Return To Forever, Sava Centar, 06.07.2008. g.

Moderators: dejankuki, muki17

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Return To Forever, Sava Centar, 06.07.2008. g.

Post by Cortex » 07 Jul 2008, 12:48

Pa...ovo je jedan od najgorih koncerata kojima sam prisustvovao, da to razjasnimo odmah. Ovo ce biti krajnje subjektivan izveshtaj od strane enormno velikog poshtovaoca benda i celokupnog lika i dela Corea-e, Stanley-a i White-a, pa ko je ochekivao robotsko vaganje i stiskanje u sebi zarad objektivnog i "zrelog" pisanja mozhe da preskochi ovu temu.

Ovaj koncert sam dugo dugo chekao, nadao se da cu iskusiti neiskusivo, a na kraju sam se strashno razocharao. Josh mi je zhalije shto sam ubedio dvojicu drugova da nekako nabave (zaista velike) pare i prisustvuju i oni. Chim su se zachuli prvi tonovi bilo je jasno da se radi o najgorem mogucem sluchaju ozvuchenja u istoriji muzike. Bubanj je bio kriminalno ozvuchen pri chemu se bass bubanj uopshte ali uopshte nije chuo, eventualno pri acoustic deonicama. Clarke-ov bass se chuo na momente potmulo, ponekad samo kako treba a delovi na upright bass-u su bili kriminalnog zvuka. Onako upright bass ne zvuchi. Da sva chetvorica gruvaju i da se u celoj toj masi zvuka chuje shkripa zhica kad Stanley prelazi preko vrata, ma daaaaaaaj... Jedino je Corea bio na visini zadatka i lucidnosti, zaista je zlatan chovek, zlatan. Ostali su svirali totalno neinspirativno.
Wibe je bio nula, nula. Opet, niko nije prokomentarisao da je koncert bio tezgaroshki, i zaista nije, ali ovo nema veze sa RtF-om i sramota je shto ovi sjajni muzichari blate sopstvenu proshlost. Lenny White je svirao kao pravi deda apsolutno nishta posebno nije pokazao, nash Derrick sa foruma svira bolje od njega. Njegov "solo", je apsolutno najdosadniji bubnjarski solo u do sada poznatom univerzumu. Jebote, kada ce kraj, sve vreme sam mislio... Clarke-ov solo je bio neshto bolji, naravno skoro sasvim isti ili slichan onom koji fura po svojim koncertima. A njegove solo deonice u toku RtF kompozicija su bile zheshci smor, bash je svirao bezveze i bez poletnosti, ne znam shta mu bi, mislio sam da on ne mozhe da zvuchi loshe. E sad Al DiMeola...
Nikada ga nisam voleo. Nikada. Oduvek sam smatrao da je on, od svih najpoznatijih gitarista, onaj najgori. Mnogi mnogi ga vole i ja sam se trudio u vishe navrata da pochujem njegovu muziku i zavolim je. Nije mi ishlo. A od sada sigurno nece. On je mrtav za mene. Onako svirati, kao potpuni napaljeni klinac kreten, je apsolutno neoprostivo. Hiljadu puta je bolje svirao tih 70-ih kao KLINAC od koliko 17-18 godina?!?!?!?! Ponashao se potpuno bezosecajno i najvishe je smetao ugodjaju, da su nastupili kao trio, bilo bi mnogo bolje. Onakav shredding bih ochekivao od Malmsteen-a a ne od preiskusnog i (nadao sam se)dovoljno izhivljenog DiMeola-e. Ali ne. Tonac pojachaj me, josh, josh, josh, hocu mozak da im prospem svojim alternate picking-om! Kreten. Najvishe me je iznervirao kada su on i Corea svirali neshto jako lepo, neku atmosferichnu stvar i sad kao DiMeola solira onako casual kao shto to i lezhi u takvim kompozicijama, samo nabacuje na aranzhman, i navodno uneo se, svira svira kao neki osecajni deo i onda nije moga0 ni da sacheka kraj takta, okrece se ka publici u VIP "lozhnji" i pokushava da bude interesantan kao pravi neku foru. Bozhe, Bozhe, nisam mogao da verujem...

Prvi set je dakle bio kriminalan, da mi je neko rekao da cu se smoriti na koncertu RtF samo bih mu se grohotom nasmejao u facu... Ako izuzmemo DiMeola-u(ne znam kako ali ajde) i zamislimo to sa dobrim ozvuchenjem ocena prvog dela bi bila 8. Ovako je 2.5. Tako ja to vidim...
Drugi set je bio mnogo bolji. DiMeola je mnogo bolji na akustari, takodje. Opet je tu bilo nepotrebnog izhivljavanja. Postoje 2 stvari u muzici s kojima se spiritualno poistovecujem(dakle ako ste chuli te dve stvari upoznali ste mene) i to su John Patitucci - Communion i RtF - No Mystery. Odsvirali su je solidno, mada ce mi u lepshem secanju ostati proshlogodishnja verzija Corea/Burton. Pogotovo, jer je Stanley-ev kontrabass zvuchao loshe, vrlo. Zavrshetak drugog seta je bio fin, drago mi je shto je Romantic Warrior odsviran u acoustic varijanti. To je bilo lepo. Ali encore...stvarno dobra kompozicija, izuzetna, ali naravno klinachka napaljenost svih u bendu je i to unishtila uz naravno vec stotinama puta pomenuto uzhasno ozvuchenje, na momente je iz zvuchnika dopirala najobichnija buka.
Tako da je na kraju moja ocena ovog koncerta 5/10, zbog solidnog drugog seta(ne rachunajuci encore). Da je drugi bio kao prvi, ocena bi bila 3, a i 5 je kriminalno malo.

Ono shto je interesantno je shto sam ja bio i na koncertu John McLaguhlin-a, koji je bio josh skuplji btw., ali koji se isplatio mnogostruko. Nakon koncerta ja sam i napisao detaljan report ali je u medjuvremenu cookie istekao u Firefox-u ili prokleti session objekat se neshto sjebao u okviru forum aplikacije tako da kada sam pritisnuo "Poshalji" dobio sam login screen i sve shto sam napisao bilo je izgubljeno. Bio sam van sebe od besa, takve jebene situacije chine da zapenim. Ali evo ovde cu ukratko malo i o tom koncertu, chisto radi poredjenja...

Prvo shto cu reci je da je McLaguhlin u poredjenju sa DiMeola-om jedna potpuno druga, visha klasa muzichara. To sam oduvek znao, ali sada sam bolno siguran. To je chovek koji sjaji na sceni, a living god. On zrachi takvom smirenoshcu i samopouzdanjem da je to prosto neverovatno. Vec u godinama, stariji je chini mi se od svih iz RtF bar malo, on je neverovatno vitalan i pokretan na sceni. Nije izvodio akrobacije ali zaista deluje kao momchic. Nejgove improvizacije jesu pune gitarske pirotehnike ali on uvek slusha druge a kada je nechije tudje vreme za improv on se povlachi u stranu i zaista sa pazhnjom, interesovanjem i konstantnim osmehom slusha i uzhiva. Posle toliko godina i hiljadu razlichitih projekata i stilova, John je i dalje na vrhu zadatka, mozhda je tek sad i dostigao svoj vrhunac. Zaista je bio fin i prema publici, pravi gospodin.
Prateci muzichari su daleko samo to, Dominique DiPiazza vrlo poznat i cenjen basista(chlan prvog John McLaughlin Trio-a)je apsolutno razbio svirku. Gary Husband, cenjeni klavijaturista i bubnjar, svirao je velikom preciznoshcu i nesvakidashnjim predavanjem sebe u svaku kompoziciju. Bilo je milina gledati ga. Bubnjar me je najvishe odushevio od njih trojice. Mark Mondesir, omaleni Bantu(za ovo nisam siguran :) ) crnac je apsoluna zver za bubnjevima ali i neko ko je sposoban za najsuptilnije sviranje a takav performans smo mogli videti od strane celog benda recimo u stvari "Nostalgia". Mark je podjednako dobro svirao i open-handed stilom, jednostavno, nema u chemu nije savrshen, njegov roll se nikada ne zavrshava. Nikada. Bend je kao shto rekoh, bio podjednako sposoban za briljantnost u najnezhnijim kako i u najbrutalnijim muzichkim deonicama.
Na kraju mi je beskrajno drago shto sam bio na John McLaughlin-u, posle ovog koncerta ga samo josh vishe cenim(ako mozhe vishe). Bio je to jedan koncert na kome chovek napreduje i shiri se kao ljudsko bice(a konkretnije, i kao muzichar, naravno) samo gledajuci izvodjacha. Valjda takav uticaj na ljude imadoshe i mesije u prastarim vremenima. Osecam da sam mnogo nauchio na tom koncertu i bilo je to jedno neverovatno spiritualno i uzvisheno iskustvo, ne samo muzichke prirode. Zhiveo John McLaghlin! To hell with Al DiMeola...

Takodje, ne mogu da verujem da na jednom muzichkom forumu niko ali niko o ovom koncertu nije prozborio ni rech, nije bilo ni najave a kamoli necheg drugog. To je nedopustivo, stvarno. Ni za RtF takodje... Zaista cu se i sam potruditi da ovaj forum ne preraste, to jest ne ostane na nivou, discussion board-a o gomili pedala i druge opreme. Imam utisak da ovde ljudi zaista malo sviraju i slushaju muziku a mnogo vishe se bave tehnikom svega toga. No da ne budem partypooper :)

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Return To Forever, Sava Centar, 06.07.2008. g.

Post by sirac-šunka » 07 Jul 2008, 19:26

Bio sam na koncertu, slazem se 90-tak % sa svime sto je receno, samo sto se razocarao nisam, posto nisam previse ocekivao. U stvari me je drug naterao na RTF, a ja njega na Marcusa Millera. Cisto porodjenja, Marcus je zvucao 100puta punije i bolje (sto se sound-a tice, svirku necu da komentiram, ali sam i njome vise zadovoljan).

Pribojavao sam se da sam ja zvuk cuo tako zbog svoje ulaznice od 2500RSD, tj. kajao sam se i razmisljao kako je trebalo da se ne cicijasim za jos tih 500RSD za najbolju ulaznicu, ali izgleda da nije bio u tome problem.

Bubanj se definitivno cuo najgore, ubacio sam se da je to i delom zbog bezvezne postavke bubnja bocno od publike... :roll: Lenny White si ima neki tripi po glavu... Kad sam ga slusao letos na Nishville-u sa Victor Bailey-em, ista postavka bubnja, jos se i zalio da smo mu mi u Nisu nasli kantu od bubnja, ali je zvuk bio bar duplo bolji...

Bass je bio brundav i nerazumljiv u dubokim, a plitak i prackast u visokim. 70% grozniji zvuk u odnosu na Stanley-ev solo koncert od pre nesto vise od godinu dana... :(

Za Al Di Meolu je sve tuzna istina, ko sto rece Cortex... :( (Lele sto sam se brzo navezbao, pojacaj me, pojacaj, svi da vide i cuju.)

Al, dobro, ne kajem se, ono sto je valjalo je valjalo za sve pare... :) Moja ocena cak 7/10...
Cortex wrote: Takodje, ne mogu da verujem da na jednom muzichkom forumu niko ali niko o ovom koncertu nije prozborio ni rech, nije bilo ni najave a kamoli necheg drugog. To je nedopustivo, stvarno. Ni za RtF takodje... Zaista cu se i sam potruditi da ovaj forum ne preraste, to jest ne ostane na nivou, discussion board-a o gomili pedala i druge opreme. Imam utisak da ovde ljudi zaista malo sviraju i slushaju muziku a mnogo vishe se bave tehnikom svega toga. No da ne budem partypooper :)
Pa spominjali smo koncert, ali u offtopicarenju na temu posvecenu Marcus Milleru.
A sto se pedala tice (procitati retartardiniranim glasom) - "pa kad su mnogo zabavne". :D

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Return To Forever, Sava Centar, 06.07.2008. g.

Post by Cortex » 08 Jul 2008, 10:01

sirac-šunka wrote: Pa spominjali smo koncert, ali u offtopicarenju na temu posvecenu Marcus Milleru.
Znam. A gde je jedna rech o koncertu John McLaughlin-a? Eeeeeeeeej, JOHN MCLAGHLIN-a?!?!?!?!??!?!?!?!?!?! :grummel_2:

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Return To Forever, Sava Centar, 06.07.2008. g.

Post by sirac-šunka » 08 Jul 2008, 13:32

Pa sta ces nema nesto puno slusalaca jazz-a na ovom forumu... :(

Nego, nesto mi pricao drug, kaze da se RTF prvi put raspao kada je Stanley Clarke izasao iz sekte, sajentolozi su, valjda svi bili... :mrgreen:

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Return To Forever, Sava Centar, 06.07.2008. g.

Post by Cortex » 08 Jul 2008, 17:31

Zar nisu mogli kao McLaughlin da budu u sekti Shri Chinmoj-a? :mrgreen: Ipak su te neke LOVE SUPREME fore bolje od sajentologije.

Sad bash slusham neki projekat "Vertu", Clarke na basu, White na bubnju, Ritchie Kotzen na gitari i josh par kvalitetnih likova, vrlo je zanimljivo...

User avatar
Vlajkovitch
Posts: 8
Joined: 17 Jul 2008, 18:41

Re: Return To Forever, Sava Centar, 06.07.2008. g.

Post by Vlajkovitch » 17 Jul 2008, 19:46

kasno videh ovaj post danas..moram da palim..ali ocekujte me sutra...i usput,mislim da cert uopste nije bio tako los kako se cini na prvi pogled iz tvog (Cortex)posta ..

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Return To Forever, Sava Centar, 06.07.2008. g.

Post by Duane » 17 Jul 2008, 23:31

i santana je isto bio u toj sekti... nazalost nisam mogao na koncerat jer sam bio na moru, al sam zato bio na mclaughlinu xD

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Return To Forever, Sava Centar, 06.07.2008. g.

Post by Kristijan » 26 Jul 2008, 21:26

Dakle zalite se na zvuk u Sava Centru? Ako vam je ovo prvi put da ste bili na koncertu u Sava Centru, onda saosecam sa vama. Ako ste vec ranije imali nesrecu da dolazite na koncert u Sava Centar - e onda mi vas nije zao, i tako vam i treba kad necete da se ucite na sopstvenim greskama :D

Nikad u Sava Centar! Bacene pare...

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Return To Forever, Sava Centar, 06.07.2008. g.

Post by Cortex » 27 Jul 2008, 00:55

Ne bih se slozhio. Bio sam na sasvim dovoljnom broju solidno ozvuchenih koncerata u SC-u te nisam izgubio zhelju da nekoga tamo vidim i chujem. Meni je recimo Dom Sindikata maaaaalo bolji od SC-a shto se akustike tiche, ali to je samo moj utisak i stvarno ne znam, mozhda lupam...
Shto se ovog konkretnog koncerta tiche, bolje ozvuchenje bi povecalo moju ocenu na 6/10 shto je opet nedopustivo malo za ove muzichare i njihov celokupni legacy.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Return To Forever, Sava Centar, 06.07.2008. g.

Post by Duane » 28 Jul 2008, 13:47

ti onda druze cekaj da return to forever dodje u arenu ili slicno...
ps ja sam na bio na lebu i soli u strava centru i bilo je preterano...

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Return To Forever, Sava Centar, 06.07.2008. g.

Post by Cortex » 28 Jul 2008, 18:11

Ne znam shta "preterano" znachi ali koncert koji si pomenuo je na mojoj top 3 listi najboljih koncerata ikada. Opet ozvuchenje nije bilo briljantno, ali to ni najmanje nije zasmetalo savrshenstvu te vecheri.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Return To Forever, Sava Centar, 06.07.2008. g.

Post by Duane » 28 Jul 2008, 18:43

meni je koncerat bio vrhoza, a realno ko mari za ozvucenje pored onakog gitariste(koji ocigledno nije dovoljno dobar kao ovaj novi no name gitarista, jbg nije vlatko dorastao njima Oo), vlatko je objasnio tad... a ocu da kazem da mi nismo u poziciji da biramo izmedju sc ili dds(da nebude bas ds) ili arene ili usca... jer nama ionako dodju svakih 10 godina... s' toga venue nije bitan, bitan je band...

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Return To Forever, Sava Centar, 06.07.2008. g.

Post by Nyarlathotep » 31 Jul 2008, 23:37

Cortex wrote: Prvo shto cu reci je da je McLaguhlin u poredjenju sa DiMeola-om jedna potpuno druga, visha klasa muzichara. To sam oduvek znao, ali sada sam bolno siguran. To je chovek koji sjaji na sceni, a living god.

jebena istina!

User avatar
sixstring
Posts: 627
Joined: 18 Jul 2008, 14:35
Location: Caakcaak
Contact:

Re: Return To Forever, Sava Centar, 06.07.2008. g.

Post by sixstring » 04 Oct 2008, 23:02

ja ne vidim skoro ništa od Cortex-ovih loše nevedenih strana!
Gde ste vi ljudi sedeli?? Ja sam bio 12. red desno i sve sam čuo savršeno! SAVRŠENO!! Pogotovo Stenlija i Lerija!
A što se tiče prvog seta,ja vam kažem da su ljudi uništili svirkom,ali kako je tu bilo isuviše kuknjavih i izblederih "ljubitelja jazz-a" koji su odmah počeli da kukaju kako je to Meola "nekulturan"?!! Jel' vi mislite da je pre bilo drugačije? c c c...
Ja kad srčku nisam dobio na Vulcan Worlds i to sam početak!! Ljudi,oni su uništili svirku energičnim sviranjem i meni ono ostaje kao najbolji koncert/svirka u životu! A ona !gomila! "ljubitelja jazz-a" koja "oseća" jazz i ((/&(& kako mi ne shvatamo muziku,jelte ne osećamo je...Adrenalin električni set,k od polutka kokoške! :lol: Akustični,savršeno,i bis...mwahahaha!
Tako da...
Moje mišljenje je totalna suprotnost...
12/10

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Return To Forever, Sava Centar, 06.07.2008. g.

Post by Cortex » 04 Oct 2008, 23:51

Svako ima pravo na svoje mishljenje i iskreno...drazhe mi je da se ne slozhimo i da tebi koncert ostane u extra secanju nego da je obrnuto. :)

Ja sam sedeo 10-ak redova iza tebe i po nekoj logici trebalo je da chujem josh bolje...ali shipak.

VEc sam zaboravio na koncert i izbrisao ga...zashto me podsecash momche?! :lol:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest