje i ukus.Naravno da muzicar ne treba da koristi tudje pesme za svoje eksponiranje,vec treba da udje u pesmu na pravi nacin,shvati i dozivi njenu atmosveru.Svirka je kao zajednicka igra,a glupo je kad neko igra drugu igru u istom drustvu.Oko rifa i pratnje vec ima dogovora,opet sve zavisi od licnog autoriteta.Bajaga je jednom rekao,kada smo snimali Jahace magle- ne znam sta hocu,ali znam sta necu.To je formula mnogih muzicara,ti mu ponudis neka resenja,a on izabere.Balasevic je super za saradnju.Vralo uvazava tudje misljenje i ne mesa se mnogo oko sola,sem ako nema tacnu temu,kao sto je tema za Ne volim januar.Miholjsko leto,Naposletku.Devojka sa cardas nogama itd.Kada smo radili pesmu -Posvadjana pesma ili Izvini,falio je uvod i Djole je imao ideju teme sa zvizdanjem,a ja sam imao onu koja je snimljena,kada je cuo,dopalo mu se i njegovu nikada nismo culi...To mi je i jedna od omiljenih pesama.Neki muzicari,a nije fer da spominjem imena,cak donose tudje pesme i raze da se skine neki rif ili solo,sto nije za pohvalu. Na svojim albumima snimam bez kompromisa sta hocu i pravim atmosvere koje hocu,a za druge se trudim da stanem iza lika koji tu pesmu pravi ili izvodi.Jedna od omiljenih pesama mi je Djoletova Naposledku,a tu i nesviran nikakav solo,ali atmosvera koju gitara pravi,pozicija i obrti su vrlo u funkciji pesme i pravi tu tugu koju ta pesma i trazi.Nas violinista Ignac Sen, cim krene ta pesma krene da place i nikada nema pravi odgovor za to.Ima mnogo pesama koje su mi drage,za mnoge verovatno i ne zate da ja sviram.Jedna od njih je i Cukiceva KAKO TE ZELIM.Sa Zonom B ima dosta lepe svirke,ali je to bend koji ne robuje trendu,vremenu i modi,vec cista ljubav i zadovoljstvo.Nadam se da sam odgovorio na pitanja,mozda i preopsirno.Pozdrav Duda :D :D :D
Last edited by Duda Bezuha on 18 Oct 2007, 16:55, edited 1 time in total.

Duda Bezuha
Posts: 13
Joined: 15 Oct 2007, 19:08

Post by Duda Bezuha » 18 Oct 2007, 16:54

Sto se tice filmske muzike,nisam mnogo radio,ali mislim da moja instrumentalna svirka na dva izdata CD-a ima dosta filmske atmosfere.To bih jako voleo vise da radim.Nije lako raditi ni reklame,kada u par sekundi treba da nesto docaras,da u par reci kazes sustinu.Pozdrav Duda :D :D :D

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 18 Oct 2007, 17:40

Hvala na odgovorima. Znaci ipak je solo deonica jedan svojevrsni pecat samog umetnika u pesmi. Slicno tako je i moje misljenje. Sto se tice reklama... znam da su najteze za rad, ne samo muzicarima vec i rediteljima istih. Kao sto rece, tesko je u 30-tak sekundi reci sustinu ili istaci neke stvari za koje treba vise... no, hvala ti na odgovorima.

In step
Posts: 19
Joined: 20 Sep 2007, 18:21

Post by In step » 18 Oct 2007, 21:35

Jako lepi odgovori..
Hvala Vam sto ste nas pocastvovali Vasim prisustvom ovde..
Mene zanima da li se mozda secate humanitarnog koncerta u Pancevu(za poplavljena mesta u Vojvodini) 14.5.2005..Meni je to bio najlepsi koncert u zivotu,pogotovo zbog toga sto je svirao i moj bend sa tako velikim zvezdama poput Zone B,Kraljevskog apartmana i Cactus Jack-a(mi smo
Road Runner bend)..
Takodje me zanima da li imate neki savet za blues gitariste koji se tek probijaju na sceni,na sta treba posebno da obrate paznju i slicno..
Hvala

User avatar
Keef
Posts: 21
Joined: 19 Oct 2007, 16:21
Location: A Million Miles Away

Post by Keef » 19 Oct 2007, 16:27

Specijalan pozdrav za specijalnog gosta foruma!

Evo par pitanja za Dudu :

- Na kojoj muzici je odrastao?
- Koji su mu omiljeni inostrani bendovi ?
- Koje gitariste najvise ceni i koji su gitaristi na njega imali najjaci uticaj ?
- Da li se bolje oseca sa akusticnom ili elektricnom gitarom u rukama?

Lep pozdrav!

Duda Bezuha
Posts: 13
Joined: 15 Oct 2007, 19:08

Post by Duda Bezuha » 20 Oct 2007, 13:05

Moji poceci su uz Hendrixa,Cepeline,Almone,Free,Jef Beka,B B Kinga,Zapu,Kudera,Rori Galagera itd/Na tome sam ucio i ujedno su njihove pesme bile repertoar mojih prvih bendova.Tek kasnije smo se usudjivali da pravimo svoje pesme.Sa godinama sam poceo da slusam mnoge druge gitariste i zanrove i nisam opredeljen samo za jedan stil.Volim i jazz,blues,jako volim latino svirku,dusu sa kojom sviraju,Metini mi ja jako svoj i interesantan.U svacijoj svirci ima divnih momenata,ali treba da se slusa sa dosta paznje.a ljudi sve manje imaju vremena i strpljenja da duboko udju u slusanje muzike.Negde sam od svih tih gitarista dosao do sebe i jako sam ponosan ,kada mi kazu ,da moju svirku prepoznaju cim cuju.Volim akustaru,ali nekada elektricna gitara legne bolje,sve zavisi kakva je pesma,bend i energija.Slucajno u zivotu radim takve stvari da ispada da mi je draza akusticna i da sam verovatno gitarista koji je najvise pesama snimio na ak. gitari.Pozdrav, Duda

User avatar
Jackson
Posts: 216
Joined: 03 Mar 2007, 18:09
Location: Somewhere Around Nothing

Post by Jackson » 20 Oct 2007, 14:15

Jedno pitanje: Sviram gitaru oko 3 godine, uglavnom raznorazne zanrove metal muzike. Sam sam ucio da sviram, i to poprilicno haoticno, skidajuci lekcije sa neta, ali smatram da bih do sada mnogo vise napredovao da sam imao neki "plan" tj da savladavam jednu po jednu tehniku, od laksih ka tezim! Sta vi mislite, kojim redosledom bi trebalo savladjivati tehnike sviranja?

User avatar
Harrison
Posts: 47
Joined: 22 Oct 2007, 04:16
Location: Under the Sea

Post by Harrison » 22 Oct 2007, 04:35

Jedno pitanje, kao gitarista gitaristi:

- Koja Vam je omiljena solaza svih vremena koju rado zasvirate?
Ja, na primer volim solaze Gilmour-a, kao sto je Time recimo....

Veliki Pozdrav!

Duda Bezuha
Posts: 13
Joined: 15 Oct 2007, 19:08

Post by Duda Bezuha » 22 Oct 2007, 14:38

Cao,sto se tice redosleda ucenja,kreni da slusas sta volis i skidaj sto vise,sviraj sa ljudima i sve ce doci na svoje mesto.Previse podataka moze da zbuni.Nema nekog konkretnog pravila,ali nije lose da se kreneod harmonije i skala,jel sta ti vrede skinute skale i fazoni ako ne znas gde da ih upotrebis.Samo vreme radi svoje i saznanje da je muzika umetnost,a ne takmicarska disciplina.Poz. Duda

Duda Bezuha
Posts: 13
Joined: 15 Oct 2007, 19:08

Post by Duda Bezuha » 22 Oct 2007, 14:42

Zaista ne znam koju bi solazu izdvojio kao najdrazu,toliko ima lepih,mastovitih ,emotivnih,efektnih,po kom kriterijumu da izaberem.Nije sve ni u solazama.Koliko ima interesantnih pratnji,rifova,dobrih gruvova na gitari.Solo je samo jedan segment svirke.Stvarno ne mogu ti dati blizi odgovor,a svoje favorite sam vec spominjao.Duda

User avatar
Harrison
Posts: 47
Joined: 22 Oct 2007, 04:16
Location: Under the Sea

Post by Harrison » 22 Oct 2007, 19:26

Svakako, sve zavisi od stanja emocija u konkretnom trenutku... puno hvala na odgovoru!

User avatar
Harrison
Posts: 47
Joined: 22 Oct 2007, 04:16
Location: Under the Sea

Post by Harrison » 23 Oct 2007, 13:46

Posto vidim da su se svi nesto "stisli" sa pitanjima, evo opet ja :D

Sta vam se trenutno "vrti" u cd player-u? Neka kritika, pohvala ili preporuka za to sto sada slusate?

Veliki pozdrav!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest