sa ugovorom na tezgu

Moderators: dejankuki, muki17

User avatar
coca
Posts: 395
Joined: 19 Sep 2009, 00:11
Location: Deep South/BGD/HN

sa ugovorom na tezgu

Post by coca » 15 Aug 2017, 20:13

Da li neko moze da mi pojasni kako da se legalno radi po klubovima i pubovima sto se tice tezgi,posto sam citao da je donesena neka nova uredba po kojoj svi poslodavci tj. vlasnici lokala u kojima se svira moraju da sklope ugovor sa bendovima/izvodjacima gde se navode uslovi pod kojima se radi i visina sume koju vlasnik treba da plati bendu,a shodno tome se izvlaci porez za drzavu koji treba da se plati...
E sada ovako da bi se mogao sklopiti ugovor koji je pravno vazeci od strane vlasnika i benda/izvodjaca sta sve treba????
Da li porez placa vlasnik/poslodavac ili bend,tj. kako je to u praksi????
P.S.: ako ko ima iskustva sa ovim direktno Molio bih za odgovor!!!
Hvala!!!
Pozz.!!!Coca!!!

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: sa ugovorom na tezgu

Post by tommytigh77 » 16 Aug 2017, 15:00

Ovako stoje stvari onoliko koliko sam ja upućen, raspitaću se dodatno pa ću ispraviti ako sam negde pogrešio, ali manje-više to je to:
Što se benda tiče, svi članovi moraju da imaju licencu u nekom od muzičarskih udruženja (licenca košta ako se sećam 5600 din. i važi godinu dana od datuma izdavanja), a najmanje jedan mora da uplaćuje socijalno i penziono osiguranje (tj. da bude profesionalni muzičar u punom smislu te reči) da bi na njegov račun mogle da se uplaćuju pare po ugovoru. Gazda lokala ili restorana mora da sklopi ugovor sa muzičarima i taj ugovor mora da bude overen u udruženju pre samog nastupa/tezge. Novac naveden u ugovoru (obično se u praksi uplaćuje 1500 din. po članu benda što je minimalna dnevnica) gazda uplaćuje na račun člana benda, zatim se od te svote skida PDV 20% (300 din. po članu) i nakon par dana taj član može da podigne ostatak love sa računa i razdeli ostalima. U principu jedno veliko maltretiranje i ujdurma zarad 300 dindži po čoveku i po ko zna koji put bedno i neozbiljno rešenje banana države Srbije. Prektično je neko primoran da uplaćuje doprinose za penzijski sistem koji je već u kolapsu. Šta ako su se svi u bendu odlučili za privatne penzione fondove i/ili životna osiguranja, i dalje mi je nejasno. Kažem, raspitaću se još pa ću dodatno obavestiti.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: sa ugovorom na tezgu

Post by dejankuki » 16 Aug 2017, 19:40

Nemam vremena da se nasiroko izrazavam... od pocetka 2000tih se pokusava da se "uvede red" u estradu... nisu uspeli. Ovo prvenstveno treba da dotice one koji sviraju za velike pare... a oni ionako imaju menadzere i ugovore i slicne poDtrepstine... za bendove koji sviraju u kaficima i kod kojih se NE ocekuju baksisi, ovo jednostavno nema smisla. ALI... jbga ko zna sta ce jos da izmisljaju u svim sferama nasih zivota, da bi se punio budzet...

no sad zalazimo u politiku i ne bi bilo pametno da se pise o tome.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: sa ugovorom na tezgu

Post by alfonso » 17 Aug 2017, 08:43

Najsmesnije od svega je sto kao pokusava da se uvede red. Ovo je populisticki zakon, da izgleda kao da se uzima porez od ovih. Nastavice se kao i do sad. Oni koji imaju vezice ce prodci super, oni koji nemaju,rizikovace u vreme kad glavonjama trebaju pare (tad se samo salju inspekcije) ili ih neko prijavi. Po ugovorima ce da se svira za minimalac, realno ce biti drugacije i to je to.
Ovi zakoni su losi uvek, jer se ne pitaju ljudi koji se bave time a

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: sa ugovorom na tezgu

Post by fattwang » 18 Aug 2017, 07:13

Ako se bude sprovodio ovaj propis, praktično se ukida klupska i indie scena. Zamislite klince, koji po nekada sviraju za prijatelje i koka kolu, da obilaze birokratske šaltere i plaćaju velike pare za svoj hobi.

User avatar
groove
Posts: 359
Joined: 08 Jun 2009, 22:19
Location: Vrbas,Novi Sad

Re: sa ugovorom na tezgu

Post by groove » 18 Aug 2017, 10:24

Ne postoji nacin da iko dokaze da sviram za pare u klubu ili kaficu, dakle sviram za dzabe za gazdu i drustvo...druga stvar su te licence koje ti traze da bi se "javno eksponirao", mega glupost za koju nemam komentar, a pogotovo bi bilo smesno da nas neko tera na "polaganje ispita" za sviranje..komedija.

User avatar
coca
Posts: 395
Joined: 19 Sep 2009, 00:11
Location: Deep South/BGD/HN

Re: sa ugovorom na tezgu

Post by coca » 18 Aug 2017, 11:13

Slazem se sa svima,ali oni gde su naumili ima da stignu...!!!Na nekom ima da se slome kola,osecam to!!!!
Ja samo hocu nesmetano da sviram sa Bendom po klubovima i pabovima,a da ne strepim da ce u jednom momentu neka inspekcija da bane i krene da maltretira i nas i gazdu,a najmanje bih zeleo da mi napisu neku kaznu koja je po cifri mnogo veca od honorara,da ne bude skuplja dara no mera!!!

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: sa ugovorom na tezgu

Post by komil » 18 Aug 2017, 11:23

E lude li države. Dakle, autorska scena sada prelazi u ilegalu.. Možda time dobije na značaju, kvalitetu, popularnosti :D "Zbog svirke ovog benda sam sedeo u zatvoru", pa to može lepo u crne hronike, besplatan marketing! Sve je underground!

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: sa ugovorom na tezgu

Post by fattwang » 18 Aug 2017, 13:32

Analiza je verovatno manjkava. Sistem zahteva mnogo sveobuhvatniji pristup.
tommytigh77 wrote:
16 Aug 2017, 15:00
Svi članovi moraju da imaju licencu u nekom od muzičarskih udruženja (licenca košta ako se sećam 5600 din. i važi godinu dana od datuma izdavanja)
Licencu u stvari nameću udruženja da bi se štitili od nelojalne konkurencije raznih "amatera"
Pripadnost udruženju služi da se ostvari pravo na zaposlenje tj da muzičar uđe u pravno-ekonomski sistem, da ima račun i da može da uplaćuje doprinose.
tommytigh77 wrote:
16 Aug 2017, 15:00
...najmanje jedan mora da uplaćuje socijalno i penziono osiguranje (tj. da bude profesionalni muzičar u punom smislu te reči) da bi na njegov račun mogle da se uplaćuju pare po ugovoru. Gazda lokala ili restorana mora da sklopi ugovor sa muzičarima i taj ugovor mora da bude overen u udruženju pre samog nastupa/tezge. Novac naveden u ugovoru (obično se u praksi uplaćuje 1500 din. po članu benda što je minimalna dnevnica) gazda uplaćuje na račun člana benda, zatim se od te svote skida PDV 20% (300 din. po članu) i nakon par dana taj član može da podigne ostatak love sa računa...
Šta je sa amaterima koji su u nekom drugom radnom odnosu i već su u invalidsko-penzionom sistemu. Oni bi trebali da imaju status honorarnih saradnika, tj da plate porez i da uplate dodatna sredstva u penzijski fond. To inače i sada važi za razne honorarne i autorske poslove, nevezano za muziku.
tommytigh77 wrote:
16 Aug 2017, 15:00
...i razdeli ostalima.
Znači ostatak benda radi na crno. Gde su njihove obaveze i prava prema poreskom i socijalnom sistemu
tommytigh77 wrote:
16 Aug 2017, 15:00
Prektično je neko primoran da uplaćuje doprinose za penzijski sistem koji je već u kolapsu. Šta ako su se svi u bendu odlučili za privatne penzione fondove i/ili životna osiguranja, i dalje mi je nejasno.
Ovo sada važi za sve građane Srbije koji legalno rade. Ne vidim zašto bi muzičari imali mogućnost izbora. Nemoguće je se osloboditi doprinosa za državno zdravstvo i penziju. Kako to regulisati je druga tema. Mnogo teška tema.

Bilo kako bilo seguran sa da će jedime probleme imati "mali" muzičari.

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: sa ugovorom na tezgu

Post by MIKI-DJORDJE » 18 Aug 2017, 19:32

to znači ubiti sve što nije teška komercijala . A šta ako neko želi biti nezavistan, te samim tim zaobići udruženja, da otvori pp bend ☺..smešno, kako je status udruženja i nvo isti znači ja ili bilo ko mogu da otvorim udruženje.. tragi-komično...a deluje i zastrašujuće...šta je sledeće da platim kaznu ako sviram nešto što nije po propisu. '' tra la lalaaa čuda da se dese, miljacka rock roll da raznese..'' :shockkk!:

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: sa ugovorom na tezgu

Post by alfonso » 18 Aug 2017, 20:48

Ako sviras obrade, moras platiti za autorska prava. Takav je zakon. Znas, koristis tudju muziku da zaradis novac. Ako sviras samo svoju muziku, mozes raditi kao samostalni izvodjac

User avatar
groove
Posts: 359
Joined: 08 Jun 2009, 22:19
Location: Vrbas,Novi Sad

Re: sa ugovorom na tezgu

Post by groove » 18 Aug 2017, 20:55

A sta ako svirajuci tudje pesme ( besplatno) reklamiram autora i samim tim mi je on duzan platiti reklamu a ne ja njemu autorsko pravo? :)

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: sa ugovorom na tezgu

Post by zwelj » 18 Aug 2017, 21:19

O kolektivnom ugovoru za angažovanje estradno-muzičkih umetnika

Nova odluka o primeni posebnog kolektivnog ugovora za radno angažovanje estradno-muzičkih umetnika i izvođača u ugostiteljstvu - povod je za razgovor u emisiji Rečeno i prećutano o tome šta ova odluka donosi, na koji način će se kontrolisati njena primena, šta kažu muzičari​, a šta predstavnici Unije poslodavaca Srbije.

Gosti emisije su Ivan Ilić, trombonista, kompozitor i dirigent Big benda RTS-a, predsednik Udruženja muzičara džeza, rok i zabavne muzike Srbije, i Žarko Šakić, sekretar za članstvo i lokalne kancelarije Unije poslodavaca Srbije.

http://www.rts.rs/page/radio/sr/story/2 ... utano.html

http://www.rts.rs/upload/storyBoxFileDa ... enocet.mp3

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: sa ugovorom na tezgu

Post by Frostensen » 18 Aug 2017, 22:14

Ovaj Sakic iz unije poslodavaca je ziv primere jedne generacije koja je ostavila pustos iza sebe i koja je-be-no ne odustaje. I svoju decu ce da uvuce u pricu...

User avatar
coca
Posts: 395
Joined: 19 Sep 2009, 00:11
Location: Deep South/BGD/HN

Re: sa ugovorom na tezgu

Post by coca » 18 Aug 2017, 22:41

sve je to cool,ali kako stoje stvari u praksi niko da objasni ???
Ja licno jesam da se uvede red i u ovu sferu poslovanja,ali ne na stetu Nas malih izvodjaca...
Kako da platim PDV 20% kad ne zaradjujem od svirki 5 miliona da bi podlegao PDV-u???
Ako poslodavac placa PDV na iznos cifre za tezgu,a ja "zaradjujem" pare to opet nije po zakonu...
Sto ako Bend registrujem kao D.O.O. i hocu da mi se odredi pausalni porez???...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest