Gitara u Srbiji

Ovde mozete postaviti svoja pitanja Dusanu Bezuhi.

Moderators: dejankuki, toza, Critical, zolideathmetal

Post Reply
Pedjazz
Posts: 55
Joined: 23 Nov 2007, 05:32
Location: Boston trenutno Nis inace
Contact:

Gitara u Srbiji

Post by Pedjazz » 23 Nov 2007, 06:34

Na startu veliki pozdrav i podrska jednom od najoriginalnijih gitarista sa prostora Srbije.

Imao sam jednu priliku i to sasvim slucajno da vas cujem uzivo. Bilo je u Beogradu u Kafe del mare (mislim da se tako zove) i nije bilo sa Balasevicem vec neki meni nepoznatim bendom. Svirka je bila odlicna, pratio sam svaki ton sa uzivanjem iako sam bio sa devojkom pa je na momente bilo i neprijatno kako sam je kulirao da ispostujem jake melodijske fraze i solaze :lol:

Da ne duzim previse, imam svakako puno postovanja za vas rad i interesuje me jedna jedina stvar u celoj prici

- Kakav je zivot session gitariste u Srbiji, Beogradu? Koliko projekta mesecno dobijate? Dali radite sta stignete (zbog novca) ili birate iskljucivo stil i ekipu koja vama odgovara ? (sobzirom da se to nazalost ne ceni previse kod nas i ne postoji market odnosno publika koja kupuje te diskove - citaj piraterija vlada :(

Pitam ovo jer sam napolju od svoje 16-e godine, zavrsio u Londonu na Guitar Institutu , zavrsio Berklee , predavo na Berkliju 2 godine za redom, a nada za povratkom kuci mi nikako ne umire - cak sta vise pun sam motiva i nade da svojim znanjem i iskustvom mogu mnogo da ucinim za muzicare i uopste scenu u Srbiji; ali nazalost uvek se sve vrti oko toga KAKO PREZIVETI?
Jer moram Ceci meci i ostalim folkerima da sviram turneje da bi mogao da imam samostalan zivot, ili postoji neka varijanta da se sviraju 3-4 svirke nedeljno za neku normalnu kintu (50 eura i vise po svirci).

U Americi imate mesta , mogucnosti i sistem je takav da sve ovo o cemu pricam dozvoljava, samo ovde recimo ja se borim sa Berklee profanima i legendama za Jazz gigove , i zbog ogromne konkurencije i ludilo muzicara vlasnici klubova, restorana cega god su u stanju da spuste cene i nekad muzicari sviraju i za 50$ pa i manje. Pricam konkretno za Boston gde je Berklee, New England i jezgro muzickih fanatika i edukacije, a i Njujork nije nista bolji po tom pitanju.


Da ne duzim previse kad bi morao na jedno pitanje sve da suzim ono bi glasilo - Koliko klubova/barova/mesta znate iz licnog iskustva koji su spremni da unajme kvalitetan bend koji ce svirati jednom ili vise puta nedeljno za solidnu kintu, i molio bih vas da mi navedete u celoj Srbiji ako je ikako moguce.

Za kraj da kazem da sam svestan situacije kako vlasnici kafica i klubova dovode dj-eve i plate ih 50-100 eura maks a znaju da ce im elektro muzika napuniti mesto i prodati pice i sve sto ide uz to; pa ih zato i nije bas briga za neki bend gde se ne bi skupilo ni 50 ljudi na svirci.

Hvala unapred i sve najbolje

Pozdrav

Pedjazz

Duda Bezuha
Posts: 13
Joined: 15 Oct 2007, 19:08

Post by Duda Bezuha » 02 Dec 2007, 21:11

Cao Pedjazz,vec sam ti odgovorio preko myspace-a,vrlo opsirno.Jos jednom nista veliko ne ocekuje nekoga sa dobrim znanjem,bar ne neka interesantna svirka,a ni dovoljno para.Ovde ni faktor srece ne vredi bas mnogo.Ako hoces lepo da sviras,ne ocekuj kod nas lovu i slavu.Nije optimisticki,ali tako je.Klubova u gradu i zemlji ima ali su gaze 20-50-100 eura,a nisu bas ceste.Evo Sale Sedlar koji je fantastican gitarista,mislim da mu je muka sa kim sve mora da svira i da trci od benda do benda i trosi svoj izvanredan talenat.Pozdrav Duda

Pedjazz
Posts: 55
Joined: 23 Nov 2007, 05:32
Location: Boston trenutno Nis inace
Contact:

Post by Pedjazz » 02 Dec 2007, 21:23

Dudo hvala puno na odgovoru!

Ne sanjam avione i kamione nego gledam ako je ikako moguce pored drzanja casova svirati jazz/blues/fusion originalnu muziku 3-4 puta nedeljno za neku kintu - da mesecno mozes da skupis nekih 400-500 eura ako je ikako moguce.
Definitivno zelim da se vratim i ako se odlucim na tako hrabar korak sigurno necu grlom u jagode vec cu morati da pripremim situaciju da odavde crpim kintu uz pomoc video lekcija i prodaje knjige(a) i naravno da imam opciju uvek da se vratim u Boston.
Hvala ti jos jednom na opsirnom odgovoru - sad cu na spejsu da ti opsirnije napisem neke stvari ...

Pozdrav!

Pedjazz

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 05 Dec 2007, 10:08

Za umetnost trenutno nije dobro vreme u Srbiji. Umetnost se radi iz zadovoljstva, a živi se od prozaičnih stvari. Ako možeš da radiš kao pomenuti Sedlar ili možda splavovi, svadbe, narodnjaci onda imaš od čega da živiš. Koliko mi je poznato malo pravih umetnika živi tako. Ali ima ih...

User avatar
Jimmy Henderson
Posts: 282
Joined: 05 Dec 2007, 09:58
Location: Blizu Klagenfurta

Post by Jimmy Henderson » 09 Dec 2007, 19:16

Zdravo Pedjazz ,
nadam se da si se odlucio kako ces dalje.
samo da napomenem - da si mozda negde u mojoj blizini ,
verovatno bih ti pokucao na vrata da me poducavas gitari.
mali problem -
godine su mi na plecki, vremena ko pescani sat, prsti mi polako
pocinju da kopiraju Kita Rolingstonsa, trebam "vruce" vode za
cas vremena da ogrejem prste, sluh mi je ko stojadin na
autocesti , trenutno treniram na stojadinu gde jedva uvatim sa
palcem najdeblju zicu ( u ocekivanju skorasnjeg dolaska novog Audija)
ali su mi duh i ivolja nesalomljivi.
Hocu recxi , ako si jaka licnost koja poseduje i veoma zavidan
muzicki nivo u svim segmentima i koja zna sta zeli i hoce
onda moras da uspes !

U Rijeci zivi i radi ( isto tako ima i vani angazmane) Damir Halilic-Hal
koji kao i ti ima jedan od prestiznih muzickih unija, vratio se
i ukljucio se u brojne projekte od kojih su neke i njegove ideje.
Ide mu.
Ili npr. Sven Buic , godinama je svirao bas u Irskoj , predavao...
vratio se nazad i nedaleko od Zagreba osnovao nesto poput
muzicke terapije , angaziran u rau sa mladima.........
lokalni politicari su u tome prepoznali pozitivne ideje i ima njihovu
podrsku , koja nije toliko opipljiva koliko je u smislu da mu
ne prave probleme.
eto toliko , mogucnosti postoje , ti si taj koji ih stvara !

lep pozdrav , kao i za zanimljivu obradu Marsa na Drini

User avatar
ivanfromblace
Posts: 36
Joined: 12 Sep 2007, 21:46

Post by ivanfromblace » 09 Dec 2007, 19:36

Sto se mene tice ja sam potpuni pocetnik u sviranju gitare i ovakvi problemi me trenutno gotovo nimalo ne doticu, ali ovakve teme me svakako zanimaju i naravno zabrinjavaju.(srednjoskolac)

Nedavno sam bio u poseti jednom od najboljih gitarista u mom mestu (Blace, jug) i izmedju ostalog govorio mi je ovom velikom problemu.
Tako da vam mogu izneti sasvim pouzdane informacije o statusu muzicara sto se tice nekih gradova na jugu, meni bliskih.
Tvrdi da je gotovo nemoguce da samostalni muzicar ili grupa muzicara zaradjuje dovoljno za svoju egzistenciju ako zeli da svira kvalitetnu muziku. Sto se profesionalnog sviranja u Nisu tice, siguran je za samo jedan bend. A stanje u manjim okolnim gradovima je tek ocajno.
Moj prijatelj se zali na bezobrazluk i bezobzirnost vlasnika kafica koji i nekada dobrog prometa daju bedne honorare. Kao jedno od boljih resenja jeste posedovanje sopstvenog ugostiteljskog objekta i nastupanje u njemu. Ovo se otprilike odnosi na sve manje gradove. Pretpostvaljam, da je u Bg-u i u jos par vecih gradova situacija znatno bolja.
pozdrav

avrevs
Posts: 6
Joined: 03 Mar 2008, 00:34

Re: Gitara u Srbiji

Post by avrevs » 04 Mar 2008, 01:19

malo sa zakasnio..ali shta sad...nego...pitanje,.. i pricha ti je krajnje debilna...ti koji si "zavrsio Berklee"kako pishesh
trazish savet od dude i josh prozivsh muzichare i nazivash ih "teagaroshima") ....ako traziah tezgu...nadji menagera...ti si brate ili pijan ili drogiran ili si sanjao da si zavrshi Berklee....a eto zamisli da ,kao,ovo ti pricha tezgarosh
necesh se leba najesti od svirke.....

Pedjazz
Posts: 55
Joined: 23 Nov 2007, 05:32
Location: Boston trenutno Nis inace
Contact:

Re: Gitara u Srbiji

Post by Pedjazz » 04 Mar 2008, 02:53

avrevs wrote:malo sa zakasnio..ali shta sad...nego...pitanje,.. i pricha ti je krajnje debilna...ti koji si "zavrsio Berklee"kako pishesh
trazish savet od dude i josh prozivsh muzichare i nazivash ih "teagaroshima") ....ako traziah tezgu...nadji menagera...ti si brate ili pijan ili drogiran ili si sanjao da si zavrshi Berklee....a eto zamisli da ,kao,ovo ti pricha tezgarosh
necesh se leba najesti od svirke.....


Nije me dugo bilo ali iznenadjen sam ovim gore navedenim. Moram da postavim par pitanja ovom liku sto me napljuvao ovako fino

- Koga treba da pitam o sceni i mogucnostima u Srbiji , nekog koga smatram uspesnim i originalnim ko moze uvek da nadje posao u bilo kom bendu, ili nekog anonimusa koji moze da iznese svoj stav a nema uspeh iza sebe da to podrzi i natera me da ga shvatim dovoljno ozbiljno ? Logicno da ce da me interesuje sta ljudi kao Duda, Bane Jelic, Guta i ostali rade i kako guraju svoju pricu.

- Sta ti smeta u celoj prici sto sam zavrsio Berklee? Jer patis od nekog kompleksa iste institucije ili sta? Naveo sam coveku celu svoju pricu u najkracim crtama da bi znao iz kakve price dolazim i da bi stvorio kolko tolko pravu sliku o meni.

- Zasto bi meni trebao menadzer? ? ? Ja pitam coveka koji se bavi muzikom dosta dugo uspesno, ima ime izgradjeno, relacije i odnose kako se on snalazi i pliva u Srbiji samostalno ne sa Balasevicem. A mene tezgarenje apsolutno NE INTERESUJE i kad nastupam sviram iskljucivo stvari i repertoar koji ja zelim.

Ja cu da sviram koliko god bilo prilike , za vecu manju ili nikakvu kintu, ali to ce iskljucivo biti ono sto mene ispunjava a ne ono sto drustvo namece.
Hvala bogu pa necu u Srbiji biti primoran da pravim milione svirajuci Jazz jer takva vrsta zivota bilo gde je iluzorna .


Za kraj pozdrav svima uz dodatak da sam preseko i vracam se nazad u Srbiju pocetkom Aprila ove godine pa se zdravlja boze vidimo na nekom nastupu.

Sve najbolje

Pedjazz

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Gitara u Srbiji

Post by Critical » 04 Mar 2008, 12:54

Chestitke na izboru tj. odluci da se vratis ,taman onda i mozemo da se vidimo da napravimo neki cas :D eto ti odma' zarade od mene ,hahah

P.S. Nemoj se previse uzbudjivati zbog ovakvih komentara :wink:

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Gitara u Srbiji

Post by cccira » 04 Mar 2008, 13:00

Critical wrote:Chestitke na izboru tj. odluci da se vratis ,taman onda i mozemo da se vidimo da napravimo neki cas :D eto ti odma' zarade od mene ,hahah

P.S. Nemoj se previse uzbudjivati zbog ovakvih komentara :wink:
Yeah, what he said :D

Bolence
Posts: 35
Joined: 20 Apr 2008, 00:04

Re:

Post by Bolence » 02 May 2008, 20:39

Pedjazz wrote:Dudo hvala puno na odgovoru!

Ne sanjam avione i kamione nego gledam ako je ikako moguce pored drzanja casova svirati jazz/blues/fusion originalnu muziku 3-4 puta nedeljno za neku kintu - da mesecno mozes da skupis nekih 400-500 eura ako je ikako moguce.
Definitivno zelim da se vratim i ako se odlucim na tako hrabar korak sigurno necu grlom u jagode vec cu morati da pripremim situaciju da odavde crpim kintu uz pomoc video lekcija i prodaje knjige(a) i naravno da imam opciju uvek da se vratim u Boston.
Hvala ti jos jednom na opsirnom odgovoru - sad cu na spejsu da ti opsirnije napisem neke stvari ...

Pozdrav!

Pedjazz
Čitam ovo Vaše pisanje Bezuhi i iskreno sam razočaran iako mi je sve već davno jasno. U ovoj zemlji Srbiji nema vrednosti po mnogo čemu, pa ne očekujte da neko od Vas očekuje da mu svirate džez. Mnogi to ovde ne znaju, ali što je najgore i ne žele. Ovde pevači operisani od ritma su velike zvezde, na jednoj velikoj televiziji se vrte arapske, iranske i kakve sve ne pesme. A Vi prijatelju hoćete džez. To je neminovnost u Srbiji tj. nekultura, nije Srbija izuzetak. Pa Srbi ne znaj ni svoju muziku, Balkansku sa mešovitim i nepravilnim ritmovima. Ima još gitarista u Srbiji koji ne mogu da dodju do afirmacije, a "jedu" gitaru. Ovde je komunizam još na vlasti, pa morate malo biti i u dosluhu sa vlašću da bi jelte vlast stala iza vas. Imate mnogo primera ljudi kobajagi gitarista koji prave velike projekte po svetu sa trubačima i sa kakvom sve ne bulumentom kobajagi promovišući srpsku muziku. To je problem Srbije i to će dugo u Srbiji za pametne i noramlne ljude biti problem.

Pedjazz
Posts: 55
Joined: 23 Nov 2007, 05:32
Location: Boston trenutno Nis inace
Contact:

Re: Re:

Post by Pedjazz » 02 Nov 2009, 15:55

Bolence wrote:
Pedjazz wrote:Dudo hvala puno na odgovoru!

Ne sanjam avione i kamione nego gledam ako je ikako moguce pored drzanja casova svirati jazz/blues/fusion originalnu muziku 3-4 puta nedeljno za neku kintu - da mesecno mozes da skupis nekih 400-500 eura ako je ikako moguce.
Definitivno zelim da se vratim i ako se odlucim na tako hrabar korak sigurno necu grlom u jagode vec cu morati da pripremim situaciju da odavde crpim kintu uz pomoc video lekcija i prodaje knjige(a) i naravno da imam opciju uvek da se vratim u Boston.
Hvala ti jos jednom na opsirnom odgovoru - sad cu na spejsu da ti opsirnije napisem neke stvari ...

Pozdrav!

Pedjazz
Čitam ovo Vaše pisanje Bezuhi i iskreno sam razočaran iako mi je sve već davno jasno. U ovoj zemlji Srbiji nema vrednosti po mnogo čemu, pa ne očekujte da neko od Vas očekuje da mu svirate džez. Mnogi to ovde ne znaju, ali što je najgore i ne žele. Ovde pevači operisani od ritma su velike zvezde, na jednoj velikoj televiziji se vrte arapske, iranske i kakve sve ne pesme. A Vi prijatelju hoćete džez. To je neminovnost u Srbiji tj. nekultura, nije Srbija izuzetak. Pa Srbi ne znaj ni svoju muziku, Balkansku sa mešovitim i nepravilnim ritmovima. Ima još gitarista u Srbiji koji ne mogu da dodju do afirmacije, a "jedu" gitaru. Ovde je komunizam još na vlasti, pa morate malo biti i u dosluhu sa vlašću da bi jelte vlast stala iza vas. Imate mnogo primera ljudi kobajagi gitarista koji prave velike projekte po svetu sa trubačima i sa kakvom sve ne bulumentom kobajagi promovišući srpsku muziku. To je problem Srbije i to će dugo u Srbiji za pametne i noramlne ljude biti problem.

Sve to stoji prijatelju ali ko hoce taj nadje nacin da uspe. Ovde sam od Aprila 2008-e i iskljucivo zivim od muzike, gitare konkretno. Ne sviram tezge i narodnjake, briga me za Pink Grand Parade i ostale gluposti. Gledam sebe i svoj interes u celoj prici i to guram. Nadam se da cu u buducnosti nekoj biti u mogucnosti da prosirim svoje delovanje na celu Srbiju. Trenutno sam u Nisu i radim preko neta najvise ali evo krecem sad jednom nedeljno (petkom) da drzim casove gitare u BG-u. Ovo preko neta mi oduzima 20 sati nedeljno posla tako da imam vremena na pretek za rad sa strane neki i svirku (sto ce biti sledeci korak ako se okupi kvalitetna ekipa).
Pozdrav

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest