Vai @ Arena

Moderators: dejankuki, muki17

Post Reply
User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Vai @ Arena

Post by bancika » 06 Nov 2012, 12:43

ovaj komponuje skale, to je "iskomponovano" u uzbeniku za muzicko, nema sta da se komponuje. O tome pricam, nema da cujes neki lick, neki riff, nesto prepoznatljivo. Vrte savrseno harmonizovane skale koje nemaju nikakvo dublje muzicko znacenje osim cisto teoretskog. Ne moze da izmami iz tebe ni jednu emociju osim "ovo je tehnicki dobro" i "ovo je teorijski dobro". Otprilike kao hard-core matematika, ima smisla skroz, treba ti veliko znanje, ali interesantna je samo hard-core matematicarima :)

Kill surf city
Posts: 2527
Joined: 10 Jan 2009, 10:56

Re: Vai @ Arena

Post by Kill surf city » 06 Nov 2012, 12:48

nebojsak wrote:
sinisake wrote: To, je ono, sto, nebojsak pokusava da, ti kaze...
Igzektli.
Svakako, vredi odvojiti, vreme, i, plusjednirati.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Vai @ Arena

Post by nebojsak » 06 Nov 2012, 13:17

bancika wrote:ovaj komponuje skale, to je "iskomponovano" u uzbeniku za muzicko, nema sta da se komponuje. O tome pricam, nema da cujes neki lick, neki riff, nesto prepoznatljivo. Vrte savrseno harmonizovane skale koje nemaju nikakvo dublje muzicko znacenje osim cisto teoretskog. Ne moze da izmami iz tebe ni jednu emociju osim "ovo je tehnicki dobro" i "ovo je teorijski dobro". Otprilike kao hard-core matematika, ima smisla skroz, treba ti veliko znanje, ali interesantna je samo hard-core matematicarima :)
Ubi se zwelj pričajući o tome na temi.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Vai @ Arena

Post by bancika » 06 Nov 2012, 13:23

ne znam, nisam ga "slusao" pazljivo, zivot je prekratak da citam onolike postove :)
samo, ako sam razumeo, on to prica za Vai-ja...ova dva jazzera sto ste stavili su mnoooogo veci masturbatori od njega, samo sto ne izgledaju cool dok to rade kao on :ziveli:

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Vai @ Arena

Post by nebojsak » 06 Nov 2012, 13:26

Nemoguće :shock: Vai je mnogo veći masturbator od ove dvojice, objektivno.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Vai @ Arena

Post by bancika » 06 Nov 2012, 13:31

nema niceg objektivnog ni u mojoj ni u tvojoj izjavi :)

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Vai @ Arena

Post by nebojsak » 06 Nov 2012, 13:37

U mojoj ima. Koristio sam odličan online Guitar Player Masturbation Calculator, koji je nepogrešivo pokazao da je Vai smorniji od ove dvojice tačno 1,874 puta. Ima da se računa i do 6 decimala, za fanatične ljubitelje preciznosti :)

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Vai @ Arena

Post by Dersu Uzala » 06 Nov 2012, 13:40

Apsolutno sve je relativno, davno smo ustanovili.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Vai @ Arena

Post by Dersu Uzala » 06 Nov 2012, 13:50

bancika wrote:ne znam, nisam ga "slusao" pazljivo, zivot je prekratak da citam onolike postove :)
samo, ako sam razumeo, on to prica za Vai-ja...ova dva jazzera sto ste stavili su mnoooogo veci masturbatori od njega, samo sto ne izgledaju cool dok to rade kao on :ziveli:
Kazem , isti ja, ljubi ga batica. :kiss:

Samo su mesta i imena promenjena.

Svratim ja tih 80.-tih na turu palacinki u Njegosevoj bese, kod SM-a. Onda se odgegam iza coska do Zokija na partiju bistrenja muzike. 'Objasnjavam' ja junosa njemu kako su Cacophony, Jason & Marty, Ingveta, revolucija. Majka Mara. Kevanija. Tocak, topla voda, rupa na saksiji. A Zoki ce, stani kraljevicu nijesi utekao. A John Scofield, Joe Pass, Wes Montgomery, Scott Henderson (Gambale i Holdsworth cak i nisu bili u toj prici od starta jel).

Ja kao, ma daj, nema tu muzike, nit ima ikakva (meni) prepoznatljiva skala, nit je neka fina/pitka/citka/trivijalna progresija/harmonija, nit je 4/4, nit je na keca, nit ima double bass drums, nit bos pomozi. Oni bre nemaju pojma sta tu rade, to ti je kao kraljevo novo ruho, niko ne sme da u stvari javno kaze da nemaju pojma ali je sve fol. Slusaj ti bre ove shredere, there's a truth in shredding tu. Probo covek vise puta, ali ja se ne dadoh. Jebiga, neko dozreva u principu brze. Elem, nista ja tu nisam kapirao, jer jednostavno...nisam kapirao. Nije mi leglo.

Dok medjutim danas....

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Vai @ Arena

Post by nebojsak » 06 Nov 2012, 13:52

Sad mi se jedu palačinke.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Vai @ Arena

Post by sinisake » 06 Nov 2012, 14:02

bancika wrote:ovaj komponuje skale, to je "iskomponovano" u uzbeniku za muzicko, nema sta da se komponuje. O tome pricam, nema da cujes neki lick, neki riff, nesto prepoznatljivo. Vrte savrseno harmonizovane skale koje nemaju nikakvo dublje muzicko znacenje osim cisto teoretskog. Ne moze da izmami iz tebe ni jednu emociju osim "ovo je tehnicki dobro" i "ovo je teorijski dobro". Otprilike kao hard-core matematika, ima smisla skroz, treba ti veliko znanje, ali interesantna je samo hard-core matematicarima :)

Kake crne skale? Malo je to zajebanija prica... No, ima istine u tome da je jazz (verovatno) znatno zanimljiviji za cviranje, nego za slusanje, i da ga istinski slusati mogu samo muzicari koji ga i cviraju... :mrgreen:

Pritom, posto jazz pociva na improvizaciji, i te improvizacije mogu biti lose, prosecne i opake, je li... Jedan jazz saksofonista, ne merem se imena sjetiti da me sad je... ubacis u Gambaletove kozne gace... elem, taj jaz saksofonista pricao je kako su neki sirotani skidali u notu (sa sve greskama! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ), sa ploca (?!) improvizacije njegovog tadasnjeg benda... I tako... :ziveli:

U nastavku - vise o jednoj novoj konpoziciji gospodina Vaja, koja je vrlo indikativna und paradigmaticna :mrgreen: ... Forumski esej pod naslovom "Kako usrati potencijalno dobru pesmu" sledi... Stay tuned! :mrgreen:

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Vai @ Arena

Post by Dersu Uzala » 06 Nov 2012, 14:05

nebojsak wrote:Sad mi se jedu palačinke.
One modernije jazzy-fusion sa vockama/grozdjicama/sirevima ili one troo rokerske sa orasima i secerom (u kristalu jasta)?

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Vai @ Arena

Post by sinisake » 06 Nov 2012, 14:07

Sa falafelom, cenim...

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Vai @ Arena

Post by Dushan S » 06 Nov 2012, 14:13

Dersu Uzala wrote:Pa pazi ovako, kako ja dozivljavam Vaija. On je tu nesto studiro kao tinejdzer i mislio da je baja. SIgurno je i bio baja. Onda je dobio gig kod Zappe suludom igrom slucaja (a sigurno je bio baja) svidevsi se nekako onom divnom friku. A i Talijanci su jel. Onda je tu nesto brljavio oko tehnike i teroije, u smislu na koju stranu da krene. Da li i da se sprda sa samim sobom i tom tehnikom i muzikom (ko Zappa half the time) ili da sebi izgradi kultitj gitarskog heroja (to je mogo i Zappa recimo, ali nije, imo je drugu ideju o sebi, on je verovatno kontao da je kultna faca samim svojim postojanjem i nije bio daleko od istine verujem da mnogi misle). Znaci opako im se razidjose tu ideologije. Ode Steve solo ali jos luta, i gle cuda, zapade u bend kod lika, gde se to pravi megasvecki. Ta muzika, taj spektakl, show, produkat, brand. Ono, oni su Nestle/Kraft rokenrola, ti Van Haleni i njihovo support orkuzenje, od malog koji donosi pivu preko roudija, snimatelja, inzenjera, producenta sve kako valja. A Thomas se vec i doselio u LA pre njega. I poceo da radi na tom svom ultimativnom projektu koji je evo navodno posle 30 godina spreman za upotrebu po studijima. Taj sistem je setapovan prema Thomasovom uvu i senzibilitetu, njegovom ukusu. Ovaj dodje posle razlaza sa Dejvom ukljuci se u sistem i proklamuje kako je to njegov nov zvuk. Naravno da su pocele da mu se radjaju nove ideje, inspirisane mogucnostima tih uredjaja i zvukova. Samo kazem da je doso na gotovo kako se to kaze u narodu. Svaki zvuk, svaki efekat, svaka sekunda tih tonova je uprogramirana u taj rig. Ne postoje zvuci a la Petruxhi, Timmons, Metheny, Bata Kovac, nista, samo ono sto cujes na Passion and Warfare i svim ostalim albumima na ovamo. Ako Thomas nesto ne ugradi, ovaj ne svira nit zna da to postoji. Naravno da Steve komponuje, ali nadam se da kapiras cemu sva ova prica.

Da te ne drzim u neizvesnosti, prica nema nikakvu fiskalnu vrednost, nego je meni bedak. Nije mi takav pristup troo, a ako ti je vec on sve smislio, oduzi mu se. Bar ga promovisi u javnosti.
Imap percepciju koja je meni malo čudna. Ja nikad nisam doživljavao njegov sound, tehnički zvuk kao nešto što mi je izuzetno bitno. U principu, u ono vreme te kerefeke je ionako mogao da izvodi samo Eventide koji je malo kome od sitne boranije bio finansijski dostupan. Sve ostalo u njegovom zvuku je dobar ali standardan ton. Moguće da je to zato što sam ja oduvek kod svirača bio fasciniran fraziranjem, izborom nota, neortodoksnim rešenjima, aranžmanima a ne time da li je ne znam koji preamp u ne znam koji poweramp. Razumem ja tvoju priču, i ok, postoji neko ko je brinuo o njegovom zvuku. Ali valjda ti je jasno da bi Vai zvučao tako kako zvuči i sa stratom u fender pojačalo, jer ima jako specifičnu svirku. Možda ti je donekle dobar primer kad slušaš druge gitariste i instant čuješ "Vai". Evo pusti ovo, drugi gitarista, druga oprema:
http://www.youtube.com/watch?v=JEKTNtmKZEw
Premotaj na 4:38 . Da ne govorim o ljudima koji se lože pa ga skidaju kao naš Bane ili ovaj Bugarin:
http://www.youtube.com/watch?v=NLBbjqHPh90
Elem, možeš svirati Hendrix style, B.B. King Style, Van Halen style, a možeš i Vai style, čovek ima svoj prepoznatljiv stil u komponovanju i sviranju a sve to nema veze toliko sa tonom.
Btw, ona biografija Vai-a ti je zabavna ali prikazao si ga kao da je on taku slučajno upadao u te verijante u kojima je bio.On nije dobio gig kod Zappe nikakvom srećom već tako što mu je poslao svoj snimak i transkripcije Zappinih pesama i fascinirao ga. Zappa je tokom godina generalno voleo da pronalazi gitaroše i da ih gurne, napravi im karijeru, sećam se da je Belew praktično živeo kod njega, ono, čovek je bio car. Ali jasno ti je i da nikada ne bi uzeo nekog ko nije bio izuzetan po svom talentu i sposobnostima. Takođe, ako se dobro sećam jedne teme na Jam forumu, Vai je na Berkliju bio vrlo normalan lik, nije bio neki nabeđeni samoljubivi vonabi, hard work brate. Kod DLR-a je završio tako što mu je Sheehan namestio tezgu, nije lutao i nije nikakvo čudo. A Sheehan je upao jer je Talas bio predgrupa Halenima ranije. Sound na prvom DLR je gitara u Marshall i 57, nikakve filozofije, nikakav specijalan sound design. Znači u trenutku kada se pojavila ta tehnička strana njegovog zvuka, on je poodavno bio poznato ime sa naslovnih stran gitarskih magazina kome su objavljivali tablature i skidali ga gitaroši. Teško onda možeš da povežeš čoveka koji mu radi rig i učestvuje u sound design-u kao onoga koji je izmislio njegov zvuk umesto njega, jel.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Vai @ Arena

Post by Dersu Uzala » 06 Nov 2012, 14:14

sinisake wrote:
Pritom, posto jazz pociva na improvizaciji,
P'pazi, to je u sustini novokomponovana definicija. Da pitas one dzezere izmedju 1900. i 1930. recimo, belo bi te gledali. They actually did compose their stuff, and then tweaked it to death. Obaska sto nijedan instrument sem klavira, (kontra)basa i udaraljki nije bio troo i u ludilu nije mogao da se nadje u jazz bendu. Znaci ni duvaci od starta. 3 piece bend i cao. Tezagroski fazon, tale se na samo 3 dela (pijanista ipak uzme najvise), ko ce tu da se tali sa big bendom, to je krenulo kasnije kad su pali 'vojni krediti' (WWII era).

Elem, kao sto ima par vanrednih serijala o bluzu u produkciji PBS-a (Public Broadcasting System) tako imaju i niz serijala o dzezu. Kad to pogledas, tek onda shvatis da te Dzuboks lagao sve one godine. To su odiseje, price nisu uopste trivijalne.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest