Komponovanje

Moderators: dejankuki, Critical, zolideathmetal, Trooper

Post Reply
User avatar
ChildOfBodom
Posts: 19
Joined: 12 Nov 2008, 18:58
Location: Bosna i Hercegovina- Republika Srpska

Komponovanje

Post by ChildOfBodom » 25 Jun 2009, 22:32

Već par dana razbijam glavu kako komponovati metal (melodic black). Stvarno mi je potrebna pomoć. Prvenstveno imam par pitanja, a to su:
1.Sta treba da bude dominantnije u melodic black metalu: power chords ili tremolo picking?
2.Da li melodiju trebaju više da nose klavijature ili gitara?
3.Treba li pjesma imati dosta dijelova ili treba ići na ponavljanje 2 ili 3 ista dijela kroz cijelu pjesmu?
4.Koliko je važan gitaristički solo u pjesmi i da li je uopšte potreban?

Slušao sam dosta melodic black bendova, ali kad uzmem gitaru i krenem komponovati ništa mi nije jasno, zato bi volio da mi neko odgovori na ova pitanja. Oni koji misle postovati neke gluposti ne vezane za ovu temu mogu slobodno da se gone odavde. :metal:

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Komponovanje

Post by MetalFunk » 26 Jun 2009, 00:27

ChildOfBodom wrote:Već par dana razbijam glavu kako komponovati metal (melodic black). Stvarno mi je potrebna pomoć. Prvenstveno imam par pitanja, a to su:
1.Sta treba da bude dominantnije u melodic black metalu: power chords ili tremolo picking?
2.Da li melodiju trebaju više da nose klavijature ili gitara?
3.Treba li pjesma imati dosta dijelova ili treba ići na ponavljanje 2 ili 3 ista dijela kroz cijelu pjesmu?
4.Koliko je važan gitaristički solo u pjesmi i da li je uopšte potreban?

Slušao sam dosta melodic black bendova, ali kad uzmem gitaru i krenem komponovati ništa mi nije jasno, zato bi volio da mi neko odgovori na ova pitanja. Oni koji misle postovati neke gluposti ne vezane za ovu temu mogu slobodno da se gone odavde. :metal:
valjda symphonic black :mrgreen:
poslusaj malo Behemoth i Children Of Bodom (iako nisu symphonic black), i pogledaj im tabove pa ces koliko toliko skontati, za sve ostalo imas google i youtube...
4. vazan je solo i potreban je, barem u ovim novijim symphonic black metal bendovima (koliko sam upoznat)
:ziveli:

User avatar
ChildOfBodom
Posts: 19
Joined: 12 Nov 2008, 18:58
Location: Bosna i Hercegovina- Republika Srpska

Re: Komponovanje

Post by ChildOfBodom » 26 Jun 2009, 00:32

MetalFunk wrote:pogledaj im tabove pa ces koliko toliko skontati
Odlična ideja, hvala ti. :D

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Komponovanje

Post by MetalFunk » 26 Jun 2009, 00:41

ma nista, samo opusteno :ziveli:

ParasiteAesthetics
Posts: 8
Joined: 24 Jun 2009, 18:19
Location: Beograd

Re: Komponovanje

Post by ParasiteAesthetics » 26 Jun 2009, 15:24

Care najbolje je da samo sviras - ono sto mislis da ti odgovara..ako volis tu mjuzu onda ce rifovi da sevaju iz tebe :mrgreen:

ako trazis logiku i sta bi trebalo, a sta ne bi trebalo da ide u pesmicu,
sebe si sjebo u startu, em sto ces napraviti nesto 1000 puta vec vidjeno, em sto ce ima isti "duh" te gomile bendova...

moj savet ej anything goes..

Nostradamussen
Posts: 137
Joined: 01 Oct 2009, 16:42

Re: Komponovanje

Post by Nostradamussen » 05 Nov 2009, 21:38

hm poshto i ja razbijam glavu znachi, ISTIM ovim shto si naveo u prvom postu :lol: mogu ti reci da nema formule. shto se mene tiche, sto jednostavnije to bolje, i celokupan aranzman je sustina, a ne samo gitarska linija. to se vidi i kod mnogih bendova, da se nekako nadovezem na metalfunk-a

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Komponovanje

Post by Critical » 06 Nov 2009, 15:26

ChildOfBodom wrote:Već par dana razbijam glavu kako komponovati metal (melodic black). Stvarno mi je potrebna pomoć. Prvenstveno imam par pitanja, a to su:
1.Sta treba da bude dominantnije u melodic black metalu: power chords ili tremolo picking?
2.Da li melodiju trebaju više da nose klavijature ili gitara?
3.Treba li pjesma imati dosta dijelova ili treba ići na ponavljanje 2 ili 3 ista dijela kroz cijelu pjesmu?
4.Koliko je važan gitaristički solo u pjesmi i da li je uopšte potreban?

Slušao sam dosta melodic black bendova, ali kad uzmem gitaru i krenem komponovati ništa mi nije jasno, zato bi volio da mi neko odgovori na ova pitanja. Oni koji misle postovati neke gluposti ne vezane za ovu temu mogu slobodno da se gone odavde. :metal:

Sve sto si gore naveo zavisi SAMO od tebe i clanova benda ako zajedno komponujete.

Ako se ogranicavas na jedan pravac onda ga valjda i slusas pa znas kako bi trebalo da zvuci, zar ne ?

User avatar
ivan ipi
Posts: 125
Joined: 28 Apr 2009, 17:44
Location: Krusevac, bre!

Re: Komponovanje

Post by ivan ipi » 07 Nov 2009, 16:14

Burazeru, uzmi mikser, znas onaj za mucenje slagova i td. i udri po gitari :D
To je definitivno prava stvar :lol:

Elem, pitanje koje si postavio je isto ono koje je mucilo, i koje i dalje muci svakog muzicara.Ne postoji idealna kompzicija.
Ne postoji univerzalni recept za komponovanje. mislim da bi prvo trebalo da se dobro naslusas i "naskidas" muzike, pa ces onda moci da provalis odredjene pravilnosti u pesmi.
takodje bi trebao da saznas za neke stvari...npr. sta je "takt", koje postoje vrste taktova, tempo pesme, tonalitet pesme,
dinamika pesme. A opet, da bi to sve razumeo, treba da razumes lestvice(pretpostavljam da si gitarista), i akordaciju. bar za pocetak...a kasnije moduse, "prolazne tonove", i jos sto-sta.
Naravno, ja sam sad otisao presiroko, ali ako zelis da razumes sta neko svira, a kasnije i da sam sviras tako, trebao bi da se drzis gore navedenog. ja bih voleo da je meni to neko isto rekao, kada sam imao 16 godina :)
keep rockin' :ziveli:

User avatar
doyle777
Posts: 1209
Joined: 01 Jan 2010, 23:30
Location: Čačak
Contact:

Re: Komponovanje

Post by doyle777 » 08 Jan 2010, 12:09

Evo ga i moj predlog:
Odradi pesme kako ti mislis da je najbolje, nemoj samo da kopiras druge, izmisli nesto svoje. Zasto ne bi bas ti sa svojim bendom izmislio neku novu vrstu metala :?:
Danas dosta bendova kopira jedne druge, a ukoliko kopiras manje su ti sanse da izdas album, jer takvi bendovi vec postoje, ubaci nesto novo u svoju muziku. Cak moze i svaka pesma da ti bude razlicita po stilu, a onda kada stigne vreme da snimite album-to valja, to ne valja, i pravite sve na tu foru pesama koje su bolje prihvacene.
Moje misljenje

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Komponovanje

Post by Mrav » 08 Jan 2010, 12:52

Jedan savet. Za sve sto 'komponujes', najbolji je barometar da to neko drugi cuje. Sta god da sastavis i tebi mozda zvuci dobro, drugima moze da zvuci lose, ili sto je jos vaznije, drugi slusalac moze da cuje da imas neki dobar deo (rif, melodiju nebitno) koji ti sam ne bi zapazio.

Takodje velika je razlika da li nesto sam pokusavas da komponujes ili to radis zajedno sa drugim clanovima benda. Ovaj drugi proces verovatno daje brze (a i bolje) rezultate.

Jedini veliki problem je sto u takvoj situaciji niciji ego ne sme da preovladjuje, sto moze biti problem za nekoga ko je tvojih godina (ne pitaj me kako sam predpostavio da si mlad :P ) i ciji ego je vec prilicno potisnut na drugim stranama, pa se mora 'prazniti' black metalom ^^ . Salu na stranu, meni je malo zao sto nisam ranije (citaj u tvojim godinama) pocinjao sa nekim bendovima, brze bih napredovao, sad moram da nadoknadjujem :twisted:

Moze ti takodje pomoci mozda ako radis sam, da postavis prvo outline cele pesme, znaci recimo neka molska skala, tonove menjas svake cetvrtine, ili recimo .... ma ***** ti ja kad god hocu nesto da zamislim ispadne mi neparan ritam :D . Lako ces posle 'zakomplikovati' po zelji, nemoj odmah da ciljas na to da pises simfonije, do toga ima da se radi, ali sto je lepo napisao ivan ipi, pogledaj malo teorije, potrosi bar mesec dana samo na to.... to bi trebalo da je dovoljno da vidis koliko nemas pojma :lol: i to ce te izvesti na pravi put :)

i opet, ovo je samo MOJE MISLJENJE ;)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest