Produkcija (prvenstveno solo-albumi)...

Ovde mozete postaviti svoja pitanja Dusanu Bezuhi.

Moderators: dejankuki, toza, Critical, zolideathmetal

Post Reply
User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Produkcija (prvenstveno solo-albumi)...

Post by Rocket Roll » 16 Oct 2007, 19:14

Pozdrav, i puno Vam hvala što ste ovde. Pitanje: kada slušam Vaše solo-albume (a i albume, na primer, "Zone B"), čini mi se da je Vaš pristup produkciji uvek bio "ako nije pokvareno, ne popravljaj". Hoću da kažem, i vaši solo-albumi i albumi "Zone B" zvuče vrlo prirodno i nigde se ne čuje "preterana produkcija".

Naravno, utisak često vara - iza svega stoji dug i pažljiv rad u studiju, a i na ličnom sam se primeru uverio da imate izuzetno dobar sluh.

Šta je za Vas osnova dobre pprodukcije? Da li je najvažniji dobar usnimak, ili dobar aranžman...

Unapred zahvalni :D

Duda Bezuha
Posts: 13
Joined: 15 Oct 2007, 19:08

Post by Duda Bezuha » 19 Oct 2007, 11:00

Sto se tice snimanja i produkcije,moram priznati da albumi i Zone B,a i moji solo, snimani su u vrlo skromnim uslovima.Mi i nemamo neki jako skup i kvalitetan studio po nekim svetskim standardima.Sve je to polu inprovizacija.Da bi se uslo u neki malo bolji studio ,treba i dosta love,a mi,bluzeri to nemamo,a ni za sponzore nismo interesantni.Ne mislim da su navedeni albumi nekog izuzetnog tehnickog nivoa,ali u obziru na mogucnosti ok.Sto se tice pristupa kod snimanja,pristalica sam prvih sola,nadahnute svirke.Idealna tacost nije nikakav kvalitet,narocito u bluzu.Parola koju izuzetno cenim je I PAUZA JE NOTA.Kada sam snimao svoj cd,u kucnim uslovima,mogao sam svaki solo da sviram milion puta,a ostavljao sam prve verzije.kada nesto odsviram dobro,osecam se vrlo emotivno ispraznjen,pa su sledeci pokusaji uzaludni. Kada se svira vrlo je vazno da covek maksimalno bude koncentrisan,jel svaka druga misao,kvari svirku-tipa-da li me slusa ovaj ili onaj.da li cu se pokazati dobro,da li imas trmu ili ne i jos mnogo drugih.Samo treba da postoji pesma i bend koji svira.Nikada necu prezaliti sto odumire analogno snimanje.Vec pojavom DAT-a,nesto se desilo sa zvukom,a da ne govorim sa pojavom racunara.Dok su neke stvari pojednostavljene,druge su unistene.Povecala se mogucnost prevare,seckanja kopiranja.Za neke zanrove to tako i treba,izrazi su drugaciji,ali za klasicne forme mislim da nije dobro.Bilo je u Beogradu par studija gde je i tehnika i narocito prostor,akustika,davalo fenomenalni ugodjaj.Uslo je u muziku mnogo foliranata i neznalica,ali je to i u svetu tako,samo sto su tamo kriterijumi mnogo visi.Kod nas ima mnogo povrsnosti.aljkavosti i neznanja,a da to nikom,ili bar vecini i ne smeta,a opasna je i prisutnost misljenja o uzaludnosti muzike koju mnogi rade.Cesto se nailazi na zatvorena vrata,odbijanje i slicno.Mnogi umetnicki radovi ostaju po kucama,a sund se izdaje.Moja poruka svima je da rade ,jel covek svira zbog sebe i muzike,a ako se sloze neke srecne zvezde i muzika vrati nesto to je bonus koji ne treba uvek ocekivati.malo sam vas udavio,pozdrav i samo svirajte i snimajte,a na ovom forumu mozemo da prikazemo nasa dela.Pozdrav svima Duda

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 19 Oct 2007, 11:16

Možda sav ovaj napredak tehnike, i mogućnosti "varanja" u studiju vraća ljude upravo onome, gde nema laži i prevare - ŽIVOJ svirci?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest