Vai @ Arena

Moderators: dejankuki, muki17

Post Reply
User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Vai @ Arena

Post by Dersu Uzala » 05 Nov 2012, 20:03

Nema Borislava ovih dana, u zemlju je propao, ne daje glasa od sebe.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Vai @ Arena

Post by Dersu Uzala » 05 Nov 2012, 21:27

Dushan S wrote:...Za razliku od toga, upravo su te fusion gitarističke vode pune gitarista kojima takav lični pečat i identitet jezivo manjkaju. kapiraš?
Toliko sam vrcavih misli imo, da zaboravih da se osvrnem na ovo, tojest konkretno na Gambaleta recimo, kog si potego par puta.

Nosi havajke i kozne gatje. Tj nosio je. Nema veze. I snimio je par lifrtaskih albuma od kojih je meni jedan izrazito drag, liftasko remek delo jazzy-fusion-pop onanije na Jebanjezu. Ima i distorzije, da ne verujes kako je pitko.

E al taj isti baja je opste poznat sa epskim radovima u nekim epskim bendovima, a sta radi nocu kad se pijan zatvori ukuci u studio, to je drugi padez. Mozda je celog zivota snivao da u stvari bude djitrista u Boney M, ali se to kako vidimo izjalovilo. Medjutim njegov 'ozbiljan' jazz i fusion opus je impresivan. Jedino sto niko ne ide na te certe nit kupuje ploce. Ni cur'ce, ni decaci, ni djitristi, ni muzikanti. Za tu svirku ono, treba biti glavat, treba tu prostora u cuturi da se emancipiraju i prihvate ti neki zvuci.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Vai @ Arena

Post by nebojsak » 05 Nov 2012, 21:33

..Za razliku od toga, upravo su te fusion gitarističke vode pune gitarista kojima takav lični pečat i identitet jezivo manjkaju. kapiraš?
Lijepo što si i mene pocetio, siguran sam da će Duća sada, u svom prepoznatljivom maniru bez dlake na jeziku, nabrojati taj pun kurast fusion gitarista bez pečata i identiteta :)

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Vai @ Arena

Post by Dersu Uzala » 05 Nov 2012, 21:42

Ja se nadam da nece, jer upravo je u tome poenta. Gambale ima iza sebe solidan opus, u generalno/karijeristickom smislu. Ali eto, i on je covek, jos je dobar ko leb, prost covek, Australijanac. Pivdza i mjuza. Uopste on tu nesto ne promovise, taki je kaki je, njemu lepo.

Image

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Vai @ Arena

Post by Dersu Uzala » 06 Nov 2012, 00:35

dejankuki wrote:Image


aman zaman.. dal'ste normalni bre vise.....
I to pred rodjendan ti prave posao.

Srecna obljetnica :ziveli: .

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Vai @ Arena

Post by Dushan S » 06 Nov 2012, 01:19

Dersu Uzala wrote: Znaci, ukratko, nije ovde u pitanju produkcija, u pitanju je (samo)identitet. Koga Vai nema. On 'nosi' tudji identitet sve ove godine.




------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Znaci , kad se u ovo ukljucis, ne mozes da ne zvucis kao Vai. Mozda ne sviras kao Vai, ali to je njegov rig. A rig nije sastavio on, ni u jednom trenutku.

Image
Dersu, ako misliš da ozbiljno pričamo o tezi kako ako se bilo ko uključi u isti set sprava sa istom gitarom zvučaće isto kao Vai... Identitet bilo kog gitariste (koji ga ima) pa i Vai-a je u interakciji sa opremom a ne u opremi samoj, a Vai zvuči oduvek kao Vai, i kad je svirao uboden u Marshall-a i kroz rack opreme i Carvin-a. Nemoj molim te da me plašiš time da veruješ da je ono što određuje identitet umetnika alat koji koristi?

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Vai @ Arena

Post by Dersu Uzala » 06 Nov 2012, 01:43

Ne zvuci, na prvim uradcima koje sam ja cuo (tojest kroz citavu karijeru sa Zappom) ton i ideje nemaju nikakve dodirne tacke sa zvukom i idejama od pocetka 90-tih pa naovamo (za te ideje ja skromno tvrdim da su posledica zvuka i to Thomasovog). Cak i Flexable era. Morao bih da se pocetim doduse, davno nisam slusao ceo album.

I ne mislim da uopste debatujem niti pricam 'ozbiljno' oko takvih gluposti u zivotu. Samo kazem. :ziveli:

I know those people i nema potrebe da sad tu filozofiram, ja sam stekao utisak koji sam stekao poznajuci ih a ti filozofirajuci.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Vai @ Arena

Post by Dushan S » 06 Nov 2012, 01:46

nebojsak wrote:
Dushan S wrote:Ta pesma je nastala u jednom drugačijem vremenu, kad je valjda i sam Đule po prirodi stvari bio manje opterećen preprogramiranim pristupom pravljenju muzike. Generalno, moje kritike na račun Đuleta su vezane za pristup muzici, a naravno da on mora imati određenu dozu talenta inače ne bi mogao da se bavi muzikom uspešno.
I dalje ne razumem, možda bi mogao da pojasniš prethodnu konstataciju, koja izražava nedvosmisleno negativan stav prema nečijem autorskom uradku:
Zato što je dobra pesma, uprkos Đuletu a ne zahvaljujući njemu, pesma za koju nije Đule napisao ništa osim tri akorda i teme, tekst je prvog pevača Van Gogh-a.
Mislim, meni ovo zvuči kao ozbiljnije pljuvanje i nipodaštavanje.
Ne znam kakav si offline, ali ovde kad god mi se obratiš to je u nekom negativnom kontekstu. Poslednji put si me nakon moje izjave, da je u Srbiji lakše bendu da prođe kao "autentični alternativni rok bend" ako izgleda kao grupa čeških studenata koji se nisu preobukli par dana, ili nešto nalik tome, smarao deset post-ova kako je to politički nekorektno sa moje strane. Ignorisao si ono što ti napišem i insistirao jer te zapravo, stičem utisak i nije interesovala argumentacija, već da dokažeš teoriju kako je to maliciozno i ružno sa moje strane.

Evo sad opet pokušavaš da dokažeš kako sam ja ovakav ili onakav. Ne može se pričati sa nekim ako on ima unapred spremljen negativan stav o tebi. Ja o ljudima ovde mislim dobro, a internet rasprava je samo to, internet rasprava. To što se ja po nečemu ne slažem sa Zweljom, to ne znači da paralelno ne mogu da mislim da je erudita, da je osoba sa verovatno prilično većim i opštim i formalnim obrazovanjem od mene i da mnogo stvari bolje razume od mene.
Sa druge strane dijalog sa tobom mi se čini nemogućim jer ti ne želiš uopšte da čuješ objašnjenje koje je vrlo jasno i shvatljivo, verovatno zato što ti iz nekog razloga odgovara da me vidiš na način na koji me vidiš. Ljudi ne moraju (kao što je to možda slučaj sa tobom) imati crno belo viđenje sveta ili imati stav u vezi nečega koji može da se smesti u par rečenica. Tako je i moj stav, mišljenje i komentar primeren tome kakav je kontekst rasprave. Tako ću na temi koja govori o Đuletu s aspekta autorskog rada napisati da proizvodi serijsko bezdušno smeće - što je ono u šta verujem. Ali ako pričamo o aspektu veštione songwriting-a, reći ću da su pesme napravljene po Yus-u i da to treba ceniti. Ako pričamo sa aspekta trajanja i muzičkog biznisa, pohvaliću Đuleta. Osobu koja lupam, pljuje Malmstina ću podsetiti na kvalitete koje on poseduje. Ali na temi o Malmstinu ću reći da je smarač i da ništa pametno nije snimio 20 godina. I jedno i drugo je istina, kao što je u gomili slučajeva za pravu istinu i nečemu potrebno sagledati više strana. Na kraju, pljuvanje nije pljuvanje ako u njemu nema malicioznosti i ako je podržano argumentima. Đule nije napisao tekst, pesma zaista ima tri akorda, zaista u njoj ima neke duše (mada je sad već presvirana i isceđena pomalo) koje više odavno nema u pesmama Van Gogh-a itd itd. Malmstin zaista nije snimio ništa specijalno dobro u poslednjih 20 godina - zašto?Zato što je sve to muzička reciklaža boljih albuma koje je radio na početku. I zaista, ovde postoje određeni mediji koji bi ti samo na osnovu raspalog češki studenti izgleda dali epitet umetnika, a ako se neko pojavi sa Jackson gitarom, automatski je diskvalifikovan od toga da se piše o njemu. Evo ovde sam negativno pričao o Fusion gitaristima, i o Gambali. Ali mogu i da ga branim u nekoj drugo situaciji jer sam ga slušao i jer ga po nekim drugim aspektima cenim. Tebi je to tako neverovatno egzotično, da ljudi nekoga cene u vezi nekih stvari ali su kritični vezano za druge stvari?

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Vai @ Arena

Post by Dushan S » 06 Nov 2012, 01:48

Dersu Uzala wrote:Ne zvuci, na prvim uradcima koje sam ja cuo (tojest kroz citavu karijeru sa Zappom) ton i ideje nemaju nikakve dodirne tacke sa zvukom i idejama od pocetka 90-tih pa naovamo (za te ideje ja skromno tvrdim da su posledica zvuka i to Thomasovog). Cak i Flexable era. Morao bih da se pocetim doduse, davno nisam slusao ceo album.

I ne mislim da uopste debatujem niti pricam 'ozbiljno' oko takvih gluposti u zivotu. Samo kazem. :ziveli:

I know those people i nema potrebe da sad tu filozofiram, ja sam stekao utisak koji sam stekao poznajuci ih a ti filozofirajuci.
A ja skidao tog Vai-a. Slične fraze, slični koncepti komponovanja, izbor lestvica, fraze, logika itd. Ali dobro, ubodeš se u drugačije pojačalo i drugačije zvučiš, ode identitet dođavola ko će ga znati, možda je i to istina! :ziveli:

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Vai @ Arena

Post by Dushan S » 06 Nov 2012, 01:51

sinisake wrote:To, ili bar Borko...
@nebojsak, bio si u pravu... :lol:
My dear Watson, pokazuješ elementarno nepoznavanje toga ko je imitirao kog gitaristu!

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Vai @ Arena

Post by Dersu Uzala » 06 Nov 2012, 01:52

Po meni Flexable i Passion and Warfare recimo, dva susjedna solisticka albuma, nemaju nikakve veze jedan sa drugim. DOk je bio sa Dejvom, usao je u drugi fazon i od Passion & Warfare do danas je u tom drugom fazonu koji je vecno isti.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Vai @ Arena

Post by Dushan S » 06 Nov 2012, 01:55

nebojsak wrote:
..Za razliku od toga, upravo su te fusion gitarističke vode pune gitarista kojima takav lični pečat i identitet jezivo manjkaju. kapiraš?
Lijepo što si i mene pocetio, siguran sam da će Duća sada, u svom prepoznatljivom maniru bez dlake na jeziku, nabrojati taj pun kurast fusion gitarista bez pečata i identiteta :)
Mogao bih. Mogu i da ti argumentujem zašto, kakav ton se pravi, od čega im se sastoji muzički rečnik, koji su im uzori, kako su kome složene kompozicije. Ko je kada bio originalan a kada nije. Samo problem je u tome što tebe ne interesuje ništa od toga, jer bi inače slušao taj fusion pa bi znao kad je Gambale ima bolje a kad loše trenutke, kad je pravio intrigantniju muziku a kad muziku za klonje i liftove. Jel to neki zločin poznavati materiju o kojoj pričaš, ili šta?

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Vai @ Arena

Post by Dushan S » 06 Nov 2012, 02:01

Dersu Uzala wrote:Po meni Flexable i Passion and Warfare recimo, dva susjedna solisticka albuma, nemaju nikakve veze jedan sa drugim. DOk je bio sa Dejvom, usao je u drugi fazon i od Passion & Warfare do danas je u tom drugom fazonu koji je vecno isti.
Tu se donekle slažem sa tobom. Čuje se da je tražio sebe tokom osamdesetim. Flexable period je definitivno pod debelim Zappa uticajem, posle toga je tražio svoje mesto pod suncem kao klasičniji hard rok gitarista, a mislim da se doduše nije "prelomio" posle Passion and Warfare već Sex and Religion, što je i sam svojevremeno ispričao, da je tada imao izuzetnu personalnu krizu. I moram ti priznati da iako je taj raniji period bio deo nekog teenage interesovanja za gitarizam pa ima određenu sentimentalnu vrednost, mislim da mu je poslednjih 20 godina rada odlično jedino što možda nije uvek baš moj cup of tea.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Vai @ Arena

Post by Dushan S » 06 Nov 2012, 02:04

Dersu Uzala wrote:
Dushan S wrote:...Za razliku od toga, upravo su te fusion gitarističke vode pune gitarista kojima takav lični pečat i identitet jezivo manjkaju. kapiraš?
Toliko sam vrcavih misli imo, da zaboravih da se osvrnem na ovo, tojest konkretno na Gambaleta recimo, kog si potego par puta.

Nosi havajke i kozne gatje. Tj nosio je. Nema veze. I snimio je par lifrtaskih albuma od kojih je meni jedan izrazito drag, liftasko remek delo jazzy-fusion-pop onanije na Jebanjezu. Ima i distorzije, da ne verujes kako je pitko.

E al taj isti baja je opste poznat sa epskim radovima u nekim epskim bendovima, a sta radi nocu kad se pijan zatvori ukuci u studio, to je drugi padez. Mozda je celog zivota snivao da u stvari bude djitrista u Boney M, ali se to kako vidimo izjalovilo. Medjutim njegov 'ozbiljan' jazz i fusion opus je impresivan. Jedino sto niko ne ide na te certe nit kupuje ploce. Ni cur'ce, ni decaci, ni djitristi, ni muzikanti. Za tu svirku ono, treba biti glavat, treba tu prostora u cuturi da se emancipiraju i prihvate ti neki zvuci.
Ma bre Gambale je odličan. Ali je imao te momente diskutabilne originalnosti i vrednosti, kod njega je to nekako očigledno, kao i nedostatak ukusa za oblačenje u mladosti. jednostavno je bio dobar primer u priči sa Zweljom koji koliko sam shvatao smatra da je on bespogovorno deo superiorne rase fusion gitarista. Inače je čika Gambale kao vino, kako stari, popravila mu se estetika.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Vai @ Arena

Post by Dersu Uzala » 06 Nov 2012, 02:20

Pa pazi ovako, kako ja dozivljavam Vaija. On je tu nesto studiro kao tinejdzer i mislio da je baja. SIgurno je i bio baja. Onda je dobio gig kod Zappe suludom igrom slucaja (a sigurno je bio baja) svidevsi se nekako onom divnom friku. A i Talijanci su jel. Onda je tu nesto brljavio oko tehnike i teroije, u smislu na koju stranu da krene. Da li i da se sprda sa samim sobom i tom tehnikom i muzikom (ko Zappa half the time) ili da sebi izgradi kultitj gitarskog heroja (to je mogo i Zappa recimo, ali nije, imo je drugu ideju o sebi, on je verovatno kontao da je kultna faca samim svojim postojanjem i nije bio daleko od istine verujem da mnogi misle). Znaci opako im se razidjose tu ideologije. Ode Steve solo ali jos luta, i gle cuda, zapade u bend kod lika, gde se to pravi megasvecki. Ta muzika, taj spektakl, show, produkat, brand. Ono, oni su Nestle/Kraft rokenrola, ti Van Haleni i njihovo support orkuzenje, od malog koji donosi pivu preko roudija, snimatelja, inzenjera, producenta sve kako valja. A Thomas se vec i doselio u LA pre njega. I poceo da radi na tom svom ultimativnom projektu koji je evo navodno posle 30 godina spreman za upotrebu po studijima. Taj sistem je setapovan prema Thomasovom uvu i senzibilitetu, njegovom ukusu. Ovaj dodje posle razlaza sa Dejvom ukljuci se u sistem i proklamuje kako je to njegov nov zvuk. Naravno da su pocele da mu se radjaju nove ideje, inspirisane mogucnostima tih uredjaja i zvukova. Samo kazem da je doso na gotovo kako se to kaze u narodu. Svaki zvuk, svaki efekat, svaka sekunda tih tonova je uprogramirana u taj rig. Ne postoje zvuci a la Petruxhi, Timmons, Metheny, Bata Kovac, nista, samo ono sto cujes na Passion and Warfare i svim ostalim albumima na ovamo. Ako Thomas nesto ne ugradi, ovaj ne svira nit zna da to postoji. Naravno da Steve komponuje, ali nadam se da kapiras cemu sva ova prica.

Da te ne drzim u neizvesnosti, prica nema nikakvu fiskalnu vrednost, nego je meni bedak. Nije mi takav pristup troo, a ako ti je vec on sve smislio, oduzi mu se. Bar ga promovisi u javnosti.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest