Cradle of Filth

Moderators: dejankuki, Critical, zolideathmetal, Trooper

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Cradle of Filth

Post by dejankuki » 09 Feb 2009, 15:36

Cuti, bar si na kontu toga dobiJo pe-shes piva !! ;)

User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: Cradle of Filth

Post by Шмајсер » 09 Feb 2009, 15:49

Doolio wrote:ako hocemo bas da filozofiramo (mada mi se cini da ti neces, samo bi da vredjas, ali ajde da pokusam), ne vidim kako bi satanizam i paganizam mogli da se mesaju kod bilo koga ko je iole obrazovan, mislim na prosecno obrazovanje. mislim, verujem da si bio u nekom afejktu kad si pisao post, ali majka mu stara, ne moras mi vredjati inteligenciju. paganizam kao termin se obicno odnosi na prethriscanske, uglavnom politeisticke religije (u kolokvijalnom govoru) iako tu spada i animizam i samanizam i trista kuraca. satanizam je jasna stvar, monoteisticka religija sa satanom kao glavnom figurom (osim kod ateista satanista koji na satanu gledaju vise kao na neku reprezentaciju, simbol). ne postoji monoteisticka paganska religija ili bilo sta slicno, tako da ne vidim kako bih mesao ta dva pojma.

ako bas hocemo da trazimo veze izmedju paganizma i satanizma, to mozemo uraditi kroz prizmu hriscanstva koje se iz petnih zila trudilo da poubacuje paganska bozanstva i obicaje u hriscanski kontekst i da ih pripise satani i njegovim sledbenicima. tako da, kroz hriscansku dogmu posmatrano, satanizam i paganizam su maltene isto sranje. medjutim, to nije cinjenicno stanje jel tako? jos jedan razlog zbog kog ne vidim zasto bi neko mesao satanizam i paganizam.

mozemo da idemo dalje u metafiziku. satanizam kao skup razlicitih satanistickih sekti, moze biti vezan sa paganizmom i obicno i jeste inspirisan politeizmom u jednom ili vise aspekata upravo zbog koncepta politeistickih religija koji dozvoljava 'razmahivanje' i poseduje institucije okultne prirode, vezan je za prirodu, kosmos, nije toliko rigidan. zato i imamo preuzimanje (i smisljanje novih) rituala, obicaja, prihvatanje koncepta magije (koji ne postoji u hriscanstvu, je li) u satanizmu. tako da satanizam jeste 'trazio utociste' u paganizmu na neki nacin. i povezan je sa njim. pogledajmo samo one retarde 'temple of set', otvoreno pozajmljivanje i postovanje egipatskog politeizma. a sve to uz pripadanje 'crkvi sotoninoj' ili kako se vec zove. sto i dalje ne znaci da su ti pojmovi isti, naravno.

ajmo malo o pentagramu. pentagram kao simbol i uopste kao kultura je drevan koncept, ima ga u judaizmu, hriscanstvu, keltskoj mitologiji, srecemo ga kod grka, naravno i kod satanista, a i kod vikana. obicno predstavlja pet elemenata (vatra, voda, zemlja, vazduh, duh), u hriscanstvu je predstavljao i pet stigmata. medjutim, obrnuti pentagram jeste satanisticki simbol (mozda je simbol jos necega ili je preuzet, ali nemojmo se praviti blesavi, 'ej eno ga neki skins sa svastikom na celu, ma mora da obozava sunce'), ima i svoju simboliku, ako obrnemo pentagram, dobijamo zemlju i vatru na gornjoj strani, sto je vec dovoljno simbolicno. jos ako stavimo jarca u sredinu, eto nama radosti. a ako ispod pise 'hail satan', onda ja stvarno ne znam vise kako je to paganski, pa nek je inspirisano paganizmom sto puta. to je cist satanizam, ako nista, barem koketiranje sa istim.


ja mogu do sutra da serem, ali nema potrebe. ja ne znam da li je vase visocanstvo zadovoljno i da li sam dobio prelaznu ocenu iz predmeta 'razlikovanje satanizma od paganizma', ja se nadam da sam dobio barem dva i da mi vise komentari nisu toliko glupi.
слажем се за Дуљом...
сатанизам је створило хришћанство, паганизам је постојао много пре хришћанства. Ко верује да постоји Христ нек верује да постоји и Сатана...

User avatar
sub_zer0
MF veteran
Posts: 450
Joined: 26 Jul 2007, 16:42

Re: Cradle of Filth

Post by sub_zer0 » 09 Feb 2009, 16:09

Batice, slazem se, samo bih te negde ispravio. Ateisti satanisti ne postoje, ili si jedno ili si drugo. Ako posmatraju kao simboliku, onda su ateisti.
obrnuti pentagram jeste satanisticki simbol
Moze i ne mora. Kao sto svastika predstavlja naciste. Sam si rekao da je skup 4 elementa + kvintesencija (etar, duh, energija...). Uspravan pentagram predstavlja kretanje duha ka postojanju, jedinstvu sa svime, vracanje duse u izvor, dok obrnuti pentagram predstavlja fizicku manifestaciju, pobedu materije nad duhom i umom.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Cradle of Filth

Post by Doolio » 09 Feb 2009, 16:23

moze i ne mora, ali jednostavno se mora obratiti paznja na common usage, zar ne? mislim, mozda ja mnogo gotivim svastiku i njeno neko fundamentalno znacenje, ali sigurno necu da je istetoviram jer se zna kakvo znacenje preovladjuje. isto tako i sa obrnutim pentagramom. ako vidim lika sa kozom u pentagramu, sigurno necu reci 'jao evo ga druid u jedinstvu s prirodom'.
hocu da kazem da je svaki simbol, bukvalno svaki, viseznacan, ali ne znam koliko tome ima mesta u ovoj raspravi jer se jednostavno moze uzeti jedno znacenje kao reprezentativno, kad je neko pravio majicu sa obrnutim pentagramom, mislim da svi znamo sta je imao na umu.

ne vidim sta si ispravio u tom mom quoutu, obrnuti pentagram jeste satanisticki simbol, ta recenica je tacna. takodje, znaci jos dosta stvari. kao sto svastika jeste nacisticki simbol i simbol jos kojecega. u kakvom simbolizmu cu ih ja upotrebiti, to je na meni. medjutim, ko sto rekoh, ako pricamo o nekom metalu, mislim da tu nema sta da se prica:)

User avatar
sub_zer0
MF veteran
Posts: 450
Joined: 26 Jul 2007, 16:42

Re: Cradle of Filth

Post by sub_zer0 » 09 Feb 2009, 17:01

ne vidim sta si ispravio u tom mom quoutu, obrnuti pentagram jeste satanisticki simbol, ta recenica je tacna
Stekao sam utisak da mislis da je obrnuti pentagram striktno satanisticki simbol, pa sam zato rekao moze i ne mora. :)
ako pricamo o nekom metalu, mislim da tu nema sta da se prica:)
Naravno, ako su likovi prekriveni krvlju, belom sminkom i vriste hail satan ili slicno sranje, ne postavljam pitanje. Problem je sto, globalno posmatrano, ljudi nisu toliko upoznati sa simbolikom i automatski pripisuju negativne osobine simbolima.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Cradle of Filth

Post by Doolio » 09 Feb 2009, 17:13

to jeste, ali to je toliko rasireno da to svi rade i mislim da onaj ko koristi neki simbol treba da bude svestan toga koje je njegovo nambr van opsteprihvaceno kulturolosko znacenje. ni ti ni ja necemo pomisliti da je lik sa svastikom obozavalac sunca ili tako nesto:)

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Cradle of Filth

Post by Nyarlathotep » 13 Feb 2009, 11:53

da se vratimo na COC (Cradle of Filth, ne Corrosion of Conformity koji su megacarevi), meni su Cradle uvek bili cirkuska sprdacina. priznajem da jeste ovo licni stav, da ne bih izazvao lavinu negativnih postova.

paganizam i satanizam nemaju dodirne tacke, nikako i nikada, sem u toj sarlatanskoj blek metal muzickoj industriji.
satanizam je jeftino antagonisticko izopacenje hirscanske ideologije bez ikakve dublje poente, a paganizam je opsti naziv za sve mnogobozacke religije i definitivno nema veze sa satanizmom koji je monoteisticki nusproizvod.

ako postoji nesto gore od zatucanog hriscanstva, to je svakako satanizam.

User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: Cradle of Filth

Post by Шмајсер » 13 Feb 2009, 12:26

Nyarlathotep wrote:da se vratimo na COC (Cradle of Filth, ne Corrosion of Conformity koji su megacarevi), meni su Cradle uvek bili cirkuska sprdacina. priznajem da jeste ovo licni stav, da ne bih izazvao lavinu negativnih postova.

paganizam i satanizam nemaju dodirne tacke, nikako i nikada, sem u toj sarlatanskoj blek metal muzickoj industriji.
satanizam je jeftino antagonisticko izopacenje hirscanske ideologije bez ikakve dublje poente, a paganizam je opsti naziv za sve mnogobozacke religije i definitivno nema veze sa satanizmom koji je monoteisticki nusproizvod.

ako postoji nesto gore od zatucanog hriscanstva, to je svakako satanizam.
потпуно се слажем

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Cradle of Filth

Post by Nyarlathotep » 13 Feb 2009, 12:37

Nyarlathotep wrote:da se vratimo na COC (Cradle of Filth, ne Corrosion of Conformity koji su megacarevi)
malo sam omasio akronim - COF, ustvari.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Cradle of Filth

Post by Doolio » 13 Feb 2009, 16:11

paganizam i satanizam nemaju dodirne tacke, nikako i nikada, sem u toj sarlatanskoj blek metal muzickoj industriji.
satanizam je jeftino antagonisticko izopacenje hirscanske ideologije bez ikakve dublje poente, a paganizam je opsti naziv za sve mnogobozacke religije i definitivno nema veze sa satanizmom koji je monoteisticki nusproizvod.
sta sam ja tu drugacije rekao?

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Cradle of Filth

Post by Nyarlathotep » 13 Feb 2009, 18:42

brate, ponekad zaista pomislim da si ti uveren da se citav svet vrti oko tebe.
ko je tebe spominjao ili uopste na tebe aludirao? :lol:
pricam otvoreno o ovim pojmovima, a da se ne osvrcem an tvoje misli. da li je to izvodljivo?
:mrgreen:

aj, ne ljuti jos sada, pliz, ovo ti onako samo odgovaram.
ovako virtuelno te poznavajuci, mislim da si ti doabr decko, samo malo brzoplet na tastaturi. :)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Cradle of Filth

Post by Doolio » 13 Feb 2009, 20:12

nije uopste to sto mislis, mada lici stvarno. nego mi se stalno desava da ljudi kuliraju moje postove jer ih mrzi da citaju vise od dve recenice. i to je simptomaticno, tako da stalno to pomislim kad neko napise nesto bez osvrta na moj post:)
evo, na topicu gde sam lepo objasnio sta je emo i kad je nastao, sve po protokolu koristeci 'istorijske izvore', doslo je trijes likova posle mog posta sa recenicama tipa 'e, to su oni tokio hotel?' i slicno, tako da uvek to pomislim.

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Cradle of Filth

Post by Nyarlathotep » 13 Feb 2009, 20:13

laganica... :lol:

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Cradle of Filth

Post by cccira » 13 Feb 2009, 21:13

Paganizam i satanizam su dva potpuno razlicita pojma! Paganizam se odnosi na politeisticke religije dok je satanizam direktan produkt hriscanstva















:mrgreen:

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Cradle of Filth

Post by Doolio » 14 Feb 2009, 03:49

ghahahhahhaahaha

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest