TEZGAROŠI - Pitanje i savet sa prebrojavanjem...

Moderators: dejankuki, muki17

Post Reply
User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

TEZGAROŠI - Pitanje i savet sa prebrojavanjem...

Post by dejankuki » 26 Dec 2008, 09:29

Znaci nije nikakva zajebancija.. ovde sam maksimalno ozbiljan...

Zelim da pitam koliko vas je tazgarosa tj. ljudi koji imaju svirke i zaradjuju od sviranja. Bilo koja vrsta muzike.. rock, pop, narodno, klasicno, hor, pevanje, grand.... ma biilo kako samo da potpada u kategoriju "tezgarosko sviranje" i da je vise od jedne svirke mesecno.. ili nedeljno...!!!

Ne radim za IRS (a.k.a. poresku sluzbu) nego imam pitanje... ali ozbiljno! [posto sam neki tu moderator, off cu da brisem rigorozno (eh, kad vec imam moc, da je iskoristim) najobiljnije me interesuje problematika!!! ]


Uvod:
Kao imam neki band, vezbamo vec tri meseca.. sinoc pitam gazdraricu nekog lokala za svirku.. OK, ona kaze moze.. ali imate li licence.. ja u cudu...??? zar to treba..??? Kaze, pa ne bas ali ako nemate, moze se desiti da bane inspekcija i da vas kazni ili oduzme instrumente..

Razrada:
Obzirom da 98% bendova nema licence niti je ikada culo za to.. ne bih zeleo da inspekcija i Ministarstvo Unutrasnjih DelA vezba strogocu na nama... a namera nam je da sviramo svuda gde postoji iole pogodno mesto za svirku, i u gradu i van grada i u drugim gradovima..

Pitanje tj. zaklucak:
Dakle..
Kakvo je vase iskustvo? treba li ili ne (zasto da-zasto ne)
Gde se to vadi i koliko kosta? (okvirno, mesecno, godisnje??? radni staz.. cile/mile...)
Koje su beneficije?
Koje su mane?
Sta sve treba da se uradi? (uvezbane pesme, repertoar na uvid, pojedinacno obnosenje do beZsvesti .... yadi-yadi-yada)
Kako to ide u slucaju benda?
Ima li tih agencija/udruzenja/ministarstva blizu Knjazevca znaci Nish ili Zajecar... ili Bor, Svrljig...
Pitanje tarife? (dogovor ili isti arsin za sve..ili ono .... tolko ti je po coveku/svirci pa se ti cesaj..)
Registracije (ponaosob ili ceo bend)
overa u sudu.. (dva svedoka... dve slike... bla bla bla)
Mislim, sta je sve potrebno... hmmm. DA LI je porebno?
Znaci S V A K A moguca informacija o ovom pitanju me interesuje...


Jos jednom napominjem... ajde ... molim.. maksimalno sam ozbiljan, jer me interesuje ... plus ako neko nadje neki link do nekog izvoda iz zakona/pravilnika/ uredbe/ministrstva... neka okaci ovde i za druge...






Dodatak...
Eh, da.. do kog "nivoa" ucestalosti svirke ili zarade se smatra amaterom a odakle profesionalcem..
tj. da li ima neke granice dokle ce da te "tolerisu" ili toga nema... ili si amater i sviras besplatno ili zaradjujes i samim tim si profesionalac!

rekoh svaka moguca informacija me interesuje.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: TEZGAROSI Pitanje i savet sa prebrojavanjem...

Post by sirac-šunka » 26 Dec 2008, 10:26

Ja sa bendom i nemam preceste i redovne svirke, ali zadesi se u nekim periodima i tri puta nedeljno. Sad opet nismo svirali vise od mesec dana.
Ali niko nam nigde nije trazio licencu (Nis, Pirot, Bor, Prokuplje, Negotin, a ponegde su bile i velike opstinske organizacije u pitanju, nesto kao manji festivali i jedna Nova godina)

Jedno vreme je bas isla fama po Nisu i mnogi su se ufrkiasali, znam cak i jedan bend (sada bivsi) gde su svi izvadili licence. Cini mi se da je kostalo nesto izmedju 1000-2000RSD i mesecno se nesto placalo, mozda nesto tipa 300-400RSD.
To je bilo pre nekih 5-6 godina.
Od tada nisam cuo da je iko uzimao licencu, niti da mu je bilo ko trazio, niti da je ta famozna inspekcija ikada banula u lokal gde se odrzava svirka.
Doduse, jednom mi je bubnjar pomenutog benda rekao da su imali inspekciju, ali moguce je da je to izmislio, tek da ne bi ispali glupi za to sto su je jedini izvadili.

Procedure sto se tice, bila je nesto smesna. Tipa neki matori propali bubnjar ti kaze "Ajd odsviraj nesto" ti odsviras bilo sta (valjda kasnije i nesto sa bendom) i onda platis sta treba i kao zavrsis.
(Ovo sam sve ispricao onako kako se secam po prici pomenutog bubnjara, nije 100% sigurno)

Kasnije, kad smo i mi poceli malo cesce da tezgarimo, jedan gazda lokala nas je naucio da kazemo, u slucaju da slucajno neko pita, da je procedura za dobijanje licence u toku.


Sve u svemu, mislim da u Nisu bar pet godina niko nije pomenuo licencu, ali sada kad ti Deki pomenu ovde, raspitacu se malo...

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: TEZGAROSI Pitanje i savet sa prebrojavanjem...

Post by dejankuki » 26 Dec 2008, 10:32

Hmmm, ajd raspitaj se...

A povodom oduzimanja instrumenata.. bila je informacija da su oduzeli sve instrumente nekom bendu tj tamburaskom orkestru u Novom Sadu... drugo, i ovde u Knj se sporadicno pominje izlazak inspekcije.. i plus obaveza da vlasnici kafica najavljuju svirku u lokalima... tako da...

strah me je da se ako im zafale pare za budzet, ne sete vla(t)si da mogu i ovako da ga popunjavaju...

Dakle, please, raspitaj se!

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: TEZGAROSI Pitanje i savet sa prebrojavanjem...

Post by sirac-šunka » 26 Dec 2008, 11:09

Ajd vazi... Evo uzecu da napisem par porukica na Facebook-u, za pocetak...

Mada mislim (a i nadam se) da previse brines.
Prvo pitanje koje mi ovde nije jasno, jeste koji bi organ, uopste bio zaduzen da vrsi tu kontrolu. To ne bi mogla da bude milicija, skoro sam siguran da nema sanse ni logike. To vise lici na svojevrsnu trzisnu kontrolu, pa bi bilo logicnije da bude trzisna inspekcija. Bar sam ja to tako zamisljao. Ko god da radi (a nije milicija) nema sanse da ti bilo ko uzima instrumente. Narocito ako je neka trzisna inspekcija, jer a)tamo uglavnom rade zene, b)tamo uglavnom rade sredovecni ljudi koji vlasnike kafica zamisljaju kao polumafijase...
I po onoj diskutabilnoj prici koju pomenuh (ona prica da je jednom i dosla inspekcija), inspektor je bio sredovecna zena i to sama.
Pa ako je tako, ta moze i najgorem slucaju da te popreko pogleda i da te upozori za sledeci put. A onda stvari vec postaju realne, pa bih se vec i razmislio da uzmem licencu.

A sto se tice kazni, ja sam cuo da su iskljucivo novcane (ali poprilicne) i da su upucene i bendu, ali i vlasniku kafica. Koju moc u 11-12 sati uvece ima bilo koji organ (osim milicije) da ti uzme novac u punom i zagusljivom kaficu?

dejankuki wrote:... bila je informacija da su oduzeli sve instrumente nekom bendu tj tamburaskom orkestru u Novom Sadu...
Mnogo je kilometara od Knjazevca do Novog Sada, Deki, ova prica je mogla 100 puta da se izmeni dok je stigla do tebe.

Anyway, lepo bi bilo da se jos neko ukljuci. Josip basista, npr. cini mi se da ima bas redovne tezgice...
Pa, molim Josipa da se javi!

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: TEZGAROSI Pitanje i savet sa prebrojavanjem...

Post by sinisake » 26 Dec 2008, 11:14

Haha, sirac-sunka, sve je tako kako si rek'o. :D
Clanovi jednog somborskog benda stekli su licencu (polaganje pred strucnom komisijom je izgledalo upravo kako si napisao), tako negde pre 5-6 godina, kad se pocelo pricati o tome...
Moj bend je ''pozajmio'' njihovog basistu na nekoliko godina (jos neko vreme ce da svirucka sa nama), pa smo se (ga) zezali da je on jedini pravi, licencirani muzikant medju nama. :D

Sad je dejankuki izvukao iz zaborava tu budalastinu.
Razumem tvoj strah, Dejane, ali se nadam da ta gazdarica (samo) nije obavestena da ta prica nije vise aktuelna.

A tambure su ovima oduzeli zbog pravljenja buke, vi cete biti tisi. :D

KirilStipsa
Posts: 510
Joined: 09 Oct 2008, 14:15

Re: TEZGAROŠI - Pitanje i savet sa prebrojavanjem...

Post by KirilStipsa » 26 Dec 2008, 13:01

Ne registruje se bend, nego muzicari... u Udruzenju Muzicara Dzeza, Zabavne, i Rok muzike (ili tako nesto), i kosta (bar je kostalo) oko 50 evra godisnje, s' tim da se socijalno i zdravstveno placa posebno. Ja, naravno, nemam licencu (mada verujem u registraciju muzicara, samo na nekoj drugoj planeti, ne u Srbiji). Od kada se prica o tome, svirao sam bar 150-200 puta, i nikad nista nisam video, mada se mnoge "gazde" plase nekih "zajebanih likova koji naplacuju kazne"... Obzirom da ne pruzaju NIKAKVU zastitu, nikakvu minimalnu gazu, ocigledno je da nemamo nista od njih... bas bih voleo da vidim sta to onda treba da se placa?! NECU jos i dobrovoljno da im punim dzepove... nemam nikakve ideoloske motive, jednostavno NE DAM PARE, i ne verujem im nista (mada 2 clana mog benda imaju dozvole, pa mogu da kenjam)!!! I iskreno, voleo bih da vidim da neko proba da mi uzme gitaru zbog toga sto nemam dozvolu za sviranje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Uostalom, uvek mozes da kazes da si ustvari mladi advokat koji svira za svoju dusu (a ne za novac), i da svaki sledeci korak koji naprave moze da ih kosta dozivotne papirologije, i sami ce se izbaciti iz lokala (inace, jesam mladi pripravnik advokata)!

Mislim da je to bila neka halabuka par meseci, da nije uspelo, i da su odustali...
Ali je ponekad nije lose da bar jedan clan benda bude licenciran, pogotovo ako uplata ide preko racuna. Evo kontakta... website ne radi...

UDRUŽENJE MUZIČARA DŽEZ-a, ZABAVNE I ROK MUZIKE - Birčaninova 36a, 2 sprat
Tel: 011 3067044
Fax: 011 3615612
E-mail: jrpmusic@drenik.net
Web: http://www.umjazzpoprock.org.yu
Direktor: Ivan Ilić
Kontakt: Dragan Mirković

User avatar
Cilal Najed
Posts: 283
Joined: 24 Apr 2008, 19:47
Location: Beograd

Re: TEZGAROŠI - Pitanje i savet sa prebrojavanjem...

Post by Cilal Najed » 27 Dec 2008, 14:17

Vidi,
ovako stoje stvari.
Mom bendu je jos pre dve godine banula inspekcija u N.Sadu i trazila licence. Imao je samo jedan clan i to je bilo dovoljno. Da bi mi neko oduzeo instrument mora da bude mnooooogo jaci od mene. Sada je i sokoj poludeo pa salje inspektore da kontrolisu sta se od muzike pusta pre i posle svirke, a to se resava pustanjem klasicne muzike (dlm i block out su to radili u domu omladine). Mislim, o cemu da pricam sa njima kada mi ove godine nije ni stigao obracun o sokoja, a kamoli kinta. Pojave li se na koncertu mog benda mogu samo da dobiju govnjivom motkom po... Emitovanja koje sokoj prijavljuje, nepoklapaju se sa kosuljicama koje smo izdejstvovali sa radio i tv stanica privatnim putem, tj samo ne jednom radiju je pustena veca kolicina nasih pesama nego sto su oni prijavili na svim stanicama zajedno. Bagra... Ove godine su bile vec dve uplate, a meni jos nista nije stiglo..
Licenca je najveca glupost za koju sam cuo i necu je vaditi nikad.
Ove godine smo imali prilican broj koncerata i nismo imali nikakvih problema...

robilad
Posts: 93
Joined: 02 Dec 2008, 14:02

Re: TEZGAROŠI - Pitanje i savet sa prebrojavanjem...

Post by robilad » 16 Jan 2009, 09:33

Slazem se da to sa licencom nema bas dodirnih tacaka sa realnoscu u zemljici nasoj napacenoj Stradiji - ogranicavam se zato sto smo imali svirke samo u Beogradu i okolini - jednom su dosli panduri u lokal koji ne bih da imenujem i pisali kaznu VLASNIKU zato sto nije imao dozvolu za muziciranje posle 01h, i to je to. I jos par stvari - tezgaroski bend je bend kome novac od svirke predstavlja osnovni izvor prihoda odnosno koji zivi samo od toga, i ljudi pod tim uglavnom podrazumevaju cover bandove, a se tice toga da li si amater ili profi o tome diskutujemo samo mi, sujetni muzicari :) dok je vlasnicima lokala ili ljudima koji te angazuju bitno samo kako ces da se prodas - surovo ali tako ti je. Imam milion primera, jedan koji se ponavlja je da dodjes kod vlasnika lokala/kluba, a on te ne pita sta i kako sviras nego: " Koliko ljudi mozes da navuces? Kako shikaju ovi tvoji, jel' cevce ili bas rokaju, starija ili mladja ekipa? Vidi ovako, meni se ne isplati da vam dam vise od..." itd. itd. Jbt mish, ne rekoh da sviramo r'n'r, naravno! A za ovo otimanje instrumenata prvi put cujem, sve i kada bi mi dosao neko da mi cacne bubanj bilo bi oko za dobos - cinela za zube, i tako dalje redom, za svaki pokusaj zaplene nekog dela bubnja - pokusaj vadjenja vitalnog organa, mislim da je to korektno

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: TEZGAROŠI - Pitanje i savet sa prebrojavanjem...

Post by Cope » 22 Jan 2009, 00:06

Pozdrav,
Licence u normalnom svetu služe da zaštite licencirane muzičare od onih bez licence i dampinga cene na tržištu, tako da zapravo vi kao licencirani muzičar možete da tužite gazdu kod koga sviraju "divljaci", naravno u koliko imate i jak sindikat, sva prava izvođača mogu da se solidno zaštite.
Što je ta organizacija jača, imaćete i bolje zaštićenu cenu na tržištu muzike, tako da se baš ne slažem sa teorijom koju je neko izneo da je licenca potpuno bezveze, i bespotrebna.
Problem je što se te licence uvode bez ikakvog racionalnog osvrta i bez korelacije sa muzičarima, i služe da neko u vlasti ubere neki dinar, a ne da se zaštite oni koji zapravo od muzike treba da žive.
Naravno trenutna konstalacija na tržištu je zaista komična i tu se slažem. :)

ps. Sa nečim sličnim se trenutno zanimam ali u oblasti urednjena licenci za fotografe i snimatelje koji rade u medijima, i gotovo identični problemi se javljaju.

User avatar
Cilal Najed
Posts: 283
Joined: 24 Apr 2008, 19:47
Location: Beograd

Re: TEZGAROŠI - Pitanje i savet sa prebrojavanjem...

Post by Cilal Najed » 24 Apr 2009, 22:57

Cope,
slazem se da u jednoj stabilnoj i normalnoj drzavi treba imati licencu, ukoliko mozes da zivis od te iste muzike. U nasoj zemlji nije moguce preziveti od muziciranja, pa je samim tim licenca nepotrebna. To ti je isti apsurd kao kada meni u picinom parku (park kod ekonomskog fakulteta u bg, ako slucajno neko nije upoznat) pandur kenja sto mi psi nemaju korpe, a oko nas se setaju 'rave, makroi, sibicari, preprodavaci telefona, prodavci svega i svacega "tezgama" od kartonskih kutija... To se zove apsurd, drugo ime za licencu u Srbiji.

User avatar
sirkan
Posts: 143
Joined: 27 Apr 2009, 14:04
Location: Moonze

Re: TEZGAROŠI - Pitanje i savet sa prebrojavanjem...

Post by sirkan » 02 May 2009, 10:18

Ja sam izvadio tu licencu samo zato sto mi je trebala za vizu kada sam putovao u Grcku....ne mogu da lazem posluzila je par puta korisno,kada sam dogovarao svirke u nekom klubovima,posto neke gazde moraju da uplate deo gaze na vas personalni racun,pa je tu licenca potrebna,ali nikad mi niko u zivotu nije prisao i trazio licencu dok sam svirao,a sviram godisnje i do 200-230 svirki...i nikada niko nije trazio licence od celog benda,dovoljno je samo sto sam ja imao i zavrsavali smo sav posao.
Te licence su i izmisljene da se uzme malo para od i onako napacenih muzicara sirom Srbije,ako mene pitate...ja bi sva ta udruzenja zabranio jer to sto rade je otimacina....sto se ne sete da naprave neke olaksice za nas kao sto je penzioni fond,laksi uvoz instrumenata,zdravstvena zastita slicne stvari,ovako sve ovo nema nikakvog smisla :grummel_2:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest